Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wstaje rano spoglądam na swojego psa i już wiem, pomimo tego że nic nie mówi,że nie wiem czy np powiększyły mu się źrenice o 2 czy 2,5mm - już wiem że muszę mu podać 1/3 tabletki manti bo poprzedniego dnia zjadł za duż i boli go brzuch.

Tyczy się to też moich kotów ,spoglądam i wiem czego oczekują - mimo że nic nie mówią. Tyczy się to też moich ukwiałów, które po czterech dniach postu wywalają mordy, wiem że czekają na krewetke -mimo że nic nie mówią

I tak sobie myślę że dotyczy to zarówno hodowców storczyków jak i akwarystow

I nie istotne czy to przedstawiciel fauny czy flory, każdy "dobry pan" rozpozna potrzeby swojego podopiecznego

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dnia na dzień to tylko w czasie katastrofy widać różnice na koralu. No chyba że ma katar albo jest mu zimno... Ludzie. U mnie jak nie podam jednego wieczoru kropelek to rano chór korali śpiewa mi Daj mi jeeeść. :) A jak jestem zaspany i siedzę w pracy i nie nakarmiłem rano dzieci bo się spieszyłem to się ciesze że przynajmniej korale nakarmione. Jak modlitwy nigdy nie zapominam. Masakra

Więcej dystansu ludzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bełkot marketingowy= szkoda mojej pary .

Życzę wszystkim miłego dnia i sukcesów we własnych ogródkach .

Pozdrawiam GG

Dobrze wiedzieć na czym się stoi :)

Również tego samego życzę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdziłes moje przypuszczenia. Nie masz bladego pojęcia o środkach, które stosujesz lub jest to wielka tajemnica i boisz się, że ktoś może też mieć tak ładne akwarium. A szkoda bo jako przedstawicielowi danej firmy powinno Tobie zależeć aby więcej osób poznali tajniki stosowania poszczególnych buteleczek. I nie uderzam tu w firmę AF bo może produkty są dobre, ale ja próbowałem i nie potrafię ich umiejętnie stosować (chociaż bardzo bym chcial).


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, weźcie się opanujcie..

Wam się naprawdę wydaje że jest jakiś konkretny przepis na sukces w akwarium? I że ktoś ze złośliwości Wam go nie chce zdradzić?

Prowadzenie akwarium to jest bardziej sztuka niż nauka i do końca nikt nie wie co było by najlepsze w danej sytuacji. Są tylko pewne ogólne przeczucia na których można bazować - np tkanka na koralu od dołu robi się cienka przy jednoczesnych niskich wynikach testów - można zgadywać że koral może głodować. Równie dobrze może być tak że coś innego go stresuje itp itd.

Sekret polega na tym że jedni mają do tego większy talent, inni mniejszy - tak samo jak zresztą w każdej dziedzinie życia. Nuty są jedne ale na skrzypcach jednemu lepiej wychodzi gra niż innemu - i co ? jak ten co mu wychodzi lepiej nie jest w stanie wyjaśnić czemu akurat jest lepszy to też mu powiecie że nie ma pojęcia co robi?

Produkty takie czy siakie nie zastąpią Wam tego talentu - to co Grzesiek tutaj pokazuje to że "się da" - ale nie oznacza to że akurat każdemu musi.

Oczekiwanie że ktoś będzie dokładnie opisywał co dokładnie robi to jakaś farsa - zapytajcie pianisty jak to robi że gra tak ładnie..

Trzeba poznać swoje korale, swoje akwarium, wiedzieć jak mogą wyglądać, jak powinny wyglądać, jak potrafią polipować w swojej szczytowej formie i wtedy jeśli coś jest nie tak (nawet odrobinkę) to szukać w czym może być problem metodą prób i błędów i analizy co się ostatnio działo w akwarium.

Uprzedzając pytanie co to jest szczytowa forma - tego się nie da opisać tak samo jak nie da się opisać jak dokładnie wygląda np piękna osoba - każdy to czuje podświadomie, ma swoje zdanie a mimo to nie opisze tego dokładnie w sposób zrozumiały dla drugiej osoby.

