Skocz do zawartości
afgi

Czarna Perła - 100x60x55 + DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
32 minuty temu, twistman napisał:

 (przepływ ok 10 tys. l/h.):

wooow wygląda na jakieś 3 tyś a nie 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i nie widać...  ale na dole 2 skarpety ładnie się wypełniają tą ilością wody.  te rurki w kominie to 50 mm i 40 mm rewizja - tego też w sumie na filmiku nie widac.  Grzebyk ma szer 37 cm z zebami 6x6 mm..

@Katani: tak jak napisałem wyżej: zrobilo się cicho, bezobslugowo i nie jest podatne na wahania poziomu wody w kominie. Reasumując, jestem zadowolony...

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@twistman, podobami sie Twój grzebień, a o sumpie nie wspomnę [emoji4]

Koniec końców, pójdę jednak w stronę bramowego. Zapłacę 3 razy więcej, ale przynajmniej szlag mnie nie będzie trafiał gdy będę musiał regulować o 1 w nocy lub gdy będę musiał podmieniać kulowy na bramowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skończyłem czytać ten artykuł o przelewie typu bean animal i to się wydaje bardzo ciekawe. Różnica między jednym bramowym a 1 kulowym pokryłaby z nawiązką dodatkowy przelot, rury i odwiert w szkle. skalowalnośc i bezpieczeństwo tego rozwiązania jest interesująca.

10 minut temu, afgi napisał:

Koniec końców, pójdę jednak w stronę kulowego. Zapłacę 3 razy więcej,

miałeś na myśli bramowy chyba?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani, już poprawione, dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykly zawor kulowy i nigdy nie musiałam wstawać o 1 w nocy. Jak ustawiłam wajhę ponad rok temu (regulacja obiegu zajęła całe 5 minut), tak mam do dziś. Był chwilowy problem na początku, kiedy zachciało mi się glonow spaghetti. Te cholery przedostały się do komory pompy i zaczęły mi ją stopniowo dławic, przez co zaczął spadać poziom wody w kominie. Zanim się zorientowałam, o co chodzi zwiekszalam jedynie moc pompy. Spaghetti wyszły z sumpa i ja nadal do dziś nie ruszyłam wajhy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak trochę z innej beczki.

1. Czy używacie wiele tzw. złączek ("unions") oraz gdzie je dajecie? Czy dajecie je z przodu i z tylu zaworu?

2. Oraz czy dajecie zawór także na powrocie (ten oczywiście już na pewno kulowy)?

3. Tak sobie myśle także, aby zrobić na powrocie, zaraz za pompą, trójniak do wykorzystania przy podmianach. Macie coś takiego przy akwariach nie podłączonych do kanalizacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zaworu na powrocie. Mam jedynie pompę z regulowaną mocą. Nie wiem, co to jest złączka "union", ale na każdej rurze (spływ, rewizja i powrót) mam założoną "dwuzłączke" (moze to to samo?) zamontowaną powyżej wysokości sumpa, umożliwiającą odkrecenie końcówki rur tak, żeby można było bez problemu wyjąć sump. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak Nik@, union to po polsku dwuzłączka aka śrubunek

 

Ad1 zawor true union to zwykly zawor z dwoma srubunkami wklejonymi w fabryce, a zawor union to zawor ze srubunkiem po jednej stronie, z drugiej ma zlacze wklejane/wkrecane. Wszystko zalezy od miejsca/ceny. Jesli masz duzo miejsca a srubunki sa tanie, kup zwykly zawor i sam doklej srubunki. Zawory true union sa duzo krotsze.

Chodzi o to zebys go mogl wyjac obejrzec i wyczyscic, dasz bez srubunkow to zamiast czyszczenia bedziesz cial i kupowal nowe.

Ad.2 zawor na powrocie bez bypassu zajedzie Ci pompe. Musisz dac trojnik i powrot do komory pompy, wtedy ta woda, ktora zablokuje zawor nie przeciaza lozyska, tylko plywa w kolko.

Ad.3 to sprawdzone rozwiazanie, ale potrzebujesz dodatkowego zaworu i ogolnie moim zdaniem zbedna komplikacja, o ile akwarium nie stoi na podlodze. Korzystaj z grawitacji gdzie tylko sie da, taniej, ciszej i sie za pare lat nie zepsuje.

 

Zawor bramowy sobie zostaw do odpieniacza/reaktora wapna. Splyw zrobisz spokojnie na kulowym. Jak nie chcesz sie bujac ze strojeniem na milimetry to zaloz dwa - jeden na powrocie drugi za trojnikiem na bypasie. Ustawiasz syfon mniej wiecej glownym zaworem, a poziom wody w kominie wyregulujesz bypasem. Wyjdzie taniej niz brama, i nie potrzeba mikroruchow.

A i bron Boże nie kupuj w akwarystycznych, marża 100% ekstra. W hurtowni z pvc dostaniesz za 150-250 zaleznie od srednicy.

Do oficjalnego poradnika to sie nie nadaje, ale mozna smialo robic beanie na 3 rurkach, niektorzy maja po prostu wbite do glowy ze rewizja musi byc zawsze sucha. Tniesz rewizję pod kątem i te pare kropel, ktore nia spadnie nie wyda zadnego szmeru i ustabilizuje syfon, a zanim osad zapcha całą rurę minie jakieś 10 lat. 

