Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Małe to refugium będziesz miała. A komora na pompę rzeczywiscie jak koledzy piszą odrobinę za duża. Jak dla mnie ten sump mógłby być o 30% krotszy i sprawował by ta sama funkcję. Zaufałaś erybce ale czasami warto patrzeć fachowcom na ręce. ;)

mobilnie

Może ta ostatnia komora miała być na dolewke??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba odkryłam przyczyne, dlaczego no3 nie spadało. To moje niby refugium... wyłączyłam pompę obiegową do podmiany i przerazilam sie, ile zmielonego zielska wyleciało z komory pompy, masakra. Prawdopodobnie to tez była przyczyna osłabienia mocy pompy.

Nie wiem dlaczego, ale te glony odrywały się od kępy i płyneły do pompy, potem do zbiornika. wylałam całą wodę z komory pompy, pompe odpiełam i przepłukałam trochę, zielsko poszło do kosza. Ja widocznie zrobiłam cos nie tak, że u mnie takie cyrki a u innych glonowisko działa. ja juz w kazdyma razie żadnego glona... never. Nie wiem, jak teraz odkazic system, będe co kilka godzin wymieniac watę, az to cholerstwo się wypłucze i nie będę świecić w sumpie, żeby nie odrastało ze skały, która tam mam. Jak bedzie odrastac, to skała pójdzie do odkażania, ale szkoda mi, bo tam mieszkają wieloszczety i rurówki.

Edit: nie miała byc na dolewke, bo to najnizsza komora przez którą przepływa woda z systemu. Dolewki raczej robi się w osobnym zbiorniku, najlepiej przykrytym

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup w obi,czy castoramie siatkę z drobnymi oczkammi dotnij na szerokość sumpa,i zawies przed spływem wody do komory pompy obiegowej ,to zatrzyma pływające glony.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszłam po bandzie i załozyłam na dysze locline pończochę, żeby to, co jeszcze zostało i pompa wtloczy nie dostawalo się drugi raz do obiegu. Pończocha wisi luźno, z duzym zapasem, żeby pompy nie meczyc i nie zapchac wylotu. Oczywiście będę wymieniać. Czekam az sie solanka zagrzeje i odpalam.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jakieś fotki prosić?

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, ale czego fotki? pończochy?

Odpaliłam i powiem Wam, że pończocha się sprawdza. Juz widać, ile w niej syfu w środku i to wszystko nie trafiło do zbiornika :thumbup: . Za godzinkę czy dwie zdejmę, już powinno się wiekszość tego cholerstwa wypłukać, reszta osiadzie na wacie

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę juz pływających farfocli z glonów, chyba pończocha na dyszy wiekszość zebrała.

Wczorajsze prace w sumpie i przesunięcie 2 skałek w akwarium zaowocowaly ponownym wysypem okrzemek. Po piachu pełzaja jakies maleńkie "gąsieniczki" i nie są to te popularne wieloszczety szaro-rózowe. Te są jeszcze maleńkie w czarno białe-prążki.

Przydałaby się babka i mandaryn, może by się nimi zajęły póki małe, ale musze jeszcze chwilę poczekać.

Przy okazji wczorajszej walki z zielskiem zmnieszyłam obieg, bo koralom włosy z głów wyrywało, teraz dct-6000 "chodzi" na 3 poziomie i korale spokojnie falują.

Tak dla dokumentacji kilka foteczek w obrzydliwie kiepskiej jakości z mojego pustego jeszcze zbiorniczka:

Zaślimaczone z frontu... naprędce naliczyłam 50 turbinek na szybie i skałach. jest ich pewnie jeszcze drugie tyle mniejszych. Częśc z nich ma zarośniete algami muszelki i trudno je dojrzeć. Jest jeszcze zała masa takich malusieńkich, 1 mm-2. uwielbiam slimaki :)

Plus columbelle, tez w ilościach hurtowych. Jak podrosną będę rozdawać :)

Marzy mi się taka druzyna astralium, mam w małym 2 sztuki, ale cos nie widac małych astraliumek. A szkoda, bardzo lubie te slimaki

mrxouvL.jpg

Tu się zastanawiam, czy ten mały gnypek posrodku, to którys z tych większych i jako mlody ma inne barwy, czy może mam 3 rodzaje rico?

