Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
2 minuty temu, laszek napisał:

Paragon ma rację. Sam wpuściłem po 7 miechach i już miesiąc mleko oczywiście nie 24h.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Nom tez się zdziwiłem wydawalo mi sie że dno czyste, a jak zaczęły mi dno przewracać to mleko, i skarpeta co 4 godziny do czyszczenia masakra, tak po tygodniu się wyklarowalo od kilku dni ciesze się krystaliczna woda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mleko będzie na bank, bo z piasku i skały sporo pyłu jest.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4/8/2018 o 14:53, Paragon napisał:

Nom tez się zdziwiłem wydawalo mi sie że dno czyste, a jak zaczęły mi dno przewracać to mleko, i skarpeta co 4 godziny do czyszczenia masakra, tak po tygodniu się wyklarowalo od kilku dni ciesze się krystaliczna woda

Zamówiłem sobie skarpety, te co ty. Zobaczymy jak przyjdą. Przerobię delikatnie spływ i zamontuję je zamiast waty, zobaczymy czy będa zatrzymywac więcej pyłu niż wata. Wata bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie fitruje wszystkie większe części, ale drobniutką zawiesinę w wodzie już nienajlepiej. Przez to woda nie jest krystalicznie czysta.

Zrobiłem testy po kolejnym tygodniu. I cos mi nie pasuje. Węglany sa konsumowane w ilości niemal 15 ml na dobę, ale Ca i Mg jakoś nie bardzo spada. A przynajmniej wg mojego mało wiarygodnego oka. Możliwe to jest? NO3 i PO3 dalej niewykrywalne.

 

Poza tym w akwarium bez większych zmian. Przekroczyłem limit wydatków na akwarium w tym miesiącu (trzykrotnie), więc nic nowego się nie pojawi, mimo, że powinienem dokładać korali. Ryby i korale bez zmian. Glony są dziesiątkowane przez strigosusa, salariasa, mithraxa i turbo. Najlepiej rosnącymi koralami są dunca ia caulastrea. W caulastrei w zasadzie wszystkie główki się podzieliły. Mithrax mimo wątłego rozmiaru to prawdziwa kosiarka do glonów. Tam gdzie siądzie wyjada wszystko w zasięgu szczypiec. Zostają gołe plamy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, katani napisał:

Zamówiłem sobie skarpety, te co ty. Zobaczymy jak przyjdą. Przerobię delikatnie spływ i zamontuję je zamiast waty, zobaczymy czy będa zatrzymywac więcej pyłu niż wata. Wata bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie fitruje wszystkie większe części, ale drobniutką zawiesinę w wodzie już nienajlepiej. Przez to woda nie jest krystalicznie czysta.

mogę Ci napisać że są super, nie dam głowy czy to nylon ale mocno podobny ja wziąłem te z najgrubszymi oczkami 150um, czyszczę co 4 dni nie zapychają się w ogóle wyciągam całe brązowe a nadal przepuszczają wodę, będę zamawiał jeszcze na zapas :)

Godzinę temu, katani napisał:

Poza tym w akwarium bez większych zmian. Przekroczyłem limit wydatków na akwarium w tym miesiącu (trzykrotnie), więc nic nowego się nie pojawi, mimo, że powinienem dokładać korali. Ryby i korale bez zmian. Glony są dziesiątkowane przez strigosusa, salariasa, mithraxa i turbo. Najlepiej rosnącymi koralami są dunca ia caulastrea. W caulastrei w zasadzie wszystkie główki się podzieliły. Mithrax mimo wątłego rozmiaru to prawdziwa kosiarka do glonów. Tam gdzie siądzie wyjada wszystko w zasięgu szczypiec. Zostają gołe plamy.

ja czekam na dostawę do JM już mi się tam uzbierał spory koszyk żona mnie ubije hehe, a jak Ci się sprawuje mitrax krab mam chęć kupić.

ps. kiedy leniu złożysz lampe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.04.2018 o 22:30, Paragon napisał:

ps. kiedy leniu złożysz lampe :P

Nie ma kiedy. Wczoraj rowery, dzisiaj rowery, za dobra pogoda, żeby siedzieć w domu. Ale w tym tygodniu się wezmę.