Paweł

edit:

tak mi przypasował fragment:

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, weźcie się opanujcie..

Wam się naprawdę wydaje że jest jakiś konkretny przepis na sukces w akwarium? I że ktoś ze złośliwości Wam go nie chce zdradzić?

Prowadzenie akwarium to jest bardziej sztuka niż nauka i do końca nikt nie wie co było by najlepsze w danej sytuacji. Są tylko pewne ogólne przeczucia na których można bazować - np tkanka na koralu od dołu robi się cienka przy jednoczesnych niskich wynikach testów - można zgadywać że koral może głodować. Równie dobrze może być tak że coś innego go stresuje itp itd.

Sekret polega na tym że jedni mają do tego większy talent, inni mniejszy - tak samo jak zresztą w każdej dziedzinie życia. Nuty są jedne ale na skrzypcach jednemu lepiej wychodzi gra niż innemu - i co ? jak ten co mu wychodzi lepiej nie jest w stanie wyjaśnić czemu akurat jest lepszy to też mu powiecie że nie ma pojęcia co robi?

Produkty takie czy siakie nie zastąpią Wam tego talentu - to co Grzesiek tutaj pokazuje to że "się da" - ale nie oznacza to że akurat każdemu musi.

Oczekiwanie że ktoś będzie dokładnie opisywał co dokładnie robi to jakaś farsa - zapytajcie pianisty jak to robi że gra tak ładnie..

Trzeba poznać swoje korale, swoje akwarium, wiedzieć jak mogą wyglądać, jak powinny wyglądać, jak potrafią polipować w swojej szczytowej formie i wtedy jeśli coś jest nie tak (nawet odrobinkę) to szukać w czym może być problem metodą prób i błędów i analizy co się ostatnio działo w akwarium.

Uprzedzając pytanie co to jest szczytowa forma - tego się nie da opisać tak samo jak nie da się opisać jak dokładnie wygląda np piękna osoba - każdy to czuje podświadomie, ma swoje zdanie a mimo to nie opisze tego dokładnie w sposób zrozumiały dla drugiej osoby.

Paweł

edit:

tak mi przypasował fragment:

Ja tu niewiedzę pytań o idealny sposób na prowadzenie baniaka, czy pytań o przepis. Padło pytanie do stwierdzenie że rano coś widzi co daje mu odpowiedź ile czego podać, pytanie padło "co rano widzi", odpowiedzi typu każdy baniak jest inny to odpowiedz raczej na inne pytanie. Wystarczyło aby napisał swoje co widzi. I mnie teraz zaciekawił sposób omijania odpowiedzi, wręcz dziwny. Nie oczekiwałem takiego oporu niechęci odpowiedzi na dość banalne pytanie zadane kilka razy, przez kilka osób. Ten temat to też marketing wydając naście tysięcy na wszystko i oklejając baniak AF, to chyba warto odpowiedzieć na pytania klientów, gdyby to nie był temat mający cel marketingowy tylko i wyłącznie prywatny to spam na własnym baniaku byłby mało racjonalny. I dlatego wymaga się od Grzegorza odpowiedzi na myśle proste pytania bo większość zaczynających przygodę wejdzie na ten temat. A Grzegorz powinień pamietać że ten baniak będzie marzeniem i wzorem dla masy nowicjuszy.

Mobilnie..


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, weźcie się opanujcie..

Wam się naprawdę wydaje że jest jakiś konkretny przepis na sukces w akwarium? I że ktoś ze złośliwości Wam go nie chce zdradzić?

Prowadzenie akwarium to jest bardziej sztuka niż nauka i do końca nikt nie wie co było by najlepsze w danej sytuacji. Są tylko pewne ogólne przeczucia na których można bazować - np tkanka na koralu od dołu robi się cienka przy jednoczesnych niskich wynikach testów - można zgadywać że koral może głodować. Równie dobrze może być tak że coś innego go stresuje itp itd.

Sekret polega na tym że jedni mają do tego większy talent, inni mniejszy - tak samo jak zresztą w każdej dziedzinie życia. Nuty są jedne ale na skrzypcach jednemu lepiej wychodzi gra niż innemu - i co ? jak ten co mu wychodzi lepiej nie jest w stanie wyjaśnić czemu akurat jest lepszy to też mu powiecie że nie ma pojęcia co robi?

