Skocz do zawartości
Diabel

Pomocy życie umiera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim dostałem wyniki z laboratorium triotona i jestem trochę w szoku... w załączniku są wyniki, pomóżcie mi teraz jak mam uzupełnić braki i czy ewentualny praktyczny brak Ca mógł wpłynąć na śmierć ślimaków?

doc.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co uzupełniać braków. Trzeba wymienić całkowicie wodę w akwarium. Wapń - właściwie brak, potas bardzo nisko. Kup normalną, firmową sól i zrób jeszcze raz wodę. Może ta partia soli jest taka kiepska, a gościowi w sklepie po dolewkach nie "wyszedł" niski wapń. może ma reaktory i poziom jest kompensowany - trudno powiedzieć
Szkoda, że nie ma poziomu jonów Cl-. Może "zapomnieli" dodać CaCl2 do soli

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2017 o 14:02, Diabel napisał:

Sól firmy Coral Master ( mieszkam w Niemczech, jest to sól sklepu w krórym się zaopatruje i właściciel sam jej używa w swoich akwariach.

Nie masz korali więc nie ma co u ciebie tak wyjałowić wodę. Wywal tą sól, i wymień wodę w akwarium na jakiejś normalnej soli.

Przynajminej wiadomo, że to nie miedź.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wymieniając dała wodę uruchomię proces dojrzewania od nowa :( nie można braku Ca uzupełnić, kupić nową sól i robić co tydzień małe podmiany?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak nie robił. Zwyczajnie wymienił wodę. Dojrzewanie nie będzie pewnie jakieś dramatyczne, ale przynajmniej będziesz wiedział, że nie masz niespodzianek w soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musiałbyś dać bardzo dużo Ca, uzupełnić potas stront, sód, Jak dasz dużo na raz to jest ryzyko, że zdestabilizujesz pH i KH. Wymień wodę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Diabel napisał:

Jaką sól polecacie?

 

Ja startowałem na Instant Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden kolega podsunął myśl że to skała mogła wciągać Ca, a że nie było robione podmian to nie było uzupełnienia. Dla pewności zrobię jeszcze jutro test Ca rozpuszczę w 1l wody ro sól i zobaczę jaki wynik pokaże

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzelismy testy, no nie wiem czy brak wapnia mogl zabic slimaki...
Coz koledzy dobrze radza, wymien wode ja polecam sol fauna marin.
Jednorazowa wymiana gwarantuje ze jesli masz jeszcze jakis toksyny niezdiagnozowane to sie ich pozbedziesz.
Jednak jesli jak pisales masz juz zycie ktore nie zdycha to rownie dobrze mozesz w 4-5 mniejszych podmianach doprowadzic do wymiany wody. Ale nie rozbijalabym tego na 4-5tyg tylko na 2.
Z moich doswiadczen wynika ze jesli wymieni sie ok 30-40% wody to wywala okrzemki/dino.
Ale ustepuja szybko ok 2-3dni (i wtedy znowu podmiana u ciebie) i nie ma ponownego dojrzewania.
Ale musisz zdecydowac sam ;)
W zasadzie kazda decyzja bedzie ok.
Po zmianie wody i soli odczekaj kilka dni, wpusc cos prostego - capnella, slimak czy krabik i zobacz jak sie sprawy maja


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom Ca jak najbardziej mógł zabić ślimaki. Choćby zaburzając równowagę jonową komórek. Parametry wody morskiej są bardzo konserwatywne, a Ca2+ jest jednym z ważniejszych jonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co zrobić ze skałą wymieniając całą wodę? micha i falownik do środka plus obecna woda z akwa?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pisałem żeby zrobić testy Ca i Mg ,ze sol jest kiepska ....

moim zdaniem nie musisz wymieniać 100% wody ja bym  zostawił  10-15 procent ,dorobił bym  tyle nowej solanki żeby zakryło skale i pozniej szybka akcja wylewam wode i wlewam nowa nie trzeba nic wyciągać i przekładać :P ale to Twoja decyza .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zlej wody ile się da i od razu zalej świeżą solanką, wcześniej przygotowaną na porządnej soli np. Instant Ocean, Red Sea Salt. Życia i tak praktycznie tam nie masz. Te kilka wieloszczetów powinno dać radę, a jak nie przeżyją to i tak przyniesiesz je razem ze szczepkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj solanke z tej soli felernej soli i zrób na niej testy - głównie Ca. Jak wyjdzie tak jak w tritonie to masz dwie opcje - albo walnięta sól, albo test. Jak masz pewność co do testu to weź wyniki, zabierz do sklepu razem z solą i żadaj od sprzedawcy wymiany na inna sól - znanej marki. Następnie zrób 4-5 duzych podmian w ciagu tygodnia. A następnie co tydzień.

Dojrzewanie na pewno będzie, ale to juz pewnie wiesz.

 

pozdrawiam

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester dobrze radzi co do reklamacji ;) czlowiek czasem przy morszczyznie zapomina o elementarnych zasadach ekonomii ;)
Jesli zdecydujesz sie na zmiane calej wody to przygotuj w baniakach nowa morska w ilosci jakiej potrzebujesz - spuscisz cala stara i od razu zalewasz nowa - nic sie skale nie stanie bez wyjmowania z akwa, zycia masz i tak sladowa ilosc, wieloszczety nawet jak zdechna to przy dobrych warunkach pojawiaja sie niewiadomo skad. Poza tym one sa w piach jak mowiles wiec przezyja.
Co do wody - ja u siebie robilsbym wymiane podmiankami tak jak Ci pisalam, teraz Tester (ktorego mam za autorytet, czytam artykuly, no po prostu mam szacun do goscia ;) pisze podobnie wiec moze jeszcze raz przemysl.
W sumie po takim czasie na pewno masz juz w wodzie nawet tak ubogiej jakies bakterie i szkoda by je wylac a przy podmiankami zachowasz 'stadko' startowe.
Leel00 dobrze wiedziec, pogrzebie w necie w tej kwestii w koncu czlowiek uczy sie cale zycie - po prostu smierc slimaka w godzine niecodziennie sie zdarza, nie mialam nigdy takiej akcji ani w slodkim ani w slonym


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyjaśniona po rozrobieniu soli w 1l wody RO wynika Ca 320 ppm a kh 15dgh :(. Mam nową sól Instant Ocean Reef Cristal i zaczynam przygotowywać nową solankę 150l. Wymieniam całą wodę nie będę się pierdaczyć w podmianki... W ramach rekompensaty dostane jeszcze 200l wody z działających zbiorników żeby dojrzewanie nie trwało zbyt długo. Dziękuje wszystkim za pomoc i typy gdzie mógł być problem.

 

Pozdrawiam

Diabeł

Edytowane przez Diabel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się z tą wodą, czy nie była aby na tej samej soli. Żebyś sobie kuku nie zrobił


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliśmy testami wodę z akwa Ca 440, Kh 8, widocznie tamta partia była wadliwa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz nauczkę, że trzeba używać sprawdzonej soli przez wielu morszczaków, a nie jakieś wynalazki. Jaką sól będziesz miał bo Instant Ocean to co innego niż Reef Cristal. Ta pierwsza zalecana jest na start, a druga dla dojrzałych, zasiedlonych zbiorników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie ok na IO ;) dzialaj, szybka podmianka i jedziesz dalej z morskim - nie sluchaj nabijaczy postow, kazdy sie uczy na bledach. Powodzonka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości jak się temat skończył?

Podmieniles cała wodę czy częściowo i czy pomogło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.