Skocz do zawartości
pasik21

Pomoc dla nowicjusza. Fzn-3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich maniaków solniczek. Posiadam już od kilku lat  zbiornik 325l roślinny i kostkę z krewetkami  z rodziny cardina.

 No ale w akwarystyce morskiej jest całkowitym nowicjuszem i prosiłbym was o poradę. Planuję start kostki 30x30x30. Filtr aquael fzn-3. Żywa skała. Woda z dojrzałego zbiornika.  Obejrzałem na YouTube taką propozycję wypełnienia filtra: Seachem Matrix, Seachem Purigen, Seachem PhosGuarg, Chemi Pure. Co z tego można wyrzucić, zamienić? Bo dodać to raczej nic się już nie da :)

Czytałem że w tą kaskadę można „wsadzić” Resun SK-300. Polecacie-odradzacie? Co wtedy jeszcze można włożyć do filtra?

Ma ktoś z kolegów fotki tej kaskady połączonej z Resun SK-300? Czytałem że trzeba ją po prostu ustabilizować w kaskadzie np. gąbkami ale czy wtedy wywalam koszyk ze środka? Brak koszyka spowoduje pewnie problem z ułożeniem rurki zasysającej wodę… :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w jednym koszyku mam matrixa i purigen. Po drugiej stronie bez koszyka znajduje sie filtrowata i grzalka. Odpiniacza nie uzywam i akwarium ma sie calkiem dobrze :)

Zeby zmiescic resuna musisz jeszcze wyciac otwor w pokrywie kaskady.


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a ja myślę że po upływie krótkiego czasu kostkę będziesz chciał zamienić na większe...zazwyczaj tak jest..sam wymieniłem z 120 na 250 choć częściowo dokupiłem życie.

Życzę odwagi na starcie...:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurka bez najmniejszych problemów się utrzyma bez koszyków. Ressun dobry pieniek jak się unormuje.miałem w96l i pienil bardzo ladnie. Co do wkładów się nie wypowiem działam tylko na podmianach i jest dobrze. I takie maleństwo tez da rade bez problemu na samych podmianach byle systematycznych. A najważniejsza rada kup większe.  Takie ze 3x. Koszt trochę większy ale miejsca dużo więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz miejsce i finanse to wystartuj coś większego, szczególnie na początek przygody fajnie by było chociaż ze 120 litrów, imho zyskasz więcej doświadczenia, będzie ciekawiej, nie bez powodu wszyscy tak doradzają.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kamas jaki model grzałki zmieściłeś w fzn-3? 

Panowie w 100% zgadzam się że przydałoby by się większe akwarium.  Moje marzenie to conajmniej 300 litrów.  Ale wiadomo te finanse... 

Nie mam też na razie miejsca na większe akwarium.   Te małe docelowo wrzucę po 325 l. 

No i trochę gratów do nowego maleństwa mam za darmo z odzysku :)

Edytowane przez pasik21 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydor theo 50W.

Ja powiem troche przewrotnie, ze ani chwili nie zalowalem, ze zalozylem akwarium 30 litrow. Wymaga ono jeszcze wiecej regularnosci, systematycznosci i zaangazowania niz duze zbiorniki. Trudniej jest utrzymac w tak malym szkielku parametry, ale jesli sie to juz uda masz praktycznie pewnosc, ze poradzisz sobie z wiekszym litrazem. Poza tym mniejsze akwarium to mniejsze naklady finansowe i mniejsza strata w razie rezygnacji.

30tka to fajny poligon doswiadczalny ale oczywiscie w miare jedzenia apetyt rosnie i sam w niedziele zalewam wieksze szkielko :)

powodzenia!

Edytowane przez Kamas (wyświetl historię edycji)

333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz w tak malym zbiorniku potrzebny jest tylko przy dojrzewaniu,pozniej robi wiecej zlego niz dobrego,mam takie nano aquaela 30 l,ktore z powodzeniem leci bez odpieniacza juz ladne pare lat.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odpieniacz w tak malym zbiorniku potrzebny jest tylko przy dojrzewaniu,pozniej robi wiecej zlego niz dobrego,mam takie nano aquaela 30 l,ktore z powodzeniem leci bez odpieniacza juz ladne pare lat.


