Skocz do zawartości
Cichyppg

Swedzaca skora i wysypka po wpuszczeniu berghi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem mianowicie dzisiaj wpuszczalem berghie do zbiornika i przypadkowo przy dnie gdy obracalem kubek z berghia smyrnela mnie po ręce. Po godzinie od wpuszczeniu zrobiły mi się chrosty mega swedzace i w niektórych miejscach pokazuje się ropa. Mam pokryte całe ciało zapobiegawczo wypiłem 2l wapna na chwile się uspokoiło ale znów zaczyna swedziec. Czy ktoś miał taki przypadek ?

P.S zawsze mam zamiar zakładać rekawiczki ale nigdy nie dochodzi do tego finalnie. Mam nauczkę....

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pójdź z tym do dermatologa :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, bo nikt nigdy wcześniej nie opisywał podobnej sytuacji, zdarzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam jak kiedys mialem rane na palcu po wsadzeniu jej do zbiornika zaczela sie gnoic a sam palec napuchnal.Przypomnialo mi sie wtedy ze czytalem by uwazac z ranami,kiedy sie stosuje vodka method,gdyz moga sie wytworzyc jakies niekontrolowane i nieznane szczepy bakteri,ktore moga zaszkodzic...Palem w koncu sie zagoil,ale na miejscu autora udal bym sie do lekarza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berghia zjadając aiptasie zachowuje cześć jej nematocyst, aby chronić się przed drapieżnikami. Być może to właśnie z nimi miała kontakt Twoja skóra.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji że to "trochę moja działka" postaram się pomóc.

Powodów może być wiele ale warto na pewno zastosować miejscowo łagodny (nie zawierający alkoholu) środek dezynfekcyjny (polecam octanisept - jest super na wszelkie rany a dodatkowo nie powoduje szczypania/ pieczenia) dodatkowo zależnie jak to wygląda:
1. Podrażniona skóra uległa zakażeniu- zaczerwienienie/ból/ropna wydzielnina(mętna biało-żółta substancja która po wyschnięciu robi się twardą skorupą)/obrzęk/wyraźnie cieplejsza skóra w tym miejscu- zastosuj miejscowo maść z antybiotykiem (np maxibiotic bez recepty)
2. Berghia wydzieliła coś na co Ty jesteś uczulony/wrażliwy-zaczerwienienie, ból, obrzęk wydzielina surowicza (przezroczysty płyn jak wyschnie łatwo go zetrzeć)- zastosuj lek przeciwzapalny miejscowo (może być Panthenol na oparzenia słoneczne albo steryd w maści (hydrocortizol był kiedyś bez recepty- nie wiem jak teraz))

Jak przez kilka dni będzie się utrzymywać zgłoś się po coś mocniejszego po receptę do lekarza rodzinnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem u dermatologa wziął wymaz z jednego pęcherza i jutro będę wiedział dokładnie co to jest. Jak mu powiedziałem ze stało się to po wlozeniu rąk do akwa morskiego stwierdził że pewnie umieram haha idiota a nie lekarz ale dał mi maść i mam pić wapno. Swędzenie się utrzymuje nie tak jak wcześniej a wokół tych bali robi się mocne zaczerwienienie86e92cc57268defc702ee160aa9eb416.jpg

Mam na ciele z 50 takich

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

P.S ten jest delikatnie zaschniety po tej masci.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 A może złapałeś jakąś ospę, ludzką, a dotknięcie berghii to przypadek?  Z wymazu to pewnie wyjdzie, że masz jakieś swoje bakterie i tyle.  To raczej niezbyt wygląda na uczulenie  kontaktowe.  Gdzie masz  te zmiany skórne?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie. Ospa odpada bo miałem a to się zaczęło pojawiać po godzinie od grzebania w baniaku. Pierw swedzialo a później zaczęło rosnąć :-P mam we włosach na plecach na nogach rękach itp praktycznie całe ciało jedne są mniejsze ale to się zatrzymało po wypiciu wapna

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mąż mówi że może pchły masz w łóżku hehe


