Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw były okrzemki, dosyć intensywnie, na nich urosło dino. Teraz wyraźnie się cofa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Super, ale widzę sporo prowizorki :P,  dużo pracy włożyłeś wygląda naprawdę świetnie, aż strach co będzie jak dołożysz życie :), mamy taką samą wysokość zbiornika tylko ja nie mam 193cm wzrostu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, marekdziubak napisał:

dokończyłeś Lampę ?

Nie :P

Jest poklejona i polutowana i gotowa na obudowę i podłączenie arduino. Ponieważ zmieniła się koncepcja obudowy lampa leży. Z drugiej strony nie ma ciśnienia. Nie ma komu świecić.

 

Dzisiaj mija miesiąc od pełnego uruchomienia. W tym tygodniu dołożyłem glony spaghetti. Okazuje się, że to całkiem inne spaghetti niż miałem do tej pory :D

Widać co kucharz (akwarysta) to inne spaghetti. Zrobiłem koszyczek na to nowe spaghetti, bo trochę je po refugium woda przesuwała. Koszyczek najpierw poszedł do przodu, ale wszystko w refugium zasłaniał, więc poszedł na tył.

Glony rosną dobrze, wszystkie zwierzaki wydają się żyć i radzić sobie. Są niestety straty. Jeden ślimak turbo postanowił popełnić samobójstwo i znalazłem go na podłodze za akwarium. Koszyk powycinałem, żeby przepływ był dobry. Na szybach dalej widać mnogość drobnych żyjątek, coraz więcej rurówek spirorbis oraz takich małych, białych ale podłużnych.

Dino i okrzemki prawie zniknęły. Akwarium karmię co 3 dni kostką czerwonego planktonu.

 

Po ostatnim imporcie piasku od Inżyniera Krewetki, znanego szerzej jako @nanokaczorWidać, że piach żyje swoim życiem. spaghetti wormy sprzątają wszystkie drobinki organiczne w zasięgu macek, wliczając chyba dino i okrzemki.  inne mniejsze i większe robaki piaskowe widać w różnych miejscach. Również przy szybie pojawiły się kanaliki, ewidentnie produkcji zwierzęcej. Kiełże do spółki z nassariusami i wężowidłami piaskowymi przekopują płytką warstwę piasku, który wygląda na coraz czystszy.

Montipora talerzowa czerwona, mimo mizernego - jak na potrzeby SPS - światła wygląda dobrze, nabrała kolorów... i dalej leży w sumpie na piasku. To mój pilot testowy.

Jedyna rzecz, która chyba nie idzie zgodnie z planem to hodowla fitoplanktonu. Może dlatego, że dałem więcej wody niż było zalecone na taką ilość planktonu. Na niecały litr dałem 2 litry wody morskiej. Płyn nie robi się jaśniejszy, ale też jakoś szczególnie nie ciemnieje. Widać w nim na ściankach reaktora delikatny zielony nalot, jakby farfocle, nie widać, za to żadnej zwierzyny. Zalany dopiero 9 dni temu. Zobaczę za tydzień.

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, za 2 tygodnie zrobię pierwszy komplet testów. Jeśli parametry będą w okolicach akceptowalnych poziomów to do baniaka trafią pierwsze korale.

Zagadka: na pierwszym planie na dole, obok rurówek jest mały kawałek glona, wygląda jak pomniejszona wersja C. prolifera. Kto wie co to jest?

 

 

 

20180119_211153

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, rób podstawowe testy i wpuszczaj pierwsze zwierzaki bo twój cykl azotowy w tym tempie nie zamknie się przez pół roku. 

