Skocz do zawartości
Sebastiano

120x70x55-przymiarki do nowego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w związku iż z dnia na dzień nie ubłagalnie zbliża się chwila odbioru nowego akwarium mam pytanie czy setup jaki aktualnie posiadam(opis w stopce) "poradzi"sobie w akwarium o rozmiarze 120x70x55h i sumpie o rozmiarze 110x50x45h.

W akwarium tym chciałbym podtrzymać nadal korale miękkie,lps i prostsze sps.Jeśli chodzi o ryby to przewiduje max 10szt.

Na tę chwilę posiłkuję się dozownikiem ale z biegiem czasu bardzo chętnie przeskoczyłbym na reaktor wapnia(tu chętnie prosiłbym o rady i sugestie).

Pompę obiegową jaką planuję zastosować to Jebao DCS 7000.Myślę o zastosowaniu trójnika na powrocie w celu stworzenia bypasa do zasilenia filtra na biopellety lub/i na inne media.

Aktualnie w sumpie posiadam gruz koralowy i glony lecz docelowo chciałbym stworzyć sump "sterylny" gdzie wszystko jest uporządkowane(ukłony w tym momencie do sumpa kolegi DarekB30 :smiling: )

Bardzo proszę o rady,sugestie.Jest jeszcze kilka tygodni czasu,chciałbym za Waszą pomocą przygotować się do tej chwili z należytą starannością :thumbup:

Edytowane przez Sebastiano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o zastosowaniu trójnika na powrocie w celu stworzenia bypasa do zasilenia filtra na biopellety lub/i na inne media.

Ja proponuję wsadzić dodatkową pompę do filtra przepływowego. Nie spadnie Ci obieg wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję wsadzić dodatkową pompę do filtra przepływowego. Nie spadnie Ci obieg wtedy.

Sugerujesz stosowanie filtrów z własnym zasilaniem?W takim przypadku myślę że spokojnie mógłbym zastosować na obiegu pompę DCS 5000...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale i tak bym został przy tej dcs 7000, zawsze możesz ją skręcić na te 5000 jak będzie za mocno.

Mając na powrocie, musiałbyś z filtra pchać rure do akwarium aby to miało sens.

Jak będzie z filtra wracała do sumpa, to później znowu z powrotu będzie wpadała do filtra ta sama woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale i tak bym został przy tej dcs 7000, zawsze możesz ją skręcić na te 5000 jak będzie za mocno.

Mając na powrocie, musiałbyś z filtra pchać rure do akwarium aby to miało sens.

Jak będzie z filtra wracała do sumpa, to później znowu z powrotu będzie wpadała do filtra ta sama woda.

O ile teraz dobrze rozumuję to i w przypadku filtra zasilanego z bypassa i filtra z własnym zasilaniem powrót ich w obydwu przypadkach byłby do sumpa dokładniej do komory powrotu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak z własnym zasilaniem to jak już pójdzie w obieg w sumpie to nie wróci z z bajpasa ta sama woda.

Rozumiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak z własnym zasilaniem to jak już pójdzie w obieg w sumpie to nie wróci z z bajpasa ta sama woda.

Rozumiesz?

Czyli z filtra z własnym zasilaniem powrót robić bezpośrednio do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, do sumpa.

Ale jak będziesz miał na osobnym to woda pobierana jest z sumpa i wraca do sumpa i leci dalej do akwa.

A jak masz z baypasu to woda z powrotu idzie do filtra, wraca do sumpa, laci na powrót i znowu na filtr, sump, powrót i tak w kółko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie jeszcze zamiana moich dwóch RW-8 na Maxspect Gyre XF-250.Zastanawiam się czy jedna taka pompa da radę w takim rozmiarze akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie da radę, ale co 2 pompy to nie jedna.

Mi znajomy doradzał abym monrował maxspecta i po drugiej stronie jakieś RW aby ustawić tak żeby nie było martwych stref.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie da radę, ale co 2 pompy to nie jedna.

Mi znajomy doradzał abym monrował maxspecta i po drugiej stronie jakieś RW aby ustawić tak żeby nie było martwych stref.

Bardziej myślałem o takiej "zamianie" z racji "estetyki" wewnątrz zbiornika i zachowania jak największej ilości wolnego miejsca w zbiorniku gdyż jak wiemy RW-8 nie należą do najmniejszych pomp...ale jeśli faktycznie taki Maxspect sam w pojedynkę nie da rady to nie będę brnął w to zagadnienie...

