Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

:clowningBomba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tihs napisał:

w poniedzialek kup sobie pierwsza rybe :) 

To nie neonek za 3zl :) Poczekam 


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.seachem.com/stability.php -  "Fish and other aquatic species may be introduced at any time as long as dosage is maintained for 7 days."

@ Foto i po co spamowac ? ^^

 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, natan2012 napisał:

 Cierpliwości kolego cierpliwości:)

Z czym mam być cierpliwy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.06.2017 o 21:27, mihow1979 napisał:

Zrobiłem dzisiaj z ciekawości test PH Zoolekiem od słodkiego - wyszło mi między 7.5 - 8.0. Ciężko kolor odczytać

A dziwisz się że ciężko kolor odczytać?bo ja nie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, maciej01 napisał:

Proponuję przejrzeć, poczytać bo z Twoich wypowiedzi wygląda to tak, jakbyś jaja sobie robił z nas http://nano-reef.pl/forums/forum/56-dla-nowicjuszy/.

Dlaczego? Bo napisalem ze nie wpuszcze ryb do niedojrzalego baniaka? Bo zapytalem o proces dojrzewania? Jak na razie to Ty nie udzieliles mi zadnej sensownej i konkretnej odpowiedzi... Skoro masz tak bogate doswiadczenie to napisz konkretnie co mam robic. Sorry ale wk... mnie juz takie pisanie spamu...

Mam cos dac tym bakteriom czy nie i czekac tylko? Bo widze ze kazdy ma inne zdanie...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mihow1979 napisał:

Dlaczego? Bo napisalem ze nie wpuszcze ryb do niedojrzalego baniaka? Bo zapytalem o proces dojrzewania? Jak na razie to Ty nie udzieliles mi zadnej sensownej i konkretnej odpowiedzi... Skoro masz tak bogate doswiadczenie to napisz konkretnie co mam robic. Sorry ale wk... mnie juz takie pisanie spamu...

Mam cos dac tym bakteriom czy nie i czekac tylko? Bo widze ze kazdy ma inne zdanie...

Microbe-Lift Special Blend lej bez żadnej pożywki- naprawde bakterie godne polecenia. Pojawią się okrzemki itd. dopiero po ich ustąpieniu pierwsze życie :) Mam nadzieje, że dojrzewanie będzie krótkie, ale to indywidualna sprawa. U mnie kilka tygodni trwało. Dobrą robotę zrobiło u mnie fito, widzę wieczorami mnóstwo różnego rodzaju "robaczków". Zacząłem je lać jakoś po 4 mieśiącach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mihow1979 napisał:

Dlaczego? Bo napisalem ze nie wpuszcze ryb do niedojrzalego baniaka? Bo zapytalem o proces dojrzewania? Jak na razie to Ty nie udzieliles mi zadnej sensownej i konkretnej odpowiedzi... Skoro masz tak bogate doswiadczenie to napisz konkretnie co mam robic. Sorry ale wk... mnie juz takie pisanie spamu...

Mam cos dac tym bakteriom czy nie i czekac tylko? Bo widze ze kazdy ma inne zdanie...

Większość, może wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania jest w dziale dla nowicjuszy do którego link wkleiłem. Sensownych odpowiedzi napisałem już kilka, ale Ty nie słuchasz. Wystarczy wpisać w google microbe lift special blend i masz opis tych bakterii, a w nim nie ma słowa, żeby dawać pożywkę dla bakterii. Wlewasz odpowiednią ilość bakterii według opisu, instrukcji bez pożywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, natan2012 napisał:

Microbe-Lift Special Blend lej bez żadnej pożywki- naprawde bakterie godne polecenia. Pojawią się okrzemki itd. dopiero po ich ustąpieniu pierwsze życie :) Mam nadzieje, że dojrzewanie będzie krótkie, ale to indywidualna sprawa. U mnie kilka tygodni trwało. Dobrą robotę zrobiło u mnie fito, widzę wieczorami mnóstwo różnego rodzaju "robaczków". Zacząłem je lać jakoś po 4 mieśiącach.

Mam jeszcze trochę Stability i chciałbym je zużyć. Potem kupię Special Blend. Dzięki.