Musisz zacząć  już świecić. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czy to jest kwarcowy piasek? Nie boisz się że jest zbyt sypki? Eksperymentowałem trochę z różnymi piaskami.  Moim zdaniem aragonitowy piasek jest jednak najlepszy. Warto za niego zapłacić bo potem jak podłoże zacznie żyć to nie ma problemu z resztkami pokarmu i  z detrytusem i to przy słabej cyrkulacji. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawaj jakąś aktualizację

jak przebiega dojrzewanie przy skale Marco Rocks - to szczególnie mnie interesuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie minęło 45 dni od uruchomienia to można coś naskrobać.

Dojrzewanie moją metodą przebiega w sumie bezplagowo. Dalej ze skały jestem bardzo zadowolony. Aczkolwiek nie wiem ile w tym dojrzewaniu zasługi skały a ile metody. W każdym razie skała raczej nic nie oddaje, więc plagi nie mają się na czym paść. Dzisiaj zamontuję lampę i wtedy zobaczymy. miała być gotowa na weekend, ale miałem gości i nic nie ruszałem. W zasadzie zostało podłączyć ardiuno i chłodzenie. Dalej nie mam korony, ale już nawet nie chce mi się tego komentować.

W sumpie życie tętni, zacząłem podawać fitoplankton i jest eksplozja wszystkiego. Rurówek spirorbis jest zatrzęsienie, Kiełży już wcześniej było mnogo. Zauważyłem jakies nowe stworki - jakieś skorupiaki wielkości 2-3mm. Wyglądają jak mikrokrewetki, chociaż bez szkła powiększającego ciężko coś więcej określić. Może to małe mysis, ale są zbyt małe, żeby zauważyć szczegóły budowy i porównać z czymkolwiek w Internecie. Na pewno nie są to małe kiełże, bo mają zdecydowanie inny wygląd i diametralnie inne zachowanie. Wypatrzyłem też nowe robaki piaskowe, robią korytarze nawet do 4cm wgłąb piasku, co mnie bardzo cieszy. Za to jest zdecydowanie mniej widłonogów na szybach. Mam nadzieję, że się odbudują na fito. Ślimaki Turbo i nassarius żyją, chyba mają się dobrze, bo rosną. Małych ślimaków na razie nie widać, chociaż wczoraj zobaczyłem milimetrową kulkę pełznącą po szybie. Więc kto wie!

Oprócz fito (około 150ml dziennie) daję co 2-3 dni kostkę czerwonego planktonu, i codziennie PRO BIO S i NP PRO wg zalecanej dawki.

Glony rosną bardzo ładnie, wszystkie 4 gatunki. Spaghettki zaczyna wyłazić z sumpa, wczoraj je trochę poobracałem, ale na koniec tygodnia chyba będzie trzeba zrobić przycinkę. Bez przycinki w takim tempie za miesiąc będą w przedpokoju. 

Z testów, bardziej z ciekawości zrobiłem tylko na NO3 i woda się nie zabarwiła, więc chyba bardzo niski poziom. PO4 nie robię, jego poziom nie ma znaczenia na razie.

Cyrkulacja - wszystkie 3 pompy Tunze chodzą i wydaje mi się, że jest mocna cyrkulacja. Przynajmniej jak wrzucę czerwony plankton to widzę, jak fruwa po całym baniaku. Podoba mi się, w jaki sposób 6095 pompuje wodę. Nie ma jednego mocnego strumienia, przez co pozornie wygląda jakby słabo pompowała, ale prąd wody jest od powierzchni po samo dno, i mimo, że pozornie niezbyt mocny, to jednak przez całe 120cm przelatuje. Powierzchnia wody faluje mocno, nieregularnie, we wszystkich ierunkach, nawet malutkie wiry się robią.

Poza wymienionymi powyżej (karmienie, obracanie kulki spaghetti) nie pcham łapek do akwarium i poza obserwacjami nic nie robię.

To nad czym się skupiam to studiowanie różnych gatunków acropor, ich wymagań, jak odróżniać itd. Początkowo przyjęta obsada koralowa w zasadzie się nie zmieniła, ale teraz planuję ją w miarę szczegółowo na skale. Dalej dużo czytam, korzystam z youtube i się uczę.