Jeśli chodzi o biopellety to zastanawiam się nad filtrem Twistmana BPF-VX100 lub Reaktorem recyrkulacyjnym BPR-M-120.Niestety nie mam pojęcia w którym kierunku zmierzać....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś podpowiedzieć to na Twoim miejscu.

Sumpa zrobiłbym niższego , wejdzie Ci 120x50x40h?.

Pompa obiegowa wystarczy DCT6000 nie podpinaj do niej żadnych bypasow jeżeli chcesz dodać filtr to na oddzielnej pompie. Pelletki w filtrze ja bym sobie darowal a zainwestował w dobre złoże dla bakterii i bakterie i pamiętaj o lampie UV żeby zaplanować. Co do cyrkulacji tu wszystko zależy jak ustawiasz skalę. Maspect będzie ok pod warunkiem że skały będzie mało i bardzo przestrzenne ułożona w innym przypadku nie zda egzaminu.

Ja włożyłem 50 kg skały z tą myślą że będę ją systematycznie ujmowal i przekladal do sumpa w miarę jak korale będą rosły. U mnie dwie pompy RW15 wcale nie robią szału w akwarium więc nie jestem pewien czy te 2 szt RW8 Ci wystarczy, na początek pewnie tak. Reaktor to wygoda ale i spore koszta na zakup sprzętu więc jeżeli planujesz obsadę mieszaną a już masz dozownik to nie myślał bym o zamianie.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

I jeszcze jedno. Gruz koralowy bym usunął a na jego miejsce dał dobre podłoże dla zasiedlenia się bakterii np siporax.. skuteczny i tani..lub Matrixa jest bardziej wydajny i zajmuje mniej miejsca.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś podpowiedzieć to na Twoim miejscu.

Sumpa zrobiłbym niższego , wejdzie Ci 120x50x40h?.

Pompa obiegowa wystarczy DCT6000 nie podpinaj do niej żadnych bypasow jeżeli chcesz dodać filtr to na oddzielnej pompie. Pelletki w filtrze ja bym sobie darowal a zainwestował w dobre złoże dla bakterii i bakterie i pamiętaj o lampie UV żeby zaplanować. Co do cyrkulacji tu wszystko zależy jak ustawiasz skalę. Maspect będzie ok pod warunkiem że skały będzie mało i bardzo przestrzenne ułożona w innym przypadku nie zda egzaminu.

Ja włożyłem 50 kg skały z tą myślą że będę ją systematycznie ujmowal i przekladal do sumpa w miarę jak korale będą rosły. U mnie dwie pompy RW15 wcale nie robią szału w akwarium więc nie jestem pewien czy te 2 szt RW8 Ci wystarczy, na początek pewnie tak. Reaktor to wygoda ale i spore koszta na zakup sprzętu więc jeżeli planujesz obsadę mieszaną a już masz dozownik to nie myślał bym o zamianie.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Dzięki Darku za info.

Jeśli chodzi o sumpa to zostawię mimo wszystko w takim rozmiarze jak zaplanowałem.Obiegówka w takim razie zostanie albo ta o której ja pisałem albo zaglądnę na ten model który Ty sugerujesz.Dzięki za info o lampie UV.Jak ją "wpiąć"?Na osobnej pompie?

Piszesz o dobrym złożu dla bakterii.Co miałeś na myśli?Ja aktualnie w zbiorniku mam gruz koralowy i glony dla ewentualnego pochłaniania NO3....myślałem o zastosowaniu pellet. Dozownik posiadam i używam lecz pomyślałem ze w przypadku większego akwarium używanie dozowników jest troszkę "bez sensu" z racji np.wydajności...

Skały nie będzie za wiele.Nie chcę robić gruzowiska.Mam na tę chwilę około 23kg...zobaczę w praktyce jak to wyjdzie w nowym szkle...ewentualnie kilka kilogramów dokupię....

Ps,

doczytałem teraz o złożu.... :blushing:

Edytowane przez Sebastiano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sumpa nie namawiam, poprostu wykorzystaj maxymalnie powierznię w szafce, nic nie będzie kapać ani rozlewać się ;-)

Co do bakteri i podłoża dla nich , to jeżeli wierzyć opisom producentów to Seachem Matrix ma 3 x większą powierzchnię czynną niż siporax, wiec analogicznie mniej go użyjesz do akwarium

Co do lampy UV masz już pompę Jebao DCS 3000 akurat na zasilenie filterka i lampy UV skoro masz zamiar kupić mocniejszą obiegówkę.

