Skocz do zawartości
waldek123blau

Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Jacek56 napisał:

Fajowo zablokowałeś sobie dojście do prefiltrów. Ciekaw jestem jak teraz wyglada „operacja wymiany” żywicy DI?

A do tego fajnie zielonym glonem będzie zachodził wkład polipropylen od światła  ;)  

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, AnT napisał:

A do tego fajnie zielonym glonem będzie zachodził wkład polipropylen pd światła  ;)  

Co prawda to prawda. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jacek56 napisał:

Fajowo zablokowałeś sobie dojście do prefiltrów. Ciekaw jestem jak teraz wyglada „operacja wymiany” żywicy DI?

Mam małą drabinkę i po wejściu na 2 stopnie jest dojście do filtrów RO/DI. Jedynie lampa przeszkadza, ale filtry nie wymienia się codziennie. Do wymiany filtrów muszę zdejmować lampę i już.

3 godziny temu, AnT napisał:

A do tego fajnie zielonym glonem będzie zachodził wkład polipropylen od światła  ;)  

No masz rację nie pomyślałem o tym - będę musiał zrobić osłonę światłoszczelną filtrów


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej zmienić obudowy, na te białe nieprzeźroczyste? Pewnie już bez patrzenia na stan złoża, wiesz kiedy trzeba je wymienić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wertując wątek kolegi  Coltrane  postanowiłem zbudować sobie duży Rollermat. Tomek zastosował u siebie 2 sztuki Rollermatów gdyż przepływ takiego firmowego filtra jest ograniczony więc ja nie będę u siebie powielał Tomka sposobu tylko zbuduję sobie jeden duży rollermat taki aby mi  wystarczył dla mojego sumpa. Projekt zacząłem od przewertowania internetu i wyszukania stron z diy takich filtrów. Znalazłem też firmę która docina na wymiar i wysyła rolki fizeliny a jest to ATJ z Łodzi.  Rolki do mojego filtra muszą być większe bo planuję większą powierzchnię styku wody z fizeliną. Te sklepowe są za wąskie.  Zamówiłem właśnie 20 rolek o szerokości 30cm

Projekt chciałbym oprzeć na tych 2 filmach poniżej tylko zamiast stali nierdzewnej zastosuję PCV wycinane laserowo i usunę wszystkie elementy metalowe ze swojej konstrukcji które miały by kontakt z wodą.

Jak mieli byście jakieś uwagi lub rady - na wszystkie jestem otwarty:

 

 

Zabieram się za projektowanie czyli na malowanie schematu a później zamawianiu potrzebnych składników.  Relację z etapów budowy oczywiście zamieszczę w formie fotostory.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie włókninę przeznaczona do filtrowania wody a nie jak zwykle kombinujesz wyważając otwarte drzwi 3 rolki 30cm szerokie i 200m długie 60€ z wysyłka

9726d40e502b872d6dddd6e71f38ac28.jpg

Zobacz jakie w dejongu maja rollermat




8917bfd8fff62658b051cee9ceb2adbc.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak już się bawisz to koniecznie zrób zamykany od góry bo śmierdzi włóknina niemiłosiernie. Gorzej niż z odpieniacza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Coltrane napisał:

Kup sobie włókninę przeznaczona do filtrowania wody a nie jak zwykle kombinujesz wyważając otwarte drzwi 3 rolki 30cm szerokie i 200m długie 60€ z wysyłka
 

Właśnie zamówiłem włókninę przeznaczoną do filtrowania wody w rolkach 300 metrów x 30cm robioną specjalnie dla hodowców karpi koi za znikomą część tej podanej przez Ciebie ceny.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 minut temu, waldek123blau napisał:

Właśnie zamówiłem włókninę przeznaczoną do filtrowania wody w rolkach 300 metrów x 30cm robioną specjalnie dla hodowców karpi koi za znikomą część tej podanej przez Ciebie ceny.

żebyś się nie przeliczył ta włóknina jest sprawdzona którą podał Tomek działa bardzo dobrze w wielu filtrach, zanim ją znalazłem w Niemczech przewertowałem ich dosyć sporo to co się sprawdza w stawach nie koniecznie da sobie rade w akwarium morskim, ale będę obserwował może akurat będzie git również trzymam kciuki :) , znalazłem tez kiedyś z firmy Genesis, maja w ofercie 3 różne ale muszę cię zasmucić jest tam miedzy innymi wersja EVO VLIES  z adnotacją że do stawów z Koi ale nie nadaje się do akwarium,  z kolei typowa do akwarium to EVO FLOW

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie zamówiłem włókninę przeznaczoną do filtrowania wody w rolkach 300 metrów x 30cm robioną specjalnie dla hodowców karpi koi za znikomą część tej podanej przez Ciebie ceny.

 

Jak zawsze kibicuje i trzymam kciuki, z lampami dochodziłes do perfekcji dobre 4lata, mam nadzieje ze tym razem uda się za pierwszym razem ;).gif' alt='default_;).gif' alt=';)'>.gif'>

 

Montipora od ciebie pięknie u mnie rośnie, jeszcze raz dzięki!

