Skocz do zawartości
Dexter2k13

problem z aiptasia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam bardzo duży problem z aiptasiami, w baniaku jest brzydal który miał jeść aiptazje kilogramami, u mnie w zbiorniku pływa już z 4 miesiące i jakoś aiptazja mu sie znudziła, na początku widziałem ze skubał coś skałkę ale później chyba sie odzyczaił. dodam, że te g******* rózyczki pokazują się tylko nocą, w dzień skałka wygląda jakby była czysta. ostatnio zakupiłem tez krewetkę wundermani, ale po wpuszczeniu jej, widziałem, że tylko falco ją dziabnął i krewetka schowała się w skałe. Tyle ją widziałem. nie wiem jak sobie z tym poradzić, bo po zgaszeniu światła tego ogrom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj niech podrosną wytępisz chemią . Zawsze czekam aż będzie miała wielkość 5 zł leję strzykawką płyn na aiptasie i przynajmniej u mnie działa . Ogólnie jak nie parzą innych korali niech rosną a później dwie kropelki i po nich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak u mnie każda urośnie do rozmiaru 5zł to chyba zarośnie cały zbiornik.

Myślałem aby je pozaklejać klejem w kropelce i jakieś spsy w ich miejsca poprzyklejać. bo naliczyłem dzis pod latarka ok 15 może 20 kwiatków.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taki litraż jak masz w opisie, to powinno być kilka krewetek. Jedna będzie nieśmiała i sobie sama nie poradzi. A może to nie aiptasia, jak jest widoczna tylko nocą? Najlepiej jakbyś dał jakieś zdjęcie.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia w dzień ma się dobrze a nawet wyśmienicie więc może u kolegi jest coś innego.

Mnie wydawało się raz ze z plagą wygrałem bo wytępiłem wszystko przy pomocy chemi (w przypadku największych kwiatków) oraz krewetek kukentali  na mniejsze osobniki. Niestety tylko mi się wydawało... Krewetka padła a plagą wróciła że zdwojoną siła i teraz mam kilkadziesiąt różyczek więc operacje powtórzę. Ale fakt jest taki że z tym prawdopodobnie nie da się definitywnie skończyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeżeli nie widać jej w dzień to to nie jest aiptasia. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja krewetka niby ciągle siedzi w swojej norce i nie widzę jej żeby wychodziła a jednak różyczki zniknęły. Krewetka żyje od miesięcy więc pewnie coś je - to drugi powód żeby wierzyć że jednak zniknięcie aiptasji to jej sprawka. Podobnie może u Ciebie, niby nieśmiała a jednak swoje robi. Chyba że nie masz aiptasji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

u mnie aiptasia widoczna jest 24h. Mam jeszcze młode akwa i w miarę puste, więc jeśli kupiona wundermani nie zabierze się za te chwasty to spróbuję chemii. Mam "tylko" 4 główki, 2 spore i 2 małe. Oczywiście może się to szybko zmienić w większą kolonię, więc wolę powalczyć teraz póki mam sporo miejsca do manewrów. Zasłyszałem też sugestii ( nie wypróbowane ) żeby wypalać aiptasie laserem ( takim wskaźnikowym, tylko mocnym ). Jeśli ktoś próbował i ma rezultaty dajcie znać.

I taka "ciekawostka" ( przynajmniej dla mnie jako nowicjusza ) - jedna z większych główek która rośnie na skale pewnego dnia zniknęła. Uradowany że mam 1 z głowy za 2 dni pojawiła się po drugiej stronie.... 0_0. Jestem pewien że przecisnęła się przez pory wewnątrz skały i znalazła lepsze dla siebie miejsce. Na pewno nie wędrowała na zewnątrz bo obserwowałem to miejsce kilka razy na dobę.

Powodzenia w walce, ja również się podzielę sukcesem lub porażką :)

Poniżej fota, zaznaczyłem róże na czerwono, jak się powiększy zdjęcie będzie widać spooore macki.

aiptaxja.jpg

Edytowane przez outta82 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez zdjecia ciezko stwierdzic, a skoro wychodzi tylko noca to pewnie bedzie Ci ciezko zdjecie zrobic ;p

Po samym opisie to jakas pseudocorynactis, nocna anemona, ale troche strzelam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widać w dzień to chyba nie aiptasie, u mnie rozwinięte są najlepiej w mocnym świetle a tam gdzie rosną w cieniu są przezroczyste i nawet trudno je zauważyć dopóki nie podrosną.

Problem z tym dziadostwem mam od kilku miesięcy, jest tego setki, walczę raz w tygodniu aipitasidolem, ale w miejsce dziesiątek zlikwidowanych pojawiają się następne, mimo iż nie dopuszczam do tego aby urosły i większość nie przekracza rozmiaru kilku milimetrów, wyrastają wszędzie, w piasku na szybach a nawet wewnątrz wylotu z obiegówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aiptasia to nic- ma naturalnych wrogów za to majano nie i to jest dziadostwo które bez mechanicznej ingerencji tworzy łąki jak briareum a oprócz tego wędruje jak większość ukwiałów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma naturalnych wrogów. np.

Platax pinnatus


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygladają identycznie jak aiptazja. Kiedyśmiałem własnie problemy z aiptazją. Skubana cały czas o sobie przypominała nawet w dzień. kupiłem brzydala, widziałem ze skubie tą skałkę i w końcu w dzień nie widze nic, problem jest nocą, kiedy brzydal śpi :/. postaram się znaleźć gdzieś berghine. kupię parę ślimaczków i zobaczymy.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaetodon Auriga zakupiona i po kłopocie wcinała nawet po zgaszeniu  swiatła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że auriga wytnie również korale a szczególnie lubi lpsy więc starty są większe niż powoduje aiptasia


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem aiptazji masę, kupiłem 2 berghie ślimaki zniknęły po 2 dniach. Myślałem że już po nich ale po 3ch miesiącach znalazłem jednego w kominie jak jadł aiptazje a potem poszedł do sumpa gdzie siedzi, do dziś i ma tam raj bo aiptazji tam też ma sporo. Kilka dni temu widziałem drugiego na skale w akwarium.Aiptazji już dawno w akwa nie ma, przynajmniej tych dużych widocznych gołym okiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ekipa :o sprzątająca, swoja drogą plaga aiptazji mega


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Albo grubo albo wcale heh musiał być już w niezłej desperacji.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak dopuścił do takiego lasu aiptasii? A my martwimy się, jak pojawi się jedna, dwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to zjada aiptasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.