Tak w ogóle, to jestem przeciwny tym wolnym niedzielom. Chcę, żeby ludzie z powrotem wrócili do galerii i na zakupy, bo się normalnie nie da rowerem przez miasto przejechać. Nagle się okazało, że co drugi Wrocławianin ma rower i nawet umie na nim jeździć (chociaż to ostatnie jest mocno dyskusyjne). Wcześniej wydawało się, że co tysięczny.

 

Jest niedziela, są testy.

pH - 8.0 (seneye)

KH - 6.8 (mała hanka)

Ca - 400 (salifert, AF)

Mg - 1300 (salifert)

NH4 - 0.010 (seneye)

NO3 - niewykrywalne (salifert)

PO4 - 0.00 (mała hanka)

Ciekaw byłem temperatury, jak przyjdą cieplejsze dni. Dzisiaj celowo zostawiłem odsłonięte rolety w pokoju, gdzie stoi akwarium. Co prawda na dworze jest bardzo ciepło i przyjemnie, ale do letnich upałów jeszcze nieco brakuje. temperatura w akwarium 25.2. Na razie cieple dni na akwarium nie robią wrażenia. Duża ilość wody = duża bezwładność. Poczekamy do lata.

Korale rosną Dunca zawiązuje co rusz zawiązuje nowe główki. Ryby zdrowe, dwa największe anthiasy co jakiś czas pojedynkują się o pozycję dominującą. Jedna zła wiadomość - mała gałązka acry, którą dostałem przy okazji zakupów zbielała. Źle rokowała od początku i dokonała żywota.

Strigosus, do spółki z mithraxem i salariasem wykosili definitywnie glony. zostało może 5% z tego co było. Wcześniej mogły wybrzydzać, teraz skubią skałę non stop. I glony w refugium znów zaczęły lepiej rosnąć, chociaż parametry NO3/PO4 dalej niewykrywalne.

Parę fotek z komórki. Niestety mocno paskudnych. Muszę zainwestować w jakiś normalny aparat. przyda się na wyjazdy wakacyjne i weekendowe.

 

20180422_185756 20180422_185724 20180422_185658 20180422_185632 20180422_185601 20180422_185557 20180422_185544 20180422_185531 20180422_185524 20180422_185506

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
39 minut temu, katani napisał:

Nie ma kiedy. Wczoraj rowery, dzisiaj rowery, za dobra pogoda, żeby siedzieć w domu. Ale w tym tygodniu się wezmę.

Nom same wymówki :P, nie no spoko ja też mam masę zajęć u mnie dużo budowlanej roboty koło i w domu :), w między czasie tez znalazłem trochę czasu na rowery

41 minut temu, katani napisał:

Tak w ogóle, to jestem przeciwny tym wolnym niedzielom. Chcę, żeby ludzie z powrotem wrócili do galerii i na zakupy, bo się normalnie nie da rowerem przez miasto przejechać. Nagle się okazało, że co drugi Wrocławianin ma rower i nawet umie na nim jeździć (chociaż to ostatnie jest mocno dyskusyjne). Wcześniej wydawało się, że co tysięczny.

A mnie to rybka ja i tak nigdy w niedziele nie łaziłem po galeriach handlowych, a tym co łazili to na zdrowie wyjdzie :)

43 minuty temu, katani napisał:

Ciekaw byłem temperatury, jak przyjdą cieplejsze dni. Dzisiaj celowo zostawiłem odsłonięte rolety w pokoju, gdzie stoi akwarium. Co prawda na dworze jest bardzo ciepło i przyjemnie, ale do letnich upałów jeszcze nieco brakuje. temperatura w akwarium 25.2. Na razie cieple dni na akwarium nie robią wrażenia. Duża ilość wody = duża bezwładność. Poczekamy do lata.

