Skocz do zawartości
@Pawel

Akwarium, na jak długo

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jak długo może funkcjonować akwarium morskie? 

Spora część zbiorników prędzej czy później ląduje na targowisku, kolejna część morszczaków przenosi sie do większych zbiorników. A jak długo może funkcjonować akwarium? Od czego to zależy. Czytałem, że DSB po 5-6 latach traci swoje właściwości, a co gdy go nie ma i filtracja opiera się na odpieniaczy, skale czy np. siporaxie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ktoś tu na forum (pewno więcej niż 1 osoba) ma DSB w 2 osobnych wyjmowanych pojemnikach , zajmuje odrobinę więcej miejsca ale za to można wymieniać na zmianę i system łatwiej zniesie zmianę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tyle ile wytrzyma szkło. Podobno silikon wytrzymuje  spokojnie 10 lat. Więc pewnie po 15 robi się niezbyt bezpiecznie. moje ma 7 lat


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o OTS (old tank syndrome), choc dzisiejsza moda na minimalizm w ilosci skaly czy piasku wydłuża ten proces. 

Według mnie, wieksze znaczenie ma chyba znudzenie lub rozleniwienie akwarysty, co ostatecznie prowadzi do jakiegos problemu. O ile da się go naprawic podmianą czy chemicleanem to ok, czasami jednak problem ma katastrofalne skutki.

Co do DSB, to moje ma już 10 lat i nie zauwazylem spadku wydajności. Zresztą w niedlugim czasie będę je przerabiał mam w planie porobić zdjęcia przekrojów piasku. Bedzie o rym na Reefhub.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel na kanale BRS TV jest fajny filmik z prezentacji z tegorocznej MACNA. I jest tam filmik od gościa, który ma akwarium wystawowe 20000 galonów, czyli ponad 70k litrów.

Akwarium działa bez przerwy od ponad 20 lat. Prezentacja jest o "bonsai corals" czyli jak prowadzić korale w akwarium, w długim okresie czasu. Oraz o syndromie LARS = Lazy ass reefer syndrome.

Dla anglojęzycznych.

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani Dzięki za film. Wrócę z pracy to sobie obejrzę. 

@Tester tak jak napisałeś akwaria są likwidowane. Chciałem się dowiedzieć czy po X latach coś zaczyna przeszkadzać w prowadzeniu akwarium, już w pełni dojrzałego. Cały czas czytam o zakładaniu nowych soliczek lub o likwidacjach, a kilkuletnich zbiornikach rzadko coś się trafia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozdzielić reset zbiornika od likwidacji, a i samą likwidacje moża podzielić na "likwiduję bo mam juz dość" albo " likwiduję bo się przeprowadzam".

Każda sytuacja jest motywowana różnymi czynnikami, o których ludzie nie zawsze piszą. A co do częstości postów o zakładaniu i likwidacji to mam prostw wytlumaczenie:

- nowicjusz, szuka informacji o morszczyźnie i chce się stać częścią społeczności. Zakłada wątek, bo chce porad i opini innych akwarystów.

- likwidator che się pozbyć sprzętu i odzyskać część włożonej kasy więc chętnie zakłada wątek na targowisku.

Poczytaj o OTS:

http://www.advancedaquarist.com/2006/10/aafeature

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł  jest świetny, tylko  jak dla mnie nie dotyczy  OTS.  Bo opisane problemy  dotyczą  baniaków już 2-3 letnich.  Czyli tak patrząc to mamy zkładanie akwarium i dojrzewanie ok -3 miesiecy, potem trochę młodego zbiornika, tak do roku,  przez nastepny rok  dwa jest to własciwy zbiornik, a potem  już OTS. 

Wszystkie  porady to praktycznie normalny serwis akwarium.  Przecież KH  zawsze dostosowujemy do  zapotrzebowania, pompy czy hydraulike też przeba czyścić itp itd. Jedyne co  moze być w starych akwariach inaczej, to brak dodawania nowej skały/organizmów czy korali i zmiany w piasku/podlożu. 

Akel zgadzam się z Tobą że największe  znaczenie ma chyba znudzenie lub rozleniwienie akwarysty, W tym także rutyna


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja likwidowałem chyba ze 3 razy. A to obsada padła, a to za młodocianego kasy brakło itd itp. Kiedy w akwa nie grzebałem bo czekało na sprzedaż one zaczynało pokazywać piękno. Decyzja podjęta próbuje "ostatni raz" :) Zawsze ta sama skała i część korali (do dziś od 9 lat). Potem padła obsada został jeden błazen. Likwiduje bo szkoda mi już tych ryb. W sklepie czekał na mnie jeden samotny błazenek, zrobiło mi się go szkoda. Kupiłem go żeby ostatnie dni mojemu umilić. Dobrały się w najlepszą parę na świecie. Akwa zostało, błazny mam do dzisiaj. Warto zaznaczyć, że każda porażka kiedy to chciałem się wszystkiego pozbyć była z mojej winy. Jednak ja ostatecznie dość mówię sobie po bardzo długim czasie i w ten sposób solanka do dziś sprawia mi radość. Myślę, że likwidacje są albo z chwilowej  zachcianki akwa jako mebel, albo brak czasu albo pasmo porażek. 

Co do samego szkła ja kiedyś słyszałem, że silikon jest "pewny" do 5 lat. Sam mam zbiorniki 11 letnie :D

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Tester napisał:

Ten artykuł odpowiedział mi chyba na wszystkie pytania, a jednocześnie przybliżył skomplikowany i niezbadany do końca świat korali.

Młody morszczak jestem, o ile w ogóle mogę się nazwać morszczakiem z dwumiesięcznym zbiornikiem, ale wydaje mi się, że wiedza na temat problemów, które mogą dotknąć akwarium może w przyszłości pomóc uniknąć wielu problemów i stresu.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak długo aż się nie znudzi, zapragniemy czegoś większego, nowego, sytuacja życiowa nas zmusi do likwidacji itd. Akwarium 23 lata bez odpieniacza, bez podmian 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.