Skocz do zawartości
abzol

Witam dobór świetlowek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,chciałbym zasięgnąć porady doświadczonych akwarystów. Posiadam lampę Diuna t5 8x54w jakie swietlówki dobrac ,by korale oddawały swoje barwy.

Edytowane przez abzol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

narva blue x 4

ATI purple x 1

ATI Aquablue x 1

ATI Actinic x 2

Takie moje zdanie ;)

         
           
           
     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też się wypowiem bo właśnie próbuję dobrać idealny dla siebie zestaw do tej samej lampy (8x54) tylko ATI :)
Dla mnie zestaw który poleca kolega wyżej jest odrobinkę za "różowy". Purple świeci dość mocno na różowo, a 2xactinic też wchodzi w taki jakby  fiolet....
U siebie mam obecnie podobną kombinację jak pisał @michalfa tylko że 5xnarva, 1xaquablue i 1xactinic. Jest to ładne, ale przy tej purple i tylko 1szt actinic jest to dla mnie na granicy dopuszczalnej "różowości" :) Gdybym miał tam 2 actinicki to już na pewno by mi się nie podobało. Na razie zostanę przy takiej właśnie kombinacji (5xnarva, 1xactinic, 1xpurple, 1xaquablue special) i poczekam żeby zobaczyć jak zareagują na to korale, ale myślę że idealnym dla mnie swiatłem jednak będzie 6xnarva (lub 6xblue plus), 1x purple i 1xaquablue special.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6x blue plus i 2x białe. Jak dla mnie to wtedy jest ok. Wszystko ati. Purple szybko się wypadają i trzeba  szybko zmieniać. W dzień dopalam 2x250 hqi  16K ale wtedy efekt wizualny nie powala. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z actinic bym zrezygnował, światła daje niewiele i przy włączonych innych świetlówkach całkowicie ginie.  Zrezygnowałem z nich nawet przy 10 rurach w lampie. 

Osobiście stosuje zestaw Ati blue+ 4 szt, Aquablue special 2 szt, coral plus 2 szt, narva blue 2 szt.

Coral plus jest lekko fioletowy, opcjonalnie możesz dorzucić jedną purple zamiast którejś z niebieskich.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz w moim wątku tam masz 2xblue plus  2 xcoral plus 1 aquablue special 1 purple. dołożył bym 1 aqua blue special i 1 blue plus.

kolor na filmie jest taki jak w akwarium. nie pchaj strasznie duzo niebieskich bo niestety nie odda to  ładnych barw korali. (fioletowe korale przy takim świetle zlewają się) film z dzisiał ostatni wpis

 

To chyba pod same fluo bo będzie niebiesko że szok

3 godziny temu, michalfa napisał:

narva blue x 4

ATI purple x 1

ATI Aquablue x 1

ATI Actinic x 2

Takie moje zdanie ;)

         
           
           
     

To chyba pod same fluo bo będzie niebiesko że szok

Edytowane przez smash86 (wyświetl historię edycji)

182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chętnie podepnę się pod temat. W przyszłym tygodniu będę uzbrajał lampę 12 x 24w i powiem szczerze, że im więcej czytam to tym bardziej się waham co do doboru świetlówek. Widzę, że polecane są świetlówki NARVA. Przyznam się, że nie znam tego producenta. Czy polecacie te świetlówki ze względu na cenę czy ja jakość oraz poświatę. Smash86 widziałem film Twojego zbiornika - super, taki efekt chciałbym uzyskać u siebie. Czy możesz zasugerować mi dobór. Nie wiem ile sztuk jakich świetlówek zamówić. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narva blue 2 to to samo co Ati Blue Plus tylko o połowę tańsza :)

 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Narva blue 2 to to samo co Ati Blue Plus tylko o połowę tańsza [emoji4]
 

Ja miałem wrażenie ze po 4mc świeciły nie takim soczystym niebieskim tylko jakby z zieloną lekko domieszka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Blizzard2009 napisał:

Narva blue 2 to to samo co Ati Blue Plus tylko o połowę tańsza :)

 

Narva blue 2 z pewnością nie jest tą sama świetlówką co Ati Blue Plus. Ma wyraźnie inną barwę światła i świeci zauważalnie słabiej. Nie sugeruje, że jest lepsza czy gorsza, z pewnością jest inna. Mam je obie obok siebie.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, tdew napisał:

Narva blue 2 z pewnością nie jest tą sama świetlówką co Ati Blue Plus. Ma wyraźnie inną barwę światła i świeci zauważalnie słabiej. Nie sugeruje, że jest lepsza czy gorsza, z pewnością jest inna. Mam je obie obok siebie.

