Skocz do zawartości
MaciejK

Real Reef Rock

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

A może ktoś by napisał jakiś tutorial startu nowego zbiornika na bazie RRRock? Miło by było.

Czy różni się czymś od startu na suchej skale, jak wygląda dojrzewanie etc?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moczę ją w zbiorniku 3ci tydzień - z premedytacją przelałem bakterie TM Niribiotic aż uzyskałem lekko mleczną wodę, odpieniacz na mokro.

Glonów zero, nh4, no2, no3 i po4 absolutne ZERO.

Już jakieś pierwsze ślimaki i kraby są. W tygodniu będę przerzucał pierwsze najmniejsze ryby to zdam relacje czy filtracja trzyma.

Zbiornik 250l + 100l sump, Skały mam jakieś 20kg, odpieniacz schuran 120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A metoda wymiany w działającym zbiorniku SPS?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystartowałem 30l kostkę na Real Reef Rock, jako że to moje pierwsze morskie akwarium to mogę jedynie podzielić się obserwacjami.

Ze skały nic nie wychodzi, podobnie jak u kolegi BeRsErK odczyty nh4, no2, no3 = zero, tyle że ja dodawałem bakterie zgodnie z instrukcją. Glonów nie było dużo. Skała praktycznie sama się układa bez klejenia. W akwarium na razie zadomowiły się ślimaki i krewetka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A metoda wymiany w działającym zbiorniku SPS?

Chyba najlepiej zapytać Pana Krzysztofa


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jest to tajemnica handlowa ;)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że skałę zakupioną w sklepie p. Krzysztof pomoże zaadoptować do zbiornika bezstresowo. Sam byłem przekonany na 100% do zmiany u siebie. Ale, aiptasię i tak się przywlecze - zawsze. No chyba że selekcjonujemy sklepy i kleimy same korale. Wtedy jest szansa.

Poza tym osoby które miały tą skałę w rękach twierdzą że jest zauważalnie cięższa od LR - dlatego odpuściłem sobie - jak mam wkładać coś nie będącego żywą skałą, to wolę skleić sobie, albo zamówić ceramikę całkowicie odpowiadającą mi kształtem. I dołożyć siporax do sumpa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jest to tajemnica handlowa ;)

nie sądzę - jak byś chciał wymienić to na bank dostaniesz pełną instrukcję takiej operacji


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym rzecz aby dowiedzieć się bez zakupów.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sęk w tym by ożywić tą skałę, i zminimalizować efekt dojrzewania zbiornika.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ogromna różnica pomiędzy skałą Real reef rock a ceramiką czy suchą lub żywą skałą. I twierdzę tak z pozycji osoby, która używa tej skały w swoim zbiorniku, a nie na podstawie teoretycznych rozważań.

Zalety Real reef:

- Nie jest cięższa od żywej skały , moim zdaniem ciężar jest porównywalny, a być może jest nawet lżejsza.

- W wyglądzie do złudzenia przypomina najlepszej jakości żywą skałę. Nie musimy czekać miesięcy aż pokryje się algami wapiennymi, lecz od razu wygląda super.

- Nie ma paskudnych lokatorów. Oczywiście, wszystko można przywlec wraz z wprowadzanymi zwierzakami, ale przynajmniej startujemy "na czysto"

- Początkowy wysoki koszt zwraca się. Po wymianie żywej skały na Real reef rock drastycznie zmniejszyłem dozowanie kh, calcium i nie dlatego, że korale przestały rosnąć i zmniejszyło się zapotrzebowanie. Ta skała utrzymuje poziomy ca i kh, ponadto pomaga utrzymać ph na wyższym poziomie.

- Swoje skalne konstrukcje układam bez zastosowania kleju i są w miarę stabilne. Nigdy nie kleiłem skałek, ale przy żywej skale stabilność była o wiele gorsza, skałki trudniej się zahaczały.

