Skocz do zawartości
tdew

Zużycie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Wynajmujemy mieszkanie dwóm osobom i przyszło za nich rozliczenie wody - w sumie w ciągu 6 m-cy zużyli niespełna 140 m3 z czego prawie 110 m3 to woda ciepła a 30 m3 zimna. Dopłata 2500. Sprawdziłem swoje zużycie 77 m3 za pół roku (2 dorosłych, 2 dzieci) plus akwa 1200l w obiegu a nie powiem żebyśmy oszczędzali wodę. Zużywamy jej najwięcej w przeliczeniu na osobę w całym budynku. Czy ich zużycie jest realne? zaklinają się że wody idzie ciągle mniej więcej tak samo. W pierwszej połowie 2016 zużycie było po równo 30 m3 ciepłej i zimnej (do końca 2016 mieszkały 3 osoby), w drugiej połowie 2016 46m3 ciepłej i 30 m3 zimnej a w pierwszej połowie 2017 tak jak napisałem prawie 110m3 ciepłej i 30m3 zimnej. 

Przy założeniu że ciepła powinna mieć 55-60 stopni to średnio leją wodę o temperaturze ponad 45 czyli dość gorącą (a trzeba jeszcze spłuczkę i pranie odjąć). Co mogło się sypnąć co skutkowało by takim zużyciem?

Pzdr

 


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 4 piętra raczej wątpię. Pomijam ze ciepłą wodą.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam średnie zużycie około 10m3 na 3 osoby. 140m3 to albo źle spisany licznik, albo lali wodę non stop bez zakręcania.

W domu nic nie korzysta z ciepłej wody - tylko prysznic i umywalki. Pralki, zmywarki itd same podgrzewaja


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczy sie w ryczalcie 3 m3 na osobe na 1 mc  a te kubiki co ty podales to jest wrecz niemozliwe albo zle spisany licznik albo awaria licznika jest jeszcze opcja ze pojechali na wczasy i zapomnieli zakrecic wody

3m3 ogolnego zużycia w wiec 1.5 cieplej i 1.5 zimnej ale mozna zalozyc ze jest 1do2 bo nigdy nie lejesz samej cieplej bo jest za goraca i musisz domieszac zimnej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy były wymieniane liczniki zużycia wody, bo maja gwarancje z tego co pamietam trzy lata - jak po tym terminie to kzesz reklamować w spółdzielni ze nie wymienili na czas i złe wskazują 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba wymieniać co 5 lat, były wymieniane na początku 2013. Od 2013 do 2016 a więc przez 3 lata zużycie ciepłej wody było takie same jak w ciągu ostatnich 6-mcy (po 110 m3).


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo walnięty licznik albo kran do poboru ciepłej wody.

Stawiam na licznik, ale nic nie ugrasz. trzeba zapłacić.

Ja miałem walnięty wodomierz na przyłączu. wymienili ale rachunek i tak musiałem zapłacić Przewalił mi równiutko 50 m3.ZWiK to potęga.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie to nie dziwi, bo widziałem na własne oczy jak mój sąsiad dostał pismo ponaglające z administracji za dopłate do wody,

1 osoba w 1 mieszkaniu w 2016 r zuzyła 420m3 wody .... ;]

 

P.S. i to nie ma akwarium ;]

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Dnia 20.07.2017 o 07:00, Seba6001 napisał:

Liczy sie w ryczalcie 3 m3 na osobe na 1 mc  a te kubiki co ty podales to jest wrecz niemozliwe albo zle spisany licznik albo awaria licznika jest jeszcze opcja ze pojechali na wczasy i zapomnieli zakrecic wody

3m3 ogolnego zużycia w wiec 1.5 cieplej i 1.5 zimnej ale mozna zalozyc ze jest 1do2 bo nigdy nie lejesz samej cieplej bo jest za goraca i musisz domieszac zimnej :)

Ta opcja mogłaby się zgadzać. Średnio bateria kuchenna leje 4,5-9l. Uśredniając 7l przez 60mnut przez 24h przez 14dni wychodzi 141 120l = 141m3 na okrągło. Może przed wyjazdem myła na szybko szklanke po kawie i tak kran został bo mąż ponaglał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licznik możesz łatwo sprawdzić spuszczając np. 10 wiader po 10L.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało realne my na 4 osoby mamy zużycie 12m3, również wynajmuje mieszkanie dwóm osobą i małą zużycie ok 6m3 miesięcznie łącznie ciepłej i zimnej, poprzedni lokatorzy wiem że sporo sie kąpali z czego laska nie pracowała i mieli 12m3 (na dwóch) po dwa oni płacą rachunki wiec to ich sprawa ile zużyją wody prądu czy gazu więc czym sie martwisz.

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

za jakieś 30zł można po prostu kupić licznik - podłączyć pod kran i porównać odczyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawi silvia nie jest to duży wydatek, a na przyszłość może się przydać :) Jeśli masz znajomego w hydraulice to ci pożyczyć może ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przyszłym tygodniu zrobimy pomiary we własnym zakresie, ma przyjść też rzeczoznawca od administratora, sprawdzić instalację, licznik pójdzie najprawdopodobniej do demontażu i sprawdzenia. Napiszę jak się skończyło.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomiary dokonane metodą chałupniczą nie wykazały nieprawidłowości. Próbowaliśmy na wiele sposobów, mniejszą i większość ilość, samą ciepłą / zimną, mieszaną. Wygląda tak jakby licznik mierzył prawidłowo. Równocześnie lejąc wodę relatywnie gorącą do kąpania proporcje ciepłej i zimnej były mniej więcej 2:1

Za lipiec wyszło 16 m3 ciepłej i 8 m3 zimnej czyli już realnie jeśli chodzi o proporcje przy założeniu ze woda idzie tylko w natrysk ale wciąż bardzo dużo.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co w takim razie lokatorzy robią z tą ciepla wodą?? Nie zakrecają kranu na noc?

Dla świętego spokoju wymienilabym liczniki i spisała aneks do umowy najmu w taki sposób, że za zuzycie powyżej założonego przez Ciebie limitu cieplej i zimnej wody płacą dodatkowo najmujacy. Nawet poszlabym razem z nimi do sklepu kupić te liczniki i potem od razu do lokalu zamontowac, zeby widzieli, że montowane i plombowane są te przed chwila kupione i niech podpiszą oświadczenie, że wymiana odbyła się na ich oczach.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Fakt mi przyszlo po pöł roku zuzycie 13m3 cieplej i 35m3 zimnej. Może prysznica nie mam, ale kąpiemy się codziennie. Dzieci też. Fakt.nie lejemy pół wanny. 

Ale żeby nakręcić tyle to nie jest jeden dzień lania wody. 

A sprawdzałeś czy licznik pracuje jak jest woda całkowicie wyłączona? I np po paru h czy stan jest dalej taki sam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim bloku tez braklo ok 120 m3 ale na glownym liczniku i rozliczyli to na wszystkich lokatorow,

po interwencji okazało się ze w 2 mieszkaniach które były na wynajem wynajmujący nie podawali zużycia za pierwszy miesiąc administracja policzyla jak za miesiąc poprzedni

ale następne miesiące już nie brali pod uwagę i wpisywali im 0 zuzycia

po odczytach licznikow okazało się ze te 120 m3 znalazło się w tych 2 mieszkaniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.