Skocz do zawartości
mgr

Refugium powyżej akwarium - jak to zorganizować?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

słabo z dostępnością niestety :( ona było do filtra Aquael Pressure Max

o ile widzę same pompy są tylko w "akwamaniaku" - tylko czy są fizycznie ?

ps. żeby sterować trzeba by odciąć zasilacz - taki mały wtyczkowy - i lubi się grzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzieki i biore sie za to refugium :-) Jak cos wyjdzie to sie pochwalę.

Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jamnik zamowiony. Ostatecznie wymiar: 100x15x16h. Kominek w prawym tylnym rogu, dwa otwory w dnie. No i szybka nakrywkowa - moze sie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jamnik na glony przyjechal.

Ladnie sklejony,w sumie jedyny taki :-)

Rurki, pompka tez sa. Teraz trzeba podlaczyc.

post-26987-0-25860700-1476553046_thumb.jpg

post-26987-0-54167600-1476553075_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magister pewnie zalał mieszkanie i miał wybór od żony. Albo akwarium won z domu , albo on :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie zobaczyłabym jamnika w akcji. U mnie powstaje właśnie coś podobnego - refugium stanie na parapecie, żeby sąsiedzi już w ogóle oszaleli (dwa morszczaki w salonie i kolejny się robi w garderobie, nic dodać nic ująć - aż dziw, że nie miałam nalotu w kontekście podejrzeń o uprawę marihunanen :ph34r: tyle dobrego, że jeden z salonu wyjedzie prosto do garderobianego, ale światło i tak będzie widoczne, i tak :rolleyes:)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPS, przepraszam za milczenie.

Jamnik działa, mieszkają w nim glony i xenia. Fotki w załączeniu (z komórki i z brudnymi szybami i przed odkurzaniem :-))

Technicznie to tak:

- stoi to powyżej akwarium na półce (jak widać)

- pompka podciąga wodę do góry, powrót grawitacyjny (więc wynika z tego, ze tak na prawdę sumpem jest akwarium główne :-))

- dodatkowo po drugiej stronie działa malutka kaskada

- innych "dmuchadeł" w środku nie ma, bo za duży ruch wody robiły

- świeci jakaś listwa białych diod, którą kiedyś kupiłem dla roślinnego (w białym zielone glony wyglądają najładniej)

- co jakiś czas coś w nim przestawiam i przycinam gloniska, bo się rozrastają.

- Ostatnio zbyt przyciąłem jedną caulerpe i jakiś ogryzek mi tylko został - poprzednio zarosła całe dno

 

A jak ktoś ma jakieś ciekawe glony to jak chętnie przytulę :-)

 

Pozdrawiam

mgr

jamnik_1.jpg

jamnik_2.jpg

jamnik_3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje refugium wygląda jak słodkowodny rośliniak. Ładnie, kolorowo tylko "ryb" brakuje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak w sumie mialo byc :-) Sa za to slimaki, jakies male rozgwiazdy i inne "robale".

Pozdrawiam

Mgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonki rosna, zycie pelza.

Z ciekawosci przekladam tam jakies male szczepeczki. Najnieciekawiej wyglada na razie seriatopora: pod swiaglem niebieskim jest zielona, a ze w jamniku jest tylko swiatlo biale to jest brazowa. I tu mnie tak naszla ciekawosc: czasami w morzach chlodniejszych (Adriatyk zwlaszcza w moim przypadku) cos tam na dnie z korali mozna zobaczyc, ale jest to wlasnie szare i brazowe. A moze by tak zanurkowac tam z jakims ultrafioletowym swiatlem i bedzie wtedy kolorowe?

I druga sprawa: chce ktos te liscie z ostatniego zdjecia? Za duzo ich juz mam, ciagle wyrzucam, a moze ktos by sie wymienil na jakies ciekawe glonisko, ktorego nie mam lub inne male cus.

