Skocz do zawartości
marcinsoroka

220l wyczekane i w końcu ruszam...

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo za szybko wszystko robisz a to w tym hobby nie jest pożądane. Wiedzę też masz nie największą stąd moim zdaniem te problemy. Chociażby to co napisałeś o rurówce że łapie pokarm i się chowa to nie jest sposób w jaki się ona odżywia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy masz / miałeś rurówkę ja spędziłem kilka godzin przed szybą obserwując

(w zasadzie regularnie spędzam przed praktycznie pustym akwarium)

co robi jak artemia wpada w jej pióropusz ja wiem że się odżywia zawiesiną a nie jakimiś dużymi obiektami

ale wiem również że jak zamknęła się razem z drobinką mrożonki

to zamykała się na dłużej byćmoże bardziej podrażniona

a ponownie wychylała się w zasadzie bez niej

nie oceniaj czyjejś wiedzy w ten sposób sam zrobiłeś przesiadkę na większe szkło /kupiłeś gotowe mając gdzieś dojrzewanie

masz euphilie i jakoś nie czekasz aż zbiornik dojrzeje zakładając że już jest dojrzały bo masz 25 l wody z podmiany

nie mów mi że robię coś za szybko u mnie minęło już /dopiero 65 dni 

nie wydaje mi się żebym na tym etapie wykonywał jakieś nerwowe ruchy 

większość osób po 5-6 tygodniach ma już sporo więcej życia

wiedzę to ja mogę mieć z automatyki elektryki informatyki bezpieczeństwa sieciowego mechaniki pojazdowej czy materiałoznastwa

ale tutaj wiedza nie ma zastosowania kolego, jak czytam forum to artykułów o dojrzewaniu jest dziesiątki

nie ma podobieństw nie ma reguły co do tego jak to się odbywa u nikogo

 

Godzinę temu, maciej01 napisał:

Szczególnie NO2 i NH4. Albo masz coś nie tak z testami, albo źle odczytujesz. Poproś Marcin kogoś z kolegów z Łodzi, żeby przyszedł do Ciebie ze swoimi testami i pomierzył.

Maciek mierzyłem w innych zbiornikach i te poziomy są podobne w niektórych PO4 sięgało 0,5

to nie to jest problemem w tym zbiorniku

Godzinę temu, Przemek79 napisał:

przy wykrywalnych NH4 ! oraz NO2 wkładanie zwierzą to ich torturowanie!

Kolego Przemku jak do tej pory to tylko u Chwiałka z pomiaru NH4 było niewykrywalne w zasadzie bo woda po odczynnikach była przezroczysta

Żadna inna woda czy to z akwarium z którym dostałem rybę czy inną szczepkę ze sklepu nie miała NIE wykrywalnego NH4

Co do poziomu NO2 - 0,01 to mając testy saliferta to jest raczej gdybanie

czy barwa wody jest nadal przezroczysta w próbce czy chodź trochę zmieniła kolor

napisałem że jest na poziomie 0,01 dlatego że "patrząc z boku" czyli 10 krotnym zwiększeniu dokładności

"mam wrażenie że nie jest przezroczysta" ale z różem z podziałