Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Zapominałem dodać, że przyczyną moich problemów z akwarium było porażenie skały, życia przez prąd elektryczny pochodzący z palącego się łuku elektrycznego na kablu z pompy pod wodą w głównym akwarium. Nie zadziałała różnicówka w skutek jej awarii. Życie udało się w większości uratować za wyjątkiem akropor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad chelmonem, tylko czekam na takiego, który w sklepie będzie jadł mrożonki

U mnie chelmonek się sprawdził, wytępił wszystkie aiptisie, i póki co nie rusza LPS-ów :)

Mam go już około dwóch lat, i z tego co pamiętam to nie jadł mrożonek jak go wpuściłem do zbiornika,

Nauczył się je jeść w tzw. międzyczasie, ale z tymi rybami różnie bywa.

Edytowane przez kaer (wyświetl historię edycji)

start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle się zastanawiam nad tą rybcią. Jakkolwiek z dogadzaniem żywieniowym może jakoś dam radę, choćbym miała założyć hodowle rurowek, to obawiam się żółtka, że nie da mu żyć :( bardzo się obawiam. Żółtek że dwa tygodnie goni nowa rybkę, nim przywyknie, a chelmona pewnie podwójnie wściekle będzie atakował :( z kazda nową rybką jest coraz gorzej. ostatni pteraś został odlowiony i oddany z racji zmasowanego ataku przez żółtka, doktorka i pteraska. A poprzedni pterapogon z tydzień spędził przy cyrkulatorze zanim żółtek go zaakceptował. W sumie każda nowa rybka to ryzyko. Spodziewam się agresji żółtka i doktorka. Pterapogon atakował pewnie dlatego, że ten drugi pteras okazał się samcem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie przypomniałem jak to było dokładnie z moim. Swojego chelmonka na początku karmiłem żywym doniczkowcem, nie za dużo, powiedzmy dwa razy w tygodniu. później dostawał trochę żywego i martwego. później martwy z innymi mrożonkami typu lasonogi, solowiec. A teraz najbardziej lubi kryl :) Nie wiem czy to zadziała u z innymi, u mnie zadziałało.

Teraz od czasu do czasu wyławiam aiptisie z sumpa i podrzucam do głównego, żeby rybka miała atrakcje :) Muszę przyznać, że jego atak na różyczkę wygląda ciekawie :2guns:

Ale... u mnie chelmon wylądował w niemal niezarybionym akwarium. Były tylko błazenki , mandaryn, babka, krewetki czyszczące i chyba pteropogony. Później dopiero dokupiłem borsuka, z którym zresztą się zakumplował, i do teraz patrolują zbiornik we dwójkę.


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie był las różyczek i po wpuszczeniu brzydala z helmone mam święty spokój. Na szczęście brzydala nie tyka korali. Z helmonem to było tak, że pierwszy niestety padł, natomiast drugi ma się świetnie i co ciekawe skubie banana i brzoskwinie :D Jak będziesz chciała chelmona to żółtek do sumpa na czas aklimatyzacji chelmona i tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sump nie nadaje się do przechowania ryb. Poza tym ta metoda nie zawsze działa, z tego, co czytałam na innych tematach. Ryba wraca, rozpoznaje swój teren i namierza "nowego". Szkoda stresować żółtka, nie jego wina, że taką ma naturę. Chyba najlepiej sprawdza się przegroda w akwarium, tak, żeby ryby się widziały i przywykły do siebie i ewentualnie lusterko. Żółtek zajmie się "drugim zoltkiem". Próbowałam już lusterka, niestety ono działa tylko tam, gdzie stoi :) Kiedy żółtek odpływal od lusterka przypominał sobie o pterapogonie i tak z tydzień to trwało, zanim odpuścił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija pół roku od wodowania. Z tej okazji zapraszam na kilka minut do mojego akwarium, rybki bardzo chciały się zaprezentować :) zwlaszcza pokolec ma parcie na szklo. Filmik niestety surowy, bez obróbki, nagrany telefonem, bez muzyki i może być słychać trzeszczenie sprzętu i moich stawów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo dajesz tego jedzenia . Mam 25 rybek i dostaja 3 kostki dziennie .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlaczego w niektórych momentach woda wygląda, jakby była mętna. Tak w rzeczywistości jest niemal krystalicznie czysta, prócz bardzo drobnych pyłkow, na które trzeba dosc mocny zoom oczami strzelić, żeby je zobaczyć. Często wieczorem wydaje mi się, że rybki wypływają poza akwarium :)

