Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wreszcie po długich przygotowaniach jest nowe wielkie akwarium.

Wymiary nowego zbiornika to 180x107x65 - czyli brutto prawie 1250 litrów. Mam zamiar trzymać głównie SPSy i LPSy oraz sporo rybek.

Sprzęt do nowego akwarium kupowałem prawie od roku, jak tylko udało się złapać jakąś okazję.

I tak:

Lampa - Diuna T5 10x80W - mam jeszcze w zanadrzu 3 lampki Kessila które też dołożę do oświetlenia,

Odpieniacz - PS Crux 400,

Obieg 20.000l,

Cyrkulacja Maxpect Gyre 150 - póki co tylko ta jedna pompka i robi dobrze swoją robotę. Jak jakieś korale trochę podrosną to może jeszcze coś dołożę.

Skała Marco Rock.

Już pod koniec zeszłego roku przystosowałem jedno pomieszczenie w piwnicy na potrzeby filtracji akwarium. Zrobiłem sporego sumpa w którym jest odpieniacz, w razie potrzeby jakaś skała, siporax, i inne filtry.

Wreszcie mam dużo miejsca na sprzęty techniczne.

Równolegle z sumpem mam długi na 180cm i wąski na 30cm zbiornik jako DSB/refugium. Część wody trafia do sumpa, a część płynie przez zbiornik refugium.

Dodatkowo mam wpięty do tego systemu zbiornik na podmianę wody. Przekręcając 2 zaworki odcinam go od obiegu, wymieniam w nim wodę na nową i znowu dwoma zaworkami podłączam do obiegu. Zbiornik ten może tez służyć jako kwarantanna.

O takich oczywistościach jak dolewka, grzałki , filtr RO-DI itp. nie będę się rozpisywał. Wszystko jest (no może oprócz UV, ale na razie nie potrzebuję).

gallery_12965_3695_664639.jpg

Całą tą filtrownię odpaliłem już w styczniu, aby już zaczęło dojrzewać. Także część skały została już umieszczona w wodzie.

Główne akwarium dotarło do mnie w marcu.

gallery_12965_3868_336413.jpg

Pierwsza rybka Nemo :).

Woda nalewała się do niego prawie przez tydzień i już 1go kwietnia mogłem odpalić obieg.

Niestety nie wszystko poszło tak jak się spodziewałem.

Z jakiegoś powodu wytrąciła mi się biała mgła. Woda była biała, widoczność jakieś 30cm. Po zbadaniu sprawy okazało się że są to drobne kryształki węglanu wapnia lub magnezu. Lub obydwa na raz. Potwierdziły to zarówno oględziny wody pod mikroskopem, jak i wyniki testów. Przy zasoleniu 35ppt

Ca wynosiło ok 300mg/l,

Mg - 1100 mg/l.

Nie wiem dla czego tak się stało, wodę wcześniej podgrzałem do 24 stopni i intensywnie mieszałem. Może za dużo soli na raz wsypałem, albo sól IO jakoś zareagowała z AF.

Najpierw dałem jakieś 35kg IO i woda była w porządku, po dodaniu soli AF zrobiło się mleko.

Wiem, że to nie wina soli AF, bo używam już od dłuższego czasu, ale może nie powinno się ich mieszać...

Trwało prawie miesiąc zanim udało mi się wodę w miarę wyklarować. Byłem już bliski wymianie całej wody, ale na szczęście się udało. Podniosłem najpierw magnez (chlorkiem magnezu) do poziomu 1300mg/l, podałem jakieś magiczne bakterie które dostałem w E-rybce (dziękuję bardzo) oraz podałem preparat "Kordon sea clear". Nie wiem co pomogło najbardziej, ale po 3-4 dniach odpieniacz zaczął wywalać brązową wodę i sytuacja uległa istotnej poprawie.

Dzisiaj akwarium wygląda tak:

gallery_12965_3868_902440.jpg

Wzorując się na jednych z najlepszych zbiorników na forum i moja lampa została dokładnie wypoziomowana ;)

Jeszcze wsypię grys koralowy na dno i powoli będę przekładał życie ze starego zbiornika, który na dzień dzisiejszy wygląda tak:

gallery_12965_3868_363341.jpg

gallery_12965_3868_700000.jpg

gallery_12965_3868_901226.jpg

gallery_12965_3868_217454.jpg

gallery_12965_3868_896710.jpg

gallery_12965_3868_516092.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun, trzymam kciuki :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja gratuluje drugiej połowy która się na to zgadza...

SUPER!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce będą miały gdzie pływać. Tylko pogratulować takiego zbiornika.