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie nie chyba że od psiaka załapałem haha :-P myślę że jest ok te pęcherza zaczęły pękać i widać ze zaczyna to zasychac na plecach zlazly mi już 4 i jest zaczerwienienie ale skóra jest gładka. To wygląda jak pryszcze haha :-P tyle ze w moim wieku to raczej nie możliwe :-P

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Żona się śmieje ze dojrzewam haha

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak. Odebrałem wyniki toksylogiczne i wyszło ze mam wynik pozytywny na obecność toksyn we krwi. Nazwę bym podał ale lekarz tak ja przeczytał ze bić nie zrozumiałem. Dostałem zastrzyk i tabletki (antybiotyk) niby ma on spowodować migracje toksyny do wątroby i zostać oddany do moczu. Z tych niektórych kropek wydziela się krew ale jest sytuacja opanowana. Myślę że dostałem nauczkę i będę w końcu używał rękawiczek. Pewne jest to ze dostałem to z akwarium także naprawdę trzeba uważać :-)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow ja też w rękawicach to tylko jak ranki na rekach i woda szczypie albo jak kroje palithoa inaczej sie nie moge zmusic ;) ale widac czas przywyknąć i zero nudibranchów w akwa


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś prawdopodobnie reakcję alergiczną po poparzeniu przez ukwiał dywanowy. Zawsze pracuję w rękawiczkach,  a ten drań poparzył mnie podstępnie w łokieć. Miejscowo zostałem po prostu poparzony, natomiast reakcja ogólna pojawiła się po ok 2 godzinach i polegała na tym, że dostałem wysypki na całym ciele, przeszła po kilku godzinach i kilku saszetkach wapna - na szczęście miałem go w apteczce.

Natomiast trudno mi uwierzyć w to, że dotknięcie małego ślimaczka spowodowało dostanie się do krwi jakiś toksyn...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy to było z ślimaka. Mam też kilka korali o które przez przypadek mogłem zachaczyc. Pierwsza możliwość to był właśnie slimak no i miałem ranę na ręce o której nie wiedziałem także jedno ku drugiemu.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poranionymi rękoma nie grzebie się w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Właśnie tydzień temu robiłem przesiadkę na większy zbiornik i pojawiły mi się po tym podobne krosty ropne jak u Ciebie. Co mnie smyrnęło to nie wiem ale gołymi rękoma przekładałem skałę :D dzisiaj mam już tylko ślad. Dodam że żadnych lekarstw nie zażywałem.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami podobną mam wysypkę jak coś grzebie i błazenek mnie ugryzie. Szukam długich rękawic nadających się do akwarium i jakoś nie mogę znaleźć , może ktoś ma namiary na takie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.matopat24.pl/kruuse-valueline-rekawice-weterynaryjne-rektalne-95-cm--100-szt-,1103_809_813_1094,4483,1.html

 

;]

Jak komus luźno na dłoni do precyzyjnej pracy można nałożyć zwykłą lateksową na wierzch. i można swobodnie ... grzebać to dobre słowo... w akwarium...

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

https://www.matopat24.pl/kruuse-valueline-rekawice-weterynaryjne-rektalne-95-cm--100-szt-,1103_809_813_1094,4483,1.html

 

;]

Jak komus luźno na dłoni do precyzyjnej pracy można nałożyć zwykłą lateksową na wierzch. i można swobodnie ... grzebać to dobre słowo... w akwarium...

To już nie te same rękawice co kiedyś, są normalnie z worka jak reklamówka

Kiedyś były gumowe wielorazowe, teraz  z worka jednorazówki

To samo założyć zwykłą rękawiczkę i potem kawałek worka podłożyć pod rękawiczkę, na to samo wyjdzie a ile taniej :)


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, tylko jakby mi weterynarz przyjechał z wielorazową to bym mu ją wsadził tam, gdzie on zamierza ją wsadzać ;]

Krowy też mogą cierpieć na choroby przenoszone przez taką rękawicę  i trochę lipa stracić warte setki tysięcy stado przez taki banał.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inseminacyjne jednorazowki !! Musze poprosic moja pania vet zeby mi zamowila takie hehe
Ale pewnie i tak nie bede uzywac ;) nie ma to jak dreszczyk
Oczywiscie przy fragowaniu rekawice i okulary obowiazkowo a i maseczka na buzie nie zaszkodzi


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.