Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

słychać irytujący plusk bo opadł mi poziom wody w kominie i kaskada w małym tez pluska. Jak będę kończyć klejenie to odsune od szyby tę żabę :)

Jak duży przepływ masz ustawiony?

pisałem, że niepotrzebnie obcinałaś rewizję. ja poziom wody w kominie utrzymuje około 1cm do 1,5 cm mniej niż w akwarium i wahania nie wpływają na chlupotanie w kominie. Podnieś trochę rewizję i przymknij delikatnie spływ


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura rewizji jest podniesiona, odkąd Szymon pomagał wyciąć cieknace elementy. Zanurzyłam dysze locline głębiej i mniej chlupie :)

Dodałam rodi do małego i minutę po tym widzę krewetke na plecach. stan przedzawałowy, krewetke zabilam, ale patrze, że ta krewetka bardziej kraba lybie przypomina. Zerkam w ulubioną skrytke kraba i widzę pompony. Ufff. Znów wylinka mnie nabrała :) Tym razem tylko chwile się dałam nabrać, pogrzebu nie było :)

Duże akwarium jest piękne mimo tego, że prawie puste :) Dziś odkryłam, że spod czarnozielonej rico wystają babelki w pomarańczowym kolorze . Inna rico była pod nią schowana i walczy o światlo. Co mnie jeszcze zaskoczy? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura rewizji jest podniesiona, odkąd Szymon pomagał wyciąć cieknace elementy. Zanurzyłam dysze locline głębiej i mniej chlupie :)

Dodałam rodi do małego i minutę po tym widzę krewetke na plecach. stan przedzawałowy, krewetke zabilam, ale patrze, że ta krewetka bardziej kraba lybie przypomina. Zerkam w ulubioną skrytke kraba i widzę pompony. Ufff. Znów wylinka mnie nabrała :) Tym razem tylko chwile się dałam nabrać, pogrzebu nie było :)

Duże akwarium jest piękne mimo tego, że prawie puste :) Dziś odkryłam, że spod czarnozielonej rico wystają babelki w pomarańczowym kolorze . Inna rico była pod nią schowana i walczy o światlo. Co mnie jeszcze zaskoczy? :)

WOYlRkR.jpg

Nie wiem co to jest to żółto różowe obok maleńkiej rico, jest takie zwiniete odkąd mam tę skałę. Może też jakaś rico?

I tu jeszcze jakiś maluch na środku zdjęcia, kilka mm:

2JAAZGI.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużym problem. No3 rośnie, ciut ponad 50. Korale i ślimaki na razie ok. Znalazłam co prawda jednego małego turbo na podłodze, nie wiem w jaki sposób opuścił akwarium. 2 dni temu wrzuciłam glony do sumpa, dziś dokupilam siporax i jakiś preparat ma azotany.

W małym za to wszystko kwitnie, odkąd zabrałam kilka korali. co 2 dni wylinke którejś kreweci albo kraba znajduje, slimaki puszczają nasienie (astralium dają zielonym dymem, tectus białym w niemożliwych ilościach), korale pięknie napompowane, zoa i dunca wypuszczają nowe główki. I największa niespodzianka: mam dwa cribrinopsis crassa. Nie wiem kiedy się podzielił, bo łazil po skale dookoła i pewnie raz jednego raz drugiego widziałam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może delikatnie zacznij podlewać wódkę.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam takie coś: http://reefshop.pl/e...-NO3PO4-X-/2829

Śmierdoli acetonem, działa chyba jak wódka, z tego, co czytałam na forum. Dziś zrobię pierwsza podmianę, potem co 2 - 3 dni kolejne podmianki, może rozrzedzę to no3.

Wczoraj sprawiłam sobie spóźnione kwiatki na dzień kobiet: tubastrea. Tak, wiem, że to niefoto i trzeba karmić codziennie dogębnie. Wczoraj nie chciała wypuścić kwiatuszków, może była zmęczona zmianą środowiska. Dzisiaj kupie dla niej lepsze papu i spróbuję patentu z butelką. Wczoraj akurat nie miałam w domu plastikowej butelki, więc próbowałam podawać strzykawką mieszankę ikry homara i artemii, ale może za mocno wcisnęłam tłok i pochowała mordki :(

Mam jeszcze pytanko, bo lampę czas zacząć modzić. Utknęłam na zasilaczu.

Będzie 7 diod x 30W http://allegro.pl/di...5968064575.html

4 niebieskie i 3 białe, parametry prądu te same. Do nich mam już drivery.

Męczyłam kolegów na PW i według opinii powinnam mieć zasilacz min 250W, 36V i 11A

Znalazłam taki http://allegro.pl/sh...item=6034038135 ale 400W

Zadałam też pytanie sprzedawcy do tej aukcji opisując ile jakich diod i z linkiem do diod.

Pytałam, jaki zasilacz mógłby mi zaproponować i czy ewentualnie może być ten 400W, na co dostałam odpowiedź, cytuję:

"ten zasilacz 400W 36A proszę pamiętać ze spawność zasilacza to 70% czyli ma Pani do wykorzystania 280W"

Te 30% pewnie zużywa na własną pracę, ale i tak będzie miał zapas mocy, gdybym chciała ewentualnie dołożyć jeszcze ze 2 diody. Rozumiem, że mogę go brać? Amperaż i voltaż bedzie ok?

Niby dostałam wytyczne, jakiego zasilacza mam szukac i ten spełnia te założenia, ale wolałabym jeszcze potwierdzic, że ten konkretny brać.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem nopox w połączenie z Pro Bio S. Producent tego drugiego nie zaleca używania z vódką, vsv czy takimi wynalazkami jak ten. Ale pomogło. W ok 3 tyg. No3 z 50 spadło do ledwie wykrywalnych poziomów.

Sent from my iPhone using Tapatalk


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probio s tez leję.

Kupiłam tez litr siporaxu, do niego była załączona buteleczka z bakteriami, wlałam 10 ml zgodnie z instrukcja prosto na siporax. A co z ta resztą bakterii? Wyrzucić?

I gdyby ktos mógł doradzic w sprawie zasilacza z wczesniejszego posta byłabym dźwięczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te bakterie dołączone do siporaxu moja napis "only freshwater" ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooops... nie zauwazyłam. Jakie to może mieć skutki uboczne? Zauwazyłam dzisiaj rano, że woda wczoraj nieco zmętniała, może przez te bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NP pro lejesz?

Np pro+Probios zbiło mi NO3 z +25 na 2, PO4 barwiło saliferta na błękitno, obecnie 0.05 wg Hanki.

W kaskadzie siporax, na szybie resun. Karmię kostką mrożonki dziennie, 6 ryb w 84l.

Obecnie daje kropelki co kilka dni bo przy 000 niektóre zoasy grymasiły, nie mam sps.

Sprawdź czy w kaskadzie czysto, na koszykach kładź plastry włókniny aquashuta i wymieniaj co kilka dni jak się zabrudzą, usuniesz sporo syfku z obiegu.

Sprawdź czy masz PO4 bo bez tego NO3 nie zbijesz.

Wysłane z Tapatalka

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, raczej skutków nie będzie - w najgorszym razie, podałaś trochę nutrientów do wody.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłam dziś testy. Całkiem niezłe, prócz no3 wrrrrr

no3 - 50

ph - 7,7

po4 - niewykrywalne lub sladowe, trudno okiem ocenić

kh - 8

mg - 1350

próbowałam tez Ca, mam od kolegi uzywany test red sea, ale nie mam pojęcia, jak odczytac wynik. jakby brakowalo części instrukcji.

Dzieki koledze z forum nastapiła tez zmiana planowanej metody prowadzenia zbiornika. Glonowisko pójdzie w kanał (chyba, że jakaś rybcia gustuje w tych glonach?) Zamiast tego wejdzie probiotyka i suplementacja AF. Komora po glonowisku zapełni sie siporaxem.

Wczoraj podmieniłam 20l wody, dzis 40. Będe tak co 2-3 dni podmieniac po 20, może w koncu pozbede sie tych azotanów.

Zamówiłam dziś zasilacz do lampy, zostały do zakupu jeszcze pierdółki: kabelki arduino i inne przydasie.

W małym akwa jakos sie wszystko kula, tylko nowa tubastrea dalej biednie. Myslałam, że kupiłam zdrowy okaz, ale chyba była zaglodzona, nie ma siły kwiatuszków wypuścic. Trzeci dzień robie jej błotną kapiel w pusznościach poza akwarium. Wyjmuje ją, bo krewetka nie zna litosci i wydrapie z gardła każdy kęs mimo, że wczesniej puszczałam pokarm w toń, dopiero potem próbowałam tubkę pipetką karmić.