Godzinę temu, maciej01 napisał:

Większość, może wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania jest w dziale dla nowicjuszy do którego link wkleiłem. Sensownych odpowiedzi napisałem już kilka, ale Ty nie słuchasz. Wystarczy wpisać w google microbe lift special blend i masz opis tych bakterii, a w nim nie ma słowa, żeby dawać pożywkę dla bakterii. Wlewasz odpowiednią ilość bakterii według opisu, instrukcji bez pożywki.

J.W. Ale na razie co mogę zrobić? Coś wrzucić do baniaka czy nic nie robić i niech samo sobie radzi?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z suchą skałą, ale ja bym lał tylko bakterie i cierpliwie czekał, obserwował. Jak zaczniesz za dużo kombinować, to to może okazać się zgubne, obrócić się przeciwko Twojemu akwarium. Często najprostsze sposoby, metody są najlepsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh bo latwiej medrkowac niz porzadnie wytlumaczyc, jeśli Ci sie chce czytac to spróbuje. I nie probuje tu opisac swoich doswiadczen, tych sam mam bardzo mało, po prostu relacjonuje co wcześniej przeczytałem, w miare jak pamieć pozwala podaje tez zrodla. Uwazam, ze w tym hobby jak i w samym oceanie wiele jest jeszcze do odkrycia, dlatego podejscie typu 'robie to juz od 8 lat, wiec to jedyna sluszna droga' nie jest wlasciwe. 

 

To jest naprawdę świetny zbiór podstaw, wytłumaczony zwięźle i treściwie. Jak porzeczytasz oszczędzisz przede wszystkim sobie czasu, nie będziesz musiał czekać po każdym poście kto co i kiedy Ci odpisze.

 

Dojrzewanie nowego akwarium składa się jakby z dwóch etapów - cyklu azotowego i właściwego dojrzewania skały. Aby śledzić cykl azotowy ( NH4 -> NO2 -> NO3 ) potrzebne są minimum dwa testy na amoniak NH4 i azotany NO3, test na azotyny NO2 nie jest niezbędny, można go potraktowac jako ciekawostke hobbystyczna. Widz polega na tym, aby robić te testy conajmniej raz dziennie, dopiero wtedy, spisując i porównując wyniki jesteś w stanie obserwować, jakie życie rodzi się w pozornie pustym akwarium.

W nowym akwarium cykl zaczyna się od martwej materii organicznej, która gnijąc (bedac zjadana przez bakterie nitryfikacyjne) produkuje amoniak NH3 ( w żywej skale i piasku będą to przede wszystkim bonusy, które 'nie dały rady' po podróży, a przy starcie na suchej skale resztki Twojego naskórka, małe owady, roztocza i inne 'lądowe' pierwotniaki mieszkające na suchej pompie czy szybie ) Problem z żywą skałą polega na jej jakości, gdy trafia już do koncowego odbiorcy.  Gdybyśmy mieszkali blisko pacyfiku, moglbys kupic skale ktora po wyjeciu z morza trafi do Ciebie w ciagu 6 godzin, nikt jej za bardzo nie dotykał a na powietrzu spedziła w sumie pare minut. Do europy skala trafia glownie frachtem na statkach, bo pewnie tylko kilku bogatych Niemcow kupuje kamien z frachtu lotniczego. i o ile sama podroz w kontenerze trwa niecale dwa tygodnie, to skala po wyjeciu z lodki polinezyjczyka lezy jeszcze od tygodnia do miesiaca na jakiejs smierdzacej hali rybnej i gnije przyktyta wilgotna gazeta czekajac na fracht. W tym czasie miejscowi odlupuja co ladniejsze kawalki, odlawiaja zwierzeta i sprzedaja je droga lotnicza bogatym Niemcom. To co zostaje, i do konca nie zgnilo, laduje w sklepie akwarystycznym w Polsce i tez jeszcze od konkretnego sprzedawcy zalezy jak ja odgazuje ( o tym moze pozniej ). Sucha skale kupujesz zapakowana w folie w atmosferze ochronnej w fabryce i dotykasz ją pierwszy - zreszta sam wiesz o co w niej chodzi wybrales sterylny start :) Jest jeszcze hodowla zywej sklay gdzies na dnie atlantyku niedaleko kanarów, rozwiazanie idealne, ale znow tylko dla bogatych z ambicjami ekologa.

