Skocz do zawartości
mathom

Spust wody na podmianki w kominie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

przy projektowaniu nowego akwa zastanawiam się jak najprościej rozwiązać problem podmian wody. Nie mam niestety spływu kanalizy przy akwarium, a sump będzie stał prawie na podłodze, więc ciężko będzie bez pompy odlać wodę. Pomyślałem o 4 rurze najmniejszej jak się da w kominie (będzie zewnętrzny) z zaworem do spuszczania wody. Nie widziałem takiego rozwiązania, czy ktoś tak ma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej jak zakładałem swoje pierwsze akwarium też o tym myślałem, znaczy o 4 rurze do zrzucania wody. Ale doszedłem do wniosku że to bez sensu:

zakładając że 4 dziura do zrzutu będzie w kominie w dnie obok 3 pozostałych (rewizja, powrót i obieg).

Ano dlatego że tą 4 dziurą spuścisz tylko wodę z komina i trochę wody z akwa, znaczy tyle co spłynie przez grzebień. A to pewnie będzie mało na 10% podmiany.

Ta 4 dziura musiała by być gdzieś w połowie zbiornika z wlotem wody tak aby zasysała wodę bezpośrednio z głównego.

Co do samej podmiany ja robię na dwa sposoby:

1. jak nie szczę sumpa to zamykam obieg, wyłączam pompę, i wkładam kawałem wężyka do głównego zasysam wodę i leje do beczki, a gotową solankę wlewam do sumpa.

2. jak czyszczę sump, to wyłączam obieg, czekam aż woda spłynie do sumpa, i wkładam tam małą pompę obiegową z wężykiem i odsysam brud i wodę do beczki.

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przerabiam ten temat. U mnie coś takiego planuję: http://nano-reef.pl/topic/89051-north-east-uk-program-500/page__st__20#entry908158


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej po prostu trójnik na spływie zrobić i zawór dodatkowy z wężem? Cztery dziury w kominie to od razu większy komin czyli zabieranie cennego miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej po prostu trójnik na spływie zrobić i zawór dodatkowy z wężem? Cztery dziury w kominie to od razu większy komin czyli zabieranie cennego miejsca.

Ale tym sposobem dalej zbierze tylko wodę z komina i to co powyżej wysokości grzebienia. Przy zewnętrznym kominie dużo tego nie będzie.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież to trochę się mija z celem. Nie wiem jakie ilości wody chcesz podmieniać, ale jak ją będziesz pobierał z komina, to za chwilę zabraknie wody w ostatniej komorze w sumpie i pompa obiegowa na sucho będzie się kręcić. Jaki w ogóle ma być to zbiornik?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:wallbash: faktyczniem, nie pomyślałem o trójniku i dodatkowym zaworze na spływie. dzięki - tak zrobię.

Czytaj podpowiedzi które mają sens... ile wody spuścisz tym sposobem z domowego akwarium?

Tyle ile spływa po zamknięciu obiegu z górnego baniaka do sumpa - wątpie by była to wystarczająca ilość, choć to zależy od projektu. Dodatkowa pompa do podmian to koszt do 70zł a wygoda bezcenna.

Przy tak beznadziejnym pomyśle na podmianki potrzebujesz 2 dodatkowych zaworów, jednym niewiele zdziałasz.

To już lepiej zrobić 2 zawory nad pompą obiegową czyli na zasilaniu a nie spływie czy rewizji. Wówczas po wyłączeniu obiegu masz do dyspozycji zrzut z komina oraz część pojemności komory z pompą obiegową.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zrobiłem podmiany inaczej:

Zbiornik podmianowy u mnie ma być stałym elementem systemu,

włączonym w obieg. Aby zrobić podmianę, odcinam zbiornik od układu (zamykam zawór zrzutu i

otwieram zaworem zrzut w sąsiedniej komorze sumpa),

wypuszczam wodę, zarabiamy solankę gdy solanka jest dobra tzn tej samej temperatury i

dobrze wyklarowana włączam zaworem zrzut do tej komory tak aby woda powoli

przepływała do akwarium.

Zaletą takiego rozwiązania jest to że nie biegam z wiadrami,

beczkami, po drugie i chyba najważniejsze mały przepływ na tej komorze będzie

powodował powolne mieszanie się świeżej wody z wodą w systemie, co spowoduje łagodną,

powolną zmianę parametrów, nawet przy konieczności dużej zmiany zasolenia.

Podmianę robię bez wyłączanie pompy obiegowej bo komorę ostatnią tzw podmiankową

mam o pojemności takiej jaką muszę zrobić podmianę.

.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna metoda, ale niestety trzeba mieć sporo miejsca pod akwarium żeby ją wdrożyć.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna metoda, ale niestety trzeba mieć sporo miejsca pod akwarium żeby ją wdrożyć.

Podpatrując Waldka... ma chłop warunki :)


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podmianę robię bez wyłączanie pompy obiegowej bo komorę ostatnią tzw podmiankową

mam o pojemności takiej jaką muszę zrobić podmianę.

Od dawna stosuje taki system , "sump" ma pojemność równą ilości podmienianej wody .Pod "sump" jest podpięte 7 zbiorników .

Woda jest ciągle w obiegu , przy podmianie z "sumpa" zostaje wypompowana do kanalizacji po czym z zbiornika z woda do podmian cyklicznie wpompowana do systemu .W ten sposób nie ma nagłych skoków parametrów .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli nie masz wystarczająco miejsca w sumpie aby wydzielić komorę do podmian

możesz pomyśleć nad podmianą ciągłą. Zbiornik z bardzo stężoną solanką może być zrobiony z beczki lub wiadra

i ustawiony obok akwarium w jakimś estetycznym opakowaniu. Co do zasady działania podmiany ciągłej kontaktuj się

z Wujkiem Google.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.