 

Dalej poszukuję (kupię lub przyjmę) mysis, większe gatunki dzikich rurówek (większe niż 1 cm "pióropusza" i dzikie wężowidła. Rurówek mam 4 gatunki, wężowideł 2.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 dni nie świecisz nad akwarium ? 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że plagi się pojawia wraz ze światłem.Ale mogę się mylić.

Ja u siebie żeby plagi dojrzewania przeszły szybko swiecilem od samego początku.

Gorsza sprawa będzie gdy pojawia sie gloniska pod lampa w głównym zbiorniku ,co może skutkować zanikaniem glonów w dsb.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, bober6662 napisał:

Sądzę że plagi się pojawia wraz ze światłem.Ale mogę się mylić.

Ja u siebie żeby plagi dojrzewania przeszły szybko swiecilem od samego początku.

Gorsza sprawa będzie gdy pojawia sie gloniska pod lampa w głównym zbiorniku ,co może skutkować zanikaniem glonów w dsb.

ja tak miałem za pierwszym razem, dopóki nie świeciłem było fajnie, jak dałem światło był wybuch wszystkiego, bardzo burzliwie trwało to ze dwa-trzy miesiące potem się ustabilizowao

20 minut temu, katani napisał:

Cyrkulacja - wszystkie 3 pompy Tunze chodzą i wydaje mi się, że jest mocna cyrkulacja. Przynajmniej jak wrzucę czerwony plankton to widzę, jak fruwa po całym baniaku. Podoba mi się, w jaki sposób 6095 pompuje wodę. Nie ma jednego mocnego strumienia, przez co pozornie wygląda jakby słabo pompowała, ale prąd wody jest od powierzchni po samo dno, i mimo, że pozornie niezbyt mocny, to jednak przez całe 120cm przelatuje. Powierzchnia wody faluje mocno, nieregularnie, we wszystkich ierunkach, nawet malutkie wiry się robią.

ja zamawiam Jebao CP-40 chcę zminimalizować ilość pomp, a uzyskać taki efekt jak piszesz

21 minut temu, katani napisał:

Dzisiaj zamontuję lampę i wtedy zobaczymy. miała być gotowa na weekend, ale miałem gości i nic nie ruszałem. W zasadzie zostało podłączyć ardiuno i chłodzenie.

obudowę kiedy drukujesz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak zacznie palić stopniowo z przewagą niebieskiego to nic nie powinno zakwitnąć. Ale jak będzie to się okaże :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bober6662 napisał:

Gorsza sprawa będzie gdy pojawia sie gloniska pod lampa w głównym zbiorniku ,co może skutkować zanikaniem glonów w dsb.

Takiego rozwiązania nie brałem pod uwagę w sumie. I mam nadzieję, że się tak nie stanie. W sumie nie ma w obiegu takiej ilości materii organicznej, żeby nie wiadomo jakie plagi mogły się pojawić. Na żywej skale co innego.

1 godzinę temu, Paragon napisał:

obudowę kiedy drukujesz :P

Jak złożysz drukarkę :D


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

W sumie minęło 45 dni od uruchomienia to można coś naskrobać.

Dojrzewanie moją metodą przebiega w sumie bezplagowo. Dalej ze skały jestem bardzo zadowolony.

Dawaj foto skały :)

U mnie skała już leży :) ale na razie tylko się kurzy ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, elespero napisał:

Dawaj foto skały :)

U mnie skała już leży :) ale na razie tylko się kurzy ;p

U mnie to samo. Za kilka dno może zamoczę więc tym bardziej jestem ciekawy jak to z tym dojrzewaniem przy tej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, elespero napisał:

Dawaj foto skały :)

U mnie skała już leży :) ale na razie tylko się kurzy ;p

Foto skały masz ew wcześniejszych wpisach, nic się nie zmieniło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, katani napisał:

Jak złożysz drukarkę :D

hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Nalesnick napisał:

U mnie to samo. Za kilka dno może zamoczę więc tym bardziej jestem ciekawy jak to z tym dojrzewaniem przy tej skale.

 

Mój przykład jest mało reprezentatywny, bo mi zależy na efekcie dłlugofalowym, a nie o tym żeby szybko coś pływało. Więc czy minęło 45 dni czy 10 nie ma większego znaczenia. Muszę się po pracy do Leroy wybrać. Kupię kabelki jednożyłowe, w sensie, że w otulinie jest jeden gruby drucik a nie wiązka cieniutkich. Je można giąć, łatwiej układać i nie odkształcają się. Drugą lampę chyba też zrobię na takim.

Napotkałem drobne problemy z montażem lampy. Muszę wywiercić nowe dziurki pod kable, bo nie pomyślałem,ze jak idą żeberkami to będą przechodzić pod wentylatorem i będzie o nie haczyć. A akumulator od wiertarki się rozładował. Co ma wisieć nie utonie. Zaraz się naładuje, to powiercę otwory po bokach lampy i kabelki pójdą obok wentylatorów.

 

CDN...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 godziny temu, katani napisał:

Napotkałem drobne problemy z montażem lampy. Muszę wywiercić nowe dziurki pod kable, bo nie pomyślałem,ze jak idą żeberkami to będą przechodzić pod wentylatorem i będzie o nie haczyć. A akumulator od wiertarki się rozładował. Co ma wisieć nie utonie. Zaraz się naładuje, to powiercę otwory po bokach lampy i kabelki pójdą obok wentylatorów.

a tak zapytam o kolory ledów dajesz UV 395nm?, mam takowe i myslę czy nie dodać ich do lampy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
U mnie to samo. Za kilka dno może zamoczę więc tym bardziej jestem ciekawy jak to z tym dojrzewaniem przy tej skale.
Mam tą skałę plus żywa skała. Zero efektów ubocznych w postaci glonów.

Paragon ja mam takie diody w lampie DIY.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, fresz33 napisał:

Paragon ja mam takie diody w lampie DIY.

uzywasz dają jakiś efekt?, mam w lampie uv 405nm, dzisiaj przyszly poczta 395nm i tak się zastanawiam czy nie dodać ewentualnie wymienić 405nm na te 395n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Paragon napisał:

a tak zapytam o kolory ledów dajesz UV 395nm?, mam takowe i myslę czy nie dodać ich do lampy?

"UV" a raczej V, bo 400-430 to fiolet, daję 405-415 4 szt i 420-430 4 sztuki na 1 kanale. Fioletowe będzie robić też za nocne.

Jak będę robił drugą, to dam 8 lub 16 szt 420-430 na jednym kanale, żeby dopieścić pasmo chlorofilu a i ksantofili dino, oraz 4 szt 405-415 + 4 cos między 380 a 400 na drugim, dla wizualnego podbicia fluorescencji.

Niestety lampy nie skończyłem, zapomniałem o wywiadówce syna w szkole i zebraniu rady rodziców. Więc lampa czeka do jutra. Ale zdążyłem tuż przed zamknięciem do Leroy i kupiłem kabel 3x1mm, jednożyłowy taki jak chciałem. Potestowałem i wygląda bardzo obiecująco. Jest twardszy, zachowuje kształt po wygięciu, będzie łatwiej z nim pracować.

Ale na razie to takei rozważanie teoretyczno-praktyczne. Zobacze jak lampa świeci, i wtedy dopiero będę decydować. Z lampą DIY jest o tyle prościej, że lutownica, klej termiczny, pół dnia i można ją przerobić.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś na forum napisał, żeby świecić od startu, początku bo po co przedłużać dojrzewanie. I coś w tym jest. Ja świeciłem docelowo od startu i negatywnych skutków nie było. Co ma być to będzie, a potem będzie tylko lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.