Pzdr

Qrcze nie wiem jak ty to widzisz ? - bo ja mam też obok siebie ATI i Narvę i świecą identycznie . 

Może już stary jestem. 

Choć widmem światła na jednym wykresie się różnią trochę na innym zaś wogóle . 

Ps. Nie wiem czemu ale dla ATI blue plus są 2 widma wystarczy wyszukać w Google . 

Jedno jest identyczne z Narva Blue 2

image.jpg

 

image.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, szutarek78 napisał:

W moim subiektywnym odczuciu narva świeci identycznie z ATI ble plus

Uff a już się bałem , że mam coś ze wzrokiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 80W narvy blue 2 - święcą światłem niebiesko - szarym, ati jest błękitna. Postaram się zrobić zdjęcie ale nie wiem czy się uda.

pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam 80W narvy blue 2 - święcą światłem niebiesko - szarym, ati jest błękitna. Postaram się zrobić zdjęcie ale nie wiem czy się uda.
pzdr

No ja mam wrażenie że ten niebieski po jakimś czasie jest taki inny

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super :) i już mam pogląd na tę świetlówkę,

a co sądzicie o takim połączeniu:

4x blue+, 4x actinic, 2x aqua blue special, 2x purple  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, smash86 napisał:


No ja mam wrażenie że ten niebieski po jakimś czasie jest taki inny

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka
 

Od lewej

ATI blue plus 

ATI coral plus

ATI actynic

NARVA blue 2

ATI  Purple plus 

NARVA blue 2

ATI aqua blue sp.

NARVA blue 2

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sprawdziłem w lampie świetlówki są z kwietnia. Może faktycznie z czasem i leci widmo.

To co widać na zdjęciu to i tak niewielka różnica w stosunku tego co jest w rzeczywistości - ciężko  zrobić sensowne zdjęcie, musiałbym zdejmować lampę. Narva po lewej a ati po prawej. Widać też różnicę w jasności.

 

P1010585.JPG


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tdew napisał:

Narva blue 2 z pewnością nie jest tą sama świetlówką co Ati Blue Plus. Ma wyraźnie inną barwę światła i świeci zauważalnie słabiej. Nie sugeruje, że jest lepsza czy gorsza, z pewnością jest inna. Mam je obie obok siebie.

Pzdr

Gratuluję oczu i wyjątkowych zdolności rozróżniania barw. Jednakże to te same rury z innym nadrukiem. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, szutarek78 napisał:

Jeżeli planujesz SPS to światło aktyniczne się dla nich nie nadaje.

w większości mam miękasy i trochę LPS-ów, SPS-y symbolicznie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprosiłbym Cię do domu ale masz kawałek :-) Córka i żona określiły różnicę jako bardzo wyraźną. Ma to zresztą niewielkie znaczenie bo 80W Narvy zaczynają znikać z kolejnych sklepów i tak pewnie ich już nie kupię.

Na moja wiedzę rury dla Ati robiła Sylvania a nie Narva, chyba że coś się zmieniło.

 

Wstaw inne media

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam  u mnie na chwilę obecną jest tak licząc od tyłu

Giesemann Lagon blue

Narva blue 2

Giesemann Super purple

Narva blue 2

Narva blue 2

 Giesemann Actinic blue

Giesemann Lagon blue

I jakaś która świeci biało nie mogę odczytać napisów

Czy to dobry wybór nie wiem?.Ale kolory kiepskie . Wcześniej miałem dwie belki i w nich były trzy niebieskie i jedna biała.Wygladało to o wiele lepiej.

Dla mnie ta po prawej jaśniej świeci na niebiesko.

Edytowane przez abzol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obraźliwe się Panowie ale poproście swoje kobiety o ocenę koloru. Na początku prawie nie ma różnicy po 4 miesiącach jest bardzo duża. No chyba ze dlatego ze mam lampe bez chłodzenia aktywnego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.