Amoniak jak wiekszosc chemii w życiu, jest niezbędny a przedawkowany staje się zabójczy. Dlatego wskazane są testy - jak Ci brakuje amoniaku to cykl nie ruszy, a Ty tylko bedziesz modlil się o więcej cierpliwości. Jesli proces gnicia wymknie Ci sie spod kontroli (patrz: testy), to nadmiar amoniaku zacznie zabijac najdelikatniejsze zwierzeta, a te same pozniej gnijac, zalatwia Ci reszte zbiornika. W dzialajacym i nie przekarmianym zbiorniku zrodlem amoniaku sa odchody zwierzat - część zarcia, które wrzucasz ryby i skorupiaki spalaja plywajac i rosnac, reszta zostaje w formie kupy - przysmaku bakterii nitryfikacyjnych. Ilosc kolonii bakterii musi rownowazyc ilosc kupy/gnijacego zarcia, dlatego w dziale szpital standardowym pytaniem jest obsada/karmienie. W nowym zbiorniku z żywą skałą zarciem aka paliwem dla pierwszego etapu cyklu sa gnijące resztki, w suchej skale tego nie ma, dlatego czytałeś o sposobie na wrzucanie martwej krewetki - to przyspiesza rozwój kolonii. Natomiast jesli zostawisz ja tam powiedzmy na tydzien, to tak jakbyś kupil zgniła skałę.

Nastepne w kolejnosci szkodliwosci dla ryb, jak i w kolejnosci cyklu sa azotyny NO2 - po kilku dniach bakterie zjadaja amoniak a ich kupa to wlasnie azotyny - paliwo do wzrostu dla kolejnego szczepu bakterii. Daj im pare dni (bakterie mnoza sie wykladniczo) i opanuja wzrost NO2 produkujac swoj rodzaj kupy - ostatni etap cyklu czyli azotany.

Azotany NO3 są względnie nieszkodliwe dla ryb, i dopiero znaczne zachwianie równowagi ( >40 ppm ) stanowi zagrożenie dla pierwszego błazenka. Jesli warunki dojrzewania sa optymalne - mam tu na myśli przede wszystkim dostepna dla bakterii powierzchnie (w slupie wody jest jakis 1% populacji, pozostale 99% czegos sie trzyma - dlatego lepiej przyniejsc ze sklepu garsc zywego piasku, niz 100L starej wody) i silna cyrkulacje 24h/dobę, zeby zapewnic bakteriom metode transportu - zalozenie ze cyrkulator kupie pozniej, to podobno jeden z wiekszych bledow poczatkujacych. Dlatego nalezy zwracac uwage na porowatosc i ulozenie skały - ma ona wpływ na przebieg samego cyklu, ale przede wszystkim na stabilnosc zbiornika na dluzsza mete, i rozmiar mozliwej do wprowadzenia obsady.

Po paru kolejnych dniach robienia testow zauwazysz spadek azotanów i tym samym cykl azotowy sie zakonczy - od paru innych parametrow (glownie PO4) zalezy jeszcze ile potrwa cale dojrzewanie. Mozesz wpuscic rybe albo ekpie, na korale jednak za wcześnie. Na dobre samopoczucie ryby, glony i okrzemki nie maja wplywu, stezenie gazow za to jak najbardziej. Nie mowie tu o starej szkole robienia cyklu na rybim gownie bez podmian i odpieniacza (to byl zwykly sadyzm wynikajacy z braku wiedzy). Korale sa znacznie bardziej delikatne i wymagajace - nie dosc ze toleruja znacznie nizsze wartosaci amoniaku i fosforanów to jeszcze przegraja w walce o pokarm i światło. Stad przekonanie, żeby nie wpuszczać ŻYCIA do niedojrzalego zbiornika, precyzyjniej jest powiedzieć żeby nie wkładać korali przed dojrzeniem sklały, a ryb przed zamknięciem cyklu azotowego.