Korale rosną Dunca zawiązuje co rusz zawiązuje nowe główki. Ryby zdrowe, dwa największe anthiasy co jakiś czas pojedynkują się o pozycję dominującą. Jedna zła wiadomość - mała gałązka acry, którą dostałem przy okazji zakupów zbielała. Źle rokowała od początku i dokonała żywota.

Strigosus, do spółki z mithraxem i salariasem wykosili definitywnie glony. zostało może 5% z tego co było. Wcześniej mogły wybrzydzać, teraz skubią skałę non stop. I glony w refugium znów zaczęły lepiej rosnąć, chociaż parametry NO3/PO4 dalej niewykrywalne.

Parę fotek z komórki. Niestety mocno paskudnych. Muszę zainwestować w jakiś normalny aparat. przyda się na wyjazdy wakacyjne i weekendowe.

u mnie temperatura 24.5 do maks 26 stopni, ale w lecie musisz się przygotować że będziesz miał w granicy 28-30 stopni jeżeli nie zastosujesz jakiegoś chłodzenia, fajnie że się u Ciebie robi coraz bardziej kolorowo trzymam kciuki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać... Do ekipy czyszczącej dołączyła Valenciennea grabialis (świetnie przerzuca piasek):

20180422_185834

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, katani napisał:

Zapomniałem dodać... Do ekipy czyszczącej dołączyła Valenciennea grabialis (świetnie przerzuca piasek):

20180422_185834

 

Ładnie potrzeba matką wynalazków :P a zapytam myślałeś coś nad ozonowaniem czy nie zamierzasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie zamierzam robić. Nie czytałem o tym i nie wiem po co to jest. Na razie zastanawiam się nad przeprojektowaniem sumpa póki mało korali.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, katani napisał:

Nic takiego nie zamierzam robić. Nie czytałem o tym i nie wiem po co to jest. Na razie zastanawiam się nad przeprojektowaniem sumpa póki mało korali.

dezynfekuje wodę (oczywiście nie chodzi o jej wyjałowienie), klaruje wodę lepiej niż węgiel aktywny jest sporo plusów :)

a co chcesz zmieniać w sumpie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Paragon napisał:

a co chcesz zmieniać w sumpie?

Oprócz zawartości wszystko :D Obecny sump był projektowany, żeby złapać dwie sroki za ogon. Spróbować setupu bez odpieniacza, ale zbudować sump tak, żeby łatwo można było wstawić pienidło. Teraz wiem, że można na spokojnie bez.

Tak jest teraz:

Sump v.2.1_2

Niby wszystko jest super, drobnego życia w sumpie sporo, może jeszcze nie tyle co bym chciał, ale na dobrej drodze. Parametry (NO3 i PO4) mimo, że od 4 tygodni pływa 8 ryb, 2 krewetki i krab są niewykrywalne. Glony rosną. Wszędzie widać sporo życia. Ale jednak... kilka rzeczy mnie zastanawia:

- niby pompa 10k, ustawiona na 82%, ale jak się ta woda rozleje na 50cm szerokości sumpa to nurt wcale jakoś rewelacyjnie szybki nie jest

- nie dość, że nie jest szybki, to jeszcze nierównomierny, przez to, że komora spływu jest w poprzek, za nią równie poprzecznie wata. Po przejściu przez watę woda słabo krąży w pierwszej komorze, detrytus się nie zbiera, bo wata większość łapie, ale... skała która tam jest częściowo jest w pół-stojącej, lub wolno płynącej wodzie. Więc na skale są warunki tlenowe, ale w środku już raczej nie. A ja chcę, żeby skałą była dobrze opłukiwana. Żeby była pełna gąbek, wężowideł, rurówek. Żeby filtratory wyjadały bakterie z wody. Dałem tam mały cyrkulator, jest lepiej, ale to nie to

- potem jest bubble trap, powinien rozprowadzać wodę, tak żeby równomiernie przepływała przez...

