Skocz do zawartości
n3on

Jabłko morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od półtorej tygodnia moje jabłko morskie praktycznie się nie otwiera, a jak już to robi to wyciąga łapki których nie pompuje, coś jakby próbuje jeść i chwila później się składa. Martwi mnie to bo boje się że coś mu jest i że się zagłodzi.

Tak wyglada jak się próbuje rozłożyć - i to się dzieje raz na dwa dni gdzie myśle że jest już lepiej.

https://vimeo.com/190021091

A dziś wyglada tak.

913c06c8a34704ef5fdadda287f0af00.jpg82800957695f8a5de9d0e7b3c654e104.jpg

Dajcie znać czy macie jakieś pomysły.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widze takie stworzenie ...

Napisz jakie akwarium, jak długo prowadzone, jakie parametry, może coś zmieniałeś ostatnio... bez tego to wróżenie z fusów i nikt Ci nie pomoże

Te euphyllie na zdjęciu też jakieś takie nie za bardzo napompowane, chyba że robiłeś zdjęcia w nocy...

PS. Dokarmiałeś to to ? Na szybko wygoglałem że to filtrator i wymaga dokarmiania ...

Edytowane przez AdamSL (wyświetl historię edycji)

692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.ekspedyt.org/sigma/2013/03/09/8331_strzykwa-czyli-pozyteczne-paskudztwo.html

Wedlug mnie strzykwa morska;) whzej artykul;)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


200x80x80 low tech,,pompa jebao 15000l/h,,cyrkulacja 2x maxspect gyre fx 280,,odpieniacz reef octopus 5000,,lampa blau luminia 1080,,obsada lps i miekkie (Wszyscy jestesmy psychiczni lecz nie wszyscy zdiagnozowani)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykwa Pseudocolochirus violaceus - niestety trudna do utrzymania jak większość filtratorów. Wymaga dużo planktonu którego niestety w warunkach silnej filtracji mamy mało. Wygląda na nieprzemyślany zakup.

Jeśli sam miałbym ratować to musiałbym improwizować i chyba podawałbym zooplankton z pipety prosto na czułki. Możesz spróbować też z mrożonkami, ale jak pisałem to improwizacja.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam taką strzykwę i czasem też ma focha i się nie otwiera, raz się tak pozawijała że myślałem że się dzieli :)

Czasem otwiera się do karmienia rannego ryb a czasem nie , tak samo wieczorem - generalnie sama ustala sobie kiedy chce pokazać jaka jest piękna i wtedy można podziwiać jak oblizuje swoje macki.

Jeżeli z parametrami u Ciebie nic się nie zmieniło to nie rób nic , powinna się sama otworzyć. Nie ruszaj jej , nie zmieniaj miejsca bo jeżeli miejsce jej nie pasuje sama sobie znajdzie takie gdzie będzie jej dobrze. Prawdą jest natomiast, że przy karmieniu trzeba o niej pamiętać i pod nosek planktonu podrzucić - zupełnie jak przy niefoto. Jak już wyjdzie ze swojej dziupli to sypnij jej planktonem na zachętę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wiedzieć, że umierając może zapaskudzić wodę.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest przyklejona do skaly, znaczy ze żyje. Moja tez potrafi kilka dni nie wypuszczać łapek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykwy sa bardzo fajne

Podawaj do wody wrotkę drobną czerwoną , plankton czerwony, zielony, ikre homara itp.

Musisz podawać taki pokarm jak dla filtratorów i nie zasilny prąd wody niech sie spokojnie rozłoży i sobi wtedy poje

Jak by ją brało na wieczną rafe to musisz odrazu reagować bo jak nie to potrafi zrypac wodę i to ładnie

Zawsze jak ja widze na sklepie dzis se kupie ale za raz idzie prze myśl co bedzie jak wyląduje na cyrkulacji :(

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja upodobała sobie miejsce obok cyrkulatora, kilka razy próbowałem przełożyć ją w inne miejsce ale zawsze tam wracała.

Po 2 miesiącach zbliżyła się tak bardzo że czułki zmielił cyrkulator, Po kilku dniach padła niestety,

Drugiej już się nie odważę kupić chociaż to piękne zwierzątko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.

Parametry:

No3-0,02

Po4-0

Zasolenie - 1025

Mg- 1140

Ca-380

Kh-7.2

PH-8.3

Temp-24,2

Generalnie zakup był spontaniczny ale kupowałem w sklepie i pytam zawsze czy jest to bezpieczne zwierze dla mnie nowicjusza. Odpowiedz była że bezproblemowe.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.

Pierwszy raz widze takie stworzenie ...

Napisz jakie akwarium, jak długo prowadzone, jakie parametry, może coś zmieniałeś ostatnio... bez tego to wróżenie z fusów i nikt Ci nie pomoże

Te euphyllie na zdjęciu też jakieś takie nie za bardzo napompowane, chyba że robiłeś zdjęcia w nocy...

PS. Dokarmiałeś to to ? Na szybko wygoglałem że to filtrator i wymaga dokarmiania ...

Jeśli tylko ma wypuszczone czółki to podawałem jej delikatnie pipetą zooplankton wymieszany z fito

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Reefhub jest bardzo fajny artykuł o planowaniu obsady.

http://reefhub.pl/ob...rium-morskiego/

szybkie wnioski:

- planowanie obsady to podstawa

- unikanie zakupów spontaniczych (jak twój)

Na Liveaquaria http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+502+711&pcatid=711 poziom trudności hodowli tej strzykwy jest: Expert level only.

Do tego Venomous: Poisonous When Stressed or Dies.