Pozdrawiam

Mgr

1.jpg

3.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki model pompy pcha wodę do "jamnika"? Jest widoczna w akwarium, czy siedzi w ukryciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest widoczny niestety (zdjecie 8, kiepskie niestety, ale pompke widac w lewym gornym rogu). Pompka to Newa MJ 500. Daje to 490 l/h. I w tej sytuacji calkowicie wystarcza. Nawet troszenke ja dlawie zaworkiem (zdjecie 9), ale ro minimalnie. A dlawie dlatego zeby miec odpowiedni poziom w kominku. Pompka ma mozliwoac dzialania poza akwarium ale jakos sie przemoc noe moge. Jak siedzi w akwarium to nie musze sie martwic czy nie zacznie kapac. Dodatkowo jaos mi sie podoba ta odrobina industrialnosci dookola akwarium na wierzchu :-) 

8.jpg

9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje refugium to świetny pomysł i wykonanie. Robi wrażenie. Zaryzykowałbym stwierdzenie że refugium wygląda lepiej niż akwarium ;) Ale to może tylko wina jakości zdjęć. Planujesz tam wrzucić jakieś dodatkowe życie? Fajnie by tam mogły sobie pływać małe iglicznie z gatunku Doryrhamphus excisus.

:clapping

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :-). Na pewno zdjecia akwarium najlepsze nie sa :-) Co do zycia to planuje wpuscic tam kilka sexy krewetek. O rybach z powodu pojemnosci jamnika nie myslalem.

 

Mgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mgr napisał:

Na razie jest widoczny niestety (zdjecie 8, kiepskie niestety, ale pompke widac w lewym gornym rogu). Pompka to Newa MJ 500. Daje to 490 l/h. I w tej sytuacji calkowicie wystarcza. Nawet troszenke ja dlawie zaworkiem (zdjecie 9), ale ro minimalnie. A dlawie dlatego zeby miec odpowiedni poziom w kominku. Pompka ma mozliwoac dzialania poza akwarium ale jakos sie przemoc noe moge. Jak siedzi w akwarium to nie musze sie martwic czy nie zacznie kapac. Dodatkowo jaos mi sie podoba ta odrobina industrialnosci dookola akwarium na wierzchu :-) 

 

 

Dzięki za odpowiedź i zdjęcia.

Edytowane przez aTomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony rosna, przycinam, rosna, przycinam. I nudno sie robi. Z nudow skalki poprzekladalem i mysle o dolozeniu kilku niebieskich diod.

Niestety nie moge znalezc miejsca gdzie mozna nabyc jakies ciekawe gloniska, ktorych nie mam. Jakas posucha jest, wszystko typowe.

I prosbe mam: dajcie jakies namiary. Moze zle szukam...

 

Pozdrawiam

 

Mgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wyszło  , normalnie aż się prosi taki baniak postawić obok koralowego .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :-) I same zalety: glony po glownym sie nie "rozrastaja", wykonuja swoja robote i popatrzec milo :-)

Mgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego @mgr gratki,super to refu wyglada,widac ze zielenina az "kwitnie" ,fajny projekcik,trzymam kciuki za dalszy rozwoj ciekawego "swiata"


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na stronie nanokaczora "sexykrewetka", może ma jakieś glony których nie masz. Linku nie wstawię, bo może być zaraz wykasowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi coś takiego chodzi po głowie...

O ile niższy dałeś komin od całości? Bo udało Ci się idealnie utrafić :)

No i czy masz jakieś zabezpieczanie, żeby w razie zaniku napięcia cała woda nie wróciła Ci przez pompę do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kominek jest niższy o 1 cm (chyba - sprawdzę w domu). Mógłby być niższy o kilka milimetrów.

Zabezpieczenie jest proste - tuz poniżej poziomu wody w jamniku w powrocie zrobiłem mały otworek. drugi jest jeszcze ciut niżej. Po wyłączeniu pompy woda schodzi tylko do wysokości otworka, dalej zasysa się powietrze i już :-)

A nawiasem mówiąc w jamniku zamieszkały trzy sexy krewetki i musiałem na wierzch kominka włożyć siatkę, bo wskakiwały, a ciężko je stamtąd wyciągnąć.

 

Pozdrawiam

 

mgr

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.