- ...komorę DSB. Niestety z powodu poprzecznie ustawionego spływu woda płynie ładnie przodem, ale potem część wody od razu trafia do komory z pompą, a część wolniej opływa koszyk ze spaghetti. A spaghetti lubi mocny przepływ, wtedy jest w stanie łapać z wody dużo nutrientów i rosnąć, jak na drożdżach. Słabszy jest również przepływ nad tylną połówką piasku. Z jednej strony to lepiej, bo warstwa beztlenowa jest płycej pod powierzchnią piasku. Ale z drugiej woda musi płynąc dostatecznie szybko, żeby wnikała w piasek

- na końcu jest komora pompy. Był przed nią kolejny bubble trap - ale był problematyczny. Raz, że w sumie przy braku odpieniacza i dobrze zaprojektowanym spadzie wody nie ma żadnych bąbelków a dwa, że w komorze pompy robił się na powierzchni gruby film bakteryjny - bo woda wpadała tam przez bubble trap i od razu do pompy. Więc wyciąłem ostatnią szybkę. jest bez porównania lepiej. Ma to swoją wadę: wychodzi, że na pompę na którą trzeba 15x20cm mam 50x24. Kupa miejsca się marnuje. Dałem tam siporax, ale znów nie jest jakoś super obmywany wodą.

Sprawę można rozwiązać na dwa sposoby: druga pompa do komory pompy obiegowej i recyrkulacja w sumpie. Łatwe i szybkie do zrobienia. Ale to kolejna rzecz, która wymaga obsługi, czyszczenia i która może się zepsuć. Do tego żre prąd , grzeje wodę, zabiera miejsce. Za dużo przeciw.

Drugi sposób - przerobienie sumpa.

Wada - trzeba wstrzymać obieg na 36 godzin, żeby pokleić szyby. To jest do zrobienia w prawie pustym akwarium. Koralom i rybom nie zaszkodzi, bo cyrkulacja może chodzić. Może zaszkodzić DSB, ale umiarkowanie, bo piasek z wierzchu mogę zebrać osobno, a spodni osobno. Biorąc pod uwagę obecny poziom parametrów nic się nie stanie. Dojrzewania ponownego się nie boję. Nie miałem żadnych plag od początku, wątpię żeby były teraz.

Zaprojektowałem coś takiego:

Sump 3.0

Woda będzie trafiać na prawidłowo ustawiony spływ, z niego na skarpety. Ze skarpet dołem na DSB, na którym będzie rosnąc - jak teraz C. prolifera. Również dołem będzie wypływać, więc prąd wody będzie równomierny nad całą powierzchnią piasku, od początku do końca. Następnie będzie komora ze skałą, do tej komory dołem będzie wpływa z DSB, a górą wypływ do następnej komory. W tej komorze skałą dołem będzie opłukiwana przyzwoicie, a górą bardzo dobrze. Następna komora - znów ze skałą. Wpływ górą a wypływ znów dołem. Cała skała będzie bardzo dobrze opłukiwana. Dalej komora ze spagthetti w koszyczku. W wąskim kanale, gdzie wpływ jest dołem a wypływ górą będzie bardzo dobry nurt. Dalej małą komora na media, typu węgiel, rowa itp. I dołem znów wpływ do komory z siporaxem i górą wypływ do komory z pompą. Znów siporax, czy inne podobne złoże, będzie bardzo dobrze opłukiwany. Do tego dam płytszą warstwę piasku. Ten piasek kwarcowy, frakcja 0.1-0.3 jest tak drobny, że 7 cm spokojnie wystarczy. Do tego przy takiej głębokości robale będą kopać do dna, więc zapobiegną starzeniu się DSB.