Odpieniacz może finalnie być ciut przy mały, ten pobiera tylko 600l powietrza na h czyli akurat tyle ile będzie wody w obiegu tak na styk dosłownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sumpa nie namawiam, poprostu wykorzystaj maxymalnie powierznię w szafce, nic nie będzie kapać ani rozlewać się ;-)

Co do bakteri i podłoża dla nich , to jeżeli wierzyć opisom producentów to Seachem Matrix ma 3 x większą powierzchnię czynną niż siporax, wiec analogicznie mniej go użyjesz do akwarium

Co do lampy UV masz już pompę Jebao DCS 3000 akurat na zasilenie filterka i lampy UV skoro masz zamiar kupić mocniejszą obiegówkę.

Odpieniacz może finalnie być ciut przy mały, ten pobiera tylko 600l powietrza na h czyli akurat tyle ile będzie wody w obiegu tak na styk dosłownie

Jeśli chodzi o odpieniacz to fakt.Planuję go używać na samym początku tuż po przełożeniu obsady do większego akwarium.Potem będzie Deltec SC1660 lub Twistman OB 200 EXT-tu jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem.

Czy zasilając filtr(może podobnie jak Twój-z matrixem :thumbup: ) i lampę uv jedną pompą czy uv ma być non stop w "obiegu" czy zastosować jakiś trójnik z zaworem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacz to fakt.Planuję go używać na samym początku tuż po przełożeniu obsady do większego akwarium.Potem będzie Deltec SC1660 lub Twistman OB 200 EXT-tu jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem.

Czy zasilając filtr(może podobnie jak Twój-z matrixem :thumbup: ) i lampę uv jedną pompą czy uv ma być non stop w "obiegu" czy zastosować jakiś trójnik z zaworem?

Jeśli chodzi o odpieniacz to Twistman OB 200 to dobry wybór lub coś podobnego na rurze reakcyjnej 200 mm

co do filtra, o mnie akurat matrix jest w filtrze z tego powodu że jest poprostu wygodnie ( nie zajmuje miejsca w sumpie i jak widzę po parametrach działa.) włożyłem i siporax i Matrixa bo akurat miałem ale teraz systematycznie po trochu wyjmuję siporax obserwując parametry, może się okazać że powierzchnia siporaxu i matrixa łacznie jest odpowiednio dobrana do akwarium więc mierzę parametry kilka dni po wyjęciu siporaxu i jak będą rosły parametry będę zwiększał ilość Matrixa, Teraz mam 2,5 litra Matrixa i 10 litrów siporaxu i parametry zerowe.

co do podłączenia to i filtr i lampę UV mam na jednej pompie, woda płynie przez filtr a później przez lampę, mając mocniejszą pompę rozdzieliłbym to na trójniku na dwa obiegi.

Lampa UV ( u mnie 18 W) pracuje non stop a ilość bakterii reguluję zwiększając lub zmniejszając ilość podawanej wódki, jak zaczyna się robić zielony nalot na szybach zmniejszam jak szyby przestają zachodzić na zielono zwiększam, średnio raz w tygodniu. Widać gołym okiem kiedy trzeba zwiększyć lub zmniejszyć a zależy to oczywiście od karmienia i obsady w akwarium.

Pelletek dsb czy innych dodatków nie planuję, reguluję parametry tylko tym co mam zwiększając lub zmniejszając ilośći, i jeszcze jedna ważna rzecz, wata filtracyjna w sumpie która na bieżąco usuwa niewykorzystaną materię organiczną, nie dopuszczam do odkładania się jej nadmiaru tylko nadmiar na bieżąco usuwam a z resztą radzą sobie bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacz to Twistman OB 200 to dobry wybór lub coś podobnego na rurze reakcyjnej 200 mm

co do filtra, o mnie akurat matrix jest w filtrze z tego powodu że jest poprostu wygodnie ( nie zajmuje miejsca w sumpie i jak widzę po parametrach działa.) włożyłem i siporax i Matrixa bo akurat miałem ale teraz systematycznie po trochu wyjmuję siporax obserwując parametry, może się okazać że powierzchnia siporaxu i matrixa łacznie jest odpowiednio dobrana do akwarium więc mierzę parametry kilka dni po wyjęciu siporaxu i jak będą rosły parametry będę zwiększał ilość Matrixa, Teraz mam 2,5 litra Matrixa i 10 litrów siporaxu i parametry zerowe.

co do podłączenia to i filtr i lampę UV mam na jednej pompie, woda płynie przez filtr a później przez lampę, mając mocniejszą pompę rozdzieliłbym to na trójniku na dwa obiegi.

