Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, dari_a napisał:

Używam testów Saliferta, kh, Ca, Mg, NO3 mierzę codziennie, resztę raz w tygodniu.

Foundation A,B I C daję codziennie według zużycia, tak by trzymać przyjęte parametry. Colors ABCD daję według spadku wapnia, 1ml każdego komponentu na spadek 20ppm wapnia. Energy AB dozuję w połowie zalecanej dawki, tj. 1ml/100l. NOPOX na razie nie używam, gdyż mam No4 i No3 równe zero.

Jeśli chodzi o parametry stosujesz się do któryś poniższych propozycji no i jakiej soli używasz?

http://www.redseafish.com/reef-care-recipes/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @mirek napisał:

Jeśli chodzi o parametry stosujesz się do któryś poniższych propozycji no i jakiej soli używasz?

http://www.redseafish.com/reef-care-recipes/

Tak, ide wedlug programu SPS dominant i zgodnie z nim uzywam "zwyklej" Red Sea Salt. 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dari_a napisał:

Tak, ide wedlug programu SPS dominant i zgodnie z nim uzywam "zwyklej" Red Sea Salt. 

Czy możesz podać średni koszt miesięczny suplementów dla Red Sea Reef Care Program który stosujesz oraz czy oprócz tego używasz jeszcze jakieś środki?

Edytowane przez @mirek
literowka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @mirek napisał:

Czy możesz podać średni koszt miesięczny suplementów dla Red Sea Reef Care Program który stosujesz oraz czy oprócz tego używasz jeszcze jakieś środki?

Niestety kosztu nie znam, za krótko stosuję metodę i specjalnie nie przykładam do tego uwagi. Na pewno mogę powiedzieć, że:

1. Metoda do tanich nie będzie należeć

2. Zdecydowanie taniej wychodzi stosowanie Foundation ABC w proszku, niż w płynie.

Z innych preparatów stosuję węgiel (też od Red Sea), bakterie po podmianie wody (Microbe-Lift Special Blend) oraz pokarmy dla korali (głównie Reef-Roids) i fitoplankton dla małża (Kent).

 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dari_a napisał:

Niestety kosztu nie znam, za krótko stosuję metodę i specjalnie nie przykładam do tego uwagi. Na pewno mogę powiedzieć, że:

1. Metoda do tanich nie będzie należeć

2. Zdecydowanie taniej wychodzi stosowanie Foundation ABC w proszku, niż w płynie.

Z innych preparatów stosuję węgiel (też od Red Sea), bakterie po podmianie wody (Microbe-Lift Special Blend) oraz pokarmy dla korali (głównie Reef-Roids) i fitoplankton dla małża (Kent).

 

Co do węgla od Red Sea masz jakieś porównanie czy stosowałeś jakiś inny wcześniej no i zanim go wsadzisz do systemu jak go przygotowujesz (gotujesz, płuczesz w RODI) na jak długo wystarcza? Jeśli chodzi o proszki Foundation ABC orientowałeś się jak się je rozrabia ile tego wychodzi (rozumiem że trzeba je rozrobić w RODI)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @mirek napisał:

Co do węgla od Red Sea masz jakieś porównanie czy stosowałeś jakiś inny wcześniej no i zanim go wsadzisz do systemu jak go przygotowujesz (gotujesz, płuczesz w RODI) na jak długo wystarcza? Jeśli chodzi o proszki Foundation ABC orientowałeś się jak się je rozrabia ile tego wychodzi (rozumiem że trzeba je rozrobić w RODI)?

Stosowałem jeszcze granulowany Seachem'a. Nie widzę większych różnic. Stosuję 50g/100l i wymieniam co miesiąc. Przed włożeniem płuczę węgiel w RO, nie gotuję.

Foundation rozrabia się w RO. Ja jednak odmierzam dzienną dawkę proszku, nabieram trochę wody z akwa, w niej rozrabiam proszek i chlup ;-) Pewnie zaraz kupię pompę dozującą i wtedy będę rozrabiał w RO.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dari_a napisał:

Stosowałem jeszcze granulowany Seachem'a. Nie widzę większych różnic. Stosuję 50g/100l i wymieniam co miesiąc. Przed włożeniem płuczę węgiel w RO, nie gotuję.

Foundation rozrabia się w RO. Ja jednak odmierzam dzienną dawkę proszku, nabieram trochę wody z akwa, w niej rozrabiam proszek i chlup ;-) Pewnie zaraz kupię pompę dozującą i wtedy będę rozrabiał w RO.

