Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Na wstępie się przywitam :) Mam na imię Michał i jestem z Płocka. Akwarystyką słodkowodną interesuję się od ok 2 lat. Obecnie prowadzę z sukcesami dwa zbiorniki roślinne: 215L oraz 30L. Jednak teraz postanowiłem spróbować swoich sił ze słoną wodą. Nie będę pisał, że to piękny kolorowy świat, który bardzo mi się podoba :) Klasyk. No ale moja żona po wizycie w eRybce stwierdziła, że chce mieć coś takiego w salonie :)

A skoro małżonka się zgodziła, to cóż mogę zrobić? Trzeba się żony słuchać i założyć słone wody :D Nie będę się przecież droczył z małżonką ;)

Na początek chcę spróbować z czymś mniejszym. Ma to być w sumie taki poligon doświadczalny w celu poznania jak obchodzić się z takim zbiornikiem, koralami i innymi zwierzętami. Jeżeli wszystko się uda i nie będzie jakichś ciągłych plag to pewnie po jakimś czasie powstanie coś większego w miejsce roślinnego 215L...

Szkło: 50x30x35 OPTI

Światło: 2 x Decolight Duo 2x6W Marine (ew coś innego w LED ale mocowane do tylnej szyby? Bo na bocznej szybie planuję kaskadę)

Filtracja: na początek brak (docelowo pewnie FZN-3)

Odpieniacz: brak

Cyrkulacja: Jebao RW-4 (polecicie coś innego może tańszego na start?)

Kaloryfer: jakaś grzałka 50W

Skała: Fiji Man Made Rock 6-10kg

Piasek: ReeFlowers Pearl White Sand 7 kg

Ma to być suchy start. Akwarium będzie zalane dojrzałą wodą z podmiany.

Jeżeli chodzi o obsadę tego zbiornika to jeszcze nie wiem do końca. Na pewno będą 2 Błazenki i ze 2-3 Krewetki Czyszczące. Do tego jakieś ślimaki.

Obecnie kompletuję setup i chciałbym wystartować na początku lipca po powrocie z wakacji - nie chcę zostawiać świeżego baniaczka na 2 tygodnie bez opieki. Do tego czasu chcę jeszcze duuuuużo poczytać i popytać.

Chętnie też poczytam Waszych sugestii i porad. Z pewnością będą pomocne. I za nie z góry dziękuję...

Pozdrawiam

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz żywej skały i żywego piasku? Tańsza cyrkulacja do takiego akwarium, to może dwa razy Hydor koralia nano 900, lub po jednej 900 i 1600 w zależności od ilości skały i obsady, lub Jebao sw-2. Kaskady nie możesz dać z tyłu? Ile chcesz wydać na lampę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu sucha? Bo nie chcę mieć tych wszystkich nieproszonych gości. Ja wiem, że to fajne jak coś tam wyłazi z tych skał itd, ale parę osób poradziło mi abym wystartował na sucho. Ale może mi się jeszcze odmieni :) Ja wiem, że te wszystkie stworzonka są w sumie pożyteczne, ale... Sam już nie wiem - tyle porad ile osób :)

Niestety nie mogę powiesić kaskady z tyłu - bardzo bym chciał, ale kredensu w salonie nie mogę odsunąć 15cm od ściany. Tylko boczna szyba...

Ile bym chciał wydać na fajne światło? Sam nie wiem - dwie lampki Aquaela używane na gwarancji kosztowały mnie 160zł za komplet. Nie wiem, czy fajne światło może kosztować powiedzmy 200-300zł ? W sumie ile może kosztować parę diod LED? :)

Co do cyrkulacji - wolałbym jedną pompę do tego baniaka - może JVP 101? Jest tania i mocna...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych wszystkich nieproszonych gości i tak przywleczesz do akwarium. Prędzej czy później, ale i tak pojawią się. Zamiast JVP 101, to już lepsze będzie Jebao SW-2 lub RW-4. Za 200-300zł możesz sam zrobić lepsze oświetlenie, ale już kupiłeś taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale nie może nie będę się stresował na początku :)))

Jebao to już inna kasa zupełnie - to ma tylko mieszać wodę :)

Niestety lampki sam nie zrobię - lewa ręka jestem - problem polega na tym, że belki nie mogę zamontować - bo muszę mieć miejsce na tą kaskadę na bocznej szybie...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście piszesz o Jebao, a teraz, że za droga? Na żywej skale szybciej przejdziesz dojrzewanie, a na suchej będzie trwało to sporo dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale zapytałem w nawiasie czy można coś tańszego ;)

Chciałbym na sucho - ale może jeszcze zmienię zdanie?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa Tunze 6015 jest chyba tansza ?

A moze jeszcze przemysl, czy naprawde chesz sie ladowac w to hobby ? Latwo nie bedzie :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Stani napisał:

Pompa Tunze 6015 jest chyba tansza ?

A moze jeszcze przemysl, czy naprawde chesz sie ladowac w to hobby ? Latwo nie bedzie :thumbup:

Co konkretnego masz na mysli?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki filtr RO DI kupić?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasi :)

No to na razie mam:

- szkło FLOAT 50x30x35 z białym silikonem
- 2 x Decolight Duo 12W
- 2 x JVP 110 Nano
- FZN-1 jako ew pudełko na purigen i phosguard


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad tym światłem - czy na początek 2 x 12W 10000K + 2 x 12W 20000K da radę na 50L wody?