Co do stability/MicrobeLift i wpuszczania ryb podczas cyklu, jesli SS/ML dziala i gazow nie ma to rybka plywa i jest cacy, rzetelna firma dobry zakup. No tak, ale co jesli to gowno nie zadziala a zbiornik zacznie za tydzień gnic jak szalony? Otoz ryba i tak bedzie plywac, jak gdyby nigdy nic wesola i najedzona - pod warunkiem, ze ma dobrego pana. Wezmy na przyklad kolonie rozkladajace amoniak, jesli w wodzie stezenie amoniaku wzrasta z dnia na dzien oznacza to, ze gnije wiecej towaru, niz bakterie sa w stanie przerobic (mnoza sie wprawdzie wykladniczo, ale tylko przez podzial na pol co kilkadziesiat minut - nie sa w stanie tego przyspieszyc, nie wazne jak duzo smacznej kupy bedzie dookola) Jesli stezenie rosnie w takim tempie ze zagraza rybie robisz podmiane - nie spowolni to cyklu w zadnym stopniu, bo i tak w wodzie ktora zostaje jest wystarczajaco duzo paliwa na kolejny dzien rozwojku koloni, a do tego czasu postepujacy proces gnilny dostarczy go wiecej. W skrajnym przypadku gwałtownego gnicia, jesli dostosujesz temperature i zasolenie, moglbys robic nawet codzienne podmiany po 50%, stezenie gazow wtedy nie wzrosnie ponad bezpieczna norme, a cykl nie wydluzy sie nawet o dzien. To oczywiscie skrajny przypadek i musial byś cale peto kielbasy do akwarium wrzucic, zeby miec taki kryzys. Problem zaczyna sie, kiedy bakterie zajma juz wszytkie dostepne w akwarium lokale, a gowna nadal przybywa, sa na to sposoby typu siporax, purigen i inne sztuczki.

TLDR: Rób (kup) testy, czytaj poradniki na forum i słuchaj porad, a potem SAM podejmij ŚWIADOMĄ decyzję co kiedy io dlaczego wpuścić do zbiornika.

 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam testu na amoniak i nie wiem czy jest w wodzie :( Dlatego pomyślałem u wrzuceniu dosłownie kawałeczka mięska na dzień/dwa aby bakterie coś konsumowały.

Niestety nie wiem co jest w tej suchej skale - czy jest tam coś co bakterie mogą konsumować...

Oczywiście cierpliwie czekam na jakieś glony - to by świadczyło o tym, że cykl trochę ruszył...

Dziękuję, że poświęciłeś swój czas aby to dokładnie opisać :) Ogólnie znam pojęcie cyklu azotowego bo przerabiałem to kilkukrotnie w słodkim...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh dla mnie za to są to nowości, napisałem to po części w nadzieji, że jeśli coś gdzieś po drodze mi się pokiełbasiło to koledzy wskażą drogę ;)

 

co do testów dla rybek - potraktuj je jak bude dla psa, albo kuwete dla kota i oszczedz w przyszkolsci zwierzakom ew. stresów ;)

z mojego mizernego doświadczenia: JBL/Salifert to zgadywanka trochę, do wapnia, magnezu i fosforanow mam RedSea Pro i robiac je czuje sie jak mały chemik. Dokladnosc zdecydowanie warta tej niewielkiej roznicy cenowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro szkło wystartowało to zapraszam do nowego wątku:

Pozdrawiam


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lampki czekałem ok 5 tygodni. Jestem z nich bardzo zadowolony. Powiesiłem je nad akwa ok 35 cm. Koralowce rosną jak szalone:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, pawellb napisał:

Na lampki czekałem ok 5 tygodni. Jestem z nich bardzo zadowolony. Powiesiłem je nad akwa ok 35 cm. Koralowce rosną jak szalone:).

jakie/które lampki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawellb napisał:

Na lampki czekałem ok 5 tygodni. Jestem z nich bardzo zadowolony. Powiesiłem je nad akwa ok 35 cm. Koralowce rosną jak szalone:).

Ale jakie lampki?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chińskie" z aliekspress, 24 watowe. Troszkę wcześniej dałem link do nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

już wiem - te które mają ładną tylko obudowę  - za 26$ mieszanka diod 7 000K i 460mn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowę ładną i sprawdzają się bardzo dobrze. Miałem wcześniej belkę na dwie t5. Zwierzątka rosły lecz pod tymi lampkami przyrosty super. Dałem też sps-y i też mają się dobrze.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.