Skocz do zawartości
diver

Mętna woda od 4 miesięcy

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium tak jak w opisie.

Leci już piaty miesiąc. Od połowy lutego w akwarium widoczne dosyć duże zamglenie. Pojawia się ono falami. Raz większe raz mniejsze. Niestety nie udało mi się wychwycić zależności, co może wpływać na mniejsze, bądź większe zamglenie. Zmętnienie pojawiło się po podaniu drugiej dawki bio-digest (cała ampułka).

Do tej pory cały czas sądziłem, że jest to zakwit bakteryjny. Ale teraz mam co do tego coraz większe wątpliwości. Zastanawiam się czy nie jest to coś z piasku lub skały. W między czasie walczyłem z dino.

Akwarium jak na razie prowadzę na samych podmianach. Aktualnie około 8% co tydzień. Do podmiany dodaję około 10ml bakterii fauna marin.

W początkowym okresie – pierwsze dwa miesiące – zamglenie było często tak duże, że z jednego końca akwarium nie widziałem drugiego – 130cm. Teraz już jest wyraźnie lepiej, ale nadal nie optymalnie.

Próbowałem maksymalnie zmniejszyć cyrkulacje – nie pomaga

Odpieniacz na mokro- nie pomaga

Skarpeta na spływie – nie pomaga

Owinięcie cyrkulatorów watą, nie pomaga

Węgiel – nie pomaga

Pomaga ekstremalne napowietrzanie. Ale efekt utrzymuje się maksymalnie przez 2-3 dni.

Może ma ktoś pomysł co to może być? Będę wdzięczny za rady.

To wygląda jak pył, mleczna woda. Widoczne tam gdzie jest największe światło i w nocy po podświetleniu latarką.

Ph-8,kh-8, Ca-380, PO4,NO2,NO3-0

edit: pomyliłem działy.sorry

Edytowane przez diver (wyświetl historię edycji)

325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób fotkę z oświetleniem włączonym całego akwarium. Ja bym odstawił bakterie póki co. Jaką masz skałę w akwarium? Jaki piach? Są jakieś zwierzaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fotka.

W akwarium jest życie. Parka nemo, zebrasoma, wargatek, fridmani, mandaryn, białobrody, krewetki czyszczące, dwie krewetki strzelające i babka cytrynowa ale siedzi praktycznie cały czas pod skałą. Nie widzę by jakoś mocno wzburzały piach. Są ślimaki, rozgwiazda piaskowa i korale.

Skały około 25 kg, żywa, odgazowana. Piasek Nature ocean(0,5-1,7mm) około 22 kg

a686b5e3e7f7c096med.jpg


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak walczyłem z Dino to robiłem intensywne podmiany (70% w dwa tygodnie) bez efektów w kwestii zmętnienia.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy ma ten sam problem, jesteśmy w trakcie rozwiązywania tej zagadki.

Z tego co zauważyłem to chyba słabo płuka mrożonki i od tego mętnieje mu woda.

Teraz lepiej się do tego przykłada, czas pokaże czy to jest ten powód .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wogole nie plukam mrozonek.

Jakie bakterie lejesz w jakich iloscia jak czesto i jaka pozywke dla nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lufcik ja też nie płuczę mrożonek. To nie to,no chyba że kolega karmi cała tabliczką ;] A co do akwarium z foty to nie widać na tym zdjęciu zmętnienia ale wierzymy na słowo :) Żadne kulki Ci się nie kręcą ? Przy zmętnieniu raczej wstrzymałbym się z podawaniem bakterii choć słyszałem tez przeciwne porady. Tak na off-topie dodam że kiedyś kupiłem węgiel i też jakoś średnio działał,miałem wrażenie że woda nie jest kryształ,nie mętna co prawda ale nie taka jak chciałem. Ktoś z forum podpatrzył że kupiłem węgiel KZ i poradził mi zalać go gotującą wodą,efekt miażdżący :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia związana ze słabą cyrkulacją wody, może ustaw pompy cyrkulacyjne w kierunku tafli wody, albo dodaj jeszcze jedną.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leję bakterie Fauna Marin - bakto therpaie nutri reduct. 10ml raz na tydzień przy podmianie. Nie daję żadnej pożywki. Był okres, w którym przez prawie 2 miesiące nie dodawałem bakterii i nic to nie dało.

Mrożonki od jakiś 2 miesięcy płucze dokładnie na sitku. Karmię 2 razy dziennie. Rano pół kostki a wieczorem suchy pokarm.

Z cyrkulacją kombinowałem już sporo, ale dalej popróbuję.

Zmętnienie widać na filmie w pierwszym poście. Na zdjęciu całego akwarium nie widać, ale zapewniam, że na żywo widać, że woda jest delikatnie mleczna.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem tak samo przez 6 miesiecy od zalania zbiornika. Wina obarczam ilosc wlanych preparatow z bakteriami. Jestem przekonany ze skala nasiaka tym i co normalne daje powierzchnie do zasiedlania sie szczepom. Po zaprzestaniu podawania bakterii rowniez nie ustapilo, a chaotyczne kroki jeszcze bardziej rozchwialo zbiornik (ozonowanie, lanie chemii). Wiec systematycznie co tydzien ok 15% , 0 bakterii, 0 chemii tylko podmiana i metoda nicnieleje. Do tego sproboj zmniejszych karmienie, odpieniacz na mokro tak aby bakterie nie mialy pozywki. Niech ich liczebnosc sie zredukuje. Pewnie mozna zastosowac lampe UV, ale u mnie po samych podmianach po ok 1,5 miesiaca ogromna poprawa. Mozesz zobaczyc efekt w temacie w dziale Plagi - Rece opadaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem czy cos z moimi oczami slabo czy ja tam widze ze nie ma jakiego problemu. Zdejecie wydaje sie byc OK

W kazdym akwairum jak wezmiesz latarke i przyswiecisz do szyby to w promieniach swiatla dostrzezemy "paprochy"

Oswietlenie LED tez ma wplyw na to co widzi nasze oko. Kontrast wiekszy w wyniku skupienia wiazki swiatla i woda metna. Na T5 tego nie widac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem. Nawet komntowałem. Dobry artykuł jak i pozostałe. Gratuluję portalu dociekliwości i drobizagowości.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu efektu o którym piszesz nie bardzo widać. Obstawiam zbyt dużo bakterii. Odstaw na jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.