Produkty takie czy siakie nie zastąpią Wam tego talentu - to co Grzesiek tutaj pokazuje to że "się da" - ale nie oznacza to że akurat każdemu musi.

Oczekiwanie że ktoś będzie dokładnie opisywał co dokładnie robi to jakaś farsa - zapytajcie pianisty jak to robi że gra tak ładnie..

Trzeba poznać swoje korale, swoje akwarium, wiedzieć jak mogą wyglądać, jak powinny wyglądać, jak potrafią polipować w swojej szczytowej formie i wtedy jeśli coś jest nie tak (nawet odrobinkę) to szukać w czym może być problem metodą prób i błędów i analizy co się ostatnio działo w akwarium.

Uprzedzając pytanie co to jest szczytowa forma - tego się nie da opisać tak samo jak nie da się opisać jak dokładnie wygląda np piękna osoba - każdy to czuje podświadomie, ma swoje zdanie a mimo to nie opisze tego dokładnie w sposób zrozumiały dla drugiej osoby.

Paweł

edit:

tak mi przypasował fragment:

Sam miałem kiedyś spsy i mogę śmiało powiedzieć że sukces w hodowli to było więcej szczęścia niż rozumu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja swoje akwarium prowadziłem na produktach AF i d..y nie urywało ,teraz prowadzę je na produktach red sea i też d..y nie urywa. Chyba jednak nie mam talentu :) do morskiego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja swoje akwarium prowadziłem na produktach AF i d..y nie urywało ,teraz prowadzę je na produktach red sea i też d..y nie urywa. Chyba jednak nie mam talentu :) do morskiego .

A to różnie bywa,ja z sps'ami problemow nie miałem,potem postanowiłem przestawic się na zoa,niby łatwiejsze,a ni diabla mi nie chciały rosnąć,padały jedne po drugich.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:offtopic: hehe wszyscy narzekają na firmę.. ale najwięcej się w jej tematach udzielają :):offtopic:

chciałem napisać moje odczucia... jako że do Grzegorza nic nie mam (jako do Grzegorza - nie interesuje mnie gdzie pracuje co robi i ile zarabia i ile ma kochanek)

Miałem przyjemność rozmawiać z nim w tamtym roku. Przyznam, że w kilku zagwózdkach mi pomógł.

Oczywiście doradzał zastosowanie kropelek (nie ukrywał, że je sprzedaje)

Jak laikowi wyjaśnił do czego służy to czy tamto.

Oczywiście nie zagłębialiśmy się w szczegóły... Ani ja nie jestem chemikiem, ani On...

Kupiłem krople... i nie żałuję.

Dzięki coral B - nigdy nie pojawiło się cyjano, ani dino... Korale wystrzeliły do góry.

Dzięki pierwiastkom kolory może nie są mega rewelacyjne, ale przynajmniej ich odcienie widać :)

teraz kupiłem butelkę micro z miedzią... stosuję delikatnie, z ciekawości co się będzie działo z tymi kolorami.

komponenty nie podeszły mi zupełnie... po wlaniu 30ml do akwarium szyby zielone czyszczone 2 razy dziennie.

sól tak samo...

ale wracając do tematu... Grzegorza... to zwykły normalny koleś, który tak jak my jest "zarażony", a przy tym próbuje zarabiać tym na życie. Tak naprawdę nie wiemy co kryje się za tym akwarium... Wydaje mi się, że powinniśmy skupić się na tym, że jeżdżąc po Polsce jeszcze jest w stanie dopilnować akwarium - tak żeby Mu Damian głowy nie urwał...

Poza tym jest jeszcze jedna kwestia... Czy ktoś z nas się zastanowił nad tym, że jadąc mu tak po plecach (w sumie za nic) podważamy jego autorytet? Przecież On jeździ po Klientach... doradza...

Przecież to nie jest jego wina, że ktoś wlał o 3 krople za dużo bo naczytał się bzdur... On ewentualnie może to pomóc skorygować.

