Skocz do zawartości
tymus

Toksycznosc zoa, mit?

Rekomendowane odpowiedzi

Moje zoa kilka razy się śliniły ale nigdy nie miałem z nimi jakiś problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o palytoksyne. Wg artykulu tylko jedna rodzina zawiera te trucizne, a zoa do niej _nie_ naleza;)

Wysłane z HTC One.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzieś widziałem już ten artykuł ale po polsku pisany :p a dokładnie na reefhub.pl

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

http://reefhub.pl/palitoksyna-mroczna-strona-zoanthusow/

I tutaj:

Ostatnio byłą dyskusja na forum na ten temat. Ciekawy wątek - poszukaj.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było 100x na forum. W skrócie: wytłumacz tym wszystkkim osobom które się zatruły, że to mit.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne oba artykuly sie wykluczaja. Nie ma podanych tez zadnych zrodel.. w tym strasza ze toksyna jest w kazdym naszym zoa, tam ze w popularnych w handlu jej nie wykryto..

Wysłane z HTC One.

Było 100x na forum. W skrócie: wytłumacz tym wszystkkim osobom które się zatruły, że to mit.

Nie upieram ze ze to mit, zainteresowal mnie temat. Jest podobny do mojej glownej pasji jaka sa ptaszniki, ktore sieja "sztuczna" groze, tylko dzieki bzdurom rozsiewanym przez laikow;)

Wysłane z HTC One.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymus,

To, że niektóre korale zawieraja tę toksyne to fakt. A to, czy Ty akurat sie nia zatrujesz to już inna sprawa. Tak jak z ptasznikami...

To, że nie widzisz, że Ziemia jest okrągła, nie znaczy że jest płaska...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie, że ktoś chciałby organoleptycznie sprawdzić czy akurat posiadana przez niego odmiana jest toksyczna. Jeśli nie to należy przyjąć, że każda odmiana taka jest i podchodzić do tego ostrożnie.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymus,

To, że niektóre korale zawieraja tę toksyne to fakt. A to, czy Ty akurat sie nia zatrujesz to już inna sprawa. Tak jak z ptasznikami...

To, że nie widzisz, że Ziemia jest okrągła, nie znaczy że jest płaska...

Nie do konca mi o to chodzi:)

Wszystkie ptaszniki sa jadowite, ale malo ktory ma jad tak silny zeby mogl zrobic cos poza lokalnym objawem bolu.

Wyjatkiem sa niektore gatunki z Azji i Afryki, znam osobe ktora po ukaszeniu przez Poecilotherie wyladowala w szpitalu na 2 tygodnie. Tutaj tez duzo zalezy od organizmu, najgorsze sa przypadki z reakcja alergiczna.

Moze z zoa jest podobnie, niektore zawieraja wiecej paly, czy tez w wiekszym stezeniu inne mniej albo wcale. Fajny tez przyklad zatracania "trujacych" wlasciwosci reprezentuja drzewolazy/lisciolazy (zabki), ktore produkuja toksyne wylacznie z tego co zjedza - w niewoli tylko trzy gatunki zachowaly ja w jakiejstam ilosci, np P. terribilis. Reszta jest calkowicie bezpieczna.

Szukam pracy/powaznego artykulu na ten temat juz jakis czas ( o zoa) bezskutecznie.

Edytowane przez tymus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo szukałeś, w sieci jest sporo na ten temat. Przeszukaj również forum, niedawno była dyskusja i podawałem linka do ciekawego opracowania naukowego na temat PTX.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czytałem na obcych forach wypowiedzi fachowców, że toksyczność może zależeć też od regionu w jakim występują. Ten sam gatunek z dwóch różnych miejsc może mieć inną zawartość procentową palytoksyny. Jedne mogą mieć śladowe, a drugie- posiadać je w stopniu zagrażającym zdrowiu lub życiu na poważnie.Ostrożności nigdy za wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

samo złapanie nie jest niebezpieczne o ile nie naruszy sie ich tkanki np skaleczonym palcem

Czytałem o przypadku zatrucia z powodu odpieniacza, który "pylił" toksynę po mieszkaniu, także nie do końca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral nie wydziela PTX to wody o ile nie ma uszkodzeń tkanki. Jeśli takowe są, np na skutek mechanicznego usuwania polipów, do wody trafia pewna ilosc palitoksyny która może na skutek pracy odpieniacza być wprowadzona do powietrza w domu

Dodam jeszcze, że PTX można neutralizować w chlorynie sodu (NaOCl2 - bleach do domowego uzytku) o stężeniu conajmniej 0,1 % przez 30 minut


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś brzydal wpierdzielil wszystkie zoa i się nie zatrul... a szkoda ;))


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym zoasków nie lizała :p


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość jest toksyczna jak się zje,zrobi okład na twarz,wsadzi do sokowirówki i wypije.

Czytałem też takich co wyciągali z solanki i sobie skrobali soki na twarz, później płakali i lamentowali że broń sama strzela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy robieniu szczepek płukałem skale z której odcinałem szczepki w solance z podmiany z dwoma wężowidłami i po zakończeniu oba były martwe i reszta slimakow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekty podtrucia organizmu niezbyt przyjemne,u mnie osobiście były wymioty,biegunka,dreszcze,wys temperatura,nagłe pocenie tak jak bym wyszedł z pod prysznica problem z poruszaniem sie (jak na ostrej bani :) )

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło,efektów ubocznych brak:)

Nigdy więcej gołymi łapami i bez maseczki+okular oczywiście. Mit nie mit uważać trzeba.

Pozdrawiam niedowiarkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekty podtrucia organizmu niezbyt przyjemne,u mnie osobiście były wymioty,biegunka,dreszcze,wys temperatura,nagłe pocenie tak jak bym wyszedł z pod prysznica problem z poruszaniem sie (jak na ostrej bani :) ).

A jesteś pewien że to nie grypa żołądkowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że to nie grypa żołądkowa?

Dokladnie bo objawy sa takie same;)

Wysłane z HTC One.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.