Pytałem o węgiel bo na stronie Red Sea gdzieś znalazłem że ponoć można go trzymać do 8 tygodni i ma jakieś dodatkowe właściwości względem innych produktów na rynku. Jeśli chodzi o Foundation to codzienne mieszanie z reki proszków musi być uciążliwe ( zwłaszcza że w instrukcji jest napisane że nie można mieszać komponentów i należy stosować odstępy czasu miedzy dawkami ) a co do pompy dozującej masz już coś na oku jakiś konkret? Czy od momentu jak zacząłeś stosować RSRC Program to zauważyłeś odrazu różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, @mirek napisał:

Pytałem o węgiel bo na stronie Red Sea gdzieś znalazłem że ponoć można go trzymać do 8 tygodni i ma jakieś dodatkowe właściwości względem innych produktów na rynku. Jeśli chodzi o Foundation to codzienne mieszanie z reki proszków musi być uciążliwe ( zwłaszcza że w instrukcji jest napisane że nie można mieszać komponentów i należy stosować odstępy czasu miedzy dawkami ) a co do pompy dozującej masz już coś na oku jakiś konkret? Czy od momentu jak zacząłeś stosować RSRC Program to zauważyłeś odrazu różnicę?

Tak, Red Sea pisze nawet o tych 8tygodniach w ulotce od węgla. Ja jednak przyjmuję standardowy miesiąc, choć jakoś szczególnie tego nie pilnuję.

Podawanie komponentów Foundation z ręki nie jest aż tak bardzo męczące, jednak faktycznie trzeba odczekać kilka minut między podaniem kolejnych. Ja robię to równolegle z testami, przerwę zapewnia mi wykonanie kolejnych testów.

O efektach RCP ciężko mi się jeszcze wypowiadać, za świeży zbiornik, zbyt krótko. Tym bardziej, że początkowo uderzyłem w program dla LPS z gigantycznym kh, bardzo wysokimi Ca/Mg i soli PRO. Moim zdaniem ten zestaw parametrów zaczynał źle wpływać na zwierzaki i zjechałem z wartościami do SPS dominant.

Pompa będzie ATI, Jebao, whatever, specjalnej różnicy nie widzę, byle miała 4-6 dozowników.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz napisać ile wychodzi w postaci płynnej po rozrobieniu proszku w RO z 1kg Foundation, czy jest różnica miedzy proszkiem a gotowym roztworem jeśli chodzi o ekonomię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, @mirek napisał:

Czy możesz napisać ile wychodzi w postaci płynnej po rozrobieniu proszku w RO z 1kg Foundation, czy jest różnica miedzy proszkiem a gotowym roztworem jeśli chodzi o ekonomię?

Na stronie Red Sea znajdziesz przepisy na rozrabianie poszczególnych komponentów:

http://www.redseafish.com/reef-care-program/reef_foundation_program/reef-foundation-b/

Różnica w cenie jest ogromna na korzyść proszku.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w erybce kilogramowe puszki wychodzą po 70 zl za 1,8l Foundation A ( Ca ), 70 zl za 10l Foundation B ( KH ) i 70 zl za 1,7l Reefo Foundation C (Mg) przy stężeniach takich samych jak w butelkach.

 

Jak ma się ustabilizowany system, można używać ABC+ który wychodzi 200zl za 4,5l 

Zestaw wymieszany w fabryce z wodą RODI kosztuje 100 zł za litr :)

 

edit: codzienne dawkowanie A+B+C do 100l akwarium wg zalkecen producenta przy aktualnych cenach to koszt ok 10-12zł na miesiąc przy mieszanej rafie

 

I teraz pytanko, dari jesli bede uzywal soli coral pro i dawkowal A i C odrobine ponizej wartosci podanych w sps dominant a B odrobine powyżej to efekt powinien być zbliżony do red sea, co nie ?

 

i jak sie miewa malż ? jestem jego wielkim fanem !

Edytowane przez tihs
literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, tihs napisał:

 

I teraz pytanko, dari jesli bede uzywal soli coral pro i dawkowal A i C odrobine ponizej wartosci podanych w sps dominant a B odrobine powyżej to efekt powinien być zbliżony do red sea, co nie ?

 

i jak sie miewa malż ? jestem jego wielkim fanem !

Nie do końca łapię pytanie. Generalnie nie patrz na sugerowane dawkowanie, u Ciebie na pewno będzie inne, musisz pomierzyć i zobaczyć. Jeżeli nie chcesz trzymać tak wysokich parametrów, to moim zdanie nie używaj soli Pro, przy zwykłej będzie łatwiej.

 

Małż, odpukać, ma się dobrze. Mam go chyba około 3 miesięcy i nic złego się nie dzieje. Mam nadzieję utrzymać go przy życiu.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie to pytanie zamotalem, pewnie dlatego, ze najpierw kupilem wiadro soli pro, a teraz w miare wzrostu ambicji i wzorowych testow kombinuje o spsach,  a tam, w tabelce na stronie jest inny obrazek! 