Jakby ciut lepiej z tym słonecznikiem, ale płatków ledwo-ledwo czubeczki wystawi. Mam nadzieje, że się ogarnie, bo to przepiekne stworzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki koledze z forum nastapiła tez zmiana planowanej metody prowadzenia zbiornika. Glonowisko pójdzie w kanał (chyba, że jakaś rybcia gustuje w tych glonach?) Zamiast tego wejdzie probiotyka i suplementacja AF. Komora po glonowisku zapełni sie siporaxem.

tu dobra decyzja

tylko z tymi podmianami to coś nie tak. To świeży zbiornik i wysokie NO3 to normalne. Jakie masz NO2?


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rob takich podmian . Daj sie ustbilizowac systemowi . Masz malo zycia w baniaku takimi podmianami mozesz tylko zaszkodzic . Lej Nppro i probio S . I cieeeerpliwosc .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam testu na no2. Z informacji, jakie uzyskałam od pomocnej Pani w sklepie, kiedy no3 jest tak wysokie, to najprawdopodobniej no2 zostało juz zjedzone.

Podmian nie robilam przez miesiąc, zaczęlam w ten weekend dopiero. No3 było mierzone rano, przed podmiana 40L. Zrobię znów rano test przed wyjściem do pracy, może choc ociupinke spadło?

Czy po koralach, węzowidlach, wieloszczetach lub slimakach da się rozpoznac, czy no2 jest na krytycznym poziomie? Ślimaczki były pochowane w skale, która kupiłam i zyją, żerują, wcinają resztki okrzemek. Wężowidła widuję pełzające po szybie, szok! Moje w małym akwa (ten sam rodzaj) nigdy nie wyłaziły ze skał w biały dzień.

Edit: bakterie leję cały czas, najpierw startowe po wlożeniu skały, a po tygodniu zaczełam lać probio s i pro f. mam tez np pro, które leje w małym akwa, jak zuzyje pro f to bede juz tylko na np pro lecieć.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ibiza dobrze radzi

Nie mam testu na no2. Z informacji, jakie uzyskałam od pomocnej Pani w sklepie, kiedy no3 jest tak wysokie, to najprawdopodobniej no2 zostało juz zjedzone.

ciekawe komu pomocna ;)

Czy po koralach, węzowidlach, wieloszczetach lub slimakach da się rozpoznac, czy no2 jest na krytycznym poziomie?

Edit: bakterie leję cały czas, najpierw startowe po wlożeniu skały, a po tygodniu zaczełam lać probio s i pro f. mam tez np pro, które leje w małym akwa, jak zuzyje pro f to bede juz tylko na np pro lecieć.

krytyczny poziom No2 po koralach rozpoznasz bardzo łatwo, po prostu większość padnie

ja połączyłbym Pro Bios z -NP pro wlewaj połowę dawki, odczekaj tydzień i zrób test


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli no2 nie moze być na krytycznym poziomie, bo cokolwiek żyło w skale, zyje nadal. Może Pani w sklepie miała jednak ciut racji? Korale z małego wkładałam dopiero, jak sie okazalo, że ukryte w skale slimaczki maja sie dobrze, podobnie jak te korale, które były przyrośniete do zywej skały, która kupilam. Mimo skąpego światla jakos daja radę. Juz niedługo dostaną nowe światelko :)

Jak już mówiłam, bakterie i pozywkę kropie od 3 tygodni, a te upierdliwe azotany ani myslą spadac. Od poczatku w okolicach 50. Dlatego miałam pomysł, żeby rozrzedzic je podmianami. Jesli to nie jest dobry pomysł, to zrezygnuje, ale szkoda mi, żeby te korale i mobilki mieszkały dalej w takim bagienku. Na razie daja rade, ale jak długo? Żeby chociac do 20 spadło, to już mnie przestanie swędzieć łapka.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianke mozna zrobic ale 10% i to co dwa tygodnie . W tym momecie masz malo zycia wiec gdzie s te oodmiany sie odloza . A ze korsli malo to najpredzej bedsie to widoczne na skale i na szybach. Takie no3 przy tej obsadzie w niczym nie zaszkodzi a za jakis czas ruszy do doku , w moim przypadku to bylo kilka tygodni . I prosze pamietaj o cierpliwosci im mniej zmian tym lepiej . A tak na marginesie to na 100% zostawilbym dsb . Prowadze swoje akwarium od ponad roku na tej metodzie i jestem super zadowolony. Akwarium stalo sie super proste w prowadzeniu . Jedyne co to wspomagam sie rowa ale tylko w ilosci 100g i jest to spowodowane iloscia ryb (19) .