Kolego możesz rozwinąć myśl?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lapsiak84 napisał:

 


Kolego możesz rozwinąć myśl?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

jak wiadomo wszystko co przejdzie przez odpieniacz jest martwe. jaki by to nie był  odpieniacz to w 30L będzie przewymiarowany i wyjałowi wodę z pożytecznych bakterii itp.

myślę że oto  chodziło  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest , że w większym zbiorniku masz praktycznie nieograniczone pole do popisu - większość rybek i zwierzątek możesz wpuścić . Małe baniaczki też mają swój urok i jest masa malutkich rybek , innych zwierzątek ( krewetki , krabiki itp )   i szczepki korali , które będą dobrze czuły się w takim akwarium . Ja zaczynałem swoją przygodę z morszczyzną od dużych zbiorników , z czasem zacząłem zmniejszać gabaryty . Plusem jest też fakt , że docelowo na taki baniaczek wydasz kilka tysi a duży pochłonie od kilkunastu w górę . Nie potrzebny też odpieniacz i inne hałaśliwe urządzenia . Mam teraz kostkę 30L i jest pięknie i cicho .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wainer a odpieniacze na kostkę lipową?

Ze stwierdzeniem iż wszystko co przejdzie przez odpieniacz jest martwe bym zachował wstrzemięźliwość, w delikatnej nadinterpretacji Twojej wypowiedzi odpieniacz jest panaceum na całe zło związane z działalnością sinic i bakterii chorobotwórczych przywleczonych do systemu. A tak nie jest. Rozumiem iż upraszczasz i najbardziej chodziło ci o mikro życie jakie toczy się w naszym baniaku, fito i zooplankton. Lecz da się poprowadzić 30l bez odpieniacza, trzeba tylko zwrócić uwagę czym i w jakiej ilości zasiedlamy kostkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, chwialek napisał:

wainer a odpieniacze na kostkę lipową?

Ze stwierdzeniem iż wszystko co przejdzie przez odpieniacz jest martwe bym zachował wstrzemięźliwość, w delikatnej nadinterpretacji Twojej wypowiedzi odpieniacz jest panaceum na całe zło związane z działalnością sinic i bakterii chorobotwórczych przywleczonych do systemu. A tak nie jest. Rozumiem iż upraszczasz i najbardziej chodziło ci o mikro życie jakie toczy się w naszym baniaku, fito i zooplankton. Lecz da się poprowadzić 30l bez odpieniacza, trzeba tylko zwrócić uwagę czym i w jakiej ilości zasiedlamy kostkę.

Zgadzam się z tobą bo widziałem dużo małych kostek które bez odpieniacza funkcjonują bardzo dobrze przez parę lat.

osobiście uważam że odpieniacz na kostkę jest dużo lepszy od resuna itp. tylko ta babranina z wymianą kostek jest mocno kłopotliwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie. Akwarium wystartuje bez odpieniacza.

Doradźcie  tylko jeszcze  czy "ładować" wszystkie cuda czyli Seachem Matrix, Seachem Purigen, Seachem PhosGuarg, Chemi Pure.

Człowiekowi z filmików z YouTube akurat to wypaliło. I działało póki nie popełnił błędu z niewłaściwym doborem korala który rozkładając się prawie położył ekosystem. No ale cóż uczymy się przecież na błędach. Dobrze że odratował mini rafkę i podzielił się swoja wiedzą :)

Kolega Kamas dał matrix i purigen. Jest zadowolony. Grzałkę schował do kaskady. Myślę że z tą grzałką to świetny pomysł bo w tak małym akwa trochę zabiera miejsca... Tylko oczywiście ja mam "normalną" z aquala 50W :) Na szczęście gratisową i z racji jej rozmiarów jestem skłonny ją zmienić.

Docelowo w obsadzie małe krewetki, ślimaki i krabik ale jeszcze daleka droga do ich wyboru i wpuszczenia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez rok mialem kostke 30l. Chodziła na standardowym filtrze Aquaella. Nie dodawałem żadnych absorbentów tylko dbałem o podaż składników odżywczych. Dzięki temu nabrałem doświadczenia i po roku przesiadłęm się na 300 litrów :)

Kluczem do sukcesu była pokora i umiar. W zbiorniku miałem tylko koralowce i 3 małe sexi shimps. Z koralowców rosły ładnie Caulastrea i Duncanopsomia oraz troche miekkich. Robiłem też regularne podmiany 5l na tydzien.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pasik21 napisał:

Dobra panowie. Akwarium wystartuje bez odpieniacza.

