Skocz do zawartości
kanio10

Pierwszą solanki czas zacząć :-)

Rekomendowane odpowiedzi

A od której godziny zacząć świecić? Łączyć oba kolory czy najpierw niebieski później białe?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kanio10 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od której godziny zacząć świecić? Łączyć oba kolory czy najpierw niebieski później białe?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Nie ma jakiś żelaznych zasad, generalnie niebieskim świecimy dłużej niż białym, może to być cykl 12/8 czyli np. Aktynika od 9:00 - 21:00 Białe 11:00 - 19:00. Podczas dojrzewania świecimy o polowe krócej, żeby nie wspomagać rosnących glonów i ewentualnych plag, później stopniowo zwiększamy dawki światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jakoś to święcenia wyposrodkuje i będę świecił 8/5h aktynika/biała dzięki za odpowiedź :-)

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

May update z dzisiaj :-) woda wyklarowana praktycznie w 100%, jest moc :-)

Rozgwiazda przepadła przynajmniej nie mogę jej znaleźć ;-)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/cc6eac5c54fa600b

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej nieobecności spowodowanej osobistymi lecz bardzo przyjemnymi sprawami.

Na początku może niezbyt przyjemne info... W akwarium wystąpiła awaria w postaci nieszczelności zbiornika co skutkowała natychmiastową wymianą na inny a felerny wysyłam do reklamacji jutro. Cały czas zastanawiam się czy po otrzymaniu zbiornika przekładać wszystko do niego czy zostawić w obecnym za czym jest moja Żona :)

OK teraz kilka zdań o obecnej sytuacji. Wysyp glonów to rzecz normalna w dojrzewaniu i ten etap właśnie przeżywa moja Mini Rafa co będzie na załączonym obrazku niżej. Co do życia to po rozgwieździe nie ma śladu więc albo dobrze się ukrywa albo jest po niej. Kilka razy w nocy przy zaświeceniu latarki zauważyłem że coś chowa się do skały ale nie dostrzegłem co to takiego. Jest jeszcze coś dziwnego co też przesyłam niżej więc proszę o identyfikację.

Jutro jadę w poszukiwaniu jakiejś ekipy sprzątającej a na pierwszy strzał pójdzie na pewno krewetka czyszcząca oraz kilka ślimaków i pytanie własnie jakich do takiego litrażu i skutecznych?

To tyle nowości w tym update kolejny jak coś ruszy :) Pozdrawiam

post-22387-0-59958400-1441567319_thumb.jpg

post-22387-0-71706100-1441567327_thumb.jpg

post-22387-0-06674500-1441567334_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w sklepach w mojej okolicy dostawa dopiero w następnym tygodniu a i cenę dość wysokie (przykład krewetkami czyszcząca 90zl), zdecydowałem się na zamówienie zwierzaków na Erybka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe nabytki, nowi mieszkańcy :-)

Chciałbym przedstawić moich dwóch podopiecznych a mianowicie:

1.Krab Percnon gibbesi

2.Ślimak Tectus fenestratus

Stworki wpuszczone jako część ekipy sprzątającej, brakuje jeszcze z jednego ślimaka oraz dwóch krewetek czyli Lysmata amboinensis i ze względu na aiptasie Lysmata wurdemanni.

(Fotki w trakcie aklimatyzacji a obecnie dywanik powolutku znika)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/651c3b03ff200b03

