Skocz do zawartości
4ear

Początkujący akwarysta

Rekomendowane odpowiedzi

No to chyba trza będzie sobie odpuścić akwarium morskie,dziekuje Wszystkim za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem innego zdania. Warto zaczac od legendarnej juz 30tki. Sam od takiej zaczalem swoja przygode i nie zaluje, gdybym mial jeszcze raz rozpoczac przygode z morszczyzna zrobilbym dokladnie tak samo. Fakt- utrzymanie parametrow trudniejsze ale chciec to moc, a jak sprawdzisz sie na tak malym poligonie to spokojnie mozesz z czasem przesiasc sie na wiekszy zbiornik. Koszty relatywnie niskie wiec jak okaze sie, ze ta akwarystyka nie jest dla Ciebie, nie stracisz wielkich pieniedzy. W czasie prowadzenia zdobywasz wiedze, czytasz forum i wyrabiasz swoje zdanie na wiele tematow. Pozniej na tej bazie stawiasz wieksze akwarium.

Powodzenia :)


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie rezygnuj :) Poogladaj sobie w dziale "nasze akwaria" zbiorniki, poczytaj, jak je prowadzą ich wlasciciele. Sporo poczatkujacych osób na pierwszy raz próbuje małych zbiornikow 20-60 . Jedni wola od razu więcej,  bo po co narazac sie na dodatkowe koszty, zmieniajac po kilku miesiącach zestaw na nowy.  Inni uważają, że taki mały litraz pozwala oswoić się z tym hobby, przemyśleć, czy to rzeczywiscie jest hobby dla mnie,  ryzykując tylko kilkaset złotych zamiast kilka tysięcy potrzebne na większe akwarium. Na targowisku możesz kupić taniej używane sprzęty i preparaty.

Ja startowałam na 54l.  W moim przypadku było kilka niepowodzeń i płacz po stracie kilku zwierzaków. Chodzi o rybki, ktore wyskoczyly :( Ale jednocześnie taki maluch dał mi możliwość oswoić się z tym hobby i dał kopa odpalić większy zbiornik, do którego podeszłam już bardziej odważnie. Przestalam sie bac takich technicznych zawilosci jak podlaczenie i obsluga sumpa i poznałam w międzyczasie na tym forum osoby, które pomogły mi to ogarnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom akwarium morskie jest bardzo proste w zalorzeniu i prowadzeniu pod warunkiem ze nie robi sie niczego pochopnie i ma sie duzo cierpliwosci. Bo w takich zbiornikach nic nie dzieje sie z dnia na dzien czasem trzeba czekac tygodniami na efekt.  Ale bac sie nie ma czego tylko wszystko trzeba robic z rozwaga. I jedno o to prawdziwe niestety kosztuje sporo drozej niz slodkie.  Ludzie zakladaja duzo taniej morskie niz sie przykelo ale tylko i wylacznie dzieki swojej kreatywnosci i cierpliwosci. Ja do swojego dojrzewalem ze 2lata. Czytalem i zbieralem sprzet. Wszystko po kosztach i akwarium wygladalo dopiero fainie po roku od zalorzenia. Tak ze cierpliwosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że lepiej będzie, zarówno dla zwierząt w akwarium jak i dla samego 4ear jak gość na razie sobie odpuści :D. Pewnie zaraz posypią się na mnie gromy ale z całą pewnością stwierdzam że zbiornika morskiego nie da się prowadzić z powodzeniem oszczędzając na wszystkim i kombinując jak za wszelką cenę zrobić aby było tanio.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kamas napisał:

Ja jestem innego zdania. Warto zaczac od legendarnej juz 30tki. Sam od takiej zaczalem swoja przygode i nie zaluje, gdybym mial jeszcze raz rozpoczac przygode z morszczyzna zrobilbym dokladnie tak samo. Fakt- utrzymanie parametrow trudniejsze ale chciec to moc, a jak sprawdzisz sie na tak malym poligonie to spokojnie mozesz z czasem przesiasc sie na wiekszy zbiornik. Koszty relatywnie niskie wiec jak okaze sie, ze ta akwarystyka nie jest dla Ciebie, nie stracisz wielkich pieniedzy. W czasie prowadzenia zdobywasz wiedze, czytasz forum i wyrabiasz swoje zdanie na wiele tematow. Pozniej na tej bazie stawiasz wieksze akwarium.

Powodzenia :)

w pełni zgadzam się z Tobą 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w pełni zgadzam się z Tobą 
Ja również potwierdzam, chociaż uważam za optymalne rozwiązanie to akwarium ok. 54-72l koszty zbliżone do 30l, a jednak ciut łatwiej i więcej miejsca na życie. Sam zaczynałem od 72l później 216l, a teraz mam 30l i 72l było IMHO optymalne na start.

Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

wtrącę moje trzy grosze.

Po pierwsze nie rezygnuj.

Po drugie - zadaj sobie kilka pytań. Nie koniecznie trzeba wydawać kupę kasy żeby wystartować. Litraż - tak jak napisali koledzy dopasuj do własnych możliwości finansowych, miejsca w pokoju itd. Miałem taki sam dylemat na starcie jak ty, czyli co jeśli mi się to nie spodoba? wywalę kupę kasy i wszystko pójdzie się bujać. Odpowiadam - im więcej zainwestujesz tym bardziej żal się z tym rozstać :) więc stwierdzisz że już tyle wydałeś to musi się udać :) . To że dasz sobie rade nie mam wątpliwości. Ja nigdy nie miałem żadnego akwarium i wystartowałem z morskim. Ważne jest żeby wiedzieć co chcesz mieć. Łatwiej zacząć od prostych korali miękkich, ale ich hodowla czasem też jest problematyczna. U  nie rosła euphylia a nie rosły ani zoa ani grzyby. Nie oszczędzaj na odpieniaczu. Jeśli koniecznie chcesz zaoszczędzić to kup używany. To samo lampa. Nie wiem jak prowadzi się taką małą kostkę ale dla pary błazenków i ukwiała cudów nie trzeba.

