Skocz do zawartości
Blizzard2009

Idzie nowe 150x50x50 - trochę pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Może mało widziałem, może mało wiem ale 1 komora pod odpieniacz wydaje mi się zbyt wysoki poziom wody. Będziesz stosował podkładki pod odpieniacz. Pod tymi podkładkami osadza się detrytus. W komorze pod siporaxem podobnie pojawi się osad jak go odessiesz ze szczeliny 3cm? manewrując wężem w komorze o szerokości 5cm. Będziesz wyciągał Siporax aby wyczyścić komorę pod nim?

15 cm wolnego miejsca nad najwyższą komorą daje ile litrów tzn głębokość sumpa jest ??

Jaką ilość wody musi przyjąć sump w przypadku braku prądu. Oraz jak rozwiążesz dolewkę - bezpośrednia z zastosowaniem elektrozaworów czy też może osobny baniak na wodę RODI (ile litrów) na wypadek awarii dolewki ile wody musi przyjąć sump. Dzisiaj dla bezpieczeństwa u siebie dodał bym odpływ z sumpa do kanalizacji (profilaktycznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znajdzie się nikt obeznany? :)

Obeznany może nie jestem ale uważam , że za wysoko masz lustro wody w komorze Odpieniacza.

Dlatego , że większość odpieniaczy powinno chodzić w zanurzeniu 21-23cm.

Więc ścianka dzieląca 30cm. Jest za wysoka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos z Was ma wystarczajaco wysoka szafke, to sprzedaje na Targowisku odpowiednio silny odpieniacz za mniej niz 1 tys. zl...

Deltec APF 850 :

QtT552l.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mało widziałem, może mało wiem ale 1 komora pod odpieniacz wydaje mi się zbyt wysoki poziom wody. Będziesz stosował podkładki pod odpieniacz. Pod tymi podkładkami osadza się detrytus.

Zgadza się, przerysuję wymiary na wysokośc około 21-23cm jak radził Rafik w poscie niżej

W komorze pod siporaxem podobnie pojawi się osad jak go odessiesz ze szczeliny 3cm? manewrując wężem w komorze o szerokości 5cm. Będziesz wyciągał Siporax aby wyczyścić komorę pod nim?

Siporax planuję w koszyczku, wyciągany i płukany, więc odessanie syfku nie powinno byc problemem. Za to ciekawi mnie jak to sie rozwiazuje gdyby nie byl w koszyczku? Słyszałem ze Siporax powinien byc "przelewany" od spodu, wiec jakas szczelina jest zawsze tak?

15 cm wolnego miejsca nad najwyższą komorą daje ile litrów tzn głębokość sumpa jest ??

Obniże 1 komorę do 21-23cm, wysokość sumpa bedzie chyba 45, szerokość 35-40cm (jeszcze nie przeliczylem dokladnie.

Oraz jak rozwiążesz dolewkę - bezpośrednia z zastosowaniem elektrozaworów czy też może osobny baniak na wodę RODI (ile litrów) na wypadek awarii dolewki ile wody musi przyjąć sump.

Dolewka bedzie w osobnym baniaku obok sumpa.

Obeznany może nie jestem ale uważam , że za wysoko masz lustro wody w komorze Odpieniacza.

Dlatego , że większość odpieniaczy powinno chodzić w zanurzeniu 21-23cm.

Więc ścianka dzieląca 30cm. Jest za wysoka .

Tak jak pisałem wcześniej - obniże to zaraz na rysunku. Poza tą wysokością komory (i reszty komór) to raczej OK?

Jesli ktos z Was ma wystarczajaco wysoka szafke, to sprzedaje na Targowisku odpowiednio silny odpieniacz za mniej niz 1 tys. zl...

Deltec APF 850 :

Ups, 80cm wysokości to nie ogarnę :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos z Was ma wystarczajaco wysoka szafke, to sprzedaje na Targowisku odpowiednio silny odpieniacz za mniej niz 1 tys. zl...

Deltec APF 850 :

@Stani to nie ten wątek :) Zaczynasz agresywny marketing ? :) :)

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze dobrze, jak ktoś ma coś pod ten litraż to chętnie się przyjrzę ofercie :) tym bardziej że zakupy bede zaczynal od pienidła !

Wszystkie propozycję - poza matrymonialnymi - rozważę :baby:

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, poprawiłem rysunkek SUMPA - teraz bedzie git?

post-23434-0-35473900-1466539451_thumb.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokości przegród przedostatnia wyższa łącznie ze szczeliną może dojść do 22-23cm ostatnia 19-20cm... drugą przegrodę też zrób sobie 2-3cm wyżej niż pierwszą.

