Skocz do zawartości
Tobiasz

projekt nowego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chciałbym prosić was o opinie , porady i wspólne przemyślenia. Ale od początku , aktualnie jestem posiadaczem baniaczka 60 l. wszystko fajnie ale brakuje zwierzakom miejsca... do końca roku (najpóźniej) bo chętnie wystartowałbym jutro chciałbym powiększyć zbiornik :) Z uwagi na małe mieszkanie i fundusze związane z utrzymaniem chciałbym wystartować z nowym zbiornikiem +/- 150 l.

I tu pytanie do was czy z takim gabarytem jest sens pchać się w komin sump itp , czy wygospodarować cześć krótszego boku na panel i tam zrobić przegrody na media i cały mniejszy "bałagan"

Dla zmniejszenia kosztów będę miał stare wspomniane akwa które mogłoby posłużyć jako sump , ale mam też odpieniacz tunze 9004 i idealnie schowałby się w panelu - a w sumpie go jakoś nie widzę i zapewne musiałbym kupić jakiś nowy. Proszę o każdą wskazówkę i poradę które rozwiązanie będzie lepsze w tym wypadku.

Dziękuję

Pozdrawiam Tobiasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz w sumpie przegrodę która zapewni odpowiednia wysokość słupa wody,dla tego odpieniacza i będzie gitarka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem , że poradzicie ... mam tylko jeszcze jedną uwagę z powodu młodego stażu akwarystycznego- dopiero rok :) ale zauroczony jest mega. Powiedzcie proszę czy przez ten komin nie będzie czasami odgłosu zasysania wodę przez rurkę ? akwa ma stać w pokoju sypialnym - i trochę mam obawy że będzie mi "siorbało" czy się mylę ?

I jeszcze jedna sprawa czytam reefhub (bez podlizywania się) bardziej skłaniać się ku kominowi wewnętrznemu czy zewnętrznemu ? Ten 2 chyba bardziej bezpieczny jeśli chodzi o trafienie w otwory w szafce - bo przy pierwszym można polecieć w konstrukcje tak sobie myślę ...

i jeszcze jedno , z przegrodami nie powinno być problemu w sumpie ( poczytam na forum i wkleję) ale przy założeniu że np akwa będzie miało 150 l to ile litrów powinno spłynąć do sumpa jeśli wyłączę pompę powrotną ... bo jeśli zbyt dużo do woda w sumpie się podniesie i mi wypcha syf z odpieniacza który ma zbiornik o pojemności 200 ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans na to żeby akwarium było całkowicie bezgłośne. Szum odpieniacza, pomp, kapanie czy chlupotanie wody - mniej lub bardziej słuchać


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Witam sam zaczynam przygodę z morszczyzną to od razu potwierdzam to co pisze Tester, u mnie akwarium jest w sypialni, a sump jest za ścianą w kotłowni (takie rozwiązanie :), jeżeli chodzi o urządzenia w sumpie praktycznie ich hałas jest dla mnie nieistotny co do samego akwarium, w nocy jak wszystko się wyciszy w domu to słyszę nawet zmienną pracę rw-8, do tego czasem siorpnię wodę rewizją, coś zaszumi a najbardziej chyba słychać wentylator z Radiona :).

Ogólnie mi i małżonce to nie przeszkadza bo nie jest to jakiś mega hałas, ale musisz wziąść pod uwagę swoje predyspozycje co do snu jeżeli jesteś mocno wrażliwy to możesz mieć problem tym bardziej że w nocy każdy dzwięk wydaje się dwa razy głośniejszy :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Roznie z ta glosnoscia bywa i chyba kazdy inaczej pojmuje slowo "bloga cisza"...Powiem tak,kiedy zlikwidowalem poprzednie akwarium to zle mi sie spalo,gdyz brakowalo mi tego szumu odpieniacza i monotonnej pracy pomp,ktore mnie uspokajaly i wyciszaly,nie moglem spokojnie spac a kiedy zalalem probnie nowy zbiornik,ktory teraz na prawdziwej soli ma dwa tygodnie,przeszkadzal mi halas przez krotki czas,lecz znowu do niego przywyklem i znowu mnie ten dzwiek malego oceanu uspokaja i usypia nie wspominajac o refleksach lampy w akwarium i na scianach,ktore pobudzaja refleksje...Oczywiscie sa dzwieki ktore nie sa przyjemne,jakby nawet przedstawione przez Ciebie siorbanie,nieprzyjemnie jest tez jezeli szafka "lapie" rezonans od pomp,kiedy sa zle polozone i dotykaja scianek sump'a...Wiekszosc dzwiekow,przynajmniej dla mnie to bonus dla ciala i duszy...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś zasada ile litrów wody powinno wody powinno wlać się do sump a po wyłączeniu pompy? Czy to wedle uznania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że tak powiem, tyle żeby się nie przelało i nie zalało mieszkania :)