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
38 minut temu, waldek123blau napisał:

Wertując wątek kolegi  Coltrane  postanowiłem zbudować sobie duży Rollermat. Tomek zastosował u siebie 2 sztuki Rollermatów gdyż przepływ takiego firmowego filtra jest ograniczony więc ja nie będę u siebie powielał Tomka sposobu tylko zbuduję sobie jeden duży rollermat taki aby mi  wystarczył dla mojego sumpa.

to nie wina szerokości czy wielkości filtra tylko jego budowy i zastosowanej włókniny, odpowiednio skonstruowany filtr z rolką o szerokości 15cm powinien spokojnie objechać 14-20 tyś l/h być może więcej brak na razie większych testowych przepływów jak 14tyś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem EVO Flow, jak tylko przyjdzie to zamontuję i dam znać, jak testy wypadły.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja na razie zamówiłem włókninę filtrującą, może jak znajdę firmowy rollermat o dużym przepływie to go kupię i nie będę robił samemu? Zobaczymy - na dzień dzisiejszy postanowiłem wbudować do swojego systemu rollermat i zobaczymy co życie przyniesie?

58 minut temu, Coltrane napisał:

Montipora od ciebie pięknie u mnie rośnie, jeszcze raz dzięki!

Niech rośnie, a która talerzowa czy patyki?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Patrząc na twoje projekty filterek będzie mód malina :D

Co do samej budowy jak masz przepływ na poziomie maks 16tyś wydaje mi się że wystarczy Ci celować w szerokość włókniny 15cm, jak więcej to już bym myślał nad 30cm, tyle ze do takiej szerokości trzeba dobrać dobry silniczek co by dał radę uciągnąć to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie problemem jest głośność odpływu z rollera od theilinga, chlupanie i siorbanie wody. Gdyby zrzut był fabrycznie na rurze 50mm zamiast 40mm na pewno byłoby lepiej. Jak mi się skończy pierwsza rolka to go rozbiorę i zobaczę jakie są możliwości przerobienia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Niech rośnie, a która talerzowa czy patyki?


Patyki, talerz dopiero rozjaśnia krawędzie.

Poszukaj jakiegoś przemysłowego rollera w stylu tego co w dejongu są. Może nawet taniej wyjdzie ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, Coltrane napisał:

Dla mnie problemem jest głośność odpływu z rollera od theilinga, chlupanie i siorbanie wody. Gdyby zrzut był fabrycznie na rurze 50mm zamiast 40mm na pewno byłoby lepiej. Jak mi się skończy pierwsza rolka to go rozbiorę i zobaczę jakie są możliwości przerobienia.

nie wiem jak jest w thelingu ale według mnie rury powinny być schowane pod taflę wody wtedy nie ma wspomnianych problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Coltrane napisał:

źle napisałem bo odpływu jako takieog nie słychać tylko zasys do odpływu, bede zmieniał rolkę to zrobię relacje co i jak 

hmmm nie bardzo rozumiem ale ok :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

hmmm nie bardzo rozumiem ale ok :P

to tak jakbys w kominie miał poprostu rurę bez durso i bez zaworu do regulacji poziomu :) wyobraź sobie ten dzwięk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Coś tam mi świta :) , ogólnie nie wiem jaka jest budowa thellinga, u mnie cała z obiegu woda przechodziła przez filtr i miałem tylko zrzut i rewizję obie rurki w filtrze i obie pod wodą w filtrze przez co był cichy

możesz sobie posłuchać w tle słychać tylko odpieniacz :P

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

Coś tam mi świta :) , ogólnie nie wiem jaka jest budowa thellinga, u mnie cała z obiegu woda przechodziła przez filtr i miałem tylko zrzut i rewizję obie rurki w filtrze i obie pod wodą w filtrze przez co był cichy

możesz sobie posłuchać w tle słychać tylko odpieniacz :P

 

 

cudeńko, jak zapachy z rolki? Ja raz otworzyłem theilinga, on jest całkiem szczelny i nie spodziewałem się tej chmury biohazardowej, prawie mnie zabiła :D


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

dzięki teraz już wygląda trochę inaczej to był testowy :P

u mnie ze względu na to że ma budowę otwartą włóknina w miarę szybko wysychała nie było problemów z zapachami, testowałem przez kilka miesięcy, ale najdłużej chyba testuje go Michał @katani jego możesz popytać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Coltrane napisał:

cudeńko, jak zapachy z rolki? Ja raz otworzyłem theilinga, on jest całkiem szczelny i nie spodziewałem się tej chmury biohazardowej, prawie mnie zabiła

Grubo.

Moim rollermacie nie ma tego problmu. On jest otwarty, przesycha częśćiowo i nawet przy rowzijaniu jest lekki zapach , ale nie żeby jakoś śmierdziało. Rozwijałem już starą watę przy żonie i nie było skomlenia, znaczy nie jest źle.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kupiłem fabryczny rollermat firmy Theiling na wzór do budowy własnego większego. Zobaczę jak działa ten fabryczny przed  budową samodzielnie większego. Rollermat ma silnik 12V o mocy 4W i jest przeznaczony do rolek 15cm oraz ma przepustowość 2500l/h  Wymiary to 42 cm x 45,5 cm x 23,5 cm .  Wygląda tak:

15523706_a.png

15523710_s.png

Przepływ rollermata 2500l/h jest dużo za mały dla moich dwóch pomp obiegowych  Pewnie skończy się na budowie większego sprzętu a ten będzie wspomagającym! za wzorem Tomka @Coltrane . Mój przepływ pomp obiegowych to 21000 l/h więc muszę zbudować coś duuuuużo większego

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2019 o 10:01, katani napisał:

Rozwijałem już starą watę przy żonie i nie było skomlenia, znaczy nie jest źle.

To Twoja żona skomli jak coś źle pachnie?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elegancko Waldku, zanim zaczniesz coś nowego budować to rozważ przerobienei tego rollera aby odpływ był na rurze 50mm, mysle ze spokojnie 5tys przez niego wtedy puscisz. Ja będę to robił jak mi się rolka skończy


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.