Cały pic polega na tym, ze wszyscy dali się wmanipulować w gierkę samej firmy... Agresywne reklamy, straszenie sądami cuda wianki... A to okazało się młynem na wodę...

To nie pracownicy są tu winni i nie oni powinni zbierać po plecach...

Druga strona medalu jest taka... że firma ugrała w dwójnasób... z jednej obrywają inni, a z drugiej... "nie ważne co o nas mówią.... ważne, że mówią!"

Jest wiele produktów na rynku..., czy któraś firma robi taki szum?

Uważam, że każdy ma swoje racje, swoje przyzwyczajenia....ale najbardziej boli mnie to, że w necie wszyscy wszystko piszą... ale w oczy mało kto powie...

takie mam przemyślenia...

pozdro


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktokolwiek czyta ten post , zmotywujcie kolegę Pawła bo zbiornik ma ładny , niestety ukrywa sie z nim i nie pozwala innym forumowiczom na ocenę .

Mam nadzieje ze jednak się zdecydujesz .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Napisze tyle

Do tego postu co podałem wyżej - wykasować po nim wszystko :)

Taki fajny temat - i tak żeście go zj***li - OT i inaczej

Fajny dziennik był z prowadzenia akwa

Komu d*pę ściska - zadzwonić, na kawkę wstąpić :)

Jak ktoś daleko - zadzwonić - pogadać- tak ciężko ?

Już przestaje ten wątek czytać - sorki Grzegorz - wole pogadać przez kom. lub Live przy browarku :D

Wiem jedno Grzegorz ma swój sposób prowadzenia akwa

Ja prowadzę po swojemu

I to tyczy się każdego z nas

Tylko nie piszcie o kropelkach - ja też podaje ale całkiem inaczej - jak mam czas i sobie przypomnę , raz więcej raz mniej

Tak jak @Fox napisał :thumbup::clap:

Tyle ode mnie - możecie - psy wieszać :blushing:

Pozdrawiam


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawle, nie do końca się z Tobą zgodzę. Jest szereg detali które doświadczony obserwator wyłapie. Począwszy od koloru,

poprzez aktywność chwilową czy tendencje wzrostowe (polipy schowane, wierzchołki wykształcone itp). Organizmy podlegają zmianom dobowym,

okresowym, czy cyklowi życia. Reagują na to, co podajemy. Owszem, można patrzeć na całokształt, ale każdy obraz składa się z punktów.

Nie dziwię się że Grzesiek nie jest w stanie podać kompletnej recepty na sukces. Ale trzeba wiedzieć, kiedy i co dodawać.

Przecież nie wstaje rano, spogląda na akwarium i myśli... "o, dziś korale wyglądają jak by potrzebowały magnezu,

jodu i coralv"... "ale w dawce 4/5 zalecanej"...

Chodziło mi o proste zależności jakie On zaobserwował, coś, co dało by podstawy by zaufać że faktycznie jest

tak jak przedstawia sytuację. Że sam prowadzi baniak. Że On to osiągnął, a nie ekipa AF.

Pawle, zasadniczo jestem bardzo ufny względem innych, nawet poza granicę naiwności, ale wtedy, gdy ktoś da mi szansę...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inaczej nie które acry - końce korali - nie które gałęzie ja baloniki wachlujące - skok kh

białe guzki na seria - dużo wapna

przymknięta milka - przesadziłem z coral :dizzy:

od dołu leci mi tkanka( plama się robi) na jednej acroporce - przez fluor - przesadziłem

za dużo Coral A - jedna od razu ciemnieje

ile masz biomasy ile czego podajesz sam musisz ustalić czy baniak przyjmie czy zwymiotuje :harhar:

i tak dalej i tak dalej - jak się sam nie nauczysz własnego akwa to możemy pisać do rana ,ale ja tam wole iść na :cheers: do kumpla akwarysty na :gathering:

był kiedyś taki wątek

co by to nie było lepiej zacząc od 1/4 - 1/3 dawki niż producent zaleca :)

poczytaj - w ramach przypomnienia

w skrócie:

http://www.reefmania...korali-sps-1761

Wybarwienie korali SPS

Published on Lipiec 17th, 2011 by Michał Lutyński in Korale, Ogólne, Preparaty Wybarwienie korali SPS jest tematem zgłębianym przez wielu akwarystów przez lata. Osiągnięcie kolorów, które występują na naturalnych rafach, a czasem nawet bardziej kontrastowych, jest celem nie jednego akwarysty. Postaram się przedstawić wam kilka czynników, które maja wpływ na wybarwienie korali SPS.

