Skocz do zawartości
rak

żywotność nowej żywicy? 50 litrów?

Rekomendowane odpowiedzi

kupiłem używany filtr ro + dodatkowa puszka z świeżo umieszczoną żywica - wynik na tds: 000

po około 50 litrach wynik na tds: 001

możliwe, że nowa żywica po 50l nadaje się do wymiany?

jak często wymieniacie swoją żywicę?

wysłane z mojego NOKIA 3210


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

01 po żywicy to jeszcze bardzo dobry wynik.

Ale patrz czy prefiltry nie puszczają za dużo syfu - przed żywica nie powinno być więcej niż 6-8.

Najczęściej leci pierszy prefiltr 5micromów, no ale też nie co 50l tylko (zależy od jakości wody) co jakieś 200-400l.

Przynajmniej tak jest u mnie.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź wodę przed i po żywicy. Może za mało jej nasypałeś? Ja mam dość ciasno zbitą. Przelane już na niej ponad 500-litrów, a tds dalej mi 000 pokazuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka żywica mb20 czy mb400. ta druga ma znacznie mniejszą żywotność. Prefiltry to inna bajka.

Sprawdz też tds przed żywicą.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mierzysz od razu jak uruchomisz filtr a stał kilka dni nieużywany ?

woda stojąca w filtrze "się starzeje" trzeba trochę spuścić w ściek (ze 2L) i dopiero mierzyć (w czystym pojemniku)

i zobacz uszczelki czy nie puszczają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi, weekend byłem z dala od domu i dziś dopiero mogłem zobaczyć... więc sprawdziłem:

woda po membranie przed żywicą: 037

po spuszczeniu około 3 litrów nadal: 001

uszczelki nigdzie nie puszczają nigdzie się nie poci

nie wiem jaką mam żywicę czy mb20 czy mb400 - jak to sprawdzić?

żywicy wypełnione około 4/5

co jeszcze mam sprawdzić?


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

037 po membranie to chyba dość wysoko? Nie powinno być poniżej 10. Czy żywicę masz ubitą tz nie masz luzu?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka żywica mb20 czy mb400. ta druga ma znacznie mniejszą żywotność.

Wydaje mi się ze to mocne nadużycie. MB400 do MB20 różnią się tylko stosunkiem kationitu do anionitu i w zasadzie nie ma to wplywu na żywotność, a raczej na zastosowanie.

Rak - poczytaj teksty ponizej i wiele rzeczy zakumasz

http://reefhub.pl/filtr-ro-di/

http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

http://reefhub.pl/tds-klamie/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

woda po membranie przed żywicą: 037

a ile ma woda prosto z kranu ? bo zakładając sprawność membrany 99% (a powinna mieć około 99,9) to filtrujesz wodę ze ścieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po membranie 037, to zdecydowanie za dużo, tu jest problem. Albo masz uszkodzoną membranę, albo źle założoną i puszcza wodę bokiem.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak po membranie jest 037 to wynik jest tragiczny. U mnie po membranie mam 006.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się po membranie za dużo. Jaka żywica - nie ma znaczenia. Mi wytrzymuje co najmniej 3 miesiące. Rada: załóż miernik TDS 2-u punktowy /koszt ok 100/ mierzy na bierzaco - pierwszy punkt za membraną, drugi za żywicą - będziesz widział na bieżąco jaki jest TDS. U mnie bywało np tak że pulsował - duży wynik i mały - winą były uszczelki w membranie , owinęłem je taśma teflonową do uszczelniania rur - i spokój byl na 2 lata, później musiałem poprawić uczelnienie - wynik TDS 002-001. ALE - musiszś kilka minut spuścić wodę przed puszczeniem na żywicę - ja mam rozdzielacz wody po membranie i 2 zawory . Spuszczę ok 2 litrów i dopiero wtedy wynik jesy ok 005. Wówczas dopiero puszczam na żywicę aby jej nie marnować. To normalne ponieważ membrana to błona półprzepuszana i jak nie pracuje to jony swobodnie dyfundują w obie strony - wynik jest ok 040-050 po uruchomieniu. Marnujemy wówczas żywicę , ponieważ musi to zneutralizować. Tak jest u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@up A tu bym się nie zgodził. Ja mam co prawda młodą membranę i cały filtr, bo dopiero ze 4 miesiące, ale gdy uruchamiam celem zrobienia wody, dla pewności wypuszczam sobie może 50ml max (tyle co zostało z poprzedniego uciągu w wężyku) i mam 000. Zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@up A tu bym się nie zgodził. Ja mam co prawda młodą membranę i cały filtr, bo dopiero ze 4 miesiące, ale gdy uruchamiam celem zrobienia wody, dla pewności wypuszczam sobie może 50ml max (tyle co zostało z poprzedniego uciągu w wężyku) i mam 000. Zawsze.

