Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przyjemność pokazać wam mój zbiorniczek który jest w fazie kompletowania sprzętu. Wcześniej już pytałem o opinie na temat komina centralnego i spotkałem się z większością negatywnych opinii. Mimo to zdecydowałem się na takie rozwiązanie, im bliżej startu tym bardziej jestem zadowolony że się zdecydowałem.

Szafka DIY, Lampa DIY, Pokrywa DIY i sump również zrobiony przeze mnie.

Zaczęło się od projektu w inventorze, tak też zleciłem wykonanie zbiornika całego ze szła optiwhite.

akwarium.jpg

Zanim zostało wykonane akwarium zdecydowałem się na wykonanie szafki.

szafka.jpg

W między czasie zamontowałem drzwiczki i odebrałem akwarium.

17467817_120332000078594152_1284740099_n.jpg

Więc nadszedł czas na sump i pokrywę akwarium.

Lampa DIY jak już wspomniałem. Nie jest oczywiście jeszcze skończona.

17506323_120332000097019461_754087322_n.jpg

I całość, pokrywa będzie oklejona okleiną w kolorze szafki. W środku widać już próbkę materiału z którego będzie komin.

17495845_120332000082769000_1321880419_n.jpg

Sump z trzema komorami.

17505807_120332000121337289_2109078499_n.jpg

 

 

17506323_120332000097019461_754087322_n.jpg

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia!


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi się wydaje ale w sumpie masz wszystkie przegrody na jednym poziomie...dodatkowo wysokim. Jak woda będzie przeplywac i co w przypadku zaniku pradu? 

No ale powodzenia :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje,

Odnośnie sumpa to przegrody mają powiercone otwory, zewnętrzna przegroda nisko a wewnętrzne w połowie wysokości czyli ok. 13cm

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile centymetrów korona zachodzi na szkło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przegrody masz rozparte pomiędzy płytami z plexi  które jednocześnie opierają się o ściany sumpa? Bo widać że chyba nie dolega to wszystko do szkła. Może być problem jeśli z czasem nazbiera się tam jakaś organika i parametry będą wariować, a Ty będziesz szukać przyczyny. 

Skąd pomysł żeby zrobić otwory wiercone, czy nie będzie z tym problemy że poszczególne zarosną osadami glonami. Będziesz mieć dużo pracy z tym i któregoś dnia Ci się znudzi. Wiem że można czyścić, ale po co sobie dokładać. Na spokojnie sobie przemyśl bo widać że trochę na siłę. 

Te otwory będą spiętrzać wode, a co jeśli przepływ będzie różny. Mogą dziać się cuda i odpieniacz nie będzie miał stałego poziomu. Jakiej średnicy masz te otwory?

Zobacz sam jak spiętrza grzebień wode a co będzie dziać się u Ciebie. 

Powodzenia.

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2017 o 12:45, rafik25 napisał:

Ile centymetrów korona zachodzi na szkło?

Korona zachodzi 4cm na akwarium

Dnia 29.03.2017 o 11:09, MichałAsia napisał:

Te przegrody masz rozparte pomiędzy płytami z plexi  które jednocześnie opierają się o ściany sumpa? Bo widać że chyba nie dolega to wszystko do szkła. Może być problem jeśli z czasem nazbiera się tam jakaś organika i parametry będą wariować, a Ty będziesz szukać przyczyny. 

Skąd pomysł żeby zrobić otwory wiercone, czy nie będzie z tym problemy że poszczególne zarosną osadami glonami. Będziesz mieć dużo pracy z tym i któregoś dnia Ci się znudzi. Wiem że można czyścić, ale po co sobie dokładać. Na spokojnie sobie przemyśl bo widać że trochę na siłę. 

Te otwory będą spiętrzać wode, a co jeśli przepływ będzie różny. Mogą dziać się cuda i odpieniacz nie będzie miał stałego poziomu. Jakiej średnicy masz te otwory?

Zobacz sam jak spiętrza grzebień wode a co będzie dziać się u Ciebie. 

Powodzenia.

Myślałem już o tym, aktualnie jest to rozwiązanie przejściowe i planuję większy sump. Co do odstawania boków uszczelniłem to sylikonem i do czasu aż zmienię sump nie powinno być problemów. Otwory są w 3 rzędach po 20 i 10mm średnicy każdy. Robiłem już test i jak na razie śmiga bez uwag jednak pompa okazała się zbyt głośna i zamówiłem jebao dcs 3000. Najbliższa aktualizacja w święta - planuje start na ten okres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna pompa, mam ją w nowym zbiorniku, działa na 70% mocy i na tą chwile jej nie słychać, fajnie rusza bo rozpędza się od zera. Chociaż mogła by szybciej ze względu na odpienaicz, który po zaniku prądu jest zanurzony bardziej niż na co dzień i wywala zaraz piane napełniając kubek, Mam szurana 150 i tam kubek jest dość duży, napełnia się w jakieś 20 sekund, trzeba prawdopodobnie zrobić zwłokę uruchamiania odpieniacza, bo przelej kubek razem z urobkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość już ruszyła. Tydzień później niż zakładałem,w święta baniak był już zalany i się okazało że jeden śrubunek cieknie - uszkodzona uszczelka, nie zauważyłem przy montażu. Co do pompy - pierwsza klasa. Pracuje na 50% i prawie że jej nie słychać z odległości 3m. W przyszłym tygodniu planuje dokończyć oświetlenie. Całość na suchej skale, suchym piasku. Klej i tak obrośnie glonami wapiennymi więc nie przeraża mnie kolor.