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłeś nemo jeszcze przed zalaniem zbiornika?! I dlaczego tylko jeden? :)

Bardzo zacnie się zapowiada, a że mieszkam niedaleko, to bardzo chciałabym się wprosić kiedyś na zwiedzanie ;) Obiecuje, że z pustymi rekami nie wpadnę i coś dla nemo tez będzie w torebce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywołałeś efekt WOW! Kibicuje!

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie piękny kawałek morza , Gratuluję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc minął więc czas na mały update.

Dziękuję wszystkim za miłe słowa, chociaż na tym etapie to jeszcze nie czas na pochwały...

Sporo się w tym czasie wydarzyło. Udało mi się wyklarować wodę. Lampa UV nadała jej ostatecznego szlifu i jest kryształ.

Przełożyłem też życie ze starego akwarium.

W dniu dzisiejszym akwarium od strony pokoju wygląda tak:

gallery_12965_3900_391374.jpg

a tak od strony kuchni:

gallery_12965_3900_171166.jpg

Z większości moich korali porobiłem szczepki, tylko kilka zostało przeniesione w całości. Kupiłem też kilka nowych szczepek.

gallery_12965_3900_314049.jpg

Acropora ze starego zbiornika.

gallery_12965_3900_14332.jpg

Caulastrea fluo.

gallery_12965_3900_355012.jpg

gallery_12965_3900_391680.jpg

gallery_12965_3900_36107.jpg

Nowe nabytki ze stolicy przyjechały :)

gallery_12965_3900_123952.jpg

gallery_12965_3900_176904.jpg

gallery_12965_3900_193583.jpg

Teraz czekam aż wszystko się porządnie przyjmie i zacznie rosnąć. Za kilka tygodni, jak mam nadzieję przyrosty będą już widoczne, zajmę się wybarwianiem Korali.

I w tym miejscu pytanie do bardziej doświadczonych.

Od jakich preparatów należało by zacząć aby uzyskać ładne wybarwienie korali (zwłaszcza acropor)?

Podstawowe kryteria mam jak sądzę spełnione tzn. PO4 - 0.00 (Hanna) i NO3 0,2 - Salifert. KH, Ca Mg, stabilne - używam reaktora - w związku z tym jakieś mikro już dostają się do zbiornika. Korale karmię raz w tygodniu drobnymi mrożonkami, reef pearls oraz Microbe-lift Coral food sps.

Komentarze mile widziane :)

Obsady rybnej jeszcze nie powiększałem. Teraz wybieram się na tygodniowy urlop i po powrocie mam zamiar dokupić kilka rybek.

@ Nik@ - zwiedzanie jak najbardziej możliwe, ale myślę, że lepiej tak za kilka tygodni jak już będzie bardziej kolorowo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się zapowiada :thumbsup: Szkoda, że ja nie mam możliwości na coś podobnego :ninja:

Powodzenia :clover:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie pisałem, więc mały update na dowód, że u mnie wszystko dobrze.

Na początek dwie nowe rybki. W zasadzie nie takie całkiem nowe bo pływają u mnie już dobre 3 miesiące. Miałem sporo szczęścia, bo obie rybki od początku chętnie jadły i beż problemu dogadały się z resztą obsady.

Chelmon

gallery_12965_4034_302365.jpg

i Japonicus

gallery_12965_4034_757015.jpg

Korale też mają ładne przyrosty.

gallery_12965_4034_601955.jpg

gallery_12965_4034_674877.jpg

gallery_12965_4034_539725.jpg

gallery_12965_4034_103017.jpg

gallery_12965_4034_515302.jpg

gallery_12965_4034_217590.jpg

gallery_12965_4034_176475.jpg

gallery_12965_4034_639138.jpg

gallery_12965_4034_562952.jpg

gallery_12965_4034_136756.jpg

i widok całości:

gallery_12965_4034_361745.jpg

Obecnie używam soli Red Sea Coral Pro i dozuję A,B,C,M w ilości ok. pół zalecanej dawki. Ciągle jednak mam problem z kolorami korali. Jak widać na trzecim zdjęciu od dołu A. hyacinthus ma prawie białe przyrosty, pozostałe korale, może poza zielonymi też jakieś takie szarawe... Parametry dosyć stabilne:

Zasolenie 36ppt,

MG - 1320

Ca - 400

KH - 7,4

No3 - 0,5

PO4 - 0

K - 380

Dodam, że mam dosyć duże refugium z dsb i glonami + reaktor.

Macie jakieś sprawdzone pomysły dla czego tak jest?