Ogolnie to moje pierwsze akwarium, dlatego pierwotny plan to byly miekasy w 50l z para blaznow, dla urozmaicenia kotu dnia. Stanelo na 150l z lpsami w kierunku sps i mandaryna, dlatego przymierzam sie do ballingu wg programu mixed reef. Po znalezieniu Twojego tematu, jestem bardzo ciekawy efektow zmiany na sps dominant.

Co do samych proporcji, faktycznie nie ma co teraz zbytnio kombinowac, tylko mierzyc wlasne akwarium i dawkowac odpowiednio do wynikow, dzieki.

 

Znalazles moze w okolicy Trojmiasta jakies zrodlo zywego pokarmu dla mandaryna? Czy ma sie dobrze na mrozonkach? Kupowales go w sklepie, czy od kogos prywatnie kto wczesniej uczyl go jesc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że te wysokie parametry dla mixed reef i u mnie nie prowadziły do niczego dobrego, np. montipora talerzowa zaczęła bieleć. SPS dominant wydaje się sprawdzać, monti wraca do zdrowia.

Mandaryna mam z frachtu zakupionego po aklimatyzacji w sklepie. Wcina mrożonki bez problemu. Od czasu do czasu dostaje żywy pokarm, który kupuję w Seafarm.

Odezwij się na priv, podam Ci numer tel. i pogadamy ;-)

 

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium pojawiło się kilka nowych zwierzaków, jednak praca 12h/dobę nie pozwala na porobienie zdjęć. Może w najbliższych dniach uda mi się zamieścić jakieś zdjęcia i opis zmian.

 

IB7A4696.jpg


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak go dobrze nie wykarmisz to za miesiąć będzie "tak dobrze żarł i zdechł" [emoji6]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, fresz33 napisał:

Jak go dobrze nie wykarmisz to za miesiąć będzie "tak dobrze żarł i zdechł" [emoji6]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Mówili mi to już 5 miesiący temu jak go kupowałem ;-) 

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mathom napisał:

pięknie jest. też mam ochotę na mandaryna, ale czekam aż się robactwo namnoży. Póki co jest dziesiątkowane przez kukenthali ;)

Też mam te krewetki i muszę powiedzieć, że to prawdziwe bestie. Aiptasię wyeliminowały w 2 dni. 

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+1

 

Dari a interesuja sie Ricordea? Czy jedza same resztki i nie mecza korali?

Mam trzy i po tym jak zezarly male rurowki i aiptasie, troche boje sie o korale;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tihs napisał:

+1

 

Dari a interesuja sie Ricordea? Czy jedza same resztki i nie mecza korali?

Mam trzy i po tym jak zezarly male rurowki i aiptasie, troche boje sie o korale;)

Ricordea kompletnie ich nie obchodzi. Miałem podejrzenia, że obgryzają mi Stylophorę, ale pewności do dziś nie mam.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tihs napisał:

+1

 

Dari a interesuja sie Ricordea? Czy jedza same resztki i nie mecza korali?

Mam trzy i po tym jak zezarly male rurowki i aiptasie, troche boje sie o korale;)

U mnie dwóch krewetkowych killerow zeżarlo wszystkie Discosomy (5 sztuk), zoa od czasu do czasu tracą trochę poliów, briareum niszczą regularnie a wczoraj na moich oczach oderwała od skały slimaka turbo którego uratowałem ale z 4 zostały już tylko dwa :(

 

Marzy mi się Mandaryn ale chyba nie podejmę się bo krewetki zjedzą mu wszystko co się rusza i nie rusza :(

Edytowane przez konwiasty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, konwiasty napisał:

U mnie dwóch krewetkowych killerow zeżarlo wszystkie Discosomy (5 sztuk), zoa od czasu do czasu tracą trochę poliów, briareum niszczą regularnie a wczoraj na moich oczach oderwała od skały slimaka turbo którego uratowałem ale z 4 zostały już tylko dwa :(

 

Marzy mi się Mandaryn ale chyba nie podejmę się bo krewetki zjedzą mu wszystko co się rusza i nie rusza :(

Miałem krewetkę lysmata kukenthali i nie zjadała mi korali. Może za mało karmicie i krewetki głodują. Dziwne jest to, że kiedyś nie były opisywane takie sytuacje, że krewetki zjadają korale. Teraz to powtarza się co jakiś czas, może jakieś zmutowane lub są to inne krewetki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny baniak i zdjęcia. Gratuluję! Będę obserwował :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mihow1979 napisał:

Piękny baniak i zdjęcia. Gratuluję! Będę obserwował :)

Serdecznie dziękuję!

 

IB7A4726.jpg


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.