Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wreszcie dotarł do mnie wyczekiwany Refraktometr.

20170130_155832_HDR.jpg

20170130_155826_HDR.jpg

I zanim zapomnę w ramach pokuty mały apel do każdego kto doczytał mój temat do tego miejsca a jest jeszcze w trakcie zakładnika własnego baniaka:

Koleżanki i Koledzy NIGDY nie oszczędzajcie na podstawowym sprzęcie do prowadzenia akwarium !

Przeczytałem już bardzo wiele tematów w których młodzi hobbyści piszą wyliczenia z cyklu „Jak tanio założyć akwarium” ale na własne skórze przekonałem się, że niektóre „oszczędności” z czasem się zemszczą i to z nawiązką.

Ja dla przykładu zamówiłem sobie tani Hydrometr z jednego z popularniejszych sklepów internetowych. Myślałem, że jestem cwany, bo poprosiłem sprzedawcę o sprawdzenie go z Refraktometrem i dopisanie o ile przekłamuje. Nie dość, że pierwsza przesyłka dotarła bez obiecanej informacji to druga dotarła z błędną.  Tym sposobem mimo starań od samego początku były problemy z zasoleniem a i tak nieświadomie jechałem na zbyt niskim. Jedyne, czym się mogę pochwalić to fakt, że cały czas starałem się trzymać stały poziom.

Tym sposobem z początku pięknie pompujące się i otwierające korale z czasem zaczęły mizernieć  i przestały się otwierać. O przyrostach nawet nie wspomnę bo przy za niskim Ca i Mg nie ma co liczyć na rozrost.

Poszedł jednak człowiek po rozum do głowy i wreszcie zakupiłem odpowiedni sprzęcik.  Wieczorkiem przed podmianą sprawdziłem wreszcie zasolenie nowym Refraktometrem. Okazało się, że w Reksiu mam 30PPT. Teraz wreszcie znając prawdę przyszedł czas na podniesienie zasolenia. Oczywiście nic na szybko.  Przy wczorajszej podmiance wymieniłem 10l solanki. Dolałem solankę 36PPT. Do tego wodę w zbiorniku do dolewki tez posoliłem. Jak już zdążyłem zaobserwować dolewka załącza się średnio co 3 godziny dolewając jakieś 50 – 70 ml. Tak, więc spokojnie bez zbędnej ingerencji będę podnosił wartość zasolenia do 35PPT. Zobaczymy, co to da …

Montipora niestety nie ma się najlepiej. Do włożenia jest brązowa i faktycznie zaczęła tracić tkankę. Natomiast Milka o dziwo w takich warunkach ma się całkiem dobrze. Puszy się jak kosmata rózga i nie widać by miała zmieniać kolor.

Wciąż walczę jeszcze ze zbyt wysokim No3. Jak pamiętacie po ostatnich testach miałem 50 i jak na razie widzę, że schodzi, ale baaardzo powoli.

Na szczęści odezwał się do mnie pan z ZOOFOKUSa. Zostałem wybrany do testowania produktów SEACHEM. Nie czekając długo zadzwoniłem, aby dogadać szczegóły. I tu bardzo pozytywne zaskoczenie. Pan , z którym rozmawiałem zaskoczył mnie nie tylko profesjonalnym podejściem ale i sporą wiedzą, którą chętnie przekazał. Porozmawialiśmy trochę o akwarystyce i wspólnie doszliśmy do wniosku, że w przypadku Reksia spróbujemy wykorzystać preparaty Seachema na zbicie Azotanów.

Zaproponowano mi ciekawe połączenie 3 produktów:

  • SEACHEM De*nitrate

  • SEACHEM Stability

  • SEACHEM Prime

Jakie będą tego efekty z pewnością opisze w Reksiowym wątku. Teraz czekam na przesyłkę.

 

 

 


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze,że choć po czasie naszła Cię refleksja,co do pozornych odzczędności[emoji6]. Ja na dzień dobry też kupiłem zamiast refraktometru spławik,z tym,że z trochę wyższej półki - JBL (cena 1/2 refraktometru) i za każdym pomiarem dostawałem qrwicy[emoji21],szybko więc przediadłem się na refeaktometr Blau. A spławik poszedł jako gratis z używanym Refmaxem. A masz pewność,że Twój refraktometr dobrze wskazuje? Kalibrowałeś go jakoś?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dokładnie sprawdzę oba spławiki z Refraktometrem i też będę mógł komuś je oddać ;)

Tak skalibrowałem. Wodą RODI zakropliłem i ustawiłem na 0 PPT. W moim refraktometrze podziałka PPT jest nieco niżej niż S.G z tego względu, że jest pod akwaria dostosowany do pomiaru w temp 25 stopni. Dla tego wodę sprawdzoną na TDS 000 kalibrowałem.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz no3, po4 i czym zbijasz w reefmaxie? Ja mam problem z wieczną 50 no3

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja mam no3 na poziomie 25 i po4 na 0,1. Zrezygnowalem z vsv bo mam kh 8.3-8,9...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2017 o 04:54, Tenshuchiyu napisał:

No3 - 50

Po4 - 0,1

Kh - 8,9

Ph - 8

Mg - 1090

Ca - 350

To parametry sprzed tygodnia. Jutro będę robił znowu.