Zakładam, że każdy kto zamierza trzymać korale SPS wie że głównymi czynnikami wpływającymi na ich zdrowy kolor są odpowiednie parametry wody. Silny odpieniacz, stabilny poziom wapnia w wodzie oraz silne oświetlenie to rzeczy bez których ładne wybarwienie korali SPS jest praktycznie niemożliwe, dlatego nie będę się na nich skupiał.

1013_b-213x300.jpg

Kolor żółty

Żółty kolor acropor jest jednym z wskaźników stanu akwarium – jest on zależny przede wszystkim od poziomu azotanów (NO3) oraz fosforanów (PO4). Oczywiście większość kolorów jest zależnych od tych parametrów, ale żółty jest najprostszy do utrzymania. Jeżeli potrafisz utrzymać żółtą barwę na acroporach przez ok 6 miesięcy powinieneś poradzić sobie z innymi kolorami.

Zielenie

Kolor zielony jest kolejnym krokiem. Jest trochę trudniejszy do utrzymania niż żółty, zależy oczywiście od NO3 i PO4, ale dodatkowo jest związany z ilością żelaza (Fe) w wodzie.

Dodając do wody preparaty takie jak Iron Concentrate można uzyskać bardziej nasycone zielenie. Należy jednak zachować ostrożność w dozowaniu żelaza, ponieważ jest ono „akceleratorem” wzrostu glonów.

Dobrym wskaźnikiem podczas dozowania żelaza są wspomniane wyżej żółte korale. Jeżeli przedawkujemy żelazo zaczną one nabierać zielonkawej barwy co jest dla nas sygnałem do obniżenia lub odstawienia dawek żelaza. Kolejnym objawem przedawkowania żelaza jest wzrost glonów. Pamiętaj, że wszystkie zmiany należy wprowadzać powoli, aby mieć czas je obserwować i odpowiednio wcześnie reagować.

Niebieski i fiolet

Główny wpływ na wybarwienie koloru niebieskiego u SPSów ma jodek potasu.

Należy dodawać preparaty takie jak Kaliumjodid ostrożnie, ponownie używając żółtych koralowców jako wskaźnika przedawkowania. Jodek potasu podajemy w przypadku gdy niebieski kolor staje się mniej intensywny. Jeżeli żółte koralowce zaczynają nabierać zielonej barwy jest to dla nas sygnał do odłożenia Jodu oraz żelaza.

Czerwień i róż

Czerwone koralowce to głównie montipory, seriatopory oraz Pocillopory. Ich czerwony kolor zależny jest od Potasu (K). Sole bogate w potas takie jak Reefer’s Best Coral Reef Salt dają nam pewność, że przy regularnych podmianach wody ilość potasu, którą trzeba będzie uzupełniać będzie minimalna. Sole takie jak Instant Ocean są bardzo ubogie w potas, a co za tym idzie trzeba go bardzo mocno kontrolować.

Jako wskaźnika niedoboru potasu możemy użyć montipor – jeżeli czerwone montipory zaczynają blednąć i ich kolor zaczyna przypominać szary, jest to sygnał o niedoborze potasu.

Kolejnym sygnałem do podniesienia poziomu potasu jest blednięcie tkanki koralowców połączone często z utratą tkanki od dołu. Przedawkowanie potasu powoduje „spalenie” tipów koralowców i zakłócenie wzrostu.

Fiolety

Fiolet jest prawdopodobnie najtrudniejszym kolorem do utrzymania, ponieważ zależy od kilku czynników. Pierwszym jest przejrzystość wody. Można ją osiągnąć używając węgla aktywnego lub filtracji mechanicznej (wata). Czynnikiem wpływającym na przejrzystość wody jest też ilość gąbek filtrujących wodę w akwarium. Duża ilość gąbek może również klarować wodę.