- Przy wymianie 100% skały było tylko lekkie zachwianie równowagi w systemie, co objawiło się niewielkim glonikiem na skale, a raczej "glonowym meszkiem", z którym szybko uporały się ślimaki. Nie było żadnych skoków PO4, NO3, itd.

- Jeśli zakłada się nowy zbiornik, nie ma potrzeby cokolwiek robić z tą skałą, moczyć ją przez jakiś czas czy w jakikolwiek sposób specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że mamy sprawnie działający filtr RO, dobrą sól i szkło.

- Zauważyłem, że po wymianie skały szczepki bardzo szybko zaczęły "zalewać podstawki".

Wady skały Real reef:

- Brak. Ktoś powie, że cena jest wysoka. Owszem, ale tylko na początku, potem widzę oszczędności, o czym wspomniałem wyżej.

Mój zbiornik działa już ponad 6 miesięcy na tej skale i uważam, że wybór tej właśnie skały to był strzał w 10. Nigdy do tej pory nie byłem aż tak zadowolony ze swojego wyboru. I na pewno nie wrócę do żywej skały ani tym bardziej do suchej!

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mój przyszły zbiornik postawię na tej skale.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja chcę stawiać pierwszy i mój wybór padł na RRR. Cena- porównywalna z ceną dobrej gatunkowo, żywej skały. Minusów- póki co nie widzę. Chciałbym gdzieś doczytać (mam nadzieję że tutaj) jak krok po kroku wystartować zbiornik na takiej skale, jak świecić, co lać i przez jaki długi okres czasu. Z jednej strony podejrzewam że procedura podobna do suchej skały, ale może lepiej być pewnym na 100%, więc wszelakie info mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Panie Krzysztofie, w decyzjach opierałem się na opiniach osób które miały taką skałę w rękach. Ale skoro Pan twierdzi że nie jest cięższa od żywej skały (mówimy o tej powstałej z koralowca - taką mam w akwarium, nie o kamieniach ożywionych...), postaram się do końca wakacji zajechać z odpowiednią ilością wolnego miejsca w bagażniku - na wypadek gdyby oględziny wypadły pozytywnie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jednak filtracja... na zbiorniku prowadzonym bez sumpa czyli brak siporaxu to chyba 100% RRR nie przejdzie. Byc moze to sereotyp ale mialem skale w rekach i wielkie checi wlozenia jej do siebie. Jako dodatek owszem bo sa do kupienia formy nie do uzyskania w formie naturalnej, ale w 100% bez innego medium typu siporax to bedzie chyba trudno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jednak filtracja... na zbiorniku prowadzonym bez sumpa czyli brak siporaxu to chyba 100% RRR nie przejdzie. Byc moze to sereotyp ale mialem skale w rekach i wielkie checi wlozenia jej do siebie. Jako dodatek owszem bo sa do kupienia formy nie do uzyskania w formie naturalnej, ale w 100% bez innego medium typu siporax to bedzie chyba trudno...

RRR jest skala żywa przynajmniej ja taka kupalem(no chyba ze kupujesz sucha),ta skala jest warta swojej ceny, jest po prostu piękna, w jednym ze sklepów w londynie już tylko taka sprzedają i nie zamierzają sprowadzać LR czy pukai jakoś tak chyba się to nazywa bo prowadza tez serwis zakładania i prowadzenia zbiorników i im kilka położyła, według mojej oceny nie ma lepszej jakościowo skały obecnie na rynku a wygląd powala, to moja skromna ocena


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiłem na tej skale baniak ,dla mnie najlepsza na rynku i gdy by nie to że rok temu robiłem przekładkę zakupiłem akuaroche 100% , teraz była by to tylko RRR


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu wystartowałem na tej skale i powiem, że parametry nh4, no2, no3 i po4 zerowe. Tydzień temu przekładałem przez kilka dni życie ze starego zbiornika, bez żadnych strat. Na skale może pojawiło się kilka kępek glonów wielkości 0,5cm2 i moment zniknęły. Dojrzewanie na żywej skale przechodziło znacznie burzliwiej. Dodam, że nowy zbiornik uruchamiam na produktach AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ogromna różnica pomiędzy skałą Real reef rock a ceramiką czy suchą lub żywą skałą. I twierdzę tak z pozycji osoby, która używa tej skały w swoim zbiorniku, a nie na podstawie teoretycznych rozważań.