http://www.fotosik.pl/zdjecie/29e55b6305d7c0f5

Edytowane przez kanio10 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze sens takiej krewetki jest wtedy, gdy sa juz jakies ryby w baniaku. Zreszta w wielu opracowaniach mozna spotkac sie ze stwierdzeniem, ze krewetki te mylnie zaliczane sa do ekipy czyszczacej wpuszczanej na poczatku istniena akwa. Wiec owszem, krewetke jak najbardziej, ale poki co wstrzymalbym sie z nia do czasu az ryb nie wpuscisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Zawsze też się dziwilem i w końcu dość dużo czytałem na temat krewetki czyszczącej. Początkujący wpuszczają ja do akwa bez dostarczenia jedzenia a przecież to ryby a dokładniej pasożyty a nich są jej przysmakami. Tak więc krewetkami oczywiście uzupełni ekipę sprzątająca ale dopiero po wpuszczeniu rybek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Zawsze też się dziwilem i w końcu dość dużo czytałem na temat krewetki czyszczącej. Początkujący wpuszczają ja do akwa bez dostarczenia jedzenia a przecież to ryby a dokładniej pasożyty a nich są jej przysmakami. Tak więc krewetkami oczywiście uzupełni ekipę sprzątająca ale dopiero po wpuszczeniu rybek :-)

nie zgodzę się z tym.

ja krewetkę czyszczącą miałem dużo wcześniej od ryb i nie narzekała, dostawała jeść raz dziennie (artemię).

Z tego co wyczytałem to dlatego nazywa się czyszcząca, że oczyszcza z pasożytów duże ryby. Ale to nie jedyne źródło dla niej pożywienia!!

A za przeproszeniem gówien mojego garbika nie ruszała, bo chyba one tego nie jedzą - prawda! - a na tak małą rybkę nie wejdą :)

W kostkach 30l ludzie trzymają wyłącznie krewetkę czyszczącą i żyją im wiele lat.

Więc nie uważam, że konieczna jest jakaś ryba w akwarium by moc wpuścić krewetkę czyszczącą.

A do mojego garbika to i tak nie miała nigdy szansy się dostać bo ją atakował.

Prędzej moją rękę starała się czyścić jak włożyłem do akwarium:)

Pozdrawiam

Sorki za off top - ale musiałem popoprawiać to co napisałem, bo trochę bez sensu wyszło hehe (z córką na kolanach, która co chwile klika myszką i wychodzą głupoty).

Poprawione już hehe

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku w trakcie dojrzewania akwarium chyba nikt nie karmi organizmów w nim żyjącym. Dlatego tez jest to zbędny zwierzak na początku, każdy dobrze wie ze krewetkami również może a nawet powinna być dozywiana ale nie na starcie.

Mój krabik odszedł na wieczna rafe :-( Powód? Nie mam najmniejszego pojęcia. Wczoraj aklimatyzacja z woreczkiem w akwa, wpuściłem go, skubnal trochę glonu i s howal się pod skalę aż do rana. Kiedy go zobaczyłem jakoś trzymał się jednym odnuzem skały ale po dotknięciu po prostu spadł bez ruchu :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 DZIEŃ OD ZALANIA

W akwarium kilka znaczących zmian ale i dalsze "problemy". Zaczynając od tych smutniejszych info to tak jak już wcześniej pisałem niestety krab odszedł na Wieczną Rafę. Dywanik zanika ale na dolnej części skały. Górna jest dość bujna dlatego dzisiaj będą WZMOCNIENIA jeżeli chodzi o ekipę sprzątającą :)

Z przyjemniejszych sytuacji to nowe życie które trafiło do mojej mini rafki:

2 x Amphiprion Ocellaris

1 x Ślimak Tectus Fenestratus (zaginął)

2 x Xenia

1 x Capnella

1 x Gorgonacea

Rybki zaaklimatyzowane, aktywne tyle tylko że kręcą się przez większość czasu koło termometru z tyłu zbiornika. Jakie korale miękkie proponujecie (sprawdzone przez Was) i które nadają się do takiego litrażu dla domku dla błazenków?

Korale powoli dochodzą do siebie po przeprowadzce, na razie przyczepione igłami do "zakotwiczenia się" do skały.