Masz 3 rozwiązania - albo będziesz ją karmić - skomplikowane - albo zagłodzisz na śmierć - niebezpieczne dla reszty akwarium. Trzecie to spróbój oddać do sklepu w którym kupiłeś.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to chyba najlepsze podsumowanie w tym temacie. Sam chciałbym mieć jabłko, ale ze względu na dosyć częste zmiany w zbiorniku obawiam się zatrucia wody i/lub zmielenia w pompie.Od kiedy zając mi zdechł i nie mogłem go znaleźć nauczyłem się uważać na zakupy.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na Reefhub jest bardzo fajny artykuł o planowaniu obsady.

http://reefhub.pl/ob...rium-morskiego/

szybkie wnioski:

- planowanie obsady to podstawa

- unikanie zakupów spontaniczych (jak twój)

Na Liveaquaria http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+502+711&pcatid=711 poziom trudności hodowli tej strzykwy jest: Expert level only.

Do tego Venomous: Poisonous When Stressed or Dies.

Masz 3 rozwiązania - albo będziesz ją karmić - skomplikowane - albo zagłodzisz na śmierć - niebezpieczne dla reszty akwarium. Trzecie to spróbój oddać do sklepu w którym kupiłeś.

Pouczające bardzo. Dzięki wielkie. Jestem w kontakcie ze sklepem. Zobaczę czy coś wymyślą. Jeśli ni to wyciągnę i oddam.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy aż taka jest tragedia z tą strzykwą ,kumpel ma chyba 3 lata i nie karmi jakoś nie padła

Wysłane z mojego MSP95009 przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem te strzykwy w pewnym sklepie który ma tragiczne warunki i żyły więc tak jak kolega wyżej pisze nie sa takie expert...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyć mogły głodując nawet podobnie jak wiele filtratorów innych. Problem jest z utrzymaniem dłużej.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał ochotę oddać to pisz PW, Podjadę odbiorę i będą u mnie dwie :D (patrz avatar)

EDIT:

Z pogłoskami o trudności dłuższego utrzymania to moja ma już chyba ponad trzy lata i nie dokarmiana była wcale.Fakt karmię sporo i różnorodnie ale nigdy z myślą konkretnie o niej.

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie ma co generalizować. Ja swoje pierwsze akwarium 40l zakupiłem używane z 2 dorosłymi mandarynami i dałem radę wykarmić. No ale czy to dowodzi, że to dobra ryba dla początkujących i małych zbiorników? Każde akwarium jest inne.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojej jak coś nie przypasowało + do tego doszło molestowanie przez krewetki to pokazała focha na 3 tygodnie. U mnie podziałało w nocy, kiedy jest kompletnie ciemno podanie kostki żarcia jak plankton, ikra, wrotka czerwona itp. coś z drobnego. Lubi też mieć średni prąd, a nie słaby wbrew pozorom wtedy lepiej reaguje. Obserwuj ją przede wszystkim w nocy możliwe, że potrzebuje czasu.

Swojej nie dokarmiam specjalnie, ale potrafi złapać mięsko wielkości solowca. Przecieranie szyb z pyłu na zmianę co dwie godzinki też na nią dobrze wpływa i absolutnie jej nie dotykać.

Edytowane przez Dawid006 (wyświetl historię edycji)

600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mojej jak coś nie przypasowało + do tego doszło molestowanie przez krewetki to pokazała focha na 3 tygodnie. U mnie podziałało w nocy, kiedy jest kompletnie ciemno podanie kostki żarcia jak plankton, ikra, wrotka czerwona itp. coś z drobnego. Lubi też mieć średni prąd, a nie słaby wbrew pozorom wtedy lepiej reaguje. Obserwuj ją przede wszystkim w nocy możliwe, że potrzebuje czasu.

Swojej nie dokarmiam specjalnie, ale potrafi złapać mięsko wielkości solowca. Przecieranie szyb z pyłu na zmianę co dwie godzinki też na nią dobrze wpływa i absolutnie jej nie dotykać.

OK sprawdzę dzisiaj w nocy. Dzięki wielkie za porady i odpowiedzi. Generalnie cały czas powoli zmienia swój kształt. Raz się pompuje raz kurczy.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba lepiej. Dzisiaj nad ranem ( jeszcze przy zgaszonym świetle w zbiorniku) jabko się otwarło napompowało. Nakarmiłem przy pomocy pipety czerwonym, zoo, fito i jeszcze dorzuciłem Artemii i chyba zadziałało.e605abaeaca24d7185d0a1db3431bdaa.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.

https://vimeo.com/190620585

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Baniak 300l (100x55x55) + 108l sump (60x45x40). Odpieniacz bubble magus c7. Pompa jebao dcs-5000. Falownik jebao rw-8. Oświetlenie led maxspect ethereal + dwie listwy DIY 130W.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją kupiłem 4 miesiące temu w E-rybce. Jestem bardzo zadowolony. Faktycznie potrafi strzelać focha nawet przez tydzień.

Zauważyłem, że siedzi zamknięta nawet przez kilka dni jak się porządnie naje. Moja np. lubi żywe wazonki albo drobniutki kawałeczek dorsza. Siedzi sobie potem zamknięta i trawi. Ale potem jak wypuści swoje piórka, to jest przepiękna. Lubi wędrować na sam szczyt skały i ukwiały jej nie przeszkadzają.

Jeszcze jedno - ja to znam pod nazwą ogórek morski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić że jabłko głównie otwiera się w nocy i żeruje a w dziń otwiera się bardzo rzadko i zwykle nie przy maksymalnym natężeniu światła. Jak narazie jesz z nim wszystko ok i pompowanie się i kurczenie to normalna rzecz dla tego zwirza :)


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.