Skocz do zawartości
wiks

Oświetlenie DIY czy nie za mocne?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Kostka 35x35x35 (42l) ma ok 4 tygodni
za chwilę będę się zastanawiał nad wpuszczeniem pierwszego życia

Zrobiłem oświetlenie na 18 diodach 3W + soczewki 60 stopni
Co sądzicie czy nie będzie za mocno
Wolałbym przed wpuszczeniem czegokolwiek poprawić niż potem martwić się że coś ginie przez zbyt mocne światło.

2 red
4 białe
2 UV
5 DeepBlue
5 Blue

akwa.jpg


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

Pierwsza odpowiedź potwierdza to co myślałem ale nie przyjmowałem do siebie :).

Proponujesz zmienić na diody 1W ? - bedzie ok ?


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mathom napisał:

Nie, proponuję zmniejszyć moc - masz zapewne jakieś drivery w PWM ? Na forum masz mnóstwo sterowników DIY do PWM, w tym mój ;)

WIem że są nawet mam wszystko do zbudowania tego. Raz się przybrałem ale nie wyszło wiec leży w szafce na razie. Próbowałem od Magu robić jakiś czas temu. Oki może po majówce jak wrócę to się przybiorę jeszcze raz do tego może pokombinuje z twoim projektem :)


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego prostszego a automatycznego niż sterownik Maga nie znajdziesz...warto skorzystać z jego płytek, wtedy wszystko zamienia się w projekt plug and play. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest za duzo,zobaczcie ten baniak-

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=21327208


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

w 60l miałem 54W - skręcone na 70-80%

Silvia czy coś się działo jak było 100% czy po prostu miałeś skręcone ?


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 80 L mam 90W netto real , jak zjarałem sterownik i szło na 100 % to korale się pozwijały .jak szła na 70% niebieski i 40 % biały to discosomy zaczęły zwiewać w cień .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakiej mocy masz driver/y, zasilacz stałoprądowy? Może nie masz aż takiej mocy i diody są wysterowane mniejszym prądem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

O jakiej mocy masz driver/y, zasilacz stałoprądowy? Może nie masz aż takiej mocy i diody są wysterowane mniejszym prądem?

Mam drivery do power led

3 obwody po 6 diod - kazdy zapala sie co 30min - ostatnie białe


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ile mA masz te drivery ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.4.2017 o 18:33, Peniek napisał:

Nic nie jest za duzo,zobaczcie ten baniak-

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=21327208

 

No i jak długo to funkcjonowało?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Chciałem zakładać nowy temat, ale dobrze że trafiłem na ten.

Akwarium 60x30x30.

Nad nim 12x 3w: 10000K, 15000K, 420-430nm, 440-450nm, 460-465nm, 470-475nm. 2 sztuki każdego rodzaju. Soczewki 90°

+ (2x24w Narva Blue 2)

Lampa znajduje się 20cm nad powierzchnią wody.

Przez pierwsze dwa tygodnie (były tylko ledy) wszystkie SPS ładnie polipowały. Potem stojąca w połowie wysokości akwarium Montipora przestała polipować tam gdzie pada światło, hystrix stojący 10cm pod powierzchnią również. Pocillopora stojąca najniżej z boku zbiornika, która wcześniej marudziła, zaczęła ładnie polipować, nabierać kolorów. Po kilku dniach dopaliłem dwie świetlówki Narva Blue 2. Pocillopora wydaje się zachwycona, za to z Hystrixem coraz gorzej, teraz przestawiłem go na dno. Montipora nadal polipuje tylko od dołu.

Wyłączyłem ledy, teraz świecą tylko dwie świetlówki. Montipora i seriatopora stoją na dnie.

Jak myślicie? Korale prześwietlone?

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję:

 - usunąć soczewki. Tylko skupiają światło a powinno być max rozproszone.

 - ograniczyć moc do 30% (np. driverem lub zasilaczem z funkcją ściemniania - ja używam MeanWella 3x LPF-40D-54 i 2x LPF-60D-42  w większej, 3 segmentowej lampie mojej konstrukcji. Zasilacze te mają wejście na potencjometr lub napięcie sterujące 0-10V lub PWM)

- jak będzie źle to o 10% zwiększyć moc po ok. 1 miesiącu.