Kilka fotek jak to wszystko powoli się rozkręca :)

post-22387-0-38529300-1442998610_thumb.jpg

post-22387-0-42193500-1442998615_thumb.jpg

post-22387-0-50110400-1442998622_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy Tectusa nie ma w kaskadzie moje lubiły tam zagladać a przed wczoraj jednego wyciągałem z komina lubią łazic i czasem chowac się w zakamarkach. Na te twoje glony proponowałbym kraba Mitraxa mega szybko czyszcący zwierzak. Nawet mikro glony wyskubuje do zera. A proponuje dokupic jeszcze jednego Tectusa w parze jeszcze lepiej pracują jak by się chciały prześcigiwać który więcej oczyści no i moga być amory jak u moich hehehe. Po za tym do mocowania korali lepiej u mnie sprawdza się klej w żelu Loctite ale kropelka w żelu też jest super.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem Ci ze z powodzeniem używam kropelki w żelu, tania i skuteczna. Miękkie, LPS i SPS kleiłem tym :)

Moja Percula czyści tak staranie...że praktycznie wyżarte skały do zera ma, wiecznie głodna :D

Co do gorgoni, to jest Pseudogorgonia SP. tak przynajmniej mi w sklepie sprzedawali :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy Tectusa nie ma w kaskadzie moje lubiły tam zagladać a przed wczoraj jednego wyciągałem z komina lubią łazic i czasem chowac się w zakamarkach. Na te twoje glony proponowałbym kraba Mitraxa mega szybko czyszcący zwierzak. Nawet mikro glony wyskubuje do zera. A proponuje dokupic jeszcze jednego Tectusa w parze jeszcze lepiej pracują jak by się chciały prześcigiwać który więcej oczyści no i moga być amory jak u moich hehehe. Po za tym do mocowania korali lepiej u mnie sprawdza się klej w żelu Loctite ale kropelka w żelu też jest super.

Ślimak raczej padł nie wiem z jakich przyczyn bo znalazłem muszle. Na glony doszły jeszcze dwa ślimaki wiec myślę że kilka dni i będzie po kłopocie. Zobaczymy czy w mojej rafce tez będą amory; -) szczepki próbowałem kleic kropelka tylko ten minus ze trzeba suszyć miejsce klejenia dlatego wybrałem kotwiczenie na igły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się kolego, że jeżeli znalazłeś pustą muszlę po ślimaku, możesz mieć nieprzyjemnego wieloszczeta.

O takim mi wspominał pan Darek z Jawora.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie jak go zlokalizować i unicestwić? :-)

Z moich obserwacji wynika , iż najlepiej polować na wieloszczety po zgaszeniu światła , u siebie tak właśnie robiłem , ale usuwałem tylko większe okazy , dobra penseta i do dzieła :)

Musisz uważać ponieważ one gubią swoje kolce !

Edytowane przez Macc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanio, spokojnie, poczekaj z tydzień, jak zniknie kolejny będziesz wiedział że masz głodomora :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanio, spokojnie, poczekaj z tydzień, jak zniknie kolejny będziesz wiedział że masz głodomora :D

Dokładnie tak zrobię. Tak jak pisałem z reszta ślimaków wszystko jest ok wiec poczekamy - zobaczymy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 DZIEŃ OD ZALANIA

Kolejne dni i kolejne życie w moim kawałku rafy :) Tym razem dzięki uprzejmości @Pirotechnic któy przywiózł mi zamówienie z Erybki dołączyły:

1. Tectus fenestratus

2 Astralium spp.

3. Amblyglyphidodon aureus

4. Pomacentrus auriventris

Do zakończenia obsady jeżeli chodzi o ryby została jeszcze Krewetka Czyszcząca. Korale a dokładnie szczepki korali dogadywane więc też w najbliższym czasie pojawią się w zbiorniku i przełamią kolory szarości ;)

Glonów coraz mnie poprzez zwiększenie ekipy sprzątającej tym samym coraz bardziej przejrzyste akwarium się robi.

post-22387-0-11003000-1443377385_thumb.jpg

post-22387-0-42979700-1443377388_thumb.jpg

post-22387-0-05186500-1443377393_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 ryby w 30 litrach???? To prawie jak w konserwie rybnej :thumbsup:

Zapraszam na oględziny na żywo i wtedy można oceniać czy konserwa czy swoboda :) Ryby są w pełni zadowolone - tak zdają się mi mówić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.