Skocz do zawartości
Mat_Mat

"Trochę" inny zbiornik na wodę RO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Postanowiłem, że podzielę się moim pomysłem i wykonaniem trochę nietypowego zbiornika na wodę RO. Może ktoś skorzysta. A więc pokrótce. Potrzebny był mi zbiornik na wodę nie większy niż 100l, z wygodną opcją nalewania wody, oraz odpowiednią temp. do mieszania soli i natychmiastowej podmiany. Zbiornik nie mógł też zabierać dużo miejsca. Po namysłach, będąc w markecie wpadłem na pomysł, że może bojler byłby tą opcją którą poszukuje i tak wszedłem w ten pomysł. Udałem się więc do znajomego w celu nabycia czegoś w przystępnej cenie i udało się za kwotę 260 zł kupić bojler o pojemności 80l. Do tego kran + kilka drobnych, niedrogich mosiężnych końcówek 1/2" do zamontowania kranu.

  • Zestaw RO:6510480_20161029_180033.jpg

  • Nowe, przygotowane miejsce pod trochę rozbudowany układ RO:6510481_20161029_181737.jpg

  • Rozłożony, standardowy zestaw RO widoczny na pierwszym zdjęciu i ułożony w nowy sposób:6510482_20161029_193456.jpg

  • Bojler 80l i jego modyfikacja która polegała na wycięciu otworu od góry:6510485_20161029_194540.jpg6510488_20161029_194655.jpg6510486_20161029_201641.jpg

  • Końcowy efekt po podłączeniu, i zamontowaniu wszystkiego.6510489_20161029_215306.jpg6510487_20161029_215324.jpg

W przyszłym tyg. montuje elektrozawór który będzie zapobiegał przelewaniu się wody. W tej chwili pilnuje tego sam.

Pozdrawiam,

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano odpaliłem grzałkę, ustawiłem ją na oko aby dogrzewała do 24 maks 25 st. Przy takiej zadanej temp. nie powinna załączać się często. Będę to badał i na pewno w późniejszym czasie napiszę jak to się ma do rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroda magnezowa może nie powodować problemu , ale miedziana grzałka .....


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zbiornik stalowy tez może oddawać bo raczej nie jest z dobrej nierdzewki

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroda magnezowa może nie powodować problemu , ale miedziana grzałka .....

Odprowadzenie wody do kranu też jest na miedzi... albo tylko tak wygląda.

Druga kwestia dlaczego ciąłeś górę? chcesz stosować jako zbiornik do mieszania solanki?

Można było wykorzystać jako zbiornik ciśnieniowy do RODI wówczas nie ma potrzeby pilnowania aby się górą nie przelało. Wystarczy odpowiedni montaż zaworu czterodrożnego... tego typu

w obecnej formie jeśli chcesz uchronić się od pilnowania poziomu wystarczy zawór spłuczkowy i zawór czterodrożny do pilnowania poziomu cieczy w pojemniku na dolewkę. Jednak na powierzchnii wody bez przykrycia zacznie zbierać się kurz i pył - powstanie błona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nietypowy. Szkoda tylko że nie nadaje się. Elementy miedziane i stalowe z samej ro zrobią ci truciznę. Natomiast jak dodasz do tego soli, na bank woda nie nada się do niczego. Poza tym, pomyśl logicznie.

Potrzebowałeś zbiornik na wodę do podmian i do zbierania osmozy. Kupiłeś bojler, który dodatkowo ma jeszcze izolację termiczną...

Czyli gabarytowo też odpada... Jak już musi być na ścianie, czy tak wysoko, zamów sobie zbiornik u szklarza, z wierconym otworem w dnie, załóż zawór i postaw na wysokim stojaku, powiedzmy na tyle dużym żeby tą pralkę pod spód wsadzić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

beczka plastikowa kosztuje niecałą stówkę

i "Posiadają atest PZH dopuszczający pojemniki do kontaktu z artykułami spożywczymi"

ot. taka pierwsza z brzegu

http://www.eco-marke...-plastikowa-80l

na allegro czy w jakiej Castoramie pewno tez znajdziesz

a mosiężne

(czytaj trucizna bo : Mosiądz – stop miedzi i cynku, zawierający do 40% cynku. Może zawierać dodatki innych metali, takich jak ołów, aluminium, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem.)

końcówki czy złączki załatwią Ci pół życia w zbiorniku

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wskazówki. Biorę je na klate. Nawet nie myślałem, że miedź może oddawać jakieś świństwo, pomyślałem prosto, że skoro pije taką wodę na codzień to nie może być jakaś zła. Możecie mi jeszcze powiedzieć co dokładnie dzieje się z wodą przy miedzi i stali?

Edit: dzięki Silvia za rozpisanie o to mi chodziło.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.castoram...ntny-100-l.html

https://www.castoram...5-cm-100-l.html

Takie coś się chyba nawet nada i zajmie mniej miejsca. Boiler waży więcej a te starsze egzemplarze były montowane w sposób wiszący na uchwytach takich odwróconych L...

Do środka grzałka akwarystyczna 100W i masz podgrzewanie. Oraz cyrkulator. Zawór zabezpieczający przed przelaniem dolewki... Przed nim musiał byś zamontować zaworek odcinający do systemów RO

https://www.castoram...lyn-kk-pol.html

Wypływ wody na dole - przelot np aquamedic akwarystyczny plus wklejone 2x kolanko oraz kawałek rurki oraz zawór akwarystyczny. Oczywiście da się np na systemie nibco polecieć - lecz tu nie wiem jak wykonany jest zawór raczej zawiera elementy metalowe.

Co dzieje się przy miedzi - wypłukują się jony. Tak przypuszczam.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

beczka plastikowa kosztuje niecałą stówkę

i "Posiadają atest PZH dopuszczający pojemniki do kontaktu z artykułami spożywczymi"

ot. taka pierwsza z brzegu

http://www.eco-marke...-plastikowa-80l

na allegro czy w jakiej Castoramie pewno tez znajdziesz

Do tego grzałka i pompka, ew zawór i wyszło by dużo taniej a co najważniejsze bezpiecznie


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bojler wykorzystaj sobie na brudny odciek z filtra RO.....bedziesz miał do pralki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki tam zbiornik na podmianki , 120L .Kosztował trochę kleju i szyb z okien .

http://i.imgur.com/tUwyPVH.jpg

Poczytaj jak wpływają na stworzenia wodne związki miedzi .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły bajer. Tak dla testu sondę z miernika TDS do zbiornika i zobaczysz czy czegoś nie oddaje. Według mnie tani zbiornik z marketu z emalią pewnie natryskową do tego anody magnezowa i grzałka mosiężno miedziana. Pewnie i ołów tam jest.

W jakiejś hurtowni (agro lub chemia laboratoryjna) czysty zbiornik 40l kosztuje około 30zł

Ale i tak jesteś Gość że działasz, szukasz, kombinuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po conwogole te wodę grzac ? Od roku robie podmiany na "zimnej" solance i mam sztywno 1.026


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.