Ja miałem stosunek światła 240W LED /300L i wszystkie korale mi wyjaśniały. Zmniejszyłem do 30% i jest teraz ok. Stosowanie soczewek powoduje, że jest mniej  równomierne światło w akwarium. Raczej używać dyfuzorów światła......

 

Edytowane przez Toyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Toyo napisał:

Proponuję:

 - usunąć soczewki. Tylko skupiają światło a powinno być max rozproszone. (...)

soczewka soczewce nierówna - może nie tyle usunąć ale dobrać odpowiednie

np. takie LXPm_s.jpg

"gołe" diody świecą 120 - 140 stopni więc jak założysz soczewkę 60 stopni to masz oświetlenie punktowe ale jak dasz 90 czy 120 stopni to światło jest trochę bardziej skupione ale nie oświetla przy okazji całego pokoju i okien sąsiada , moc (w niewielkim zakresie) można regulować też wysokością lampy (lub dać szronioną/mleczną osłonkę i też przy okazji rozproszy) a jak dasz lampę wysoko i nie masz soczewek to oświetlisz pół okolicy :) więc po co komu taka lampa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia:

Nie zależnie co byś nie robił każda soczewka nawet z rastrem rozpraszającym skupia bardziej światło niż goły LED. Dlatego lepie jest ledy zabudować pod kloszem dyfuzyjnym obejmującym całą lampę. O to by sąsiadów nie poślepć dba korona (na zdjęciach widzę, że jest bezpośrednio na zbiorniku. Nie będzie steresu.

 

W tak ustawionych diodach już teraz widać, że pewne strony korali skał etc bedą oświetlone innym światłem niż pozostałe, Może dojść do efektu w którym tył korala bedzie bardziej oświetlony UV niż Blue. Pewne obszary będą oświetlone mocno czerwonym ale słabo UV itd. itp. 

Dążymy do zasymulowania warunków naturalnej rafy a tam mamy światło idealnie rozproszone. Moim zdaniem to jes podstawowa wada lamp zbudowanych z pojedynczych diód.  Niestety trudno to inaczej samemu zrobić.

Teraz jest o tyle za poźno, że Wiks zainwestował w diody 3W. W tak małym akwarium lepiej by było zbudować lampę w większą ilość diod o małej mocy i rozłożć je równomiernie w raster. Ale że kasę wydał to najprościej zrobić to co napisałem powyżej. 

 

 

Edytowane przez Toyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2017 o 18:33, Peniek napisał:

Nic nie jest za duzo,zobaczcie ten baniak-

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=21327208

jest za dużo i nie ma co tutaj dyskutować,powieś nad swoim baniakiem lampę 250 wal w ledach na 100 % i wtedy pogadamy jak tam Twoje korale


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

"jest za dużo i nie ma co tutaj dyskutować,powieś nad swoim baniakiem lampę 250 wal w ledach na 100 % i wtedy pogadamy jak tam Twoje korale"

No i jeszcze trzeba by było poczekać ze 2 miesiące na efekt ostateczny......

 

Edytowane przez Toyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Sygen napisał:

jest za dużo i nie ma co tutaj dyskutować,powieś nad swoim baniakiem lampę 250 wal w ledach na 100 % i wtedy pogadamy jak tam Twoje korale

Kumpel miał nad 250ką 400 w światla i nic nie popalił.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Peniek napisał:

Kumpel miał nad 250ką 400 w światla i nic nie popalił.

Ale Ty Jarek piszesz na zasadzie bo ktoś tam miał gdzieś przeczytałeś,coś słyszałeś czy sam miałeś ledy nad baniakiem takiej mocy?Bo jeśli nie miałeś to słabe te argumenty żeby stosować ponad 1w/1l w ledach


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ktos tylko kolega u ktorego bylem nie raz i wiem co pisze,nie rób ze mnie idioty.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.