A czy w tym czasie sprawdzałeś jaka woda wychodzi z membrany i idzie na żywicę? Właśnie to jest woda która ma wyższe wartości z powodu że membrana stała.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A czy w tym czasie sprawdzałeś jaka woda wychodzi z membrany i idzie na żywicę? Właśnie to jest woda która ma wyższe wartości z powodu że membrana stała.

PIsałem już że 006-007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr , jeśli takie wartości masz odrazu po włączeniu na membranie która stała kilka dni to tylko pozazdrościć.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotr , jeśli takie wartości masz odrazu po włączeniu na membranie która stała kilka dni to tylko pozazdrościć.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Nie pisałem nigdzie że stała kilka dni. Używam codziennie. Z rana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to wszystko wyjaśnia. Ale to i tak jest dobry wynik. Większość chyba używa RO tak,że magazynuje wodę i potem kilka dni stoi nieużywana. Ideałem by było gdyby mogła dolewać odrazu do sumpa.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to wszystko wyjaśnia. Ale to i tak jest dobry wynik. Większość chyba używa RO tak,że magazynuje wodę i potem kilka dni stoi nieużywana. Ideałem by było gdyby mogła dolewać odrazu do sumpa.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

To jest właśnie ideą automatycznej dolewki - uzupełnia na bieżąco braki w ostatniej komorze sumpa.

Plusy:

- małe wahania zasolenia wody

- woda po RODI zawsze 0 lub 01


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzilem wodę w kranie wynik: 290

sprawdziłem również wodę która miała 001 i leżała w butelce 3 dni i wynik 004... teraz czy ludzie w butelkach mają 000 ?

wysłane z mojego NOKIA 3210


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sprawdzilem wodę w kranie wynik: 290

a

po membranie jest 037

czyli albo membrana puszcza bokiem (uszczelki) albo do wymiany

a co wody "w butelkach"

wystarczy trochę kurzu czy rozpuszczonego CO2 i z 000 robi się 002 i więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarczy ze membrana postoi z 15 min i tds ok 45. Troszeczkę spłynie i jest już 002. Tak więc nie wierzę w dolewke automatyczna wprost z kranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie wystarczy ze membrana postoi z 15 min i tds ok 45. Troszeczkę spłynie i jest już 002. Tak więc nie wierzę w dolewke automatyczna wprost z kranu.

odpływ masz sporo wyżej i woda się cofa ? zużyte pefiltry ?

(albo wężyki i korpus nie czyszczone od lat i namnożone bakterie wymyśliły już koło :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po prostu membrana to błona osmotyczna polprzep8szczalna.przy braku pracy jony swobodnie przemieszczają się na drugą stronę zgodnie z.prawem osmozy. Temat był już poruszany. Spłynie paręnaście ml i juz tds spada do 001 002 i p

odpływ masz sporo wyżej i woda się cofa ? zużyte pefiltry ?

(albo wężyki i korpus nie czyszczone od lat i namnożone bakterie wymyśliły już koło :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie opisane w 3 linkach od Tester-a. Zasada działania, dlaczego woda w butelce nie ma 000 i dlaczego się płucze membrane na przykład prostym bypassem...

PS. Wczoraj sam zadałem dużo podstawowych pytań... po czym znalazłem Twój wątek i 3 linki.. Teraz już temat RODi mogę w swoim przypadku zamknąć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.