Hydraulikę i złączki mam. Część szyb wykorzystam z obecnych. Musiałbym dokupić szybę dzielącą przód i tył. koszty dosyć nieduże, a z pozoru wyeliminuję wszystkie problemy. Zmienianie teraz będzie proste. Za rok, z akwarium pełnym ryb i korali będzie problem.

Jest jeszcze jedna istotna zaleta. Cała hydraulika będzie z jednej strony. A co za tym idzie całą lewa strona szafki będzie wolna. Można porobić półki, szczepkarium czy kwarantannę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 godzin temu, katani napisał:

niby pompa 10k, ustawiona na 82%, ale jak się ta woda rozleje na 50cm szerokości sumpa to nurt wcale jakoś rewelacyjnie szybki nie jest

zrób jak ja wstawiłem kratkę z oczkami, podniosłem "ciśnienie" nurt jest silniejszy i daje cała szerokością dsb

https://photos.app.goo.gl/sEKU8FQAVxdoNovP2

9 godzin temu, katani napisał:

- na końcu jest komora pompy. Był przed nią kolejny bubble trap - ale był problematyczny. Raz, że w sumie przy braku odpieniacza i dobrze zaprojektowanym spadzie wody nie ma żadnych bąbelków a dwa, że w komorze pompy robił się na powierzchni gruby film bakteryjny - bo woda wpadała tam przez bubble trap i od razu do pompy. Więc wyciąłem ostatnią szybkę. jest bez porównania lepiej. Ma to swoją wadę: wychodzi, że na pompę na którą trzeba 15x20cm mam 50x24. Kupa miejsca się marnuje. Dałem tam siporax, ale znów nie jest jakoś super obmywany wodą.

ja mam prosty spływ tylko grzebień nie mam problemów z bąbelkami, bezpośrednio do komory pompy i mam też odpieniacz, ogólnie spora przebudowa powiedział bym nowy sump, jak chcesz to ogarnąć, zamawiasz nowy sump i podmniana czy przebudowujesz na szybko obecny?

Poza tym chyba zaczniesz od nowa dojrzewanie przemyślałeś wszystkie konsekwencje trochę korali już masz :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium nowości.

Na szybach w miejsce zamiast glonów rośnie delikatny nalot. Wygląda na bakteryjny - raz, że wygląda inaczej, niż glonowy, który pojawiał się do tej pory. Dwa, że za nalotem na szybach pojawił się miliard małych białych żyjątek. Wcześniej widywałem je w piasku, między kamyczkami. Nie było ich dużo, ale po wnikliwej obserwacji dało się zauważyć. Teraz się okazało, że jest ich od cholery i ciut, ciut. Wyglądają, jak ospa na rybach, białe małe kuleczki. poruszają się niezbyt szybko. nie widzę żadnych wici, czułków itd. ale są bardzo malutkie i ciężko uchwycić jakieś szczegóły. Mój telefon nie ma opcji macro, nie dam rady tego uchwycić.

Przy okazji ruszania piasku okazało się, że w piasku są małe (3mm+trąba) nassariusy. A ponieważ wszystkie dorosłe nassariusy mam w sumpie, to znaczy, że dokonały inwazji z dołu do góry. Jestem pewny, że to nassariusy, bo mają trąbę i potrafią chodzić po szybach.

20180424_204103 20180424_204035

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, katani napisał:

W akwarium nowości.

Na szybach w miejsce zamiast glonów rośnie delikatny nalot. Wygląda na bakteryjny - raz, że wygląda inaczej, niż glonowy, który pojawiał się do tej pory. Dwa, że za nalotem na szybach pojawił się miliard małych białych żyjątek. Wcześniej widywałem je w piasku, między kamyczkami. Nie było ich dużo, ale po wnikliwej obserwacji dało się zauważyć. Teraz się okazało, że jest ich od cholery i ciut, ciut. Wyglądają, jak ospa na rybach, białe małe kuleczki. poruszają się niezbyt szybko. nie widzę żadnych wici, czułków itd. ale są bardzo malutkie i ciężko uchwycić jakieś szczegóły. Mój telefon nie ma opcji macro, nie dam rady tego uchwycić.