Lampa UV ( u mnie 18 W) pracuje non stop a ilość bakterii reguluję zwiększając lub zmniejszając ilość podawanej wódki, jak zaczyna się robić zielony nalot na szybach zmniejszam jak szyby przestają zachodzić na zielono zwiększam, średnio raz w tygodniu. Widać gołym okiem kiedy trzeba zwiększyć lub zmniejszyć a zależy to oczywiście od karmienia i obsady w akwarium.

Pelletek dsb czy innych dodatków nie planuję, reguluję parametry tylko tym co mam zwiększając lub zmniejszając ilośći, i jeszcze jedna ważna rzecz, wata filtracyjna w sumpie która na bieżąco usuwa niewykorzystaną materię organiczną, nie dopuszczam do odkładania się jej nadmiaru tylko nadmiar na bieżąco usuwam a z resztą radzą sobie bakterie

Ja akurat planuję aby w sumpie z komory zrzutu i odpieniacza do komory w której będą się znajdowały media woda przepływała przez włókninę filtracyjną , którą systematycznie co dwa,trzy dni będę zmieniał...

Zastanawiam się tylko na ile ja,skromny akwarysta bez większych doświadczeń poradzę sobie z "regulowaniem" flory bakteryjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat planuję aby w sumpie z komory zrzutu i odpieniacza do komory w której będą się znajdowały media woda przepływała przez włókninę filtracyjną , którą systematycznie co dwa,trzy dni będę zmieniał...

Zastanawiam się tylko na ile ja,skromny akwarysta bez większych doświadczeń poradzę sobie z "regulowaniem" flory bakteryjnej.

Ucząc się i obserwując swoje akwarium, nikt go nie zna lepiej od Ciebie.

Dobrze dobrany sprzęt to połowa sukcesu, druga połowa to logiczne myślenie właściwe wyciąganie wniosków i znajomość potrzeb zwierzaków żyjących w akwarium

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ucząc się i obserwując swoje akwarium, nikt go nie zna lepiej od Ciebie.

Dobrze dobrany sprzęt to połowa sukcesu, druga połowa to logiczne myślenie właściwe wyciąganie wniosków i znajomość potrzeb zwierzaków żyjących w akwarium

I tu zgodzę się w 100 procentach.

Dlatego wydaje mi się że warto "pojawić" się ze swoimi planami tu na forum.Ogrom forumowiczów ma stokroć większe doświadczenie od mojego,myślę że nie raz i nie dwa usłyszę dobrą radę.

Lepiej zapytać niżeli popełnić błąd który może poskutkować chociażby zniechęceniem do tego hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum to prawdziwa kopalnia wiedzy :thumbup:

a wiedza i systematyczne zdobywanie doświadczenia to najlepszy klucz do sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gruz koralowy który aktualnie posiadam w sumpie,który dodam jest bardzo ładnie zasiedlony przez wszelkiego rodzaju "robactwo" warto przenieść do nowego sumpa w celu przerzucenia życia?Równocześnie w sumpie już będzie nowe złoże(siporax/matrix).Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy zastosowaniem w moim projekcie  pompy obiegowej DCS 9000 nie będzie przerostem formy nad treścią....bardzo chętnie zrobił bym bypass na jakiś filterek i jak radził Darek filtr UV...co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na akwarium 120x70x65h będę dawał DCT-12000. I też będę robił bypass na filtry dodatkowe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego akurat model DCT?Zauważyłem że ogrom morszczaków korzysta z modeli DCT...to jakiś następca DCS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłęm w opisach:

DCT: Wydajność 3800-12000l z 10stopniową regulacją, 85W, 5m podnoszenia

DCS: 9000-12000 z 10stopniową regulacją. 100W, 6m podnoszenia.

Jak dla mnie DCt daje większe pole regulacji przepływu. O ile to 9-12k litrów to nie babol to w zasadzie ta pompa daje bardzo małe pole do regulacji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.