Jeżeli dobrze liczę to masz 9l na siporax 6l na absorbery Napewno tyle miejsca na nie potrzebujesz? Używam sumpa w nieco innej konstrukcji przegród tj 3 główne komory i jestem zadowolony. Pierwowzory tego rozwiązania funkcjonują od kilku lat, i użytkownik jest również zadowolony. Na forum jest wątek o sumpach z wzorami rozwiązań - Twoje wydaje się być nowe, inne wyjdzie w praniu czy lepsze.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

* Z tego co wyczytałem to stosunek siporaxu do wody w obiegu to około 1/40. Wiec 500l wody w obiegu to 12.5l siporaxu tak? U mnie jest 9l, a w baniaku 150x50x50 przewiduję start na 20kg-25kg suchej skały. Czy w tej sytuacji 9l siporaxu bedzie OK? czy myśleć o zwiększeniu tej komory gdzie siporax bedzie?

* Jak tak patrzę na te wysokości przegród to zwrocilem uwagę na ostatnią komorę - dla pompy. Ma w tej chwili na projekcie tylko 17cm wysokości. Nie bedzie to za mało? Ile cm wysokości mają Wasze komory z pompami?

Moglbym to zwiększyć do 19cm, ale wtedy z racji tego że planuję każdą przegrodę wyższą od następnej o 2cm to komora odpieniacza bedzie miala wysokość 25cm. Czy to jest już za dużo czy da radę?



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz, w zależności jaki, postawisz na podstawce jak komora będzie wyższa. Ja aktualnie kleję sumpa 100x50 i wysokość komor będzie 23 i 22cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładanie nowego zbiornika trochę jednak trwa, na razie staję na nogi finansowo po grubszym remoncie, ale nowy baniak już zaczyna pojawiać się na horyzoncie i w związku z tym mam kilka (może banalnych) pytań w większości dotyczących hydrauliki/sumpa (czyli tego z czym nie miałem do czynienie w poprzednim akwarium) :

 

1) planowany jest komin wewnętrzny z 3 otworami. Pytanie: czy ostatnia komora sumpa z obiegówką powinna być bezpośrednio pod kominem ? Czy może może pod kominem powinna być komora z odpieniaczem ? Chodzi mi o drogę jaką ma przebyć woda z pompy obiegowej...na chłopski rozum najkrótsza droga to wtedy gdy pompa będzie bezpośrednio pod kominem. Czy ma to jakieś znaczenie? Czy może mogę zrobić jak mi się podoba bo pompa i tak da radę?

 

2) akwarium bedzie 150x50x55h, sump 110x40x40. Czy lepsza bedzie pompa Jebao DSC-5000 (regulowana w przedziale 3800-5000) czy może Jebao DSC-7000 (regulowana w przedziale 5000-7000) ??

 

3) jaka powinna być dla powyższego zestawu średnica hydrauliki dla zrzutu, powrotu i rewizji?

 

4) rozumiem że na spływie umieszcza się zawór żeby regulować poziom wody w kominie i powinien być on ustawiony tak, żeby sitko spływu było całkowicie zanurzone, ale większość ludzi mówi że ustawia wysokość wody w kominie tak, żeby część wody spływała też delikatnie przez rewizję. Po co się to robi? Dlaczego nie może spływać tylko przez zrzut? Poza tym po co się ścina tą rurę rewizji pod kątem 45 stopni?

 

5) Jesli akwarium bedzie miało 55cm wysokości, to jaką wysokość powinien mieć komin przy założeniu że pracować będą 2x RW8 i lubię fale na powierzchni? Czy wysokośc komina 47cm bedzie OK?

 

6) Jaki zbiornik na dolewkę powinienem przewidzieć? Tzn nie mam pojęcia ile litrów wody dziennie może "uciekać" z takiego litrażu?

 

7) czy na powrocie również trzeba montować zawód do regulacji czy wystarczy regulacja na pompie obiegowej?

 

8) ostatnie, dość ogólne pytanie dotyczące hydrauliki i sumpa. Rzeczą na której najbardziej mi zależy to jak najmniejszy hałas, tzn. uniknięcie w jak największym stopniu chlupotania, siorbania itp. Czy są jakieś konkretne elementy albo "przykazania" przy hydraulice o których powinienem wiedzieć żeby utrzymać względną cisze?

