Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mam pytanie odnosnie tego makroglonu.

Jak zakladalem akwarium wpuscilem troszke tego makroglonu do akwa aby dodac kolorytu do akwarium.

Minal rok czasu i niestety zamiast uroku rozlina spedza mi sen z oczu.

Probuje ja usunac ze zbiornika, skubac skale ile sie da ale co tydzien jest dokladnie to samo. Glon porasta skale i obawiam sie, ze bedzie przeszkadzal koralom na rozrastanie sie.

Jak sie go pozbyc?

Dzieki, za wszelkie sugestie.

20151025_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też pokolce stoją w czasie jak czyszczę sumpa i czekają na jakieś zmielone makroglony wylatujące z pompy. Ale do 30l to będzie ciężko coś wpuścić :)


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni post pisałem z komórki i nie widziałem opisu zbiornika. Nie mniej jednak, można skałkę podrzucić do kolegi z pokolcami :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info koledzy

a jakas szansa aby zadzialac w moim zbiorniku?

sa jakies naturalne metody pozbycia sie makroglonow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mespilla globulus. Mogę się mylić, ale u mnie chyba dość skutecznie ogranicza rozrost Caulerpa brachypus w głównym zbiorniku. Tzn. nie wyjada do zera, ale za każdym razem jak się pojawi w tym miejscu to Caulerpy znacznie ubywa.

Może i Twoje czerwone by przyciął.

A czemu chcesz się pozbyć w ogóle? Moim zdaniem koralowcom przeszkadzałby dopiero gdyby zasłaniał im światło. Sam kontakt z nim nie powinien chyba krzywdy nikomu zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu chcesz się pozbyć w ogóle? Moim zdaniem koralowcom przeszkadzałby dopiero gdyby zasłaniał im światło. Sam kontakt z nim nie powinien chyba krzywdy nikomu zrobić.

Jak dodawalem glon to mialabyc to na start ozdoba i przelamaniem szarosci pustego zbiornika podczas dojrzewania.

Dopoki rosl na wydzielonym maly kawalku skaly to bylo fajnie ale glon zaczal szybko rosnac. Wiec postanowilem go wywalic (czytajac wczesniej o tym, ze glony wyzsze moga zdominowac cale akwa).

Niestety tego glonu chyba nie da sie efektywnie usunac. Moj problem polega na tym, ze zaczyna zarastac cala skale. Wyrywam go co tydzien przy wymianie wody "garsciami" ale po tygodniu znowu jest tyle samo. Problem z wyrywaniem jest taki, ze glon sie "kruszy" i male kawaleczki plywaja po caly akwa dopoki nie wciagnie ich kaskada lub gdzies nie osiada. Efekt jest taki, ze glon rosnie nawet w srodku w rurce od kaskady i porasta praktycznie 70% skaly. Rosnie miedzy koralami i mam obawy, ze przez tego glona beda male przyrosty albo wcale ich nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z każdego odłamanego kawałka, który zakotwiczy się w skale odrasta nowa roślina. Może nieświadomie sam powodujesz tą plagę. Najlepszym rozwiązaniem byłyby pokolce. Żółtek albo borsuk załatwią to w 2 dni. Jeżeli akwa jest zbyt małe to proponuje zagłodzić glony. Jeżeli rosną tak intensywnie to znaczy, że mają pod dostatkiem światła i NO3 i PO4. Polepsz parametry i wsadz jakichś glonożerców.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ich nie "zasłoni" to nie będzie problemu.

Jeśli tak mocno rośnie to "ma z czego". Jak się go pozbędziesz to prawdopodobnie pojawi się problem wysokiego NO3 i PO4.

Cotygodniowe wyrywanko to chyba nie jest tak źle ;) Potraktuj to jako metodę filtracji ;) Odpieniacz też trzeba opróżniać i czyścić. Tutaj zamiast tego wyrywasz trochę glonów.