Kolejnym czynnikiem jest oświetlenie – fiolety są eksponowane przez światło o długości fali 420-440nm, czyli takie jakie dają, np. świetlówki Giesemann – Pureactinic.

Trzecim czynnikiem jest jodek potasu tak jak przy kolorach niebieskich.


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Ant, bo każdy obserwuje i wyciąga wnioski. Można się śmiać z twierdzenia że jak pies 15 lipca kładzie

się na plecach i drapie za uchem, to będzie mroźna zima, ale będzie to jakaś obserwacja (pewnie nie trafiona), ale

będzie to próba połączenia faktów. Dlatego, pytając o pogodę w zimie, mogę spodziewać się że zostanie mi wskazany pies celem obserwacji.

Mogę wtedy oceniać czy gość ma rację, czy nie. Ale jeśli pytam o pogodę a dostaje gotowy wykład z zen "każdy jest inny, spójrz w siebie,

a odkryjesz drogę szczęścia", wiem że gość nie ma pojęcia o czym mówi. Nawet jeśli ma rację przypadkowo.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek po prostu napisał raz za dużo i teraz tego nie potrafi wytłumaczyć, choć wszyscy proszą o przepis - a jak napisał Paweł - takiego nie ma


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku :), ja Ci nie powiem, bo ja nawet testów nie robię. Na tds nie zerkam a suplementy leję - jak sobie przypomnę.

Akwarium mam przerybione i prze"ukwiałowane" (niedługo przesiadka). Natomiast plusem jest - że wszystko żyje i rośnie.

Nie mam pretensji czy uwag do Grzegorza, po prostu lubię sytuacje jasne. Zaś wypowiadam się (offtopuję) tylko dlatego, że moje

uwagi moga być odebrane jako nieuzasadniony atak.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh.. Wy tak serio ?

OFF TOP jest w momencie kiedy autor tematu pisze o baniaku i stwierdza "A" to kiedy mu się zadaje pytanie i niesatysfakcjonujące odpowiedź która nie jest odpowiedzią i drąży się temat który jest tematem, baniaka bo co rano widzi..

A teraz przeczytajcie 3 razy zadawane przez ludzi pytania o co pytają.

I tak tu nie chodzi o kolory, wlewanie złota, diamentów itp.Tylko o stwierdzenie "rano" - tak chodzi o to co widzi "rano" w baniaku.

Bronicie i piane dajecie jak by walka o odpowiedź, a nie zlewanie ludzi było czymś złym ... Złapcie powietrze i pomyślcie.

Sorry mnie ta wypowiedź też ciekawiła (ale już w czasie przeszłym bo ludzie którzy oczekiwali odpowiedź dostali).

Ale widać że jak ktoś zada pytanie to nie może brnąć do odpowiedzi bo to złe.

Proszę o to abyście przeczytali definicje forum.


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kto i po co usuną mojego posta ,jak wam coś przeszkadzało to było poprosić mnie o edycję lub usunięcie


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani moi , wstałem dziś rano , ale noe tak jak zawsze tylko wcześniej i zasiadłem przed zbiornikiem w oczekiwaniu na światło , i jest jak w zegarku 7.30 . Siedzę i widze , widok ten sam ale inny o kolejny dzień , widze po raz kolejny to samo , czyli jest dobrze . Dodaje od pewnego czasu w ramach eksperymentu jedna krople MicroE , wniosków jeszcze brak , koledzy akwaryści twierdza że po zastosowaniu widza kolory bardziej fluo . Przeswietlilem zbiornik cm po centymetrze i zapisałem w dzienniku : polipowanie Ok , barwy Ok , nalot na szybach w normie , prąd wody Ok , zrobię test na Kh , wymyje odpieniacz i posiedzę jeszcze przez kilka minut ciesząc się swoim zbiornikiem kolejny dzien dłużej . Pewnie w mojej głowie kłębi sie wiele więcej zależności ktore maja wpływ na jakies decyzje , kto wie co będzie jutro rano .

Tym pozytywnym akcentem żegnam wszystkich i do zobaczenia jutro rano około 7.30 , widzimy sie pod baniakami .