Zalety Real reef:

- Nie jest cięższa od żywej skały , moim zdaniem ciężar jest porównywalny, a być może jest nawet lżejsza.

- W wyglądzie do złudzenia przypomina najlepszej jakości żywą skałę. Nie musimy czekać miesięcy aż pokryje się algami wapiennymi, lecz od razu wygląda super.

- Nie ma paskudnych lokatorów. Oczywiście, wszystko można przywlec wraz z wprowadzanymi zwierzakami, ale przynajmniej startujemy "na czysto"

- Początkowy wysoki koszt zwraca się. Po wymianie żywej skały na Real reef rock drastycznie zmniejszyłem dozowanie kh, calcium i nie dlatego, że korale przestały rosnąć i zmniejszyło się zapotrzebowanie. Ta skała utrzymuje poziomy ca i kh, ponadto pomaga utrzymać ph na wyższym poziomie.

- Swoje skalne konstrukcje układam bez zastosowania kleju i są w miarę stabilne. Nigdy nie kleiłem skałek, ale przy żywej skale stabilność była o wiele gorsza, skałki trudniej się zahaczały.

- Przy wymianie 100% skały było tylko lekkie zachwianie równowagi w systemie, co objawiło się niewielkim glonikiem na skale, a raczej "glonowym meszkiem", z którym szybko uporały się ślimaki. Nie było żadnych skoków PO4, NO3, itd.

- Jeśli zakłada się nowy zbiornik, nie ma potrzeby cokolwiek robić z tą skałą, moczyć ją przez jakiś czas czy w jakikolwiek sposób specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że mamy sprawnie działający filtr RO, dobrą sól i szkło.

- Zauważyłem, że po wymianie skały szczepki bardzo szybko zaczęły "zalewać podstawki".

Wady skały Real reef:

- Brak. Ktoś powie, że cena jest wysoka. Owszem, ale tylko na początku, potem widzę oszczędności, o czym wspomniałem wyżej.

Mój zbiornik działa już ponad 6 miesięcy na tej skale i uważam, że wybór tej właśnie skały to był strzał w 10. Nigdy do tej pory nie byłem aż tak zadowolony ze swojego wyboru. I na pewno nie wrócę do żywej skały ani tym bardziej do suchej!

Krzysztof

Krzysztof jaki koszt skały ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof jaki koszt skały ??

zgodnie z tym co na stronie to 51 zł za kg


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie same pozytywy u mnie całą skałę wymieniłem na tą właśnie i tylko jak na razie jedna szczepka poleciała pozostałe bez szwanku. A mam około 40 szczepek SPS w tym parę dość dużych.

Ale u mnie była rewolucja w akwarium.

Zakupiłam z 2 tyg temu 11 kg tej skały w Warszawie w Krysztofa T. w wersji suchej napisz mi jak ja ożywiałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taką prośbę jak była by możliwość zważenia skałki takiej powiedzmy 30 x 20 x 20 lub innej ,dało by mi zarys ile kilogramów muszę zamówić .

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta skała ponad dwa miesiace siedzi w zbiorniku i nie moge zbić no3 zadnych glonów nie miałem,woda kryształ a te no3? Pewnie skała oddaje.Dodam ze zbiornik prowadzony na zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że RRR jest wolna od no3 i po4. Masz jeszcze jakieś życie?


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że RRR jest wolna od no3 i po4. Masz jeszcze jakieś życie?

Mam 4 małe rybki.po4 jest zerowe ale no3 już nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.