Jak na razie ograniczyłem karmienie bo faktycznie było tego sporo za dużo i zregenerowałem Purigen. No3 schodzi ale powolutku.

Tak jak wspominałem wyżej czekam na paczkę [ma być jutro/pojutrze] i spróbuję zostawać produkty Seachema.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 LUTY 2017

239 dni co stanowi 7 miesięcy i 25 dni.

Tak jak wspominałem ostatnio dzięki fajnej akcji od ZOOFOKUSA w ręce wpadło mi parę preparatów Seachema do przetestowania.

20170201_192037_HDR.jpg20170201_192418_HDR.jpg

Na pierwszy ogień poszła puszka z wkładem do filtra de*nitrate. Wkład według producenta ma za zadanie usuwanie azotanów w procesach nitryfikacji i denitryfikacji. Co prawda najlepiej działa w filtrach z przepływem do 200l/h ale razem z panem z Zoofokusa doszliśmy do wniosku, że w Reksiu zda egzamin wspomagany dwoma pozostałymi preparatami.

20170201_213208_HDR.jpg20170201_213430_HDR.jpg

Zgodnie z instrukcją wkład przepłukałem wodą RODI. Nie było z tym problemu. Ot jedynie trochę pyłu, który powstał na skutek ocierania się o siebie granulek. Jednak zaraz po wrzuceniu do kubka, granulki zaczęły nabierać wody a wszystko wyglądało niczym napój gazowany. Po przecedzeniu okazało się że we wkładzie znalazło się parę kamyczków innego koloru. Nie wiem czy to efekt zamierzony czy może przypadek, ale wydaje mi się, że nie ma potrzeby usuwania ich.

Całość trafiła do pierwszego koszyka pod Siporax. I nagle ...

No w sumie nic. Woda zaczęła przepływać przez panel i pozostało czekać na efekty. W międzyczasie do systemu wlałem jeden korek Seachem Stability. Po wstępnych obliczeniach stwierdziłem, że na początek będę stosował go w ilości jednej nakrętki do podmianki. Ale po konsultacji ze sklepem doszedłem do wniosku, że rozłożę dawkę na dwa. W koreczku jest około 5ml więc do Reksia będzie trafiać 2,5ml bakterii dwa razy w tygodniu.

Na dopełnienie zestawu doszedł Seachem Prime. Pewnie wielu z was zaskoczy używanie tego preparatu. I mnie zaskoczył ten pomysł zaproponowany przez pracownika Zoofokusa. Do tej pory myślałem, że jest to płyn stosowany jedynie do uzdatniania wody a także przy regeneracji Purigenu. Wytłumaczono mi jednak, że prócz neutralizowania metali ciężkich obecnych w wodzie kranowej oraz przyspieszaniu wytwarzania i regeneracji warstwy śluzowej na ciele ryb, PRIME zawiera związek przekształcający amoniak, azotyny i azotany w postać nietoksyczną. Tak więc podobnie jak Stability i ten preparat wylądował w baniaku planowo podawany w 2 dawkach po 2ml dwa razy w tygodniu.

Po paru minutach odpieniacz zaczął działać bardziej intensywnie. Piany było więcej ale była rzadsza. Dla tego dla porównania postanowiłem wyczyścić kubek odpieńka i porównać go po tygodniu.

 

20170201_215440_HDR.jpg

Na koniec wyniki testów wody na początku testu:

  • Ph - 8
  • No3 - 30
  • Po4 - 0,0,05
  • ZASOLENIE - 31 PPT

W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie preparaty te przyczyniają się do zbicia azotanów i azotynów pozbywając się też amoniaku. Na bieżąco robię testy i staram się kontrolować sytuację.
De*nitrate z tego co pisze producent powinien zbić No3 do poziomu ok 5ppm i taki chciałbym utrzymywać. Bakterie Stability wzmacniają proces nitryfikacji jednak tego typu szczepy bakterii nie żyją w akwarium zbyt długo. Dla tego kontrolując dawkę można utrzymać parametry na oczekiwanym poziomie. Natomiast Prime jest dodatkiem do kuracji, która mam zamiar stosować aż bie zajadę do pożądanych wartości.
Taki jest plan po konsultscji. Ale jak wspominałem wciazw jest to test. Moja wiedza jest wciąż ograniczona i cały czas się uczę dla tego nie mogę z czystym sumieniem zapewnić, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. No ale staram się wszystko kontrolować.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stability mialem- uzywalem,skonczyl mi sie,i kupie go znowu,moim zdaniem najlepszy srodek na rynku (jedyna wada na dzialanie trzeba troche poczekac ale rewelacyjnie stabilizuje zbiornik),na drugi miejscu stawiam bakterie microbe lift ,Powodzenia w zbijaniu azotanow.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął drugi tydzień kuracji więc czas na małe podsumowanie.

