Skocz do zawartości
hajtaler

Spadki zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj miałem zasoleni 1.025 a dzisiaj przy tym samym poziomie wody mam tylko 1.021 co może być przyczyna az takiego spadku zasolenia,posiadam autodolewke i na pewno poziom wody jest taki sam jak wczoraj mam zaznaczone na zbiorniku

temp. wody 26C

proszę o jakieś sugestie

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jedyna opcja jaka przychodzi mi namyśl to czy czasami nie wylałeś paru kubków z odpieniacza a dolewka uzupełniła poziom wodą RO?


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje robić to na trzeźwo :) na pewno wyjdzie identyczny wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje jeszcze brudny refraktometr


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje jeszcze brudny refraktometr

tu był problem ale jakim cudem sie rozkalibrował w jeden dzień


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz? Czy temperatura przy jednym i drugim pomiarze była taka sama?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przy refraktometrach takich jak nasze nie gra prawie żadnej roli.

Pisaliśmy na RH, że czystość aparatury ma kolosalne znaczenie. Ja ze swojej praktyki wiem, że jak na refraktometrze zostanie choć trochę soli (tak to tłumaczę, bo soli nie widać), to w kolejnym pomiarze może wychodzć więcej. Wystarczy, że choć trochę zostanie wody z poprzedniego pomiaru, sól się skrystalizuje i rozpuści przy następnym pomiarze. Próbka do pomiaru jest tak mała, że wystarczy "pikogram" soli i pomiar leci w górę.

Dlatego, ja zawsze pomiaru dokonuję 2 lub 3 razy, pomiędzy pomiarami dokładnie wycieram aparaturę. Pierwszy pomiar zwykle jest wyższy, pozostałe dwa właściwe i takie same.

Ważne też jest, aby za każdym razem klapka refraktometru była właściwie przyłożona do szkiełka, nawet delikatnie przyciśnięta.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo co pisze Arduan. Za pierwszym pomiarem mam 35% a za drugim i trzecim 34%. Staram się dobrze wycierać a ułatwiają to waciki bez pyłowe mojej luby kupowane na metry ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha do pazurków ;) Faktycznie są doskonałe do odpylania wszystkiego co ma zostać oczyszczone do zera ;) Szukajcie chłopaki na dziale z akesoriami do manicure (obszar niezbadany.. ;) )


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szukajcie chłopaki na dziale z akesoriami do manicure (obszar niezbadany.. ;) )

A nie łatwiej tak swojej lubej podpierdzielić ?

Z rajstopami na media filtracyjne do dziś nic nie wie.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) jakby mi maz rajtki podprowadzal to zaczelabym golic nogi jego maszynka :D

- Areyka nadaje mobilnie -


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tez że przy pomiarze refraktometrem absolutnie pod płytką nie może zostać nawet najmniejszy pęcherzyk powietrza.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tez że przy pomiarze refraktometrem absolutnie pod płytką nie może zostać nawet najmniejszy pęcherzyk powietrza.

O o tym nie wiedziałem, człowiek się uczy całe życie :)


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-20198-1438018557,63_thumb.jpga ja zakupiłem ostatnio taki refraktometr cyfrowy i okazało się że przez rok robiłem podmianki na mniejszym zasoleniu niż zamierzalem. Bardzo polecam. Fakt trochę kosztuje ale naprawdę bardzo wygodne ustrojstwo i przede wszystkim precyzyjne i nie oszukuje ;)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można kupić tylko po co?? - refraktometr "zwykły" jest wystarczający czyli wydatek ok 200 pln i co jakiś czas sprawdzenie wodą z 000 czy jest ok lub płynem wzorcowym za 14 pln


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko po co takie dokładne urządzenia skoro kazdy ma inne zasolenie w swoich akwariach więc nie ma jednego dobrego poziomu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko po co takie dokładne urządzenia skoro kazdy ma inne zasolenie w swoich akwariach więc nie ma jednego dobrego poziomu,

a to dobre.. hehe

Ty nie masz mierzyc wszystkim dookoła zasolenia tylko utrzymac w swoim akwarium stały poziom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i utrzymuje sypiąc tyle samo soli na tą samą ilość wody.

Chyba chodzi o to kto ma większy refraktometr ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
można kupić tylko po co?? - refraktometr "zwykły" jest wystarczający czyli wydatek ok 200 pln i co jakiś czas sprawdzenie wodą z 000 czy jest ok lub płynem wzorcowym za 14 pln

Tylko problem w tym,ze kalibracja na wodzie RO/DI nie pokrywa sie z kalibracja na plynie referencyjnym (

np. Salifert ):p.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

duze roznice zanotowales ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarek,

duze roznice zanotowales ?

Spora,na wodzie RO/DI pokazuje mi ze 3-4 ppt ponizej kreski oznaczajacej "0".

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna opcja...

Widzialem taka sytuacje w jednym refraktometrze, ze pod wplywem wstrzasu przesuwala sie skala w srodku lunetki powodujac, że wyniki dwóch nastepujacych po sobie pomiarow roznily sie o kilka kresek. Krecenie srubka nic nie dawalo.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa refraktometry ktore mozna skaliborwac woda RO i pisze to w instrukcji wyraznie, jak i takie do ktorych musimy uzywac plynow referencyjnych. Warto miec dokladne urzadznie dedykowane do pomiaru zasolenia wody morskiej bo przy "zabawkach" wykonywanie pozstalych pomiarow takich jak Ca, Mg Kh mija sie z celem.

p.s. Bartek gdybys nie walna nim w stol pewnie dalej by dzialal :hrhr: Teraz za kare musze ATAGO urzywac


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki refraktometr co płynie referencyjnym pokazuje 35 a na RO tak na oko bo tak nisko już skali nie ma jakieś 4 kreski na minusie. Sprawdzałem ten refraktometr u Krzysztofa T. i pokazuje dobrze po kalibracji płynem referencyjnym.Na wodzie RO jest wynik błędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.