Dziś dałam tylko dwie kostki, a glodomory patrzyły na mnie z wyrzutem :( co podeszłam do akwarium po karmieniu, to robiły zbiórkę w rogu, tam, gdzie zawsze i czekały na kolejną porcję. Ale nie dałam się złamać tym pięknym oczkom :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

One już są nauczone karmienia. Ja wystarczy że przed szybą macham pipetą i od razu się pod taflą gotuje.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija pół roku od wodowania...

Ekstra wygląda!!!

Jak często karmisz swoje pociechy?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki codziennie, za dużo, z tego, co piszą koledzy. Ale dużo wylapują też ukwialy i korale. A korale dodatkowo raz lub dwa razy w tygodniu jedna kosteczka na noc. Mam też tubastreę, coś tam sobie łapie z toni, ale raz czy dwa razy na miesiąc wyciągam ją na dokarmianie w kubeczku, jak widzę, że potrzebuje.

Koraliki u mnie nie rosną szybko, ale rosną. Blastomussa czerwona była tylko jedna mordeczka i na raz wypuszcza 3 nowe mordki :) każda nowa twarzyczka to dla mnie radocha. Ta dunca była chowana od jednej główki od Moljzesza. Mam kilka korali od niego i rosną sobie powolutku :)

Edit: zastanawiam się, dlaczego po pół roku nadal dokuczaja mi okrzemki. Spodziewałam się glonów, cyjano, valonii (była na skalach). Nie ma ich. Ale ciągle te cholerne okrzemki, pitazja i asteriny. Pokolec jest przeszczesliwy, jak przyniosę jakąś szczepke z glonikiem, albo z dyszy locline coś mu oskrobię. Zebrałam mocna ekipę na glony, a ich nie ma ani na lekarstwo. Na okrzemki świetnie działa babka, osadzaja się jedynie tam, gdzie ona nie podejdzie, czyli ciasno między szczepkami i wokół szorstnika

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super filmik, ja lubię takie surowe są autentyczne :)

Patrz a u mnie pełno zielonego i nie mogę sobie poradzić teraz mam nadzieję ze salarias mi pomoże. Fajne korale, Duncan super!

Tds, żywica w porządku?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: zastanawiam się, dlaczego po pół roku nadal dokuczaja mi okrzemki. Spodziewałam się glonów, cyjano, valonii (była na skalach). Nie ma ich. Ale ciągle te cholerne okrzemki, pitazja i asteriny. Pokolec jest przeszczesliwy, jak przyniosę jakąś szczepke z glonikiem, albo z dyszy locline coś mu oskrobię. Zebrałam mocna ekipę na glony, a ich nie ma ani na lekarstwo. Na okrzemki świetnie działa babka, osadzaja się jedynie tam, gdzie ona nie podejdzie, czyli ciasno między szczepkami i wokół szorstnika

Być może to nie są okrzemki tylko łagodna forma dino. Mam to samo i nie znikło nawet po wymianie membramy i dołożeniu żywicy


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Dino powinno przypominać glut? Nie wiem, nie miałam. To jest po prostu rdzawy nalot i strombus lubi to wciągać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Dino powinno przypominać glut? Nie wiem, nie miałam. To jest po prostu rdzawy nalot i strombus lubi to wciągać.

Podobno jest wiele odmian, przynajmniej tak wyczytałem gdzies na reefcentral.

Włożyłem do RO nową membrane i dołożyłem drugi pojemnik z żywicą, ale nic to nie zmieniło. Testowałem też z silicate test i wyszło zero. U mnie zawsze przez noc wszystko znika i zostaje troszkę obok ukwiała


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obadam rano, jak ma się ten nalot, czy jest go mniej. Ale czy strombus wsysałby Dino?