A przepraszam piszesz tylko o glonowisku a nie o dsb .

Edytowane przez ibiza (wyświetl historię edycji)

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB nie jest dla mnie, nie odwazylabym się. Przy moim "szczęściu" sump by eksplodował :D

No dobrze, to będę robic 10% co tydzień w ramach kompromisu ;) Będę obserwowac, co się dzieje w akwarium i jesli zacznie coś gdzieś zarastać, to zwolnię. Całe szczęście od 3 tygodni to no3 nie rosnie, trzyma sie tak od poczatku, odkąd zaczęłam mierzyć. Ale 50 to już punkt krytyczny. Więcej te korale i drobne życie mogłoby nie wytrzymać.

Jeszcze uwagi co do sprzętu w ramach podsumowania miesiąca współpracy:

Odpieniacz od tygodnia zaczął w końcu produkowac jakis urobek w oczekiwanym brązowym kolorze. Ilości niewielkie i jeszcze nie kolor kawy, ale już coś wydala. Pompa odpieniacza pracuje też ciszej, nie brzęczy jak na poczatku. podobnie jak jebałka rw-8, tez ciszej pracuje.

DCT-6000 od poczatku pracuje kulturalnie i bezgłosnie, choc po 2 tygodniach musialam kliknąć o 1kreskę mocy więcej, bo poziom wody w kominie nieco opadł. To chyba normalne zachowanie, dotarła i zapackała się i ciut mocy straciła. Chyba, że to nie kwestia pompy, a ułożenia się zaworu na powrocie... mozliwe, że ciut sie przymknął lub zabrudził. Tak czy siak, obieg wydaje sie stabilny.

Winnym wczesniejszego pluskania (słychac na filmie) okazała się końcówka locline, byla za płytko zanurzona. Poprawiłam i juz jest cicho. Mimo głębszego zanurzenia wylewki, w sumpie jest jeszcze spory zapas miejsca po wyłaczeniu pompy. Da się też wygodnie z komory pompy wybrać dzbanuszkiem te 10% wody do podmiany. W kominie jest tak, jak powinno byc: niewielki spad, delikatnie przelewa się rewizją i teraz jedynie w rurach pod szafką słuchac lekkie chlupotanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gra gitara. Podmiany w takiej ilości jak pisałaś wcześniej to wyrzucenie pieniędzy. Zastanów się dobrze czy chcesz przechodzić na probiotykę AF. Codzienne kropelkowanie i obowiązkowo duży odpieniacz. Najlepiej przewymiarowany. Do tego adsorbent krzemianów - świeży i cyrkulacja bez martwych stref. Sprawdzałem na sobie. Jest możliwe ustawienie tego żeby działało, ale każdy błąd mści się.

DSB czy refugium jest przy tym sposobie oazą spokoju. Do Twojego akwarium - siporax - jak najbardziej, ale zamiast probiotyki AF zastosował bym porządną sól rafową biodigest (raz na tydzień) i jak będzie potrzeba komplet kanistrów AF jako suplementację. Pokarmy dla korali, witaminy i reszta AF może być, nawet NP z pompy dozującej jako pożywka bakterii zamiast peletek czy wódki się sprawdzi.

Ale z perspektywy kilku wiaderek soli AF mogę śmiało powiedzieć że jest to sposób prowadzenia bardzo wymagający. U mnie krzem w obiegu zawsze był. Ale dopiero sól AF z probiotykami wyzwoliła delikatne okrzemki.

Miej to na uwadze obserwując reakcje w akwarium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany w większej częstotliwości miały być tylko do czasu zbicia no3, ale jesli mówicie, że to nic nie da, to po co mam taszczyc te bańki z wodą.

Dale, próbowałam glonowiska, ale denerwuje mnie, że strzępki tych glonów wciąż przedostają się do zbiornika, mimo założenia waty. oblepiają grzebień, pływają w wodzie a jak któryś się zakotwiczy i zacznie rosnąć w głównym, to będę miała plantację zielska zamiast kolorowej rafy.

Spróbuję więc innej metody. Nie wiem, czy okaże się dobra, ale jak nie przetestuję, to się nie dowiem.

Czy krzem w czymś przeszkadza? U mnie okrzemki pojawiają się przy dojrzewaniu, albo kiedy przełożę jakąś skałę, poza tym nie dokuczają specjalnie. Ślimaki uwielbiają okrzemki, a mam sporo takich głodomorków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też traktuję okrzemki jako coś normalnego. Glonowisko trzeba zabezpieczyć - groźniejsze od strzępków, są glony zmielone przez pompę. To nutrienty w czystej postaci. Azotu podmianami nie zbijesz bo za mało wody się wymienia - matematycznie możesz sobie przeliczyć.

