Skocz do zawartości
orthoptera

pomocy!! nie wiem co sie dzieje...jakieś dziwne glony...

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem napisać ten wątek bo jestem na skraju likwidacji zbiornika..:(

a mianowicie od jakiś 4 miesięcy męczą mnie plagi:( a dokładniej prawdopodobnie dino i jakieś włosowate glony.

Niestety na chwile obecną zielonkawe nitki opanowały całą skałę gdzie nie jest zaciemnione, nie przeszkadzało mi to do momentu, jak co niektóre koralowce sie pozamykały i od 3 tyg nie chcą sie otworzyć m.in xenia, sinularia brassica, rhodactis fluo, a ostatnio też qadricolor zamknął się i zaczął wędrować po akwarium wchodząc w skały tylko capnella jakoś sie trzyma. Parametry wody ph 8, kh (podniesione przez ostatnie 2tyg z 5 na 7,5), NO3 - 5-10, PO4 na testach salifert niewykrywalne . temp ok 25-26st zasolenie ok 1023-1024.

przez tydzień nie czyszcząc akwarium pojawiają się na piasku i skale pęcherze powietrza które wyglądają jak Dino, cały czas na szybie i skale są nitkowate jasno zielonkawe glony długości ok 5mm które po krótkim czasie coś się na nich osadza i robią się brązowe co przedstawiają fotki poniżej, niestety w/w glony są trudne do usunięcia próbowałem zaciemniać, szczotkować skale zwiększałem zawartość bakterii, wyeliminowałem czyścik gdzie był metalowy element ręce pukam w RO przed włożeniem, glony ściągałem wężykiem i oprócz brązowego nalotu są nie do usunięcia. trochę widziałem krab oskrobał ale są to małe ilości. wodę przesączałem przez ręczniki papierowe i wlewałem do akwa aby nowej soli nie dawac, zdjęcia robione dziś a wczoraj był ściągany nalot który bardzo szybko się pokazuje. w filtrze FZN mam węgiel, phosguard , purigen, i pokruszona skałę, oprócz ryb widzę że wszystko ma sie źle, niestety jestem już na skraju likwidacji zbiornika:( czy ktoś miał coś podobnego? co robić? restartować zbiornik, lać Dino X? dodam że w marcu kupiłem nowy filtr RO+DI.

 

WP_20170702_10_42_25_Pro.jpg

WP_20170702_10_42_32_Pro.jpg

WP_20170702_10_42_39_Pro.jpg

WP_20170702_10_42_48_Pro.jpg

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki glon jak mialem niskie KH, ale jak ty miałeś KH 5 to się nie dziwię że dziwne rzeczy w akwa się dzieją.

PO4 nie wykrywalne bo glony pochłaniają, tak samo z NO3.

Wrzuć absorbery a ROWA, ustabilizuj parametry i czekaj. 

Wyrzuć węgiel.
Usuwaj ręcznie to co się da.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dino  pojawia się jak za bardzo  przesadzę z dodatkami do wody typu red sea abc+

Ja troszkę ograniczyłem  oświetlenie i robiłem częściej podmianki  wody

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyłącz swiatlo na kilka dni. Wyrzuc adsorbenty fosfaranow i azotanow. Pokombinuj zeby podbic po4 i staraj sie zeby fosforany i azotany byly niskie ale wykrywalne.

 

Wylaczenie swiatla nie zabije glonow ale je oslabi a przynajmniej spowolni na tyle zeby bakterie zdazyly sie rozmnozyc po4 i no3 to dla nich pozywka tak jak dla glonow. Trzeba pomóc  bakteriom wygrac wyscig oslabiajac gony. Dolewanie bakterii z butelki nic nie da dopóki  bedzie im brakowac przynajmniej 1 z 3 skladnikow pokarmowych (węgiel  azotany fosforany)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

masz jakieś ślimaki ?