Zaleca się cierpliwość.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu poświęcił bym najpierw dużo czasu na czytanie forum... giełdy i olx.

Może uda Ci się złapać jakiś fajny, niedrogi zestaw na start. Przy czym moim zdaniem najlepsza opcja to zestaw bez życia do samodzielnego zagospodarowania. Warto być cierpliwym a jednocześnie śledzić na bieżąco i mieć refleks bo ostatnio przeszedł mi bokiem fajny zestawik i plułem sobie w brodę przez kilka dni ze się spoznilem ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też przerabiałem 112l słodkiego na morskie. Wszystko da się zrobić tylko trzeba to przemyśleć. Zbyt duże, nieprzemyślane oszczędności mszczą się i często kosztują podwójnie.

Minimum na początek to skała, odpieniacz (niektórzy twierdzą że zbędny, akwarystom bez doświadczenia zalecany), filtr RO, sól, lampa i cyrkulatory. Musi być jakaś dolewka. a przy opcji z sumpem oczywiście jakiś zbiornik na sump, pompa obiegowa i hydraulika.

Koszty startu takiego zbiornika min. 2 tys. potem jakieś życie - to rozkłada się w czasie, pierwsze zakupy po miesiącu a może lepiej 2 i tu koszty zalezą już od Twojej fantazji, można kupować koralowce i ryby pokaźnych rozmiarów i rzadkich, pięknych gatunków za grubą kasę albo młode szczepki i ryby za kwoty poniżej 100zł /szt (przeciętnie ok 40-50 lub tanio nawet za kwoty 5-20zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, 4ear napisał:

Witam Wszystkich mam na imię Piotr i chciałbym spróbować swoich sił w akwarium morskim.Jaki litraż polecacie dla nowicjusza tak aby zapoznać sie z akwarystyką morską i żeby się nie zrazić od razu.Dziękuję Wszystkim z góry za odpowiedzi.

Sorry ale to brzmi słabo. Jeśli chcesz zakładać akwarium to tylko wtedy jeśli jesteś tego pewien. Poczytaj kilka tygodni, miesięcy forum, odwiedź kilku ludzi z forum , pogadaj z nimi, poznaj radości jak i cienie tego hobby. Na szczęście to na tyle drogie hobby, że podejmuje się decyzję trochę dłużej niż dziecko kupujące chomika w sklepie zoo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, Stefan85 napisał:

Minimum na początek to skała, odpieniacz (niektórzy twierdzą że zbędny, akwarystom bez doświadczenia zalecany)

 

Odpieniacz zbędny  :

do np. 30l z kaskadą (ale przecież nikt nie zabrania bo prócz odpieniania napowietrza też wodę) ... i większego zbiornika z porządnym DSB

za to niezbędny (i to porządny) np. do biopellets czy zeo

dlatego pisałem żeby najpierw poznać różne metody prowadzenia zbiornika i wybrać coś odpowiedniego dla siebie

bo można i tak :)  (fotka z sieci)

przesada.jpg.1df5d6883b83e9c159be03cf61067975.jpg

tylko czy na pewno o to chodziło ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wszystkim za odpowiedzi i rady,czyli wpierw dużo czytać i celować w akwarium do 50l na początek tak aby zapoznać się z akwarystyka morska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka dni temu zalałem wszystkim znana kostkę 30l. Kupiłem jako zestaw używany za 250zl. W zestawie miałem sucha skale i piasek nowe. Musiałem dokupić media do kaskady i gotowa wodę bo na początku nie chciałbym inwestować w RODI. Całość wyszła mi niecałe 350zl. Wiec można tanio wystartować. Wiem ze będzie ciężko utrzymać parametry ale jeżeli wytrzymam kostkę to i 200l powinno pojąć już lepiej. Zachęcam szukać i czytać! Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie/Panowie mam takie pytanie do Was: mam akwarium 112l 80x35040 i ma ono wzmocnienia wzdłużne na przedniej i tylnej ścianie szerokości 4,5cm i są umieszczone tak że między bocznymi ścianami a wzmocnieniem jest 11cm przerwy.Pytanie moje takie czy wejdzie kaskada jak będe chciał zastosować lampę 4x24w na nóżkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o Aquael fzn 3, to raczej nie ma szans. Jeszcze pytanie jaki rozstaw nóżek ma ta lampa, lub inaczej co to za lampa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz którąś z tych lamp i dużą kaskadę, to lampę musisz podwiesić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wymienić akwarium na takie bez wzdłużnych wzmocnień z przodu i tyłu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie/Panowie czy do akwarium o wymiarach 60x40x40 będzie taki sam zestaw sprzętu (oprócz lampy) jak do akwarium 80x35x40 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 4ear napisał:

Panie/Panowie czy do akwarium o wymiarach 60x40x40 będzie taki sam zestaw sprzętu (oprócz lampy) jak do akwarium 80x35x40 ?

Moim zdaniem tak, nawet lampa jest spora szansa, że też się nada.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zadam dziwne pytanie ale czy do akwarium morskiego bardziej by pasował zbiornik 80x35x40 czy 60x40x40 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brał bym 60x40x40. Ja mam 160x40x40 i uważam że jest za wąski. Niby te 40 cm to nie mało ale brakuje mi miejsca na piachu i mam problem z ustawieniem wszystkiego. Jak wybierzesz 35 cm to masz jeszcze niej miejsca.

Nie bez przyczyny większość mniejszych zbiorników to kostki. Nic ci po długości jak po szerokości skał nie nałożysz.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.