Przy okazji ruszania piasku okazało się, że w piasku są małe (3mm+trąba) nassariusy. A ponieważ wszystkie dorosłe nassariusy mam w sumpie, to znaczy, że dokonały inwazji z dołu do góry. Jestem pewny, że to nassariusy, bo mają trąbę i potrafią chodzić po szybach.

20180424_204103 20180424_204035

 

W sumie fajnie że masz już czystki na szybach u mnie jeszcze daleko hehe, a wiesz ja mam te slimaki w glównym, co one tak się łatwo rozmnażaja? co do maleństw na szybach ja mam z kolei setki takich mini rozgwiazd tylko praktycznie przeźroczystych za cholere nie wiem co to jest ale mam tego pelno też nie da razy uchwycić aparatem, masz coś takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Paragon napisał:

W sumie fajnie że masz już czystki na szybach u mnie jeszcze daleko hehe, a wiesz ja mam te slimaki w glównym, co one tak się łatwo rozmnażaja? co do maleństw na szybach ja mam z kolei setki takich mini rozgwiazd tylko praktycznie przeźroczystych za cholere nie wiem co to jest ale mam tego pelno też nie da razy uchwycić aparatem, masz coś takiego?

Czy nassariusy łatwo się rozmnażają? Z tego co wiem to nie. powodem jest to, że ich larwy po wykluciu przez jakiś czas unoszą się w toni wodnej jako zooplankton i dopiero podrośniete larwy lądują w piasku. Nie wiem czy wszystkie gatunki. Moje nassariusy są małe. 1cm muszli. Jak byłem u Rafała w Białce to on miał takie byki ponad 2cm muszli. Jeśli zauważyłem u siebie małego nassariusa, t oznaczy, że mają warunki. Nie mam jeszcze babek, mandarynów i chrysusa to może przeżyły.

Co do takich małych rozgwiazd to może to jakieś wirki albo jakieś nicienie/płazińce? Ja czegoś takie nie widziałem u siebie. Mam jeszcze ukwiały Corynactis sp. Malutkie, na 2mm, taka nóżka, na końcu czuprynka parzydełek z kuleczkami na końcu. Było ich więcej ale jakby zanikały.

U siebie przytargałem asteriny ze szczepkami. Ale jak jakąś zobaczę to od razu buta dostaje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, katani napisał:

Co do takich małych rozgwiazd to może to jakieś wirki albo jakieś nicienie/płazińce? Ja czegoś takie nie widziałem u siebie. Mam jeszcze ukwiały Corynactis sp. Malutkie, na 2mm, taka nóżka, na końcu czuprynka parzydełek z kuleczkami na końcu. Było ich więcej ale jakby zanikały.

a nie wie też co to, trzymaja sie w dużych grupach, zobaczymy czy się utrzymaja czy znikną jak tam temat z sumpem zabierasz się za przeróbkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

co do maleństw na szybach ja mam z kolei setki takich mini rozgwiazd tylko praktycznie przeźroczystych za cholere nie wiem co to jest ale mam tego pelno też nie da razy uchwycić aparatem, masz coś takiego?