jakieś cyrkulatory czy tylko kaskada ? skała wygląda jakby była słaba cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajesz bakterie? wg mnie przegięcie z pochłaniaczem na Po4 - niewykrywalne fosforany przy takim zbiorniku powodują że bakterie nie mają jak zużyć No3 trzeba dawać trochę mniejszą dawkę adsorbera, podawać bakterie albo kilka szczepów z różnych firm naprzemian. Do tego funkcyjne zwierzaki na początku, na skałę do golenia super jest mały globulus - jerzowiec, albo trochę ślimaków, co do piachu strombusy i nassariusy super radzą sobie z dino na piachu, do tego dobra cyrkulacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaciemnij na 2-3 dni akwarium całkowicie nałóż cos na szybę i kocami czy czymś przykryj na dino pomoze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ne wiem czy coś da te zacienianie  ja akwarium zakrywałem na 3 dni   co prawda dino znikało ale gdy tyko dostało  światło to widać było jak  

 w ciągu  2-3 godzin  znów wyłaziło z piasku   wiec  żywy piasek usunąłem  i dałem żwir koralowy gruby  ale nie za szkodzi ja  zaciemni ,mocna cyrkulacja , bakterie i pożywka 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

balast to zaproponuj cos lepszego

orthoptera zaciemnij na 2-3 dni pilnuj kh nawet możesz podnieść jeszcze i cyrkulacje popraw 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Ura napisał:

 

1 godzinę temu, elespero napisał:

Ja miałem taki glon jak mialem niskie KH, ale jak ty miałeś KH 5 to się nie dziwię że dziwne rzeczy w akwa się dzieją.

PO4 nie wykrywalne bo glony pochłaniają, tak samo z NO3.

Wrzuć absorbery a ROWA, ustabilizuj parametry i czekaj. 

Wyrzuć węgiel.
Usuwaj ręcznie to co się da.

ok wyrzucę węgiel, kh teraz podbiłem podmianami i sodą PO4 mam praktycznie niewykrywalne od samego początku czy miałem phosguard czy nie

 

Godzinę temu, balast napisał:

U mnie dino  pojawia się jak za bardzo  przesadzę z dodatkami do wody typu red sea abc+

Ja troszkę ograniczyłem  oświetlenie i robiłem częściej podmianki  wody

podmiany robie co tydzień ok 6l na 40l baniak czyli jakieś

15% więcej sie boje żeby nie porzywiac glonów

55 minut temu, silvia napisał:

masz jakieś ślimaki ?

jakieś cyrkulatory czy tylko kaskada ? skała wygląda jakby była słaba cyrkulacja

ślimaka mi wieloszczet zjadł podobnie jak jednego kraba nie mogę go dorwać, mam kaskadę i koralie 900

 

48 minut temu, Ura napisał:

Podajesz bakterie? wg mnie przegięcie z pochłaniaczem na Po4 - niewykrywalne fosforany przy takim zbiorniku powodują że bakterie nie mają jak zużyć No3 trzeba dawać trochę mniejszą dawkę adsorbera, podawać bakterie albo kilka szczepów z różnych firm naprzemian. Do tego funkcyjne zwierzaki na początku, na skałę do golenia super jest mały globulus - jerzowiec, albo trochę ślimaków, co do piachu strombusy i nassariusy super radzą sobie z dino na piachu, do tego dobra cyrkulacja.

cyrkulacje mam koralie 900 na 40l powinno starczyc mam kraba, krewetka padła jak dino sie pojawiło, turbo zjadł wieloszczet

45 minut temu, azgar napisał:

zaciemnij na 2-3 dni akwarium całkowicie nałóż cos na szybę i kocami czy czymś przykryj na dino pomoze

zaciemniłem juz kilkukrotnie chwilowo na dino pomogło na nitkowate glony nie,

8 minut temu, konwiasty napisał:

Tak z ciekawości zapytam na jakiej skale startowałeś?

skałe jak i cały zbiornik kupiłem funkcjonujący przez jakies 4 miesiące było ok

 

5 minut temu, azgar napisał:

balast to zaproponuj cos lepszego

orthoptera zaciemnij na 2-3 dni pilnuj kh nawet możesz podnieść jeszcze i cyrkulacje popraw 

ale zaciemnij tzn całkowicie czy tylko wyłączyć światło? jesli chodzi o cyrkulacje na 40l mam koralie 900 i FZN-3 wiec chyba powinno starczyć a bakterie lac drakońskie dawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na glony nie wiem co moze Ci pomuc tez miałem same zeszły po dłuzszym czasie ale co do tego sie przyczyniło nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zaciemnię i podjadę jeszcze do sklepu zbadac szczególnie po4 na hance bo te testy słabe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

od razu kup kilka (3-4) ślimaków "turbo" - wieloszczet jak zjadł to ślimak był padnięty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam o skałę bo szukam wspólnego mianownika z moim zbiornikiem. Walczę z bardzo podobną plagą, choć u mnie jest bardziej brązowa niż zielona :) . Jednak biorąc pod uwagę pozostałe czynniki poza lokalizacją ciężko znaleźć jakąś cechę wspólną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@orthoptera zmień proszę tytuł tematu na bardziej konkretny, że prosisz o pomoc w pozbyciu sie glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jezeli testy nie wykrywaja po4 i mimo tego wrzucasz phosguard to masz na 100% okragle 0 i laboratorium tylko to potwierdzi. Pomyslu stosowania adsorbenta przy niewykrywalnych poziomach nie komentuje... zaglodziles bakterie a dzisiejszy stan zbiornika to skutek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, konwiasty napisał:

Pytam o skałę bo szukam wspólnego mianownika z moim zbiornikiem. Walczę z bardzo podobną plagą, choć u mnie jest bardziej brązowa niż zielona :) . Jednak biorąc pod uwagę pozostałe czynniki poza lokalizacją ciężko znaleźć jakąś cechę wspólną :)

może woda z aqanetu nie taka? u mnie też to wygląda jak brązowe ale jak zaczynam wężykiem sciągac to brązowy nalot znika i wyłaniają sie zielonkawe nitki które porastają skałą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet wódę lałem bo gdzieś wyczytałem  ale ani nie pomogło ani nie zaszkodziło w końcu to pożywka dla bakterii  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja przeżyłem długotrwałe plagi i nic nie pomagało, dopóki nie zacząłem wody do swojego akwarium produkować sam od początku do końca do tego bakterie i można się cieszyć 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja przeżyłem długotrwałe plagi i nic nie pomagało, dopóki nie zacząłem wody do swojego akwarium produkować sam od początku do końca do tego bakterie i można się cieszyć 

Możesz trochę rozwinąć?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie wniosę nic do tematu ale nie poddawaj się! Ogranicz trochę światło.

dasz rade ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, big daddy napisał:


Możesz trochę rozwinąć?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Wodę od samego początku kupowałem w jednym ze sklepów, zarówno RO jak i gotową solankę, byłem święcie przekonany, że skoro kupuję w profesjonalnym miejscu, to jest też profesjonalne podejście do tematu zarówno produkowania RO jak i solanki, nic bardziej mylnego... zakupiłem TDS oraz refraktometr i nagle okazało się, że RO ma 077 (!!), a solanka w jednym tygodniu 1021 w innym 1045, efektem było dino dino dino, wszechobecne dino, ograniczenie światła, bakterie wszelkiej maści, nic nie pomagało. Wodę zacząłem produkować sam, ale żem leniwy, to zakupiłem sobie baniaczek z kranikiem, żeby nie trzeba było go nosić w tą i z powrotem, efekt: dino ustąpiło, ale nie do końca. Zauważyłem, że nasila się po podmiankach, a ustępuje przed. kluczem do sukcesu okazał się kranik, który zdążył już lekko "podrdzewieć". Od półtora miesiąca produkuję wodę, która zawsze ma 000 na wyjściu do wyłącznie plastikowego pojemnika, sól jakieś używam to RSS, ale to w zasadzie nie ma większego znaczenia poza faktem, że zawsze odmierzam co do grama, bakterie jak stosowałem stosuję dalej i nagle okazało się, że jak za dotknięciem magicznej różczki akwarium wyszło na prostą i ma się wyśmienicie

Reasumując błąd, który w skutkach jest czasem prawie opłakany, może wynikać z czysto prozaicznego powodu, dlatego warto zbadać swój proces prowadzenia akwarium, bo jeżeli jest robiony zgodnie ze sztuką to nie ma prawa się nie udać :)

 

EDIT

żeby nie być gołosłownym to na chwilę obecną zwierzaki wyglądają tak:

 

WP_20170701_15_38_46_Pro.jpg

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.