Filtr RO oczywiście kupię - jednak udało mi się wygospodarować trochę miejsca pod wanną :)

Start będzie prawdopodobnie na skale Marco Rocks (ok 6-7kg) oraz na suchym piasku koralowym Marco Rocks. Do tego bakterie.


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenia na początek starczy, najwyżej później jak wrazie będzie mało, to dołożysz jeszcze jeden lub dwa moduły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stratuj na żywej skale, ja postawiłem na ceramice i żałuję. 

Światło zakładaj odrazu takie jakie ma być docelowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

Stratuj na żywej skale, ja postawiłem na ceramice i żałuję. 

Światło zakładaj odrazu takie jakie ma być docelowe.

Ale to nie jest skała ceramiczna - to naturalna skała, tylko, że sucha...

Nie mam na razie innego światła... W sumie tych ledów wg moich obliczeń jest ok 1,2W/L :)

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja rowniez wystartowalem na suchej marco rocks i powiem ze nie jest zla ta skala;)

Do kolejnego baniaka rowniez ja kupie - dojzewanie na niej nie jest jakies uciazliwe i po dobrych 3 miesiacach pojawily sie algi wapienne

Swiatla tez nie moze byc za duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mihow1979 napisał:

Ale to nie jest skała ceramiczna - to naturalna skała, tylko, że sucha...

Nie mam na razie innego światła... W sumie tych ledów wg moich obliczeń jest ok 1,2W/L :)

Według pierwszego posta masz dwie lampy aquaela po 2x6W każda, co daje łącznie 24W. Akwarium dokładnie 52,5 litra.podziel 24 przez 52,5 i wyjdzie 0,45.....W na litr, a nie 1,2W. Coś tam źle policzyłeś lub masz inne lampy, niż podałeś w pierwszym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, maciej01 napisał:

Według pierwszego posta masz dwie lampy aquaela po 2x6W każda, co daje łącznie 24W. Akwarium dokładnie 52,5 litra.podziel 24 przez 52,5 i wyjdzie 0,45.....W na litr, a nie 1,2W. Coś tam źle policzyłeś lub masz inne lampy, niż podałeś w pierwszym poście.

No nie do konca. Ledy liczysz troche inaczej. Moc ledow powinno sie pomnozyc przez 2.5 co w moim przypadku daje 24W * 2.5 = 60W. Wiec jak sam widzisz bede mial ok 1,2W/L. I to sie sprawdza...

Oczywiscie przy ledach licza sie lumeny a nie waty, ale mozna to tak mniej wiecej przemnozyc. Zreszta sam Aquael podaje ze te ledy maja swoje zamienniki w T5. 

W roslinnym 200L mialem 4x18W w led i rosliny szalaly. Gdyby tego nie mnozyl przez 2,5 to przy takiej mocy nie byloby takiego efektu. 

45 minut temu, retro123 napisał:

Witam

Ja rowniez wystartowalem na suchej marco rocks i powiem ze nie jest zla ta skala;)

Do kolejnego baniaka rowniez ja kupie - dojzewanie na niej nie jest jakies uciazliwe i po dobrych 3 miesiacach pojawily sie algi wapienne

Swiatla tez nie moze byc za duzo

No wlasnie mi zalezy na troche delikatniejszym dojrzewaniu. Mam nadzieje ze w krotkim czasie skala bedzie wygladala jak zywa :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na żywo jak ta lampka świeci, moim zdaniem było ciemno. Ten przelicznik 2,5 możesz zastosować przy porządnych power LED, a nie z lampką aquaela. Masz 0,45W/l w LED, a nie 1,2W/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

Widziałem na żywo jak ta lampka świeci, moim zdaniem było ciemno. Ten przelicznik 2,5 możesz zastosować przy porządnych power LED, a nie z lampką aquaela. Masz 0,45W/l w LED, a nie 1,2W/l.

Czyli w kostce 30L byloby 0,22W/l. A jednak wielu osobom w tych kostkach na tej lampce wszystko ladnie rosnie :) Gdyby bylo tak jak piszesz to tam nic by nie roslo. 

Zerknij na kostke na YT na kanal Shopen Shrims...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kostce 30 litrów było by 0,4W/l. Shopen ma inną lampkę, Zetlight. Z tego co się orientuję, czytam to przeważnie ci co mają te oświetlenie aquaela dokładają jeszcze jeden moduł aktyniczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

W kostce 30 litrów było by 0,4W/l. Shopen ma inną lampkę, Zetlight. Z tego co się orientuję, czytam to przeważnie ci co mają te oświetlenie aquaela dokładają jeszcze jeden moduł aktyniczny.

W kostce w zestawie jest jedna taka lampka :)

A Shopen na poczatku mial wlasnie taka lampke. Dopiero potem zmienil na Zeta


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sie za bardzo rozczulac nad mocą lampy od aquaela

Nie jest to zadna petarda ale cos na tym napewno urosnie;)

Jak juz odpalisz solanke i zasiedlisz zyciem to wtedy zobaczymy co z tego bedzie

Ja zrobilem lampe 108w dla szkla 150l i jak sie okazalo musialem zmniejszac moc bo korale nie chcialy sie pompowac i slabo sie otwieraly...teraz wszystko jest wporzadku i rosna;)

Z czasem zobaczysz czy oswietlenie daje rade - nic tylko obserwowac zbiornik i wyciagac wnioski

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.