Po pierwszym tygodniu przed podmianą sprawdziłem parametry:

  • Ph - 8
  • KH - 8,3
  • Po4 - Prawie niewykrywalne
  • No3 - 30
  • Mg - 1420
  • Ca - 380
  • Zasolenie - 35 PPT
  • Temp - 25,1 Stopni

Zoantusy wyglądały dość słabo, natomiast pozostałe korale raczej w formie. Euphyllia u góry już ma widoczne 3 główki ale pompuje się niewiele. Ta u dołu wciąż jedna za to coraz więcej się pompuje.

Przed podmianką przedmuchałem skały. Osiadło na nich na prawdę sporo syfu. Po czyszczeniu do Reksia trafiło 10l świeżej solanki z dodatkiem SEACHEM STABILITY i SEACHEM PRIME. Doiszło także 3 krople witaminy C

Podkarmiłem też ukwiał solidnym kawałkiem krewetki. Jednak nim zdążył ją pochłonąć, wiecznie nienażarta Amboneisis siłą wydarła mu ją z macek. (Trochę dziwne Krewetka kradnie ukwiałowi karmę w postaci innej krewetki. Albo kanibalizm albo ratowała truchło rodziny ? :rolleyes:). Tak czy inaczej nie chciałem by niezjedzone resztki zalegały gdzieś za skałami, więc chwytakiem zacząłem pościg za złodziejką. Nie było to łatwe bo jak nigdy zapieprzała po całym baniaku. Ale w końcu porzuciła zdobycz a ta trafiła do buzi ukwiała. Tym razem trzymałem chwytak przy nim zanim nie zjadł.

Przez następny tydzień, Zoantusy wciąż kuleją. Niby widać jakąś barwę, ale wydaje mi się, że wciąż robią się coraz mniejsze. Wypróbowałem już chyba wszystkie znalezione patenty i pozostało tylko czekać i obserwować. Generalnie jedyna co mi przychodzi do głowy to może reakcja na zmianę parametrów zasolenia a przy tym i składników dostarczanych z solą....

Szyby z przodu i z tyłu dość obficie pokryły się zielonym osadem. Zrobiło się nieco mniej przejrzyście przez co leżąc na łóżku nie zauważyłem od razu, że ukwiał postanowił wybrać się na wycieczkę ?! Dostrzegłem go dopiero po Błazenku, który coś pod skałą szturchał nosem. Na szczęście wycieczka była krótka bo przeniósł się zaledwie 3 - 4 cm pod skałę. Ale...

W jego poprzednim miejscu zamieszkania wcale nie zrobiło się pusto! Zaraz zerwałem się z wyra i doskoczyłem do baniaka. Moim oczom ukazała się wciąż nieśmiała mała kuleczka, która wyciągała macki do porannego światełka. Tak więc Cribrinopsis Crassa wreszcie się podzielił! Myślę, że wpływ na to miało regularne dokarmianie, ale i czas był najwyższy. Teraz zobaczymy ile czasu zajmie im kolejny podział.

Z rana przyszedł czas na podmiankę i pomiary.

  • No3 - 25 [Dokładniej mówiąc jak do tej pory na teście Saliferta zawsze odcień był nieco ciemniejszy niż 25. Dla tego zawsze robiłem dodatkowy test JBL, który pokazywał jakieś 30. Tym razem odcień jest ewidentnie jaśniejszy niż ten na wskaźniku przy 25 ale wciąż o wiele ciemniejszy niż 10.]
  • Po4 - Wciąż ledwo wykrywalne
  • Ph - 8
  • KH - 8,3
  • Zasolenie - 35PPT

Podmieniłem 20l wody do solanki standardowo dodając Stability, Prime i witaminę C. Wyczyściłem tez porządnie szyby i jeszcze przed podmianką przedmuchałem skałę.

Po dwóch tygodniach widać jakieś efekty. Jednak czy kuracja preparatami SEACHEM działa ? Jeszcze za wcześniej by na to odpowiedzieć. Jak na razie pojawiło się więcej niż zwykle nalotu na szybach. Odpieniacz co tydzień daje jakieś pół kubka ciemnej herbaty. Zobaczymy co będzie za kolejne dwa tygodnie.

 

Martwią mnie tylko te Zoa ...


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam  baniak? bo już kwiecień


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak baniak :) mam nadzieje że się buja :)


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

To już maj. Cisza? Coś się zmieniło z parametrami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś reklama/testy produktów sachem nie idą za dobrze...cisza od miesiąca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co taka cisza ???


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, bo już minęło prawie 8 miesięcy od ostatniego wpisu autora tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukas_gr nabija sobie posty. Pewnie ma coś na sprzedaż i potrzebuje mieć 50 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, szutarek78 napisał:

lukas_gr nabija sobie posty.

Dokładnie, spamuje od godziny.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.