Ja kiedyś miałem pół małego akwarium zarośnięte Caulerpą i ucierpiały tylko te koralowce, które były w zasadzie całe pod glonem (brak światła). Ale jak wyciąłem większość glona to odbiły szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsadz jakichś glonożerców.

obecna obsada akwarium to sama ekipa czyszczaca:

- 2x turbo

- 2x nassarius

- 3x hermity

- 1x mitrax

- 1x krewetka czyszczaca

nie wygladaja aby gustowaly w glonach makro a ciezko mi sobie wyobrazic co jeszcze moglbym wlozyc co byloby glonozerca

dodam, ze sypie im troche suchego pokarmu co 3 dni, zeby dokarmic

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mespilia globulus ;) Albo innego małego (poczytać w necie, który bardziej przypasuje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawno nie bylem na NR i teraz sobie troche czytam.. a moze molinezje? :)

na potege ich mialem w akwarium slodkowodnym kiedys, nie sadzilem, ze one sie nadaja a jak widze jedza glony

na marginesie...

pamietam jak rok temu zakladalem akwa i duzo czytalem NR

bylo pare osob, ktore proponowaly wpuszczac na start "molke" aby przyspieszyc dojrzewanie

przypominam sobie jak duza osob po nich jechalo, ze sie meczy rybe, a teraz? widze ludzie masowa zaczeli wpuszczac na glony :)

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z każdego odłamanego kawałka, który zakotwiczy się w skale odrasta nowa roślina. Może nieświadomie sam powodujesz tą plagę. Najlepszym rozwiązaniem byłyby pokolce. Żółtek albo borsuk załatwią to w 2 dni. Jeżeli akwa jest zbyt małe to proponuje zagłodzić glony. Jeżeli rosną tak intensywnie to znaczy, że mają pod dostatkiem światła i NO3 i PO4. Polepsz parametry i wsadz jakichś glonożerców.

PO4 < 0.03

NO3 < 2

NO2 < 0.1

swiece bialym 6h, niebieskim 8h

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ten glon i udało mi się go usunąć mechanicznie czyli obrywając kawałek po kawałku tak kilka razy i w końcu zanikł ale było to dość żmudne i wiązało się z codziennym wkładaniem rąk do baniaka jeśli masz pokolca lub jeżowca powinien sobie poradzić


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz pokolca

nie mam :) troche ciężko byłoby go do mojego akwa wpuscic

za to zauwazylem, ze mitrax zaczal skubać glona! najpierw go tylko wyrywal a teraz widze, ze go wpiernicza :)

zaczalem szukac jezowca ale sobie odpuszcze, mam nadzieje, ze krabik sobie z nim poradzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witajcie,

mam pytanie odnosnie tego makroglonu.

Jak zakladalem akwarium wpuscilem troszke tego makroglonu do akwa aby dodac kolorytu do akwarium.

Minal rok czasu i niestety zamiast uroku rozlina spedza mi sen z oczu.

Probuje ja usunac ze zbiornika, skubac skale ile sie da ale co tydzien jest dokladnie to samo. Glon porasta skale i obawiam sie, ze bedzie przeszkadzal koralom na rozrastanie sie.

Jak sie go pozbyc?

Dzieki, za wszelkie sugestie.

A mnie sie podoba i chetnie przyjmę ;)

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie podoba i chetnie przyjmę ;)

mobilnie

hahaha wyslac Ci zrywek? z UK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha dzięki. Ale liczą się dobre chęci. Pozdrawiam.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może komus się ta informacja do czegos przyda..

Mitrax zjadl juz ok 60% tego glonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mitrax wykosil całego glona ze skaly, szkoda, ze jest to krab, który jest aktywny tylko noca (przynajmniej u mnie) bo naprawdę moglbym siedzieć i patrzeć na to jak obrabial skale

na chwile obecna widze pare małych listkow glona gdzies po katach, strzelam, ze krab sobie to wszystko znajdzie i zje :)

teraz czeka mnie zakup alg nori, żeby krab miał co jesc :)

do akwarium trafil niedawno również jeżowiec ale jest raczej zainteresowany tylko algami wapiennymi

przesiaduje praktycznie caly czas na rurce od kaskady, która jest nimi cala porosnieta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.