Pewnie o to Ci chodzi https://pl.reeflex.net/tiere/4970_Staurocladia_sp.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, maciej01 napisał:

szukałem i też natrafiłem na to niestety to nie to, te moje to wyglądają jak mini asterina ale jest praktycznie na wpół przeźroczysta i ma wielkość moze z 1mm mam tego setki, oczyszczam z szyby przedniej i za 2-3 dni znowu są :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że są to hydroidy. Spróbuj jedną zaobserwować jak pływa w wodzie stojącej. Powinna się poruszać jak meduza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, dla syna napisał:

Też uważam że są to hydroidy. Spróbuj jedną zaobserwować jak pływa w wodzie stojącej. Powinna się poruszać jak meduza. 

są tylko na szybach i to ledwo widoczne na szybie, w toni nie ma szans ich złapać wzrokiem i nie wyglądają na hydroidy przylegają do szyby, tak jak pisałem wyglądają jak mini asterina jak patrzysz przez przednią szybę tylko baaaaardzo mała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest niedziela, są testy. Albo i nie ma. Sprawdziłem tylko KH - 6,3 - mimo, że z ręki dolewam codziennie. Zasolenie też spadło z 35 do 33. Zrobiłem więc podmiankę 20 litrów (poprzednia 20l również 3 tygodnie temu). Więc podniosłem zasolenie do 35 przy okazji podmiany. Rozmieszałem po 2 litry KH Buffer, Calcium+Magnesium, Reef Mineral Salt, dodałem strongi, ustawiłem półeczkę pod pompę dozującą... I d... blada, bo nie mam wężyków, żeby podłączyć pojemniki. Jutro muszę pojechać do Trzmiela po wężyki. I po karmnik automatyczny, bo swojego eheima utopiłem w akwarium przypadkiem. Wyświetlacz działa, ale silniczek chyba szlag trafił, bo nie kręci pojemnikiem z jedzonkiem.

 

Poza tym w akwarium bez zmian. Wszystko żyje, wszystko rośnie. Krewetka przeszła wylinkę. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Znalazłem jednego ślimaka osiadłego. Dostał eksmisję, ale jak jest jeden...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
59 minut temu, katani napisał:

Sprawdziłem tylko KH - 6,3 - mimo, że z ręki dolewam codziennie.

u mnie też spada dzisiaj robiłem testy KH 5.4 :huh:

Godzinę temu, katani napisał:

Zasolenie też spadło z 35 do 33. Zrobiłem więc podmiankę 20 litrów (poprzednia 20l również 3 tygodnie temu). Więc podniosłem zasolenie do 35 przy okazji podmiany.

polecam rozrobić sobie solankę mocniejszą np 40 i robić dolewki zamiast wody z osmozy, podniesiesz w ten sposób delikatnie zasolenie, dodawaj zamiast ro aż do momentu osiągnięcia docelowego zasolenia Ty chyba celujesz w 36 

Godzinę temu, katani napisał:

Jutro muszę pojechać do Trzmiela po wężyki. I po karmnik automatyczny,

jakie jedzonko dajesz do karmnika automatycznego bo u mnie płatki JBL ale jakoś średnio raz więcej raz mniej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jak był jeden to już je masz. Niestety to kwestia czasu jak sie je przywlecze.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

polecam rozrobić sobie solankę mocniejszą np 40 i robić dolewki zamiast wody z osmozy, podniesiesz w ten sposób delikatnie zasolenie, dodawaj zamiast ro aż do momentu osiągnięcia docelowego zasolenia Ty chyba celujesz w 36

Właśnie taki miałem zamiar zrobić solankę mocniejszą do podmianki. Ale przesadziłem i wyszło ponad 60. lałem ją po szklance przez pół godziny.

2 godziny temu, Paragon napisał:

jakie jedzonko dajesz do karmnika automatycznego bo u mnie płatki JBL ale jakoś średnio raz więcej raz mniej :/

Miałem Anthias pro food od AF. Ale mój karmnik trochę za dużo tego rzucał. Muszę pomyśleć nad jakimiś płatkami.

2 godziny temu, laszek napisał:

Jak był jeden to już je masz. Niestety to kwestia czasu jak sie je przywlecze.

Niestety to prawda.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Znalazłem jednego ślimaka osiadłego. Dostał eksmisję, ale jak jest jeden...

Używałeś może jakiegoś dipu przed włożeniem nowych korali do zbiornika? Czy obstawiasz inną drogę skąd te ślimory się dostały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.