Doradźcie  tylko jeszcze  czy "ładować" wszystkie cuda czyli Seachem Matrix, Seachem Purigen, Seachem PhosGuarg, Chemi Pure.

Człowiekowi z filmików z YouTube akurat to wypaliło. I działało póki nie popełnił błędu z niewłaściwym doborem korala który rozkładając się prawie położył ekosystem. No ale cóż uczymy się przecież na błędach. Dobrze że odratował mini rafkę i podzielił się swoja wiedzą :)

Kolega Kamas dał matrix i purigen. Jest zadowolony. Grzałkę schował do kaskady. Myślę że z tą grzałką to świetny pomysł bo w tak małym akwa trochę zabiera miejsca... Tylko oczywiście ja mam "normalną" z aquala 50W :) Na szczęście gratisową i z racji jej rozmiarów jestem skłonny ją zmienić.

Docelowo w obsadzie małe krewetki, ślimaki i krabik ale jeszcze daleka droga do ich wyboru i wpuszczenia.

 

 

na pewno nie walił bym wszystkiego na raz. przy starcie wystarczy matrix i wata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pasik21 napisał:

 Czytałem że w tą kaskadę można „wsadzić” Resun SK-300. Polecacie-odradzacie? Co wtedy jeszcze można włożyć do filtra?

Z mojego doświadczenia to nie jest potrzebna kaskada i odpieniacze w takich kostkach.

Regularne podmiany i będziesz Pan zadowolony:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam praktycznie identyczny zetsaw w filtrze FZN3 mam pokruszoną skałe i  grzałkę Aquael Easyheater 50w ew do obniżenia no3 daje purigen, i to wszystko wata w dobrze funkcjonującym filtrze jest zbędna, Resuna chciałem kupic ale na co tygodniowych podmiankach 15% akwarium doskonale funkcjonuje w tak małym akwarium Odpieniacz to tylko wydatek.

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 30l aquaela w filtrze siedzi gabka,rowaphos i wegiel coco carbon,podmianki 3-5 litrow tygodniowo,zbiorniczek oko cieszy obsada acany,fungie,rico itp,sol tylko red sea lub colombo w zaleznosci co mam,jestem fanem soli wytwarzanych z odsalania wody morskiej,w szczegolnosci w nano rafkach.Jesli chodzi o odpieniacz -jakikolwiek na igle wytrzepie nam caly plankton i mikroelementy z tak malego zbiornika,jesli juz ktos sie uprze to kostkowy mozna dac-jest mniej agresywny co do planktonu i mikroelementow.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do adsorbentów to bym dał na cały czas ze 100-200 g matrixa plus tylko na początek  phosguardu sikema,  jak wiadomo glonki uwielbią po4 a no3 "tylko" lubią:) plus nie jest on taki "toksyczny" dla korali jak po4. Plus węgiel ale uważaj jaki, ostatnio ktoś wklejał filmik i aquael'a wypadł ok. Bo niektóre puszczają po4 a w małym baniaczku mogą pokrzyżować Ci plany. Ale......  odpalaj, odpalaj ten zbiornik jak najszybciej;)


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, orthoptera napisał:

wata w dobrze funkcjonującym filtrze jest zbędna

wszystko się zgadza ale my tu piszemy o starcie zbiornika a na tym etapie jest bardzo przydatna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w fzn3 siedzi siporax 500g i chemi pure blue 312g

mysle ze ewentualnie do tego mozesz dodac jedynie matrixa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, żeby nie zakładać nowego tematu to podczepie się z zapytaniem.
Jaki max litraz akwa mogę mieć żeby działał na fzn3 i podmiankach bez odpieniacza?
Nie chce na razie inwestować w odpieniacz, sumpa itp tylko nabrać doświadczenia i zobaczyć czy morszczyzna jest dla mnie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.