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Tyle ile zleje się ze zbiornika głównego :), wszystko zależy od tego jak masz rozwiązany między innymi komin, np, u mnie poz zaniku zasilania (mało prawdopodobne bo mam zasilanie awaryjne) spływa 8l z komina oraz jeszcze ze 5 ze zbiornika głównego zasysa wylotem, to wszystko jak spłynie do sumpa to mam jeszcze ze 2-3 centymetry miejsca w sumpie do krawędzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie to zalezy od kilku rzeczy:

objetosci komina- im wieksza tym wiecej wody musi pomiescic sump

wysokosci rury splywu - im wyzsza tym mniej wody musi pomiescic sump

oraz dlugosci grzebienia- im dluzszy tym mniej wody musi pomiescic sump ale ta wartosc jest w duzym stopniu zalezna od wydajnosci pompy powrotu.

Ogolnie musisz uwzglednic cala wode spietrzona ponad otworem rury splywu w kominie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem , że poradzicie ... mam tylko jeszcze jedną uwagę z powodu młodego stażu akwarystycznego- dopiero rok :) ale zauroczony jest mega. Powiedzcie proszę czy przez ten komin nie będzie czasami odgłosu zasysania wodę przez rurkę ? akwa ma stać w pokoju sypialnym - i trochę mam obawy że będzie mi "siorbało" czy się mylę ?

I jeszcze jedna sprawa czytam reefhub (bez podlizywania się) bardziej skłaniać się ku kominowi wewnętrznemu czy zewnętrznemu ? Ten 2 chyba bardziej bezpieczny jeśli chodzi o trafienie w otwory w szafce - bo przy pierwszym można polecieć w konstrukcje tak sobie myślę ...

i jeszcze jedno , z przegrodami nie powinno być problemu w sumpie ( poczytam na forum i wkleję) ale przy założeniu że np akwa będzie miało 150 l to ile litrów powinno spłynąć do sumpa jeśli wyłączę pompę powrotną ... bo jeśli zbyt dużo do woda w sumpie się podniesie i mi wypcha syf z odpieniacza który ma zbiornik o pojemności 200 ml

Z hałasem na spływie wody miałem na początku duzy problem, strasznie było słychać siorbanie. Poszedłem do sklepu i obejrzałem jak oni to maja rozwiązane i jest prosty sposób musisz tak wyregulować spływ wody zeby woda w kominie była na równo a najlepiej odrobinę niżej (żeby film bakteryjny nie zbierał sie na powierzchni wody) akwarium głównym wtedy nie słychać tego.

Do tego jakaś lepsza pompa obiegowa ja mam np. tunze i jest praktycznie niesłyszalna, to samo cyrkulatory wody ja mam rw8 i juz cos słychać ale na noc żona sobie moc zmniejsza jak coś i zadowolona spi.

Jak dla mnie najgorzej jest z odpieniaczem to najbardziej hałasuje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Woda musi się przelewać przez rewizję inaczej tego nie wyregulujesz, jeżeli ustawisz poziom w kominie poniżej rewizji, to poziom wody będzie niestabilny, podatny chociażby na parowanie wody, co do samej regulacji na spływie zaworem zdecydowanie odradzam zawór kulowy, nieprecyzyjny trzeba sporo cierpliwości żeby nim cokolwiek wyregulować, najlepszy jest zawór bramowy :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór bramowy oczywiście super sprawa dla bogatych . ja mam kulowy ustawiłem w styczniu tego roku i do dzisiaj go nie ruszałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Woda musi się przelewać przez rewizję inaczej tego nie wyregulujesz, jeżeli ustawisz poziom w kominie poniżej rewizji, to poziom wody będzie niestabilny, podatny chociażby na parowanie wody, co do samej regulacji na spływie zaworem zdecydowanie odradzam zawór kulowy, nieprecyzyjny trzeba sporo cierpliwości żeby nim cokolwiek wyregulować, najlepszy jest zawór bramowy :)

Jak na parowanie? Jak automatyczna dolewka jest. I nawet jak woda odparuje to w sumpie bedzie mniej wody.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie chcesz sie bawic w regulacje zaworami to załóż sobie cos takiego