 

Dzięki z góry za pomoc :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizją ma ciurkać właśnie po to aby było cichutko. Wahania w wydajności pompy itd. itp powodują, że woda w kominie raz jest niżej raz wyżej i czasami przez to chlupocze. Rewizja pełni oprócz swojej roli również rolę "bufora" który te wahania przyjmuje i poziom w kominie masz na stałym poziomie.  Zawór kulowy, 1/2 minuty roboty i musi być cicho.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam i jest to moje zdanie, oczywiście inni mogą mieć inny punkt widzenia. :-)

1) planowany jest komin wewnętrzny z 3 otworami. Pytanie: czy ostatnia komora sumpa z obiegówką powinna być bezpośrednio pod kominem ? Czy może może pod kominem powinna być komora z odpieniaczem ? Chodzi mi o drogę jaką ma przebyć woda z pompy obiegowej...na chłopski rozum najkrótsza droga to wtedy gdy pompa będzie bezpośrednio pod kominem. Czy ma to jakieś znaczenie? Czy może mogę zrobić jak mi się podoba bo pompa i tak da radę?

1- Najlepiej jak pompa jest bezpośrednio pod kominem.Masz wtedy mniejsze straty na przepływie wody eliminując kolanka.
Oczywiście możesz się do tego nie stosować i dać pompę mocniejszą i w innym miejscu bo da radę.

 

2) akwarium będzie 150x50x55h, sump 110x40x40. Czy lepsza będzie pompa Jebao DSC-5000 (regulowana w przedziale 3800-5000) czy może Jebao DSC-7000 (regulowana w przedziale 5000-7000) ??

2- pompa Jebao DSC-5000 wystarczy (zakłada się, że pompa powinna przepompować przez 1 godzinę wodę z akwarium), ale dając większą masz zawsze jakąś rezerwę i chodzi wtedy na mniejszych obrotach co zazwyczaj przekłada się na mniejszy hałas

 

3) jaka powinna być dla powyższego zestawu średnica hydrauliki dla zrzutu, powrotu i rewizji?

3- Ja będę składał akwarium 150x60x60 i wszystkie 3 rury dam 32mm, zaoszczędzę też na kombinowaniu przy zakupach z różną średnicą

 

4) rozumiem że na spływie umieszcza się zawór żeby regulować poziom wody w kominie i powinien być on ustawiony tak, żeby sitko spływu było całkowicie zanurzone, ale większość ludzi mówi że ustawia wysokość wody w kominie tak, żeby część wody spływała też delikatnie przez rewizję. Po co się to robi? Dlaczego nie może spływać tylko przez zrzut? Poza tym po co się ścina tą rurę rewizji pod kątem 45 stopni?

4- Ustawiając poziom wody w kominie minimalnie niższy niż w akwarium eliminujemy hałas przelewającej się wody przez grzebień.Tak jak piszesz sitko jest pod wodą, ale woda delikatnie przelewa się przez rewizję, Niestety wahania napięcia w sieci odbijają się na wydajności pomp i powodują różną wydajność. Przelew przez rewizję to optymalne ustawienie. Obniżając swoją wydajność pompa spowoduje spadek wysokości wody w kominie. Skos ma za zadanie dodatkowo wyciszyć spływ wody.

 

5) Jeśli akwarium będzie miało 55cm wysokości, to jaką wysokość powinien mieć komin przy założeniu że pracować będą 2x RW8 i lubię fale na powierzchni? Czy wysokość komina 47cm będzie OK?

5- Wszystko zależy też od grzebienia jaki zmontujesz(wysokość, szerokość otworów, spiętrzenie wody na grzebieniu). Jak masz mieć duże bujanie to zostaw sobie 5-7 cm od wysokości wody do góry szyby. Najlepiej jak byś mógł obejrzeć takie rozwiązania.Jeśli będziesz miał koronę na akwarium to ona też będzie zachodzić kilka centymetrów na szybę więc optycznie najlepiej jak woda jest "nad koroną"

 

6) Jaki zbiornik na dolewkę powinienem przewidzieć? Tzn nie mam pojęcia ile litrów wody dziennie może "uciekać" z takiego litrażu?

6- Tu zależy od temperatur w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium. Mi w lecie w akwarium z obiegiem 460L paruje od 30-60 L.

 

7) czy na powrocie również trzeba montować zawód do regulacji czy wystarczy regulacja na pompie obiegowej?

7- Nie jest to potrzebne. Dodatkowo jak byś nim regulował to dławisz pompę. Regulacja na pompie wszystko załatwia.