Plantacja zielska w głównym to dobry sposób na oczyszczenie wody - ja tak zamierzam oczyścić stary system po przełożeniu życia (konkretnie piasek)

Bakterie AF wymagają systematyczności i określonych warunków (kH, pH). Zdarza mi się zapomnieć wkroplić. Dlatego przechodzę na biodigest.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauwazyłam dziś maciupeńkie zielonobrązowe kepki na szybach. Czyżby glony? na skalach nie widac, jedynie na szybach. Zaczęłam je ścierać czyścikiem, a potem pomyslałam sobie... a może niech rosną? Zjedza troche no3...poza tym mam sporo slimaków, najpierw miały tylko okrzemki, które zlizywały namietnie, ale ileż mozna tylko okrzemki jeść? Zostawię im te kępki, jedynie przednią szybe będe czyścić.

Ewakuowalam z dużego do małego xenię i pdeudogorgonię, zaczeły marnieć. pewnie nie przez no3, bo w małym odkąd mam zabiedzoną tubastreę i staram się ją przywrócić do zycia karmiąc dużo no3 też wzrosło, ale miekasom to nie przeszkadza. Myslę, że w duzym brakuje jakichś składników w wodzie lub za malo światła jest dla nich. A może cos innego im nie pasuje? Pozostałe korale w duzym jak sinularia, montipora, rico, anthelia, briareum, zoa, ucho słonia i pavona wydają się w miarę zadowolone.

Xenia dosłownie po 4-5 dniach zmarniała bardzo, zamknęła kwiatki, zrobiła się taka ciemna i malutka. Teraz od 3 dni jest z powrotem w małym. nadal jeszcze biedna, ale chyba dojdzie do siebie.

Dziś jakem księgowa postanowiłam zinwentaryzować, ile korali udało mi się już zdobyć:

1) anthelia

2) briareum

3) capnella

4) cladiella

5) discosoma 2 rodzaje (z czego czerwone grzybki na przechowaniu u kolegi)

6) acropora - nie krzyczcie, była na skałce, którą kupiłam. Dwie różne szczepki. Jedna sie trzyma, a druga od kilku dni zrzuca granatową "farbę", odsłaniając zielony szkielet, niestety umiera :(

7) seriatopora różowa, równiez z tej skałki, była w polowie łysa, łysienie postepuje, bardzo powolutku, ale postepuje. NNie mam jej jak uratowac, bo parametry kiepskie.

8) seriatopora caliendrum -też z tej samej skały. Był prawie sam łysy, cieniutki patyk, jedynie na końcówkach troszkę polipków z fluo końcówkami. Obecnie pół korala ma polipy brązowego koloru, juz nie sa przezroczyste. Chyba podkurowala się odrobinę, ale obawiam się, że znów zmarnieje przez wzrost no3. walka o nią trwa

9) rhodactis 2 rodzaje

10) zoa - jakies 10-11 rodzajów, nie umiem sie doliczyc

11) montipora zielona, brązowa i ogryzek czerwonej, plus na skałce w duzym czerwona talerzowa (chyba) tez w promocji ze skałą

12) ukwiał quadricolor zielono-tęczowy

13 quadricolor czerwony - jeszcze u Volfa na przechowaniu

14) ukwiał cribrinopsis crassa sztuk dwie

15) tubastrea. nie wiem, czy uda mi się ją przywrócic do zycia. Codziennie ją wyciągam na kąpiel w pysznościach, żeby krewetki nie wydrapywaly jej jedzenia z tubek. Tylko 3 najmniejsze tubki w akwarium pokazuja polipy, reszta starszych w akwarium jest schowana. jedynie poza akwarium wysuwa trochę główki i odrobine płatków w smacznej kapieli "błotnej"

16) xenia

17) euphyllia 3 rodzaje.