MAGGIE MUFFLER - TŁUMIK SPŁYWU

https://reefshop.pl/...mik-splywu/2694

działa bezbłednie, wiem bo używałem

0_0_productGfx_80ab4c4e6562bd475e73b9736c1a341b.jpg

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz nieco więcej miejsca w kominie, uzyj jednego trójnika i kolanka. Kolega pokazał mi prosty patent za kilka zł, cisza gwarantowana :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz nieco więcej miejsca w kominie, uzyj jednego trójnika i kolanka. Kolega pokazał mi prosty patent za kilka zł, cisza gwarantowana :)

inaczej Durso.. teraz tak mam, można ustawić bez problemu na zwykłym zaworze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inaczej Durso.. teraz tak mam, można ustawić bez problemu na zwykłym zaworze

Wrzuć zdjęcie jak to zrobić?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to tak wygląda...nie wiem czy dokładnie widzisz

20161206_181559.jpg20161206_181553.jpg

albo tak:

https://pl.lmgtfy.com/?q=durso

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

post-24878-1481044629,69_thumb.jpg

post-24878-1481044635,2_thumb.jpg

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Jak na parowanie? Jak automatyczna dolewka jest. I nawet jak woda odparuje to w sumpie bedzie mniej wody.

mobilnie

No to pomyśl, jak woda nie będzie się przelewała rewizja, powiedzmy jak uda Ci się jakoś ustawić poziom 1cm pod otworem rewizji to czym uzupełnisz odparowana wodę w kominie? bo jaki wpływ ma wtedy dolewka w sumpie na tak ustawiony poziom? jest jeszcze wiele czynników które nie pozwolą na dłuższa metę utrzymać takiego ustawienia poziomu dlatego napisałem ze ustawiony tak poziom jest po prostu niestabilny, najlepszy to pozwolić wodzie delikatnie saczyć sie rewizja wtedy w akwarium i w kominie masz stały poziom a braki wody uzupełniasz w komorze pompy nie jest to skomplikowane

Zawór bramowy oczywiście super sprawa dla bogatych . ja mam kulowy ustawiłem w styczniu tego roku i do dzisiaj go nie ruszałem .

nie przesadzaj jest sporo droższych rzeczy na które się wywala kasę :p, nie zrozum mnie źle sam mam kulowy uległem modzie i własnej niewiedzy, po ponad tygodniu walki ustawiłem i jest cichutko, ale jak bym robił drugi raz to bez wahania zamiast zaworu kulowego kupił bym bramowy, co do durso jakoś do mnie nie przemawia, przeraza mnie wizja zapchania otworku w durso i jego zapowietrzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek nie myśl że mam jakieś uprzedzenie dla bogatych a wręcz przeciwnie , ale uważam ze 300zł za kawałek plastiku to gruba przesada . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

spoko a mi nie szkoda takie głupie hobbi nie da się ukryć, ze do tanich nie należy a tez liczę każdą zł i nie lubię wydawać bez sensu, sam niedawno sprowadzałem przeloty przez szkło z chin bo te dostępne u nas są bezensownie drogie tylko taki zawór na prawdę ułatwia życie, durso i podobne wynalazki do mnie nie przemawiają, puki co tez ustawiłem jakimś cudem kulowym i działa jak trzeba ale jeżeli będzie trzeba zagryzę zęby i kupię ten kawałek plastiku nawet za 300zł

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pomyśl, jak woda nie będzie się przelewała rewizja, powiedzmy jak uda Ci się jakoś ustawić poziom 1cm pod otworem rewizji to czym uzupełnisz odparowana wodę w kominie? bo jaki wpływ ma wtedy dolewka w sumpie na tak ustawiony poziom? jest jeszcze wiele czynników które nie pozwolą na dłuższa metę utrzymać takiego ustawienia poziomu dlatego napisałem ze ustawiony tak poziom jest po prostu niestabilny, najlepszy to pozwolić wodzie delikatnie saczyć sie rewizja wtedy w akwarium i w kominie masz stały poziom a braki wody uzupełniasz w komorze pompy nie jest to skomplikowane

Wodą z akwarium? będzie się przelewała przez grzebień do komina? Poziom wody nie może spaść w kominie jak w akwarium będzie cały czas ten sam poziom i co lepsze, poziom w akwarium nie może się zmienić. Będzie się tylko zmieniał w komorze pompy powrotu.

Proste i logiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Wodą z akwarium? będzie się przelewała przez grzebień do komina? Poziom wody nie może spaść w kominie jak w akwarium będzie cały czas ten sam poziom i co lepsze, poziom w akwarium nie może się zmienić. Będzie się tylko zmieniał w komorze pompy powrotu.

Proste i logiczne.

a co ma poziom wody w akwarium do poziomu wody w kominie, poziom w kominie ustawiasz zaworem na spływie lub/i wysokością rurki rewizyjnej, Spytam Ty masz sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.