Yfgg6k6.jpg

YGaNHCs.jpg

Przepraszam za fatalną jakość zdjęć, zrobione chińskim szajsungiem, który miał nie być podróbką... w dzień nawet dośc ładne zdjęcia robi, nawet w nocy zaćmienie księżyca kiedyś zrobilam nim i lepiej wyszło, niz foty akwarium w niebieskim świetle.

W rzeczywistosci ta moja marna solniczka nie wygląda az tak kiepsko.

To jeszcze na początek nowego dnia moja mała oszustka z małego akwa...

Odkąd ją kupilam 3 tygodnie temu prawie codziennie) robiłam jej kąpiele w pysznościach poza akwarium, żeby krewetki nie wyżerały jej jedzenia z pyszczków. Wyglądała zabiedzona, nie chciała otwierac kwiatków, tubki wessane do środka całkowicie. jakieś żółłte makaroniki z niej wystawaly, myslalam, że już jej nie odratuję. Dzis jej nie wyjmowałam, bo wczoraj w kubeczku najadła sie, wyglądala już dośc ładnie, wiekszośc tubek wystawilo troche polipy. Ale dziś mnie zaskoczyła. Zgasiłam światło w małym jakis czas temu, ale postanowilam policzyć ile ślimaków stawilo sie w małym do pracy i co widzę?

Ci6EdSq.jpg

Nabrała mnie, że tak marnie z nią :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super się czyta relacje z zakładania akwarium...choć jak większość z nas należę do milczących "podglądaczy" ale temat śledzę i kibicuje ;)

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak jakieś foteczki sie znalazły. Od razu lepiej się czyta jak jest do czego się odnieść. Niestety jestem wzrokowcem... :)

The more you know, the less you don't know

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję chłopcy :)

Dzis tubka po wczorajszych obserwacjach została zaproszona na kolację do kubeczka bez światła, szybko wystawiła kwiatuszki. Pojadła, włożyłam ją z powrotem do zbiornika w którym świeci lampa i jest cudna :) Teraz cieszy moje oczy w pełni rozkwitnięta. To przepiękny koral i mam nadzieję, że z czasem uda mi się ją karmic bez wyjmowania ze zbiornika i kombinowania z światłem. Musze się jej nauczyć. Na razie cieszy mnie, że ślicznotka wyzdrowiała i pobiera pokarm, choć nie tak, jak w naturze.

Tymek, bardzo chetnie bede Cie goscić na swoim temacie, odzywaj sie częściej :)

I obiecuję częściej foteczki, jak juz bedzie co pokazać. Na razie w duzym pustki, a w malym balagan :)

Może w sobotę będę pierwsze rybki, a póki co pod okiem kolegi z forum ostro walczę o poprawe parametrów. leję bakterie i odpieniacz na mokro, wszystko, co miałam zapakować do sumpa juz zapakowałam. Teraz tylko czekam, aż probiotyka załapie i wytrzepie to no3.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, a nie dało by się uciąć kawałka butelki, tak by wyszedł z tego "lejek", następnie zakładać go na koral i do środka wpuszczać papu? Potem, co zostanie krewetki wciągną... I nie będzie wyjmowania korala...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ ale Ty wydziwiasz kobito, zero cierpliwości i opanowania..

Mam dla ciebie taką radę kup se flache a najlepiej więcej, siądź przed akwa i sobie pij ale nic już tam nie ruszaj.

Glony trzeba było żyłką przywiązać albo nawet skałą przycisnąć do szyby, jak zaczną rosnąć to przestaną fruwać, po prostu było kilka krótszych nitek i tyle a Ty już wojne na całego prowadzisz.

