Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

14886088_1121888401213988_713976733_n.jpg?oh=a39a6e6d6aebc35b9a6b0db7f199bed2&oe=581A9417Na kupę to to nie wygląda ale jak dla mnie to śmierdząca sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam też widać różowy nalot "cyjano". Poobserwuj kilka dni, czy ta ciemna plama się powiększa czy maleje i daj znać. Ja jak zakładałem moje DSB z refugium, to na początku miałem trochę cyjano które po tygodniu lub dwóch znikło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to nie plamka a plama

można dla spokojności odessać delikatnie wężykiem od powietrza (żeby nie narobić bałaganu)

albo poczekać aż samo przejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano to mam cały czas na szczęście nie jest tego za wiele. To dzisiaj odessam dla świętego spokoju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam slychac w waszych piaskownicach pokazcie wasze gloniska jakies opinie zle, dobre :clap:


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje DSB wystartowało półtora miesiąc temu. Glonów mam z pięć gatunków przy czym w ogóle nie chcą rosnąć, jest tam więcej cyjano niż glonów, nie martwi mnie to jednak bo od samego początku nie udało mi się wykryć ani azotanów ani fosforanów, tak więc dumnie chwalę wybraną metodę. Dodam, że nie mam odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine szef DSB, bez DSB? Jak to jest?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj bedzie bedzie i to z 500 litrow troszke czasu potrzebuje i bedzie nowy projekt :thumbup:

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące DSB i refugium w panelu w niewielkim zbiorniku (80-100l). Czy powinienem podzielić panel na komorę spływu, komorę DSB i komorę na pompę? Czy mógłbym jednak zyskać więcej powierzchni nie dzieląc panelu i wysypać piasek po całej szerokości i ustawić pompę nad piachem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel ogolnie kiepsko się nadaje na DSB, ponieważ ma małą powierzchnię.

Nie wiem czy jest sens upychać tam DSB. Juz chyba lepiej doswietlić z zewnątrz ledami i wrzucić spaghetti


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Ogólnie już byłem nastawiony na 72/84l z kaskadą, siporaxem i ewentualnie Resunem, ale zainspirowany artykułami na reefhub i tematem na forum chciałem pokombinować coś z panelem w mojej starej 105. Zastanawiam się czy przy takim litrarzu jest to warta świeczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Tak na marginesie czy ma ktoś z Wawy odstąpić trochę glonów do refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zaletach DSB/refugium pisze się wiele, niewiele natomiast mogę znaleźć o słabej stronie tej metody filtracji.

Oto mój przypadek: zauważając przyciemnienie jednej acropory zmierzłem PO4 mała hanką - notuje wzrost z 0,03 do 0,06.

Ponieważ od tygodnia leję regularnie fito do DSB to je również zmierzyłem PO4=1,04.

Załóżmy, że to jedyna przyczyna

czy:

- Za dużo fito leję (5ml/200l)

- kiepskiej jakosci fito

- inne

jak sobie radzicie utrzymując DSB i trzymając pastelowe acropory ?

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie świetnie się kula całość na refugium bez odpieniacza (ponad 3 miesiące), minus tej metody filtracji - brak azotanów, muszę podsypywać :)

post-8698-0-20194900-1482097443_thumb.jpg


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Cytat z reefhub.pl "– Jak głębokie powinno być złoże DSB? Naukowcy zbadali, że procesy beztlenowe mogą zachodzić już na głębokości 3-4 cm. Wymaga to jednak najdrobniejszego piasku i wolnego przepływu wody ponad nim. Drobny piasek staje się barierą hamującą dyfuzję natlenionej wody w głąb DSB. W praktyce jednak przyjmuje się, żeby DSB miało, co najmniej 7-8 cm. Jeśli stosujemy piasek o ziarnach 0,5-1mm, powinniśmy zrobić złoże o głębokości co najmniej 10cm." No to jak dasz bardzo drobny piach to przy warstwie 5cm namiastkie DSB będziesz miał.

DSB działa dzięki zjawisku konwekcji [a w zasadzie specyficznemu rodzajowi konwekcji który jest spowodowany procesami życiowymi organizmów żywych] a nie dyfuzji. Przepływ roztworu przez złoże jest wywołany przez organizmy żyjące w piasku. Dyfuzja tlenu przez złoże ma w tym przypadku pomijalnie małe znaczenie. Dlatego właśnie bardzo ważna jest wielkość ziaren piasku...

Dyfuzja jest zazwyczaj powolnym procesem, który w cieczach i gazach ma niewielkie znaczenie. W cieczach i gazach zazwyczaj główną rolę odgrywa konwekcja. Gdyby dyfuzja miała w cieczach tak duży wpływ na mieszanie się roztworu to by w akwarium morskim nie były potrzebne pompy cyrkulacyjne...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]W cieczach i gazach zazwyczaj główną rolę odgrywa konwekcja. Gdyby dyfuzja miała w cieczach tak duży wpływ na mieszanie się roztworu to by w akwarium morskim nie były potrzebne pompy cyrkulacyjne...