Według jednego z artykułow na reefhub (przepraszam Bartka jeśli cos źle zapamietalam) takie na przykład cyjano jest nie do zjedzenia dla ślimaków i nawet toksyczne dla nich. Tymczasem Nanokaczor gdzieś opisywał, że wpuścił turbo do zbiornika z cyjano i zaczęło mu znikać, zjadały je. U mnie w 54l też było cyjano, strombus dekorowal nim sobie muszle i nie wyglądał na zatrutego, nadal go mam. Tam miałam mało ślimaków, poszedł mycosidol. W 360 mam ich mocny sztab i cyjano mam jedynie mały placek na dyszy locline. Może one faktycznie jedzą jednak cyjano i ono ich nie truje?

No ale Dino to inna para kaloszy, mój strombus wcina ten nalot i wydaje się bardzo zadowolony. Nawet wokół szorstnika trochę wyodkurzal. Jeśli to Dino, to by to znaczyło, że strombusy są remedium na dino? Ktoś ma obserwacje w temacie zjadania Dino przez ślimaki? Mnie się jednak wydaje, że to zwykłe okrzemki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obadam rano, jak ma się ten nalot, czy jest go mniej. Ale czy strombus wsysałby Dino?

Według jednego z artykułow na reefhub (przepraszam Bartka jeśli cos źle zapamietalam) takie na przykład cyjano jest nie do zjedzenia dla ślimaków i nawet toksyczne dla nich. Tymczasem Nanokaczor gdzieś opisywał, że wpuścił turbo do zbiornika z cyjano i zaczęło mu znikać, zjadały je. U mnie w 54l też było cyjano, strombus dekorowal nim sobie muszle i nie wyglądał na zatrutego, nadal go mam. Tam miałam mało ślimaków, poszedł mycosidol. W 360 mam ich mocny sztab i cyjano mam jedynie mały placek na dyszy locline. Może one faktycznie jedzą jednak cyjano i ono ich nie truje?

No ale Dino to inna para kaloszy, mój strombus wcina ten nalot i wydaje się bardzo zadowolony. Nawet wokół szorstnika trochę wyodkurzal. Jeśli to Dino, to by to znaczyło, że strombusy są remedium na dino? Ktoś ma obserwacje w temacie zjadania Dino przez ślimaki? Mnie się jednak wydaje, że to zwykłe okrzemki.

Nie wszystkie dino są toksyczne. Chyba jedynym sposobem by być pewnym jaką plagę mamy to mikroskop i fachowiec albo google pictures :)

Porównywałem zdjęcia wysypu okrzemków i wygląda to tak jak u mnie ale nie bardzo rozumiem skąd by się wzieły w 2 letnim akwarium z zerowymi silikatami


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja okrzermki dość dobrze znam, często mnie nawiedzają :( Bywaja tygodnie, że zupełnie ich nie widuje, czasem troche, a czasem istna inwazja. teraz jest okres inwazji. Nie potrafię nigdy rozpoznać, z jakiego powodu nastąpiła wzmożona wizyta. Napakowałam z tydzień temu phosphate minus i czegoś specjalnie na krzemiany, ale nie chce być ich mniej. Nadal rudy nalot w miejscach, gdzie babka nie dociera. Nie ma glutów z czubkami do góry ani pęcherzy powietrza, jedynie rudy, płaski kożuch, który jakos w nocy nie zanika. Strombus wniebowzięty, odkurza je nawet w dzień, więc dokupiłam drugiego dla wsparcia. Nie będę kupować kolejnych, bo jak okrzemki miną, to strombusy nie będą miały za bardzo co jeść. Dwa jakoś sobie znajdą pożywienie.