Ta trzecia zagościła u mnie dzis rano. Trochę żenująca historia, więc az ją opowiem :) Zarezerwowałam ją u kolegi z forum prawie miesiąc temu. Bardzo chcialam ją miec, ale kolega mieszka dośc daleko. Zaproponował, że sam mi ja przywiezie w moje okolice własnie dziś, bo miał w tym czasie planowany wyjazd do Gliwic. Nie chciał nawet zapłaty wczesniej, zaufal mi. Poczekal ze 3 tygodnie, zamiast sprzedac ja komuś innemu od reki. A ja co? Tylko narobilam mu kłopotu. Nie dość, że trafil sie korek i nie było szans dojechac na 8mą, to jak juz sie przez niego przepchałam, nie umiałam trafic pod adres tej firmy, pod która się umówiliśmy (miałam włączoną nawigację...). Krązyłam, bladziłam. Kolega zadzwonił, tak, jak sie umówilismy, gdy miał już dojeżdżać, a ja nie odebrałam telefonu , bo mi sie szajsung s4 zepsuł :( Częśc wyświetlacza nie reaguje na dotyk. Nie moglam ani odebrać, ani nawet oddzwonic. Nie jestem z Gliwic, tylko z ościennej miejscowości, chciało mi się płakać, bo nie znalazlam tego miejsca i nie wiedziałam, jak skontaktować sie z tym kolegą przez ten cholerny zepsuty telefon. Zaczepiłam na ulicy młodą dziewczynę, pożyczyla mi swój telefon i kolega dojechał z euphyllią tam, gdzie ja sierotka zaparkowałam zagubiona :) Dziekuję najpiekniej, jak potrafie i przepraszam za kłopot!!!

Koral piekny, już po 2 godzinach ładnie się napompował, chyba juz zawsze bede sie do niego usmiechać na wspomnienie tej zawstydzającej "przygody" :)

18) caulastrea furcata fluo

19) pseudogorgonia

20) sarcopython (tez jeszcze na przechowaniu u kolegi)

21) ricordea yuma, chyba 3 kolory

22) duncanopsammia axifuga

23) pavona cactus ni to śliwkowa, ni brązowa

24) ucho słonia (jak to sie nazywa po łacinie?)

Mam jeszcze "prawiezwłoki" seriatopory milki, też przygarnęłam ze skałą. W zasadzie była cała łysa, jedynie na końcach 2 gałązek małe czapki, ktore jeszcze staraja się polipowac. Trzymam, bo może sie uratuje. Będe walczyć o nia do ostatniego polipa.

To juz chyba wszystkie. Wszystkie do mnie trafiły jako maleńkie szczepki. Niektóre juz troszke urosły.

Marzę jeszcze o: clavularia virdis papaya, seriatopora hystrix (i caliendrum, jesli ten mój biedny ogryzek nie przetrwa) i o szorstniku. I oczywiście jeszcze kilku ładnych zoa :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka z no3 trwa.

Zapakowane:

5L siporaxu

1L matrixu

1L zeomixu

plus węgiel, purigen, phosphate minus i gąbka. Zielsko w postaci makroglonów tez jeszcze jest w sumpie, ale cos nie zadziałało, może za mało? Ale usunę je, urywają się kawałki i wlatują do głównego.

Do tego kropelki probios i np pro

Odpieniacz wreszcie udało mi się ustawic na mokro, ładnie bije pianę.

Kilka korali, które mam w głównym dają radę pod słabym światłem, reszta czeka w małym, az zrobię lampę.

Objawów dojrzewania prawie nie ma, były okrzemki, przez tydzien intensywnie, potem przez kilka tygodni tak sobie w małych ilościach leżały na piachu, ale powoli się wycofuja. jakies maleńkie gloniki próbowały osiąść na szybach, zajeły sie nimi slimaki i nie dały im zyc. Jedynie w kominie, gdzie zabłądził tylko jeden slimak troszkę ich jest poniżej poziomu, do którego spada woda po wyłączeniu pompy. Ale nie czyszczę komina, może zabłądzi tam więcej slimaków, będa miały ucztę. Na tylnej szybie w kącie, gdzie cyrkulacja jest słabsza widze delikatny zielony nalot, tez zostawie go slimakom.

W piachu widzę, że zalęgło się juz w nim sporo drobnych żyjątek, jak kupie babeczkę, to bedzie miała raj :) Duzo piachu, duzo kryjówek, bedzie sie działo! mysis i kiełże się mnożą, wieloszczetów i małych wężowideł zatrzęsienie. Za jakis czas chce kupic parkę mandarynów, to tez będą miały ucztowanie.

2 miesiące kwarantanny po ospie za tydzien minie, jak tylko no3 zacznie spadac, to bedzie można pomyslec o jakiejś rybci :thumbsup:

Na skałach ani glonika, ani nawet zielonego nalotu. Może to dzięki temu, że mam takie słabe światlo.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.