Ja jak wrzuciłem glony do refugium to mi pływały po całym akwarium i wszędzie ale miałem to gdzieś, potem się przyrosły w glonowym a w głównym wyciągłem przy okazji podmianki, resztę ryby wszamały i kraby ale mniejsza z tym, problem jest taki że Ty za bardzo panikujesz, za dużo chcesz na raz, daj temu życiu żyć po swojemu, zostaw glony niech rosną, korale niech sobie żyją. Niech zbiornik dojrzeje

Nie obraź się ale stracisz kupę kasy i nerwów a to wszystko na nic bo im więcej mieszasz tym gorzej

Daj zbiornikowi powolutku dojrzeć i się ustabilizować, mam nadzieję że się nie obrazisz na mnie

pozdrawiam i życzę powodzenia


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam z butelką, ale zwiewało mi ją. Tubce nie przeszkadzają podróże do kubka, juz sie przyzwyczaiła i kiedy ja przełożę, zanim jeszcze przygotuję i wleje pokarm ona już troszkę zaczyna wyciągać polipy. Przez pierwsze dni bylo kiepsko, dopiero po pół godzinie zauważała, że pokarm jest i wypadaloby otworzyć usta. Nie bylo kwiatków, jedynie otwory gebowe sie troszkę rozszerzały. teraz już jest duzo lepiej.

W kubeczku ma niedużo wody, więc niewiele pokarmu muszę wlać, żeby sobie pojadła, a ostatnio muszę oszczędnie karmić, bo no3 w małym już wysoko poleciało. No i najbardziej pasuje jej jeść po ciemku, o co w zbiorniku już trudniej. jeszcze jakiś czas będziemy sobie robić takie wycieczki, aż zacznie szybciej otwierać buźki.

Co do dużego... Moljzesz, ja popełniałam ten błąd, że sluchalam prawie wszystkich rad... jedni mówili daj glony, inni zapakuj węgiel, jeszcze inni daj no3 po4-x, lej bakterie itede.

W końcu odezwał się na PW kolega i zapytał mnie, co ja wyprawiam, dlaczego bez pomyślunku wkładam do tego akwarium wszystko, bez ładu i składu? No miał rację.

Zaproponował mi, że pomoże mi wyprowadzić ten zbiornik z dojrzewania, pokolorować korale, ustabilizować system, ale mam go słuchac co do joty, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. Pokrótce opisał, co miałabym stosowac i spodobalo mi się. Powiedział, żebym zrezygnowała z glonów, ale ociagałam się z ich wyjęciem. Ale jak zobaczyłam, co wypłyneło z pompy to juz nawet nie zastanawiałam się, tylko je od razu wyrzuciłam. Poszatkowana, półprzezroczysta zielonkawa miazga. Przyznam, że już wczesniej kilka osób odradzało glony, albo zeżarły wszystko i padły, oddając do wody wszystko, co wczesniej zjadły, albo przelazły do zbiornika głównego i zaczeły sie w nim panoszyc.

U jednych sie sprawdziły, u innych narobiły więcej szkód, niż pożytku (zwlaszcza "kalarepa"). U mnie chyba chciały bardziej szkodzic, niz współpracować, zaczeły zatykac pompę, która pracowała coraz słabiej, a ja myślałam, że taka jej uroda.

Tak czy siak postanowiłam trzymać się już tylko jednej drogi i słuchać tylko jednego guru :) Pewnie dużo lepiej się sprawdzi, niż miotanie się i lanie co popadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak jak radzi przedmowca nie ma co w akwarium grzebać. Mi po zmianie lampy zaczęło się w końcu dojrzewanie, po 3 miesiącach od startu na suchej skale.