Dziś postanowiłam sobie sprawić tło do akwarium. Czarne. Na początku bardzo podobało mi się akwarium bez tła, jedynie jasna ściana z tyłu, było wrażenie, że akwarium jest głębsze. Ale kiedy tylna szyba zarosla zielonym nalotem i algami wapiennymi, to już nie wygląda fajnie. Nie mogę tej tylnej szyby czyścić, bo armia ślimaków zdechnie mi z głodu, tylna szyba to dla nich stołówka :) To będzie niskobudżetowe tło, zwykła, samoprzylepna folia (7,99 za metr, żeby się nie bac powiedzieć 8) przyczepiona do czegos (jakiegoś kartonu?) i złapana tylko na rogach jakimś klejem, żeby nie spadła. Zanim kupiłam samoprzylepna okleinę "mierzyłam" kawałkiem czarnego i niebieskiego kartonu, czy zrobić tło błękitne, czy czarne. Zdecydowanie przy brudnawej szybie czarne! Tym bardziej, że na czarnym tle te szare rury w kominie staja się mniej widoczne. Pojawił się przez chwile moim oczom piękny kontrast pomiędzy barwami korali, a czarnym tłem, choć optycznie zbiornik wydaje się mniejszy i płytszy. Jak przymierzałam błękitny kartonik, to przy brudnej szybie wyglądało to okropnie. Błekitne tlo nadaje się tylko do czystych szyb, a ja musze mieć brudną :D

Tło akwarystyczne kosztuje około 30 zł za metr, ma 50 cm szerokości. Moje akwarium jest wysokie na 60 cm, więc trzeba podwoić długośc folii. Można ewentualnie kupić 1,80m i lepic w pionie, ale wtedy bylyby 2 paski pionowe na łączeniach. Czyli musiałabym wydac mon.54 zł za za 1,8m folii akwarystycznej. Czarna, blyszcząca okleina kosztowała 8 zl za metr, kupiłam 2,5, bo szerokośc jej to 45 cm i zaplacilam 20 zł. Tak, wiem, dałoby się jeszcze taniej, gdyby kawalek kartonu pomalować plakatówką na czarno :)

W sumie ciesze się, że nie okleiłam akwarium od razu bezpośrednio na szybie, bo gdybym tak zrobiła, to teraz nie mogłabym zmienić koloru i pewnie jakieś bąble powietrza by mnie denerwowały. Z czasem mogę po drugiej stronie kartonu doleić za kolejnych 20 złociszy błękitną folię i sobie zmieniac tło, zależnie od nastroju i ochoty :D

Jeszcze nie "zainstalowałam" tła, bo musze znaleźć cos sztywnego, żeby te folię do tego przymocować, jutro pójdę do piwnicy i może cos znajdę.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarne tło gotowe. Nie wiem czy mi się podoba. Jedyna zaletą to komina tak nie widać. Duży kontrast i akwarium wydaje się mniejsze. Nie wiem dlaczego nie mogę dziś zrobić normalnego zdjęcia, jakies smugi światła się robią

8e0f2fX.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cały czas twierdzę że jakoś tak płasko, mało skały. Ale z czarnym tłem dużo lepiej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, Paweł jak zwykle woła o czystość do nieba :D Będzie brudno, w oceanie tez jest brudno :p a ślimaczki muszą cos jeść.

A wieczorem te algi wapienne całkiem ładnie świecą.

Dziś mi meiacanthus zrobiła psikusa i wskoczyła sobie do komina. Otworzyłam jej brame (zdjęłam grzebień), a ta cholera nie chciała wyjść i w najlepsze łowiła sobie mysis, których mam pełno w kominie. Wypłynęła chyba po 3 godzinach objedzona jak bąk.

Nie podoba mi się z tym tłem. Światło stało się bardziej upierdliwe dla oczu, akwarium zmalało (już wiem, czemu faceci nie używają czarnych prezerwatyw) i nie da się zdjęcia zrobić w dzień, bo smugi są. Robie tym samym telefonem, wczoraj było ok, a po założeniu tła sa smugi :( No ale komin przynajmniej już tak nie szpeci. Czekam, aż briareum go zarośnie. Wspina się już, ale dość powoli.

Szorstnik fajnie wcina, nie usze go specjalnie dokarmiać, sam sobie łowi dość sporo podczas karmienia ryb i fajnie zagarnia tymi ramionami do pyska. Dzisiaj złowił kryl i troche drobnicy, ciekawe, jaki duży urośnie. A tymczasem w erybce znów fajne szorstniki, znów był ten piękny czarny. Ehhh, że tez już nie mam miejsca... może by jakieś maluchy były, gdyby posadzić dwa obok siebie :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że niebieskie tło daje większą głębie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.