 

 

akwarium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy z kominem na środku, fajnie to wygląda. Dlaczego nie obklejiłeś komina do samego dołu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Pomysł ciekawy z kominem na środku, fajnie to wygląda. Dlaczego nie obklejiłeś komina do samego dołu?

Dzięki. Przyjdzie kilka cm piasku i na to skała więc nie będzie tego widać. Na kominie jest ok. 4kg skały - 3 poziomy półek, średnio to widać na zdjęciu dlatego przy podstawie będzie jeszcze ok. 3kg. Zaletą komina jest to że w każdej chwili mogę go wyciągnąć, dokleić skałę lub zrobić cokolwiek innego.

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł z tym zabudowaniem komina.

Po zarośnięciu koralami będzie to fajnie wyglądać ...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakieś foto jak wygląda przy włączonym oświetleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy miesiąc już prawie minął. Po 3cim tygodniu gdy zacząłem świecić wysypało glony. Trafiła również do zbiornika xenia i grzybki discosoma superman. Świeciłem po 8h ale stwierdziłem że na pierwszy etap zbiornika zmiejsze czas do 6h. W rzeczywistości nie jest tak niebiesko jak na zdjęciu, nie mogę zrobić lepszej fotki telefonem. Oświetlenie to 8xRoyal Blue, 8x Cool White, 8x Ultraviolet. Zamówiłem również sump z prawdziwego zdarzenia.

a1.jpg

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 42.

Do zbiornika jakiś czas temu trafił ukwiał, kilka ślimaków, 3 SPSy. Na okleinie komina zaczęły się pojawiać już rurówki. W tym tygodniu prawdopodobnie odbieram nowy sump.

Bez tytułu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 52.

Nareszcie odebrałem sump, pierwsza rybka babka valenciennea sexguttata oraz pierwsza inwazja - valonia przywleczona na pierwszej szczepce. Aktualnie jest w natarciu ale planuję kontratak w postaci mitraxa. Dodatkowo czyscik flipper max - cudeńko. 

19264802_844804829003851_797892305_n.jpg

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem pełno valonii - ale mitrax naprawdę daje rade z tym glonem.

Nie nagrzewa się akwarium od piekarnika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 85.

Babka padła w ciągu pierwszych 24 godzin od wpuszczenia, do zbiornika trafił mitrax, walczy z valonią ale słabo mu to idzie. Przy małych zmianach poza zbiornikiem spadła mi szczepka z seriatopora i się cała połamała. Próbowałem ją pokleić i w skutku tego prawie cały koral obumarł ale część żyje i daje rade :)

 

 

20134654_861870090630658_735035460_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 93.

Do zbiornika wczoraj trafiły 2 błazny i krewetka czyszcząca. Wszystko powoli do przodu, mitrax słabo sobie radzi z valonia więc biorę ją na przeczekanie.20371090_1574992399239191_1629332581_n.thumb.jpg.3249e71b54f2459a7c9419b4ebbd7535.jpg20403598_1574992402572524_270820380_n.thumb.jpg.20682e4ae1f3e3b5146f5706dcbf36f2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry :

zasolenie : 1,026

NO3: 0

PO4: 0

kH: 7,4

Ca: 400

Mg: 1320

 

Do akwarium trafiło kilka nowych szczepek, żadnych strat. Na tylnej szybkie zrobiła się łąka ale nie przeszkadza mi to.

image.jpg

image.png

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł z umieszczeniem skały w centrum, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Bardzo  ciekawy projekt, jak tam postępy, jakieś zdjęcia?  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Fotki dopiero za tydzień, w akwarium sporo zmian.

Wygrana walka z cyjano ale za to straciłem 1 spsa i krewetkę. Doszedł odpieniacz i 2,5kg skały.

Valonie na chwilę obecną ignoruję - mitrax leń! Rozważam kupić drugiego.

Z dobrych rzeczy, wysyp gąbek białych i czerwonych, glonów wapiennych różowych i zielonych.

Dodatkowo masa jajek ślimaków na szybach ale małych w ogóle nie widać.

 

Edytowane przez Wiciak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.