Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje założyć akwarium ok -1200l 

koralowce miękkie i lps może z czasem kilka sps. Przede wszystkich chciałbym się dowiedzieć jaki będzie koszt utrzymania już dojrzałego funkckonujacego w 100% akwarium. Zakładam ze będzie reaktor wapnia zamiast balinga . Proszę o uwagi

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

najwiekszy koszt to (po kupnie sprzetu) bedzie rachunek za prad. Jesli akwarium bedzie stalo w salonie, to grzalka nie bedzie sie czesto wlaczac. Poza tym, napewno trzeba robic 5% / tydzien podmiany wody, a wiec koszt soli, testy, bieżące naprawy sprzetu itp. Nazbiera sie jak u kazdego. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Mikrus2201 napisał:

Witam,

Planuje założyć akwarium ok -1200l 

koralowce miękkie i lps może z czasem kilka sps. Przede wszystkich chciałbym się dowiedzieć jaki będzie koszt utrzymania już dojrzałego funkckonujacego w 100% akwarium. Zakładam ze będzie reaktor wapnia zamiast balinga . Proszę o uwagi

pozdrawiam

To Twoje pierwsze akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam 500l Malawi chce przejść na morskie. Buduje dom aktualnie jest w stanie surowym i już przygotowuje specjalnie pod akwarium miejsce. Wiec sprawa kanalizacji doprowadzenia prądu bezpieczników automatyczna dolewka spuszczanie wody ... jest również przewidziane ale w tek kwestii jeżeli macie jakieś uwagi co zdecydowanie albo dodatkowo jeszxcze mógłbym przygotować na tym etapie będę wdzięczny. Wracając do pytania apropo kosztów to prosiłbym o konkretne cyfry +- np sól .... zł miesięcznie 

prad przy założeniu ... zł miesiecznie

 pokarm ryby korale. .... zł miesięcznie 

reaktor wapnia zł miesięcznie 

inne suplementy zł miesięcznie itd 

lacznie wartość ok zł miesięcznie.

Napewno oświetlenie ledowe myśle ze gdzieś do 450wat 

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy lekkich szacunkach:

prąd 200-250

sól 150 (zakładając 5% podmiany/tydzień i koszcie wiaderka soli w granicach 300 zł)

suplementy, pokarmy, reaktor itp - 50....

Podsumowując to około 400-500 zł.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty miesięcznie będą w okolicy 1000 zł

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Mikrus2201 napisał:

Widełki są spore, możesz nie suplementować,

możesz kupić tanie suplementy a możesz stosować Zeo za kupe kasy...

i tak jest z każdym punktem ....są produkty tanie , średnie i drogie...

 

np sól .... zł miesięcznie   - ok. 10kg - 150zł

prad przy założeniu ... zł miesiecznie  - ok. 150zł

pokarm ryby korale. .... zł miesięcznie - ok. 50zł - 100zł

reaktor wapnia zł miesięcznie  - 50zł

inne suplementy zł miesięcznie itd  - 100zł

łącznie wartość ok zł miesięcznie.  ok. 500zł

 

 

 

 

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
12 minut temu, DarekB30 napisał:

Koszty miesięcznie będą w okolicy 1000 zł

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka
 

Zgodzę się z Kolegą, sam prąd to prawie połowa tej kwoty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

 

Sam mam ponad 1000l w obiegu koszt miesięczny ok 500zł max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku B30 jakbyś mógł to proszę przedstaw mi ten koszt 1000zl w rozbiciu na poszczególne koszty typu prąd sól pokarm itd. 

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

W moim przypadku wygląda to + - tak:

1. Świetlówki na rok         - 1200

2. sól AF na rok               - 1300

3. prąd na rok                  - 4200

4. różne dodatki do wody - 1200

5. woda                            -  200

6. pokarm dla ryb             -  300

Daje nam to razem 8400/12=700 na miesiąc i zapewne nie są to wszystkie koszta, coś tam pewnie zapomniałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michalfa ile litrów masz zbiornik bez sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

180*80*70h = 1008 brutto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikrus
Bladego pojęcia nie mam jak sobie wyobrażasz prowadzenie akwarium... jest tyle metod co akwarystow albo i wiece... Tak samo i akwaria są sobie nierówne... dla jednego wielka wanna z wodą kawałkiem skały i kilkoma rybkami będzie już akwarium morskie a dla drugiego ta wanna wypełniona po brzegi SPSami i rybami będzie również akwarium.
Ja u siebie mam około 700 litrów wody w obiegu i nie jest to jeszcze akwarium wypełnione po brzegi i dokładnie wiem jakie nam miesięczne koszty.. wbrew pozorom 1000 zl to jest realna kwota potrzebna na prawidłowe prowadzenie tak dużego akwarium.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zbiorników już przerobiłem, za każdym razem większy- taka to już jest ta choroba zwana akwarystyką morską. Moi znajomi też zazwyczaj idą w tym samym kierunku.
W związku z tym faktem, nie dało się pominąć tematu kosztów prowadzenia zbiornika...
Realnym, miesięcznym  kosztem jaki należy sobie założyć to przelicznik 1 zł = 1 litr.
Wiadomo, że będą miesiące mniej obciążające - ale należy to traktować w moim przekonaniu jako wartość dodaną - taką miłą niespodziankę - bo jak to w akwarystyce bywa zaraz pojawią się jakieś drobne lub większe problemy, czy koszty cykliczne, które skompensują te oszczędności (np. wymiana kpl. świetlówek)
Na etapie zakładania zbiornika zawsze zachęcam do refleksji: czy chcesz mieć akwarium na dobrym poziomie, takie na które Cię stać i takie które nie obciąża w sposób znaczny Twojego budżetu i będzie źródłem satysfakcji. Czy raczej giganta, który będzie prowadzony z szukaniem oszczędności i kompromisów -często bywającego źródłem frustracji akwarysty ? 
Każdy musi się zastanowić i odpowiedzieć sobie sam dopasowująć wielkość zbiornika do swoich upodobań ale i możliwości.

