Skocz do zawartości
MojeSumienie

Chyba coś je moje korale :(

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wrażenie, że coś jest nie halo z 3 moimi koralami. Inne rosną jak złoto... (tfu, tfu, tfu... przez lewe ramię)

W zasadzie dzisiaj to zauważyłem, a jestem przy akwarium codziennie przy karmieniu i tego wczesniej nie było.

Parametry

KH - 6,5

PO4 - 0,01

NO3 - niewykrywalne

Ca - 410

Mg - 1280

sól - RC

parametry nie są może książkowe, ale cały czas stabilne. Podmiany robione co 14 dni po 25l

Ryby

4 pokolce - 3 żółtki, hepatus

1 borsuk

1 ecsenius namiyei

1 doktorek

2 błazny

2 krewetki czyszczące

Patrząc po plamach, albo jest jakiś pasożyt, albo coś je zywcem obgryza - tylko co?

Mam nadzieję, że coś poradzicie - jak mogę pomóc swoim koralom - tym bardziej, że wszystkie są od małych szczepek u mnie...

Może się mylę, ale to chyba nie parametry, bo jak widać korale polipują... Są karmione regularnie... i z innymi nie mam problemu

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

6.jpg

Inne korale mają się dobrze

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec... rozumiem ze pasozyty i podgryzajace reby wykluczyles.

Jeslit ak to zostaja tylko parametry. Sugeruje wieksza podmiane - tak ze 100-150L. Poza tym zwieksz czestotliwosc i wielkosc podmian. Te 25L na dwa tygodnie przy 700L to raczej za malo.

Ja jestem zwolennikiem trzymania kH w okolicach 7,5. Lekko ponizej 7 nie jest zle, ale u mnie jak spada do 6,7 to juz zaczynają SPS grymasic.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie 3 dni temu wpuściłem borsuka i ecseniusa

Pasozyty... nie mam pojęcia...

Gdyby były wcześniej - chyba wcześniej coś działoby się z spsami. Sam nie wiem.

Korale są u mnie od stycznia i tyko rosną... nic złego nie zaobserwowałem wcześniej

ale ten ostatni upodobał sobie zieloną monti i tam non stop siedzi.

spróbuję podnieś powoli kh do 7 i przygotuję wodę na podmianę.

ale te korale są jeszcze do uratowania?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisała Tester - jeśli wykąpałeś np. w Coral Protec lub RX Pro to można założyć że pasożytów nie ma ale te podmiany to chyba żart - za wyrażenie przepraszam - co 2 tygodnie 25 litrów - zrób jak pisze Tester a potem podmieniaj częściej i więcej.

Jeśli będą lecieć dalej to bym ciął to co jest nie tknięte i na oddzielną podstawkę a resztę zostawił.

Nie zdarzyło się ostatnio np. tak że wyjechałeś na urlop i mniej jedzenia dla korali poszło?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedzenia raczej nie... wszystko jest/było po kontrolą

zrobię teraz większa podmianę i zobaczymy...

delikatnie podniosę kh i będę kontrolował Ca bo pewnie zacznie spadać

jeśli chodzi o podmiany... zawsze robiłem około 5% - faktem jest, że co tydzień.

teraz przez okres urlopowy były co 14 dni.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% co tydzień po tej większej o której pisał @Tester bym proponował


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie to pasożyty.

Wielkość i ilość podmian jest raczej sprawą indywidualną, sam w tej chwili robię podmianę raz w miesiącu ok 15%, znam ludzi co mają piękne spsowe zbiorniki i robią jeszcze rzadziej podmiany, nie mówiąc juz o metodzie DSR gdzie zupełnie wyklucza się podmiany. A tak na sucho, to ile zmniejszą się stężenia niechcianych"toksyn" robiąc podmianę 10% ?

Kh utrzymuje na poziomie ok 6 w tej chwili, nikt nie grymasi a zaliczyłem wpadkę na 4,5 bez strat, wiec uważam że niski poziom kh nie wpływa żywotnie na spsy a raczej nagłe jego zmiany.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz lepiej po jakim to środku :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Środek TM NP Bacto balance , po zastosowaniu tego przez tydzień , korale zrobiły się ciemne , nawet goniopory straciły kolor. Możliwe że środek został przedawkowany natomiast efekt oprócz utraty koloru identyczny . Spsy wyglądały jakby je ktoś nożykiem poskrobał .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku, Ecseniusa wpuściłeś 3 dni temu... Dzisiaj zauważyłeś "braki tkanki" korali...