Edit: jak masz miejsce w kominie i w szafce mozesz zrobic 4-ty otwor  w dnie i dziure w kominie na jakis 1/3 1/2 wysokosci. Dziure zakrywasz kratka, zeby ryb nie zassalo, a pod akwarium na tej linii dajesz zaworek i koncowke na pare metrow wezyka, zeby po rozwinieciu do kibla starczylo. bardzo wygodny sposob na sciaganie wody - w awaryjnych sytuacjach mozesz sciagnac do 2/3 objetosci w pare minut bez noszenia i chlapania. widziałem to w którymś z akwariów Joeya z kanału The king of DIY

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki@Nika@ :)
@tihs, mam sporo miejsca, wiec mogę sie pobawić, ale na chwile obecna nie planuje reaktorów, itp., wiec zrobię bez trójnika i bypassa. Zawsze to można dorobić w przyszłości.

Trochę poczytałem i faktycznie beanimal jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Ja jednak już mam wywiercone dziury pod herbie, a nie chce działać półśrodkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się wkrótce do układania i klejenia skały. Macie jakieś porady techniczne? Jak kleicie, dajecie jakieś pręty akrylowe? Czy milliput wystarczy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tylko milliputem ale mniejsze kawałki a duże poklej ceresit cx5. Rozrabiaj małe ilości bo szybko schnie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tylko milliputem ale mniejsze kawałki a duże poklej ceresit cx5. Rozrabiaj małe ilości bo szybko schnie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Dzieki :) myśle, ze pobawię sie tez trochę dłutem
Korzystałeś kiedyś z prętów plexi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

afgi zdecydowales juz czym pomalujesz tylna szybe akwarium?i czy wiesz juz mniej wiecej kiedy zaczynasz start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, ze nie miałem czasu tego sprawdzić. Może dzisiaj to zamontuje i przez weekend sprawdzę. Na chwile obecna jestem bardzo zadowolony z rezultatu.

Wczoraj zawiązałem stelaż do Inmara. Wstępnie umówiliśmy sie na termin do końca lipca. I to jest także termin planowanego zalania, oficjalnego startu :)

Muszę jeszcze zrobić aquascaping i kupić kilka rzeczy, m.in. odpieniacz Quantum Nyos 120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzę odpieniacz wziąć coś na rurze między 150 do 200mm max. Unikniesz problemów z NO3 w razie przerybienia. Przyda się też gdy zechcesz iść w same spsy. Dziel litraż zalecany przez producenta odpieniacza przez 2. Kup jakiś przeznaczony do 800 - 1000l.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Steron, nie do końca rozumiem co to za rura 150 czy 200 mn?
Co do NO3, to mam DSB, refugium, sporo skaly Pukani i żywy piasek.
Obecnie planuje także raczej LPS i miękkie. Zreszta dlatego też sprzedałem Delteca, bo boje sie wyjałowienia wody. Odpieniacz do 800-1000L, przy moich 320, to już chyba byłaby przesada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku jest wszystko fajnie, a potem zbiornik dojrzewa, ryby rosną i więcej jedzą, mnoży się robactwo i ślimaki. Chodzi mi o średnicę odpieniacza. Szukaj odpieniacza który ma w nazwie 150-200. Popatrz sobie jakie tu ludzie mają odpieniacze w podobnych litrażach w baniakach 320 -400l. Lepiej kupić mocny odpieniacz ze sterowalną pompą i go skręcić niż potem kupować nowy większy. Ten odpieniacz który chcesz kupić wydaje mi się trochę za bardzo na styk. Ja jak bym kupował to bym kupił większy. Mam akwarium 360, a w nim odpieniacz 150mm do 1000l i jest ok. Nie wiem czy dałby radę w mocno obciążonym 500l. Do niczego cię nie zmuszam, ani nie neguję jedynie chciałem ci oszczędzić późniejszych kłopotów.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czuje sie przymuszany :) po to właśnie stworzyłem ten temat - wolność wypowiedzi i prywatnych opini jest tu niezagrożona ;)

A co myślisz / myślicie o Vertex 150?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej, za podobną cenę masz bardzo chwalony odpieniacz  Twistman ob 150, lub często polecany Deltec SC 1456. Na targowisku widziałem fajny odpieniacz większy ale pracował w podobnym litrażu link do targowiska poniżej. Już nie zaśmiecam wątku niech inni teraz piszą

 

 

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delteca 1456 właśnie sprzedałem :(
A ma ktoś porównanie Twistmana 150 vs Vertex 150?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twistmana nie widziałem, żeby ktos narzekał, do tego za ostatnie kilka miesięcy widziałem tylko 1 odpienacz twistmana na targowisku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Na twistmana nie widziałem, żeby ktos narzekał, do tego za ostatnie kilka miesięcy widziałem tylko 1 odpienacz twistmana na targowisku.

Ja także nie doczytałem się złych opinii nt. Twistmana, ale nt. Vertexa też nic złego nie słyszałem, a wręcz przeciwnie. Pomijając wszelkie patriotyczne aspekty, wiem, że Vertex jest nadzwyczajnie dobrze zrobiony i całkiem cichy.

 

Dla mnie, jako dla laika (moje pierwsze morskie), najważniejsze jest, aby był bardzo cichy i łatwy w czyszczeniu. Co do samej jakości odpieniania, to zakładam, że są na podobnym i równie wysokim poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

także rozważałem Twistmana i Vertexa, wpadła oferta na targowisku więc zdecydowałem się na Twistmana. Przekonanie, że Polski producent a do tego ewentualne naprawy wymiany sprzętu będą zapewne szły sprawniej jak w przypadku Vertexa chociaż był nr. 1 w moich przemyśleniach nt zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test wypadł poprawnie, wiec akwarium zostanie także pomalowane :)

Co do odpieniacza, to z decyzja pewnie w tym tygodniu, ale będzie to Twistman lub Vertex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.