Konwekcja???? Mysłałem, że już mnie nic nie zdziwi dzisiaj.

Masz na to jakieś źródło? Bo wydaje mi się, że konwekcja dotyczy raczej transmisji ciepła...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Konwekcja zazwyczaj prowadzi do wymieszania roztworu a więc jest związana z transportem masy i ciepła. Nie koniecznie musi jednak być wywołana przez różnicę temperatur [a w zasadzie różnicę gęstości wynikającą z różnicy temperatur].

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartku, konwekcja to inaczej unoszenie. Jaki mechanizm tego unoszenia by nie był (temperatura czy różnica gęstości). Dyfuzja to przenikanie i tu głównie biorą udział stężenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, co to jest konwekcja i dlatego jestem zdziwiony tym co piszesz.

Ale, że nie jestem nieomylny proszę Cię o źródło Twoich rewelacji. Może to ja jestem w błedzie.

Jednak, żeby nie być gołosłownym podrzuce Ci jeden kawałek, który potwierdza, że to dyfuzja jest motorem transportu molekuł w osadach dennych. Zróć uwagę na pierwszą linijkę tekstu

Fragment tekstu pochodzi z książki pt: The Benthic Boundary Layer: Transport Processes and Biogeochemistry pod redakcją Bernarda Boudreau i Bo Barker Jorgensen

gallery_10763_1727_94796.jpg

Bartku, konwekcja to inaczej unoszenie. Jaki mechanizm tego unoszenia by nie był (temperatura czy różnica gęstości). Dyfuzja to przenikanie i tu głównie biorą udział stężenia.

Piotrze, nanonokaczor stwierdził ze dyfuzja ma niewielkie znaczenie w transporcie molekuł w złożu. To dlatego się z tym nie zgadzam.

O ile dyfuzja i adwekcja mogą być zaliczone do mechanizmów konwekcji o tyle nie mozna wykluczyć jej jako głównego procesu w transporcie jonów w sedymencie.

Zgoda, ze konwekcja to unoszenie, ale akurat nanokaczor zacytował fragment z transportem tlenu w głąb DSB


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zjawisko fizyczne zwane dyfuzją jest bardzo dobrze poznane i bardzo często wykorzystywane w technice. Opisują je dwa prawa Ficka. Prawa te są na polskiej wikipedii - https://pl.wikipedia...iki/Prawa_Ficka Jak chcesz po powrocie do domu wyślę ci lepsze źródło, które potwierdza to co jest na wikipedii...

Jeśli dyfuzja odpowiada za transport wody [razem z tym co jest w niej rozpuszczone] przez nasączony wodą piasek to DSB powinno działać bez względu na to czy żyją w nim żywe organizmy [inne niż bakterie beztlenowe w głębszych warstwach] czy nie. To samo dotyczy "żywej skały". Nie jest tak a więc ta hipoteza nie jest prawdziwa.

Woda i rozpuszczony w wodzie tlen, azotany i cała masa innych związków i pierwiastków przez piasek są transportowane dzięki ruchom żywych organizmów. Jest to więc transport masy odbywający się na drodze konwekcji.

W angielskiej wikipedii zjawisko zwane konwekcją jest dość dobrze opisane: https://en.wikipedia...wiki/Convection

Wiele razy Panowie wspominacie o pracach Pana doktora J. Jauberta. To jest jego wykład na ten temat:

Growth for a captive reef kept at Monaco’s Oceanographic Museum by Jean Jaubert | MACNA 2014

Wyraźnie wspomina on o tym, że przepływ wody przez piasek nie jest wywołany przez zjawisko zwane dyfuzją i sam zaznacza, że kiedyś tak myślał ale się mylił. Pan doktor potrafi jednak przyznać się do błędu...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że kiedyś napisałeś, że nie uznajesz Wikipedi jako źródeł naukowych.

Deep Sand Bed - odnoszę się do warstwy głębokiej gdzie oprócz bakterii nie ma innego życia.

To właśnie bakterie powodują zmianę w gradiencie stężeń substancji np N2, NO2, NO3 czy O2. Jeśli w dolnych warstwach DSB jest większe stężenie N2 niż w płytszych to azot dyfunduje pomiędzy ziarnami piasku do góry. Odwrotna sytuacja jest np z tlenem. Jego stężenie jest większe nad złożem przez co mamy gradient stężeń wymuszający jego drogę w dół. Tam jest go coraz mniej bowiem bakterie fakultatywne go konsumują.

Nie, nie tylko dyfuzja odpowiada za transport molekuł w DSB, ale wbrew temu co napisałeś nie jest to marginalny proces, a raczej główny, albo przynajmniej znaczący.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.