A i pamiętajcie o porannej gimnastyce przed oglądaniem zbiornika , trzeba być rozbudzonym by dobrze widzieć na oczy .

Miłego dnia ,

Pozdrawiam GG przedstawiciel Aquaforest Sp. z.o.o Polska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie:) Grzegorzu, jak myślisz, z własnej praktyki, jest sens wyłączać odpieniacz na jakiś czas przy dozowaniu

kropli AF? Bo obawiam się że może wytrzepać wszystko szybciej niż korale są w stanie przyswoić - może na jakiś czas warto by było?

Czy zauważasz jakąś reakcję od razu po dodaniu jakiegoś preparatu? Np. dodaję "A" i

po kilku minutach korale chowają polipy? Piszesz też o osadzie na szybach, czy występuje też w miejscach zacienionych (np sump)?

Bo ja stosuję polimery, od tego czasu mam nieco więcej osadu, ale układa się mocno nieregularnie. Może dokładniejsze obserwacje

pozwoliły by ustalić, jakie warunki nie sprzyjają osadzaniu się filtra bakteryjnego, a co za tym idzie wypienianiu go w

większym stopniu?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, to jest naprawdę rewelacja. Może napisałeś to ironicznie, może nawet w reakcji na mojego posta, ale to jest wspaniała rzecz. Gdyby ktoś kto ma sukcesy, nie można Ci tego ująć, prowadził taki szczegółowy dziennik, to byłoby wspaniałe i dało do myślenia wielu, którzy takich sukcesów pragną i nie bardzo im wychodzi.

Wydaje mi się, że to nie jest trudna rzecz, bo pewnie napisanie tego zajęło Ci 5 min z otworzeniem laptopa włącznie.

Bardzo chciałbym śledzić takie wpisy w Twoim dzienniku. Dziękuję za pierwszy.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli posłuchałeś rady o Micro E sprawdzaj czy nie przesadziłeś na żółtych koralach tak samo jak z żelazem.

Cały Grzesiek podsłucha a potem wykorzysta - ale zawsze logicznie.

Mam nadzieje że jest już lepiej niż było ostatnio. I raczej na kolorach bardzo nie będzie widać ale na Ballingu w obecnym momencie może bardzo pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dopytam. W tekście zamieszczonym przez Ant'a (bardzo fajnym, skopiowałem sobie) i w odpowiedzi Grzenia zwracana jest uwaga na żółte korale jako wskaźnik przedawkowania lub niedoboru różnych mikroelementów.

Możecie polecić jakiś konkretny gatunek/odmianę, który będzie pełnił taką funkcję? Nie mam żadnego żółtego koralowca w swoim akwarium.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na spotkaniu pod zbiornikiem , wstałem jak co rano z prędkością światła , najpierw byłem ja , po kilku minutach dojechało światło , nie wiem czy to przypadek ale wczoraj był podobnie i w tej kwestii sie wiele nie zmieniło . Nadal stosuje dodatkowo magiczne MicroE . Efekt jest widoczny i był widoczny tez wczoraj ale po odpaleniu wszystkich rur . Ewidentne korale maja lśniący wygląd , poprostu świeca . Dawkuje 2 krople rano i jedna wieczorem . Wczoraj postanowiłem zmniejszyć na noc cyrkulację do minimum . Rano WIDZE ze moje zwierzaki sa włochate , bardziej włochate , nigdy nie regulowałem cyrkulacji dzien/noc . Wieczorem zatrzymałem tez pierwszy raz cyrkulatory podczas karmienia korali . Wpis do dziennika pokładowego , polipowanie ok - lepsze niż zawsze , wybarwienie ok- poprawa na plus , nalot na szybie w normie , czyli czyścimy raz dziennie . Jest dobrze i czekam na lepiej . Zaraz będzie test Kh , wczoraj było bez zmian , jeśli kh zacznie spadać znaczy się nabieramy wiatru w żagle a to z kolei oznacza większa prędkość i tym pozytywnym akcentem żegnam wszystkich wilków morskich zarażonych tym niebanalnym hobby .

Pozdrawiam GG spod zbiornika obrendowanego naklejkami AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.