W głównym Dino na całym piasku, a na większości skał cyjano. Ale nie przejmowałem się, nie zmieniałem nic, nie moczylem rąk, nie odsysalem, sami zeszło. Teraz nie ma po nim śladu, zmniejszyłem tylko częstotliwość podmiany i tyle. Miałem wysokie no3 jak u Ciebie bo około 70ciu a po4 zero. Ale też cierpliwie poczekałem i dsb i odpieniacz sobie z tym poradziły, teraz jest na poziomie 10.

Tak samo miałem problem z odpieniaczem, bo nic nie odpienial. Bo albo przelwal albo piana siedziała. I odkąd wywalilem z sumpa gąbkę/wąte i nie moczylem rok, odpieniacz zaczą od razu ładnie czyścić.

Akwarium długo nie mam bo od listopada, ale widzę ze lepiej dzieje się wszystko samo niż z moim udziałem. Także jak kolega wyżej polecam węgiel doustnie zastosowac. :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też będę juz robic :) Poukładałam juz w sumpie tak, jak ma być docelowo i na razie jedynie kropelki bakterii + pozywki i podmiany. I odpieniacz na mokro. Nic więcej. Zajme sie teraz lampą, a łap na razie moczyc nie będę. Zamiast węgla dla siebie wolę weglowodany w piwie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Nik@, ale ja ci zazdroszczę tego słoneczka (mój wymarzony koral) :smiling:

Fajnie że kobitki też sobie radzą, przyjemnie się czyta :clap: powodzenia oby tak dalej :thumbup:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis była dostawa w erybce więc zajrzałam po pracy i do baniaczka trafiła pierwsza rybka - naso vlamingi. Piękna jest, nie mogę się napatrzyć :heart:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z naso oczywiście był żarcik, nikt się nie nabrał niestety... a myslalam że grad kamieni poleci :D

Ale pierwsi mieszkańcy faktycznie są, berghia i mitrax. Obydwa zwierzaczki po aklimatyzacji od razu schowały sie w skale i nie widzę ich od wczoraj :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika - dzielnie sobie radzisz i staram sie na bieżąco śledzić twoje "przygody". Cały czas trzymam kciuki bo dużo serca i nerwów włożyłaś w to akwarium :thumbup: Ciekawa jestem jaką skompletujesz obsadę. Zrób zdjęcie nowych mieszkańców jak się bardziej odważą :)


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plany na obsadę mam takie:

2x blazenek

2x mandaryn

2x pterapogon kauderni

1x valeciennea wardii

1x meiacanthus atrodorsalis

1x żółtek

1x ctenocheatus strigosus

1x labroides dimiadus Jednak zrezygnuję z wargatka sanitarnika, poczytalam, że to trudna rybka do utrzymania. Musze jakiejś innej rybki czyszczącej poszukać.

plus moje krewetki, kraby i slimaki. Chcę jeszcze dokupić rozgwiazdę piaskową.

Dziekuje za trzymanie kciuków i prosze, trzymaj dalej :)

Znalazłam czyścicielkę zamiast doktorka: http://erybka.pl/product-pol-8589-Elacatinus-oceanops-S-M.html

Podobaja mi się tez takie babeczki:

http://erybka.pl/product-pol-5443-Ptereleotris-hetereoptera-M.html

lub

http://erybka.pl/product-pol-7795-Ptereleotris-microlepis-M.htm

No i ten gagatek...

http://erybka.pl/product-pol-2854-Halichoeres-chrysus-M.html

Ale to juz by było za duzo.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz że mam teraz gąbkę z mózgu ... nie wiem czy kupiłam labroides czy elacatinus :wallbash:

Odpowiadając post pod postem, naprawdę nie jest konieczne cytowanie CAŁEGO posta...

mintaj


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiegoś Wargatka mi w tym towarzystwie brakuje.I nie mam na my sli sanitarnika,tylko coś z rodzaju Halichoeres.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to do listy dopisuje chrysusa, tylko czy 12 rybek to już nie bedzie za duzo do 360?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.