Skocz do zawartości
qni

za niedługo ruszam - kilka pytani

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Planuje w październiku założenie akwarium 50x30x35. Mam już nie mal cały sprzęt. zostało zrobić szafkę, dokończyć oświetlenie, kupić grzałkę. jakieś pierdoły. Można powiedzieć że najłatwiejsze mam już za sobą bo mam sprzęt.

Zbieram informację jak wystartować, przekopuję forum ale zawsze są jakieś pytania bez odpowiedź.

Gdy już zrobię solankę, po 2 dniach ułożę wcześniej zaplanowane kamienie, czekam aż akwarium dojrzeje. Wyczyta że korale mogę wkładać dopiero po półtora miesiącu. oczywiście jest to sporo czas. moje pytanie jest takie, jak w tym okresie świecie, skoro nie ma tam życia to na ten czas wyłączyć oświetlenie? co z grzałką? czy jest potrzeba używać ją w tym okresie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie wkładasz dopiero jak nh4 oraz no2 będą na poziomie 0.

Różnie to może potrwać w czasie zależnie od tego na jakiej skale startujesz oraz co lejesz na początek tzn bakterie. Oświetlenie w pierwszym okresie jest mało istotne. Pierwsze testy zrób po 14 dniach i zobaczysz wówczas na jakim etapie jest dojżewanie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qni,

Akwarium ma dojrzewac w takich warunkach w jakich ma pracowac. A wiec zasolenie, temperatura czy swiatlo. Z tym ze nie musisz swiecic calego cyklu- mozesz go troche skrocic.

O postepie procesu dojrzewania swiadczy pojawienie sie jonow nh4 i no3 a nastepnie ich spadek do zera. Jednak nie zawsze nh4 i no2 musza byc wykrywalne. Dobrze gdybys robil to pod okiem kogos doswiadczonego ze swojej okolicy.

PS

Dojrzewanie to nie tylko kwaestia cyklu azotowego. Poczytaj artykuly na reefhub.pl na temat dojrzewania. Tam jest napisane wiecej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie rozpoczyna sie od zalania zbiornika i zycie to nie tylko korale :smiling:

Jesli skala bedzie zywa od pierwszego dnia rozpocznie sie proces zycia w zbiorniku.

Swiecic powinnismy od poczatku, poniewaz jest cala masa procesow zyciowych zwiazanych ze swiatlem.

Mozna czas skrocic ale swiecic jak najbardziej.

Czas dojrzewania i gotowosc zbiornika okreslamy testami wiec zalozenie 1.5 miesiaca nie jest regula

Podobnie z grzalka powinna byc utrzymana temperatura od poczatku docelowa.

jesli niechcesz przeciagac czasu dojrzewania przygotuj wszystkie niezbedne wyposazenie na start

powodzenia i cierpliwosci zycze :wine:

Ps. Bartek juz wszystko napisal

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, mam prawie wszystko i własnie chcę zrobić ostatnie zakupu.

Mam już:

-Akwarium

-RO

-Skała

-Falownik

-Sól

-Piach

-Napowietrzacz

-Odpieniacz robię sam

-Oświetlenie

-sterownik

Muszę dokupić:

-Bakterie

-Grzałkę

-Filtr zewnętrzny

-życie

-Szafkę

Czy coś jeszcze wam przychodzi do głowy? Pytam aby o niczym nie zapomnieć.

Na myśl przychodzi mi coś do pomiaru zasolenia ale mam balingomież do BLG w piwie, winie czy on mi wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balingomierz - do pomiaru zawartości cukru w moszczu lub brzeczce. Wystarczy Ci, ale to zupełnie inne hobby.


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świeciłem od początku po 12 godzin po dwóch miesiącach teoretycznie mogłem wpuścić życie, wpuściłem trochę a w 3 miesiącu zaczęła się jazda dino cyjano. Parametry były ok a akwa dalej dojrzewało. Więc z tym nie ma reguły.

Filtr zewnętrzny i napowietrzacz sobie odpuść nie przyda się. A ten bailingomież do faktycznie chyba do piwa :thumbup:


Akwarium 90x50x60, Odpieniacz Deltec 600i, grzałka Eheim 150 W, lampa led Zetlight QMAVEN 6800, skała MR 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol - balingomierz - uniwerslane urządzenie do pomiaru stężenia płynów Ballinga :) LOL

To był żart...

Potrzebny Ci bedzie albo refraktometr do wody morskiej (droższy) lub hydrometr - tez do wody morskiej (tańszy)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale balingomierz to nie jest "uniwersalne urządzenie" i nie ma czegoś takiego jak płyny Ballinga. (chyba, ze ustrojowe ) tylko skala Ballinga


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się tak wydaje. Kiedyś warzyłem piwo, do pomiaru wszystkich substancji w wodzie używa się balingomierza=areometr,refraktometr. Z tego co widzę na szybkiego, piwowarzy używają zamiennie balingomież, hydrometr.

Czy do akwarium 50L wystarczy grzałka 25W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Kopernik była kobietą :D

Mocne, naprawdę mocne

Powinna Ci wystarczyć taka grzałka. Teoretycznie przyjmuje się 0,5 W na 1 l. - Podobno ;)


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze już dobrze, nie będę Cię trzymał w niepewności bo widze, że nia zakumałeś :D

Płyny Ballinga istnieją - słowo daje :)

Są mocno związane z akwarystyką morska

nie wierzysz? Kliknij w link: https://www.google.co.uk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=p%C5%82yny%20ballinga


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znam to. Zapewne płyny Ballinga pomyliły Ci się z metodą Ballinga. Mógłbyś mi/nam podesłać fotkę takiego "uniwersalnego urządzenia?


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal nie kumasz... :)

emotikonow zresztą też :) a w jednym poście wręcz napisałem że to żart

po prostu potraktuj moje ostatnie kilka postów z przymrużeniem oka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znam to.

Nie wiem czy to nie trolling.

Plyny do Ballinga uzywa sie do metody Ballinga.

QNI

Przygotuj sie na to :

post-23962-0-69643300-1440107536_thumb.jpg

i na to:

post-23962-0-47774600-1440107537_thumb.jpg

:D:D:D

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znam to. Zapewne płyny Ballinga pomyliły Ci się z metodą Ballinga. Mógłbyś mi/nam podesłać fotkę takiego "uniwersalnego urządzenia?

Nie ma się co śmiać. Uniwersalne urządzenie oczywiście istnieje.

Ja swojego Ballingo-Salinity Creatora SC 7000 używam już od dawna do przygotowywania prochów do Ballinga Ca, Mg, KH, SBS. Urządzenie sprawdza się również idealnie do przygotowywania wody o zadanym zasoleniu. Jest co prawda cholernie drogie, ale istnieje. Poniżej zdjęcie mojego wysłużonego już egzemplarza.

post-8465-0-21026600-1440108304_thumb.jpg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu, ja mam takie samo tylko różowe , tez moze byc ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QNI

Przygotuj sie na to :

Ale ładne, gdzie coś takiego dostane :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie filtruję wodę za chwilę wsypię sól aby się mieszała. ile ma się mieszać sól zanim wsadzę kamień. wsypać od razu pasek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.