Skocz do zawartości
kamsolik

Sól - odwieczny problem

Rekomendowane odpowiedzi

Szykuję się do startu zbiornika ok 350l - sps, miękki, ewentualnie jakieś proste sps i oczywiście nie wiem na jakiej soli się oprzeć. Czytalem testy na reefhub, ale nadal mętlik. 

Napiszcie proszę Wasze opinie o solach jakie używanie w zbiornikach lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Będziesz miał tyle opinii, ile osób. Zła droga. Sam musisz wybrać. Albo... zobaczyć ankietę jakiej soli używają klubowicze i wtedy sobie wybrać. Każdy ma ulubioną markę soli i będzie walczył o nią do upadłego :) Ja dla przykładu mam RedSea. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mogę polecić aquaforest [miękkie i lpsy], mocne światło i korale rosną szybko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RedSea CoralPro i nie polecam:D

 

Jesli po tescie na RH masz metlik, nie licz ze ten temat to zmieni B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ostatnimi czasy jade na red sea salt niebieska, ale będę zmieniał. Za niski mg w niej jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne parametry ma fauna marin ale osobiscie uzywam red sea niebieska i nie narzekam. Kwestia dopasowania dawek ballinga i jest ok 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kroczek napisał:

W pierwszym poście kolega napisał że zapoznał się z artykułem na RF.

Kolego @kamsolik, Każda sól której użyjesz na starcie będzie dobra byle by nie była bio.

Wybierz najtańszą a potem zmienisz wg. potrzeb.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na początek Grotech EasyMix , niedroga i niebogata. Spokojnie przeżyłem na niej dojrzewanie, potem to pełna gama do wyboru...


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Colombo pro reef salt ----- testuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Colombo którą stosuję od prawie trzech miesięcy razem z bakteriami jak na razie ok.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolona z af, od startu jej używam i nie widzę powodu zmieniać. Zadnych plag nie mialam. Mam rafe mieszaną więc i lps i miękkie i proste sps. Konieczne jest dodawanie ballinga, ale u mnie idą niewielkie ilości. Stosuje gotowe plyny af po rowno. Wnioski takie, że jak leje za mało lub za dużo, to parametry opadaja lub wzrastaja tez równo więc łatwo mi je korygować.

Tak jak piszą koledzy sama sól sukcesu nie zapewni i każdy będzie miał inne doświadczenia i inne wnioski z każdą solą, o jaką zapytasz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proponuję na początek Grotech EasyMix , niedroga i niebogata. Spokojnie przeżyłem na niej dojrzewanie, potem to pełna gama do wyboru...


A ja jak już niejednokrotnie wspominałem jestem przeciwnikiem "soli na początek" i potem zmiany ma "lepszą/bogatszą".



Swego czasu też miałem zajawke na "sole naturalne". Pytanie tylko co to znaczy? Sól którą testowałem też była "natura" ale jak by się wczytać w skład to okazuje się że tej naturalnej soli jest tam 2% więc jakby trochę niewiele tymbardziej że i tak jest ona przetworzona...

A w temacie to drogi kolego niestety nie uzyskasz tu odpowiedzi która sól jest najlepsza. Jak mówi stare przysłowie "dobry lotnik to i na drzwiach od stodoły poleci" więc musisz znalesc swoją stodołę najlepiej taka która będzie Ci odpowiadać pod kontem ceny i dostępności i zacząć uczyć się latać :-).
I najważniejsze nie kombinować, nie zmieniać co 2 tygodnie.
Powodzenia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby jeszcze bardziej namieszać, napiszę że bywało tak, że zmieniam sól przy każdej podmiance i też dobrze było ;)

Jak widać nie ma żelaznej reguły jeśli chodzi o sól. Ważniejsze od marki soli, jest poprawne i stabilne zasolenie.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na TP , i nie mogę narzekać oj nie . ( mały feler że coś słabo wymieszana była ) .Po tym RS ,po tym AF teraz znów TP często mieszanki  . Zmieniam jak rękawiczki i nie da się wskazać zwycięzcy .Po podmianie RS pierwsza doba szyby do golenia dość często , tak samo TP .Ale korale po tym napompowane ... Tylko ja na start , już pierwszego dnia miałem koralową obsadę .
Czytając forum średnia wychodzi czym nie zaczniesz jak zaskoczy będzie ok .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przykladowo podmieniam na bt reef + bt sps w zbiorniku prawie same acropory i jakos to idzie a sól chyba jedna z tańszych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aby jeszcze bardziej namieszać, napiszę że bywało tak, że zmieniam sól przy każdej podmiance i też dobrze było [emoji6]
Jak widać nie ma żelaznej reguły jeśli chodzi o sól. Ważniejsze od marki soli, jest poprawne i stabilne zasolenie.
 



Ale co to znaczy "było dobrze" jaka obsada? Nic nie napisałeś na ten temat. Dla jednego jest dobrze bo grzybki nie są pokurczone i xenia rusza mordą a dla drugiego jak microclados jest różowy a nie czerwony albo brązowy.
Wszystko zależy jaki sobie stawiamy cel.
Stara szkoła mówi że akwarystyka morska to systematyczność, stabilizacja i cierpliwość a takie ciągłe zmiany nie prowadzą do niczego dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Walker napisał:

Ale co to znaczy "było dobrze" jaka obsada? Nic nie napisałeś na ten temat. Dla jednego jest dobrze bo grzybki nie są pokurczone i xenia rusza mordą a dla drugiego jak microclados jest różowy a nie czerwony albo brązowy.

Wszystko zależy jaki sobie stawiamy cel.
Stara szkoła mówi że akwarystyka morska to systematyczność, stabilizacja i cierpliwość a takie ciągłe zmiany nie prowadzą do niczego dobrego.

Ja spotkałem się z dwiema starymi szkołami. Jedna mówi żeby nie zmieniać soli, druga mówi żeby zmieniać. Ja wybrałem tą drugą metodę :)

Założenie jest takie, że jak czegoś brakuje w jednej soli to inna pozwoli to uzupełnić.

Zresztą różnice między solami nie są aż takie ogromne, jak robimy podmiankę 5%, a proporcje jakiegoś składnika w soli różnią się np o 10%, to w akwarium zmiana jest <1%.

Fakt, podmianka 40% na innej soli byłaby ryzykowna.

A "było dobrze" znaczy, że koralowce ładnie się pompowały i rosły a glonów nie było.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie podałeś żadnych konkretów ;-)
Poza tym że przy takiej rotacji solą robisz podmiane 5% a nie 10%. Oczywiście że między solami są różnice i to czasem znaczne, nie w podstawowych składnikach bo te z przyczyn oczywistych nie powinny różnic się praktycznie wcale (choć różne z tym bywa i w większości przypadków różną się ilością) ale we wszystkich "dodatkach" które powodują że dana sól jest "wyjątkowa" i ma konkretne przeznaczenie . Pisane takimi ogólnikami wprowadza niepotrzebny zamęt bo nowi zwolennicy słonej pasji czytając taka nieprecyzyjna wypowiedź myślą że "skoro on może to i ja tak będę robił" a jak wiadomo "Dino nie śpi" :-)
I nie chodzi o to że tak robić nie można tylko jeśli już się na taki ruch decydujesz do powinieneś wiedzieć po co i jak to zrobić żeby "było dobrze"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej @Walker, swoim postem nie chciałem namawiać nikogo na częste zmiany soli a jedynie pokazać że też tak można i że sól to nie tatuaż, nie musi być na całe życie ;)

Moje akwarium akurat nie było niczym specjalnym, żeby się nim przechwalać, ale były w nim różne koralowce, w tym kilka sps'ów (które akurat najlepiej i najszybciej rosły), którym podmiany na różnych solach nie przeszkadzały. Za to raz nieomal je wykończyłem, poprzez przedawkowanie jednego preparatu. Ludzie trzymają się jednej soli a dolewają jakieś dziwne płyny o nieznanym składzie - to jest dopiero zmiana parametrów!

Ja w pewnym okresie robiłem podmianki na zmianę na redsea coral pro, AF probiotic oraz blue treasure sps, co tydzień ok 5%. Ale fakt zbiornik był wtedy dojrzały (chyba ponad 2 lata). Na początku pomimo trzymania się jednej soli plagi były ;)

Na tym forum temat stosowania różnych soli był kilka razy poruszany, można poszukać. Sam tego nie wymyśliłem.

Nawet Bartek w teście porównawczym soli na reefhubie napisał:
"Przede wszystkim wyniki są potwierdzeniem, powszechnej opinii, że nie ma idealnej soli. Jedne są lepsze w tych parametrach, a inne w innych. To by sugerowało, że dobrym pomysłem mogłaby być zmiana soli co kilka podmian. "

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje już BT reef ponad rok może 2 lata.Opakowania 6,7 także miałem z różnych dostaw różnych partii i nigdy nie zawiodła. Woda klarowna w głównym, rozpuszczalność bardzo dobra po 20-30 minutach mocnej cyrkulacji w wiaderku hop do baniaka.

Sól bogata w mg i ca i przy każdej podmianie uzupełniam niedobory. Akwarium prowadzone na samych podmianach. Na chwilę obecną nie znalazłem lepszej soli do prowadzenia akwarium na samych podmianach w tak dobrej cenie a skoro człowiek zadowolony to po co przepłacać?  Stosowałem też 10 innych soli o ostatecznie zostałem wierny tej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.