Komentarze mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super akwarium, ładnie to wszystko wygląda :)

Mam wielką prośbę, czy mógłbyś porobić więcej fotek zaplecza? litrażowo mam podobnie, ale wymiar zupełnie odmienny <250*80*60h >

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium super, korale łądnie wyglądają.

Takie pytanie o korale: zdjęcia podpisane nr 5 i 3 (2 i 5 od dołu) to Favia czy Favites i ten kolorowy to co to jest?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Aminokwasy? Za mało, pomagają w miejscach gdzie dochodzi mało światła. Gro tech M jest dobry ale może mało? NO3 też nie jest zerowe.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może Aminokwasy? Za mało, pomagają w miejscach gdzie dochodzi mało światła. Gro tech M jest dobry ale może mało? NO3 też nie jest zerowe.

Skoro dozuje A to raczej nie powinno być niedoboru aminokwasów w wodzie.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium super, korale łądnie wyglądają.

Takie pytanie o korale: zdjęcia podpisane nr 5 i 3 (2 i 5 od dołu) to Favia czy Favites i ten kolorowy to co to jest?

Ten na drugim od dołu to Favia a to bardziej kolorowe na 5 od dołu Favites... ale pewności nie mam.

Może Aminokwasy? Za mało, pomagają w miejscach gdzie dochodzi mało światła. Gro tech M jest dobry ale może mało? NO3 też nie jest zerowe.

Aminokwasy na pewno pomagają. Jak przez jakiś czas nie dozowałem, to było dużo gorzej.

Zastanawiam się nad zwiększeniem dawkowania całego A,B,C,M. Nie mam w prawdzie lasu SPSów, ale dużo glonów w refugium ( usuwam co 2 tygodnie prawie 5l wiaderko) i tak myślę, że to może wyjaławiać wodę...? NO3 nie jest zerowe odkąd karmię dosyć intensywnie. Chciałem mieć NO3 na wykrywalnym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pięknego akwarium. Ma potencjał, żeby stać się wyjątkowym.

Co do wybarwienia SPS-ów. Miałem bardzo podobną sytuację. Pomimo niezłych, albo nawet idealnych parametrów bardziej wymagające SPS-y miały szaro-bure kolory. Sytuacja zmieniła się bardzo szybko (w miesiąc) po całkowitym wygaszeniu refugium, przy jednoczesnym zerowaniu azotanów i fosforanów bakteriami (Akwesan) i chlorkiem lantanu (TM Elimi-Phos Rapid). Nie chcę Cię do tego namawiać, bo to radykalny krok i wiąże się z praktycznie pewną destabilizacją systemu. Jednak u mnie to pomogło, a kłopoty z kolorami ambitniejszych SPS-ów miałem od lat. Nie potrafię też tego na 100% wyjaśnić. Pewnie chodzi o konkurencję glony-korale względem poboru mikro i mikroelementów. Szybko rosnące glony pochłaniają je pewnie znacznie szybciej i w ogromnych ilościach, bo wcześniejsze wlewanie nawet końskich dawek nie dawało rezultatu.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to Michał opisałeś. Co ciekawe do identycznych wniosków doszedł MixEEr, który tez walczył z refugium, dsb i opisał swoje wnioski w wątku Waldka (Szczecin). Ja też to przerabiałem i jeżeli chcesz mieć ładne koralowce to w systemie musi być czysto i dobry obieg, a niestety refugium i gruba warstwa piasku (potocznie zwana DSB) to tylko źródło kłopotów w systemie. Wystarczy popatrzeć na akwarium Foxa, KT, AF tam takich rozwiązań nie ma, a mają kolory do których wielu z nas dąży.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgłaszam się na ochotnika w wywaleniu DSB z dokumentacją, w przerwie świątecznej zrobie foto kilku korali na tle szarej karty, zlikwiduję DSB, po miesiącu wykonam nowe zdjęcia.

zbiornik w trakcie eksperymentu bedzie miał roczek


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wywaleniu dsb, refugium zmiany zdecydowanie na plus, z tym ja jak wywalilem dsb i refugium to w koncu osiagnalem 0 na hance.... Wczesniej bylo ok 0,05.... No3 od zawsze zerowe....

Moim zdaniem refugium i dsb fajne ale nie przy spsach....


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładnie Ci poszedł tricolor ;) Hyacitnhus też widzę w talerzyk idzie. Humilis grubasek, mi tak szybko nie rośnie jak u Ciebie. Fajnie jest teraz ale za rok to mam nadzieje, że będzie rakieta ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.