 

8) ostatnie, dość ogólne pytanie dotyczące hydrauliki i sumpa. Rzeczą na której najbardziej mi zależy to jak najmniejszy hałas, tzn. uniknięcie w jak największym stopniu chlupotania, siorbania itp. Czy są jakieś konkretne elementy albo "przykazania" przy hydraulice o których powinienem wiedzieć żeby utrzymać względną cisze?

8- Rura od zrzutu i rewizja powinna wchodzić z 2 cm pod wodę w sumpie. Połączenie pompy z rurą powrotu wykonać na rurze silikonowej. Zaprojektować tak sumpa aby szyby-progi miały odpowiednie wysokości, (woda nie powinna się przelewać z dużej wysokości pomiędzy komorami.

 


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lebcio napisał:

Odpowiadam i jest to moje zdanie, oczywiście inni mogą mieć inny punkt widzenia. :-)

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi...wiele mi wyjaśniłeś i na pewno do Twojego posta wrócę przy zakładaniu baniaka. Dzieki jeszcze raz !!



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinię czy całość jest OK czy coś jeszcze powinienem uwzględnić w hydraulice?


system.jpg

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sitko spływu bym dała wyżej, łatwiej będzie po nie sięgnąć i wyczyścić w razie potrzeby. Tez na początku dałam tak nisko, ale koledzy poradzili wyżej, więc podniosłam.

Jeszcze jeśli o rure powrotu z pompy, to kolanka dałabym te o kącie rozwartym, mówią na nie 45 stopni. Choc u Ciebie na rysunku nie widać kolanek, będzie prosta rura?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura powrotu - może uda się puścić samą rurę pionowo w dół. Jeśli nie to oczywiście dodam kolanko 45 zamiast 90 żeby uniknąć strat na pompie^_^
Czy z tym sitkiem to nie tak że im niżej tym więcej zbierającego się na dnie komina syfu odessie?



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam kilka słów od siebie, po co utrudniasz sobie życie :-)

obróć sumpa o 180 stopni będziesz miał spływ i rewizję w linii prostej do sumpa, po co "pchać" dwie rury na koniec sumpa?

zamiast dwóch rur ze spływu lepiej będzie wyglądała jedna z pompy, mniej materiału i mniej zabawy :D

w miejsce sitka wstaw rurę z powrotu z pompy, sitko podnieś maxymalnie w górę, im wyższy poziom wody w kominie tym mniej będzie słychać spływającą do komina wodę a w przypadku wyłączenia pompy spłynie ci minimalna ilość wody z komina 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaka pompa bedzie , jak bedzie sump obrócony to napewno spadnie wydajnosc pompy zanim podniesie wode ( to tylko moja teoria)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez się zastanawiałam, jak włożyć sump. W końcu doszłam do wniosku, że grawitacja jest za darmo i taniej jednak będzie poprowadzić dwie rurki zamiast jednej do najdalszej komory, niż kupować mocniejszą pompę i zasilać ją kosztem większego zużycia prądu. Tak mi się przynajmniej wydaje, że im większy opór i dłuższa droga, tym bardziej trzeba podkręcić moc pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie rozumiem co wszyscy mają jakąś fobię na punkcie spadku wydajności pompy obiegowej. Przy sumpie w szafce to raptem metr czasami półtora w górę, to nie jest skomplikowana i rozbudowana instalacja która by powodowała tak duże straty na wydajności żeby brać je wogole pod uwagę.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, DarekB30 napisał:

Czasami nie rozumiem co wszyscy mają jakąś fobię na punkcie spadku wydajności pompy obiegowej. Przy sumpie w szafce to raptem metr czasami półtora w górę, to nie jest skomplikowana i rozbudowana instalacja która by powodowała tak duże straty na wydajności żeby brać je wogole pod uwagę.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka
 

Problemem nie jest podnoszenie tylko 2 kolanka które trzeba by włożyć. Dają opór i to nie mały. @Nika a ma rację ze opór trzeba nadrobić większą mocą pompy.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problemem nie jest podnoszenie tylko 2 kolanka które trzeba by włożyć. Dają opór i to nie mały.@Nika a ma rację ze opór trzeba nadrobić większą mocą pompy.


Stefan85
Idąc tym "tropem" strat na kolanach wystarczy zastosować kolana łukowe.
d1ca2bd24268dc515321e30452d49e8f.jpg

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Łukowe zmniejszą opór ale nie eliminują. Największą wydajność ma pompa na prostej rurze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łukowe zmniejszą opór ale nie eliminują. Największą wydajność ma pompa na prostej rurze. 


Wszystko można... tylko po co? Po co komplikować sobie coś co powinno być proste i nieskomplikowane.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.