Nie znam się na sps-ach, ale może jeszcze nie przyłapałeś rybki w akcji?

U mnie bicolor pewnego dnia postanowił "załatwić" Sinularię... Dobrze, że akurat byłem przy akwarium, bo tylko wióry latały... Szybka reakcja - przestawienie koralowca w inne miejsce, i (tfu tfu) mu przeszło... Widocznie stała w złym miejscu (jego zdaniem).

Czytałem, że sps-y też potrafią "poskubać"... Nie wiem, bo nie mam nic wartego uwagi (nie przepadam za sps)...

Może jak nie patrzysz to skubie, a jak podchodzisz do akwarium to się chowa do swojej norki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje ballinga w zależności od zużycia.

jeśli chodzi i moje podejrzenia to właśnie pasożyty + podskubywanie przez ryby.

Bo jeśli koral leci to przede wszystkim tkanka schodzi dość szybko, a tu widać placki i plamki

do baniaka leję tylko co drugi dzień coral B 7 kropli + fluor 2 krople raz na tydzień i jod 2 krople raz na tydzień.

Odpieniacz mam mocny, więc na bank nie przedawkowałem.

niestety nie mam żadnej lupy, żeby pooglądać. Na zdjęciach nic nie widać.

Podejrzewałem dolabellę, ale ona bardziej mi zrzuca korale, niż je je..

Jeśli to pasożyty to co? Wyjąć korale i wykąpać w czymś?

Czy coś lać do wody?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na ten litraż to małe te podmiany , jeśli woda jest słabej jakości to zwiększenie by pomogło , węgiel jeśli nie stosujesz też by nie zaszkodził .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na twój kłopot z akroporami to AEFW. Poszukaj w necie fotek a sam dojdziesz....


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pokaz ich otoczenie, nie masz jakiś Euphili tak do 20 cm od nich?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeśli to pasożyty to co? Wyjąć korale i wykąpać w czymś?

Czy coś lać do wody?

czyli jednak nie wyeliminowałeś tej teorii... - pisane było kilka razy - od tego trzeba było zacząć czyli kąpiej w Coral Protec lub RX Pro a potem szukanie dalej


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie wygląda jak podgryzane przez Amakusaplana acroporae czyli AEFW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij jednego najbardziej zainfekowanego , poobgryzanego korala i rzuć okiem na jego dolną część gdzie koral styka się ze skałą/podstawką. Jeżeli masz inwazję pasożytniczych ślimaków to na styku podstawki i korala będziesz miał masę jajek w kolorze brązowo/zielonym.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie wygląda jak podgryzane przez Amakusaplana acroporae czyli AEFW

a jest na to jakis lek?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jest na to jakis lek?

Halichoeres leucoxanthus powinien pomóc jeżeli to AEFW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć na przyszłość ad tego AEFW. Zastanawia mnie tylko fakt, czy RX Pro zabija również te robaki już w formie jaj, czy tylko dojrzałych osobników? Ja swoje acra zawsze płuczę przed pierwszym wlozeniem, choć nie daje mi spokoju czy jakieś formy przetrwalnikowe nie zostają na nich… :chris:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem na forum, to RX pro zabija robaki, ale same jaja chyba trzeba zeskrobywać.

Cholerka... nie lubię wyciągać korali z wody jak fajnie rosną... ale w tym momencie chyba nie mam wyjścia

Halichoeres leucoxanthus powinien pomóc jeżeli to AEFW

a hexatenia?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na niskie KH.

Mam mało patyków, ale jak mi KH spadnie ponizej 7 to mam podobne objawy co Ty.

A raczej jak mam takie objawy to wiem, że mam niskie KH. Podbijam do 8-9 i tkanka szybko

odrasta.

jak często mierzysz KH ? podbijasz przez pełnego ballinga czy jakimiś preparatami typu KH buffer ?

Możliwe że przed pomiarem miałeś jeszcze niżej niż te 6,5.

Oczywiście mogą też to być pasożyty - pytanie czy takie zaobserwowałeś. Spróbuj opłukać

jeden krzak w pojemniku RO z płynem lugola i zobaczysz czy jakieś się odlepiły .


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciach wyglada to raczej na chora tkanke niz na obgryziona do szkieletu. Wedlug mnie to nie jest problem pasozytow, ktore raczej zjadaja tkanke na maksa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.