Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka!

No i przyszedł czas na założenie czegoś pojemniejszego niż 50L :)

Moje obecne 50L świetnie sobie radzi (3 miesiące) i za miesiąc jedzie do nowego właściciela w komplecie z życiem, skałą i osprzętem. Po prostu mojemu koledze się mocno spodobało, zaproponował odpowiednią kwotę, więc się nie zastanawiałem :D Najważniejsze, że to co zainwestowałem odzyskam z nawiązką. Ale do rzeczy...

Obecnie posiadam też słodki zbiornik Glossy 215L Aquaela w komplecie z szafką. Zestaw czarny. Postanowiłem w nim uruchomić słoną wodę... Start będzie "na sucho" czyli sucha skała i piasek. Poniżej opisuję plan jak ma to wyglądać. Będzie trochę kontrowersji :)

- Szkło: Aquael Glossy 215L (100x40x50(h)) Black
- Oświetlenie: 2 x Aquael Retro Fit Tube 16W Marine + 3 x Aquael Retro Fit Tube 16W Actinic
- Filtracja: Tunze ReefPack 250 + węgiel, purigen, phosguard
- Cyrkulacja: Jebao CP-40
- Skała: 25kg Marco Rocks
- Piasek: 10kg suchego piasku wapiennego do Malawi 1mm za 1,5zł/kg z Allegro
- Grzałka: 200W Aquael Gold
- Woda świeżo posolona demineralizowana z Auchan :)
- Sól AF ReefSalt

Aktualizacja na dzień 19 września:

- Cyrkulacja: 2 x Jebao RW-8
- Oświetlenie: 1 x Aquael Retro Fit Tube 16W Marine + 4 x Aquael Retro Fit Tube 16W Actinic
- Skała: 30kg Marco Rocks
- Piasek: 13,5kg żywy piasek Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White
- Grzałka: brak - temp ciągle na poziomie 25-26stC
- Woda: RODI 000 TDS

Obsada? Wszystkiego po trochu. Trochę miękkich, trochę LPS, trochę łatwiejszych SPS. Jeżeli chodzi o ryby to na pewno parka Błazenków, 2-3 krewetki czyszczące, 2-3 kraby, 2-3 ślimaki, a potem czas pokaże...

Ktoś mi napisze: woda demi? Taaaaak! Obecne 50L jedzie na takiej wodzie i problemów nie widzę. Parametry w normie, woda kryształ, życie żyje i się rozwija. TDS pokazuje 001 pod korkiem :) Mógłbym podłączyć RODI w łazience, ale mi się nie chce sprawdzać parametrów wody, wymieniać membran i stać z wiadrami :) Pewnie byłoby taniej, ale kto by się tym przejmował, skoro jednego korala potrafimy kupić za 200-300zł... W Auchan jestem przynajmniej raz w tygodniu, więc wrzucenie 4 butelek 5L wody do bagażnika to pryszcz...

Ktoś mi napisze: piasek wapienny? Taaaak! Obecne 50L stoi na takim piasku. Wszystko gra i ładnie wygląda. Nie widzę sensu, aby przepłacać za "profesjonalny piasek"...

Ktoś mi napisze: sucha skała? Dojrzewanie dłuższe! Eeeeee tam. Moje 50L po 5 tygodniach było czyste i weszło pierwsze życie. Potem wyskoczyło trochę dino i cyjano, ale sobie poradziłem. Teraz jest cacy.

Start planuję w połowie września. Czekam na osprzęt i skałę. Będę was informował na bieżąco o postępach...

Zdjęcie przedstawia zbiornik w 21 dniu istnienia...

Sajonara!

glossy_reef_200_day_21.jpg

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na tej samej ale 2,69 wołają :D nie używałem miernika TDS i była w kręgu podejrzanych bo trochę się użeram z glonami ale skoro jedziesz na tej samej i nie masz problemów to może gdzie indziej jest przyczyna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślałem, że pojadę na demi, ale jednak to jest problem tyle tych baniek, do tego czasem nie było w Auchanie w ogóle... RODI to większa wygoda, w każdej chwili możesz sam napuścić. 

Pozatym to nie widziałem różnic pomiędzy tą, a demi z auchan. 

powodzenia, czekamy na filmiki. 

Edytowane przez kenizeg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też jej używałem , glonów było dużo .Od 1.5 miesiąca biorę wodę RODI ze sklepu  akwarystycznego po 50 gr/l  cenowo to samo a akwa nie do poznania . Ta z marketu to to do akumulatora i żelazka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu wystartowałem na ReefPacku, ale kompletowałem sam. Filtr Tunze 3162, odpieniacz wybrałem nie 9004, a 9012. Mam 240l i 9004 wg producenta byłby na styk. Oczywiście dolewka też dokupiona.

Filtr 3162 nie jest za duży więc wiele wkładu do niego dać nie można, ale jakoś upchałem tam wszystko co chciałem :) 

Co do dolewki to fajnie dolewa wodę i utrzymuje odpowiedni poziom, a ma to duży wpływ przy odpieniaczu który pobiera wodę z powierzchni. Duży minus to taki, że brakuje jej zabezpieczenia przed częstym dolewaniem. Zdarzyło mi się, że wężyk zostawiłem podniesiony i pół wiadra wylało na podłogę :unsure: Mój błąd, ale na prawdę super trzyma wodę do linii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr Tunze chcę tylko jako pudełko na ew absorbery.

Co do dolewki to nie będę musiał dolewać bo jest pokrywa i woda nie paruje w takim tempie. Same podmiany zalatwia sprawe. 

Uwazacie, ze woda demi ze sklepu ktora ma 001-002ppm robi taka roznice? Nie sadze. To przeciez nadal super czysta jalowa woda...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Pawel_Q napisał:

...Co do dolewki to fajnie dolewa wodę i utrzymuje odpowiedni poziom...Mój błąd, ale na prawdę super trzyma wodę do linii...

Piszesz o dolewce Tunze (który model) czy jakieś innej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz korala za 400zl a potem podlewasz go taką woda ? Powodzenia. Jak ci się nie chce filtrów wymieniać to mieczyki na kranowce spoko obstają. Mógłbyś też sypać sól kuchenną zamiast do akwarystyki morskiej, nie szkoda ci kasy na paisek ? Tyle żwiru na drogach i to za darmo ;-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz widze jak wszyscy maja 000 na tdsach :) Albo im sie tylko tak wydaje. Ile ja juz widzialem baniakow za grube tysie i niby na idealnej wodzie a tam dino i cyjano :)

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
50 minut temu, mihow1979 napisał:

Juz widze jak wszyscy maja 000 na tdsach :) Albo im sie tylko tak wydaje. Ile ja juz widzialem baniakow za grube tysie i niby na idealnej wodzie a tam dino i cyjano :)

Od kiedy woda 000 gwarantuje brak w/w plag ?

np. za cyjano bardziej odpowiada "rozjechany" stosunek azotu do fosforu niż zera na TDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czym moze grozic woda 001?

Duzo ludzi pisze ze po wymianie wkladow pozegnali dino lub cyjano i inne problemy odeszly...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to zależy co jest tym 001 - a jeżeli do produkcji tej wody są używane np. miedziane rurki/złączki ?

TDS pokazuje że są jakieś zanieczyszczenia - ale nie to jakie to zanieczyszczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do produkcji tej wody nie wykorzystuje sie metalowych elementow. Dzwonilem do producenta...

U mnie nie ma zadnych problemow z ta woda. Mialem dino i cyjano, ale sie z nimi uporalem w 2 tygodnie. Wystarczylo zbicie nutrientow do niskich poziomow i ustabilizowanie parametrow. 


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prosty filtr RO3 + zasobnik z żywicą kosztuje niecałe 140zł, wyprodukujesz nim więcej niż 300l wody ale dla prostego rachunku przyjmijmy że 300

300l to 60 baniaków po 5l , każdy baniak kosztuje powiedzmy 3zł (doliczam grosze za dojazd chyba że masz sklep pod nosem albo rower :) ) czyli 60x3=180zł , odliczając koszt "zmarnowanej wody" już tutaj jesteś na plus (wymiana prefiltrów i żywicy po tych przykładowych 300l i już jesteś na plus kolejne złotówki bo nie kupujesz całego filtra)

 

to że trzeba "się bujać" z bańkami co tydzień (lato zima deszcz czy gradobicie - nie raz Ci się nie będzie chciało ) ... a mając filtr po prostu odkręcam kranik ... i już - czyli nie tracę czasu (i nie muszę wywalać pustych baniaków) pomijam

ps. dlaczego 300l ? bo rok ma 52 tygodnie - zakładam że do zbiornika 50l tygodniowo potrzeba jakieś 10l (podmiana + dolewki) czyi w pół roku zużywasz mniej więcej 300l - czyli zakup filtra zwraca się mniej więcej w pół roku - swojego czasu i wygody na złotówki przeliczyć się nie da :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, silvia napisał:

swojego czasu i wygody na złotówki przeliczyć się nie da :)

To był dla mnie najważniejszy powód. 

U mnie koszt litra wody RODI to ok 15 gr, wliczając cenę wody, filtry, żywicę i amortyzację membrany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, aTomek napisał:

Piszesz o dolewce Tunze (który model) czy jakieś innej?

Tunze 3155.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, tihs napisał:

To był dla mnie najważniejszy powód.

dokładnie :)

filtr RO kupiłem zakładając krewetkarium ... mimo że do marketu mam jakieś ... 400m więc spokojnie można pójść spacerkiem a nie autem czy autobusem, jak pomyślałem że za każdym razem mam jeszcze stać w kolejce do kasy ... to taka "wycieczka" może potrwać z godzinę - godzinę ... przeważnie w każdą sobotę (bo wtedy większość z nas robi podmianki) zamiast siedzieć z kolegami i piwkiem przy grillu stoję w kolejce po "głupi baniak z wodą za 3 zł " :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się Was poradzić co polecicie do posklejania skały? Będę miał ok 25kg suchej skały i będę chciał ją na sucho posklejać aby powstała solidna trwała konstrukcja...

CX-5 do rozrobienia z wodą będzie ok? A może taki gotowy CX-5 w wiaderku?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem tym do rozrabiania z wodą. Trzyma bardzo mocno. Trzeba robić małe porcje bo bardzo szybko wiąże. 

Nie wiedziałem, że jest gotowy w wiaderkach. Ciekawe jak szybko po otwarciu opakowania wyschnie cała zawartość. 

Edytowane przez aTomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysycha pewnie tak samo szybko jak ten suchy :) Ale jest gotowy i nie trzeba nic mieszać...

Problemem może być woda w jakiej to zostało już wymieszane - ja chyba kupię suchy CX5 i rozrobię go z wodą RODI...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda demineralizowana pozbawiona jest minerałów, w dalszym ciągu zawiera jednak zanieczyszczenia pochodzenia organicznego.

Proponuję przeczytać chociażby definicję z wody destylowanej i demineralizowanej z wikipedii można porównać:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_destylowana

https://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_demineralizowana

Trochę więcej na ten temat można poczytać tutaj:

http://www.lenntech.pl/dejonizowana-demineralizowana-woda.htm

No i bardzo ciekawy wątek tutaj:

http://forum.pclab.pl/topic/955118-Woda-destylowana-a-demineralizowana/

A tak na marginesie, jeżeli masz mały zbiornik i z jakiegoś powodu nie chcesz, nie stać cię wydać na raz takiej kasy to na pewno w okolicy masz jakiś sklep zoologiczny (akwarystyczny). Zawsze jeśli nawet nie handlują osmozą to można się dogadać. W sklepie, w którym robię większość zakupów widziałem, że ludzie kupują wodę z RO po 0,50zł za litr. Wystarczy wziąć ze sobą bańkę na wodę i z głowy.

Pozdrawiam

Edytowane przez rh1no (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP

Przez ponad rok prowadziłem kostkę 30l na wodzie demineralizowanej z marketów, stacji benzynowych i innych sklepów i wszystko było git (korale rosły, ryba, krewetki i inne życie żyje do dziś). Z tego co wiem nie jestem jedyną osobą na tym forum, która tak robi/robiła i na pewno nie osobą z najdłuższym stażem w takich praktykach. Niektóre baniaczki prowadzone na takiej wodzie są przecudowne (mój to się może schować), tak więc najwyraźniej jednak wszystko z tą wodą OK...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami więc widzicie, że da się na wodzie demi prowadzić morszczaka :) Ja też nie narzekam przy 50L...

Ale - po przeliczeniu kosztów, wygody i pewnych możliwości instalacyjnych zdecydowałem się na zakup RODI. Jest już pod wanną :) Jutro tylko dojedzie zawór do przyłącza wody i jazda :) Jest to standardowy zestaw 75dgp + żywica...

Zmiana będzie też jeżeli chodzi o cyrkulację: udało mi się dostać na OLX w świetnym stanie pompę RW-8. Szukam jeszcze jednej.

Na OLX znalazłem też używanego Tunze 9004.

25kg skały Marco Rocks zamówione.

Światło też zamówione.

IMG_3197.jpg

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.