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elespero,

aktualnie mam 500l wiec mniejsze mnie nie interesuje... 

naoewno na początku będę korzystał z pomocy przy prowadzeniu zbiornika żebym się na spokojnie przyuczyć i nabrał doswiadzczenia ... jak rozmawiam z różnymi firmami które oferują / zakładają zbiorniki to oni szacują koszt od 400-600zl ale ktoś powiedział ze 1000zl i teraz kolega Darek B30 również to samo sugeruje..

Miałem nadzieje ze ktoś mi coś napisze kto już prowadzi podobny Zbiornik oczywiście dostałem od Was informacje ale zmówili są rozbieżne . W jaki sposób mogę doprecyzowac te informacje ??? 

Mnie chciałbym stałego kosztu utrzymania przekroczyć powyżej 600zl... to jest mon prób maxymalny... 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie miesiecznym jaki planujesz odpuść sobie tak duże akwarium bo zamiast przyjemnym hobby będzie to dla Ciebie źródło udręki.
Lepiej załóż mniejsze doinwestowane które będzie cieszyło oczy zamiast wanny wody z której nie będziesz zadowolony.


Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przerób te 500l na morskie. To może się zmieścisz w tych 600zł miesięcznie.

Krzysiek dobrze to napisał, chcesz mieć dobrze prowadzone akwarium? Czy mieć giganta w którym ciągle coś brakuje?

13 minut temu, Mikrus2201 napisał:

Elespero,

aktualnie mam 500l wiec mniejsze mnie nie interesuje... 

 

Weź pod uwagę że zanim się nauczysz co i jak to poniesiesz kosmiczne koszta, które Cię zniechęcą. 

Zacznij na spokojnie od 100l, "złap praktykę" bo malawi od morskiego to duża różnica. Wiedza ze słodkiego niczym nie przyda się do morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie potwierdzam ze nie chce mieć giganta gołego tylko koralowce gloewnie lps ... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia 1zł/1l miesięcznie. Oczywiście jest to uśredniony koszt bo wiadomo, że sól kupisz raz na kilka miesięcy itp. ale niektórzy jednak zapominają tej kwoty doliczyć do średniego miesięcznego rachunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Mikrus2201 napisał:

Zdecydowanie potwierdzam ze nie chce mieć giganta gołego tylko koralowce gloewnie lps ... 

 

To przerób tą 500 na morskie i ciesz oko a nie denerwuj się że ciągle brakuje czegoś.

Dobry sprzęt na 500 to koszt 10-12 tyś zł.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przerobię ponieważ teraz mieszkam w innym miejscu a tam gdzie się buduje to robię specjalna zabudowę wiec dla mnie to wyrzucanie pieniędzy na robienie jakiegoś przejściowego akwarium i nie widzę w tym żadnego celu . Chce mieć akwarium niecałe 1200l ... jeszcze mam pytanie . Jeżeli chodzi o pomoc w doborze sprzętu to przy tym forum mogę poruszyć temat czy mam założyć nowy temat?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można kombinować tak by koszty były jak najmniejsze do LPS i miękkich spokojnie wystarczą dobrej jakości LEDy i wtedy masz mniej kosztów na wymianę świetlówek, jeśli światło będzie nie zadowalało twoich oczekiwań, można dodać dwie albo 4 świetlówki, ale zawsze to będzie mniej niż same t5 czy HQI - odpadnie też część kosztów prądu.

Dodatkowa sprawa to pompy, warto czytać specyfikację czasami nowoczesne pompy dobrych producentów mają super wydajność jeśli chodzi o zużycie prądu - nie warto się pchać w tanią pompkę która ma duże zużycie prądu, bo droższy sprzęt po jakimś czasie sam się zwróci w kosztach eksploatacyjnych ( to samo tyczy się usterek )

Warto czasami poszukać używanego sprzętu topowych producentów niż kupić coś taniego ale nowego. Z mojego doświadczenia - kupiłem odpieniacz BK firmy RoyalExclusive, używany 3 lata - w pięknym stanie, działa bardzo cicho, a ostatnio rozkręcałem pompę w celu wyczyszczenia i wszystko w środku jak nowe.

Następna sprawa to preparaty, warto nastawić się na jeden system prowadzenia akwarium, czasami droższy ale dający pewność że wszystko zaskoczy jak należy, lepsze to niż skakanie od metody do metody i zmienianie producentów co chwilę - bo daje to tylko dodatkowe koszty i niestabilność w zbiorniku i wnerwia posiadacza akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1800l.

Jedzenie dla ryb ok 120

Podmiany 400

Prąd 400

Suplementy 200-300

Czyli około 1200 na miesiąc.

Do tego wymiana świetlówek co 6 miesięcy 1800 (300 na miesiac).

Do tego niespodzianki czasem się zdarzają.

1500 pln / 1800 l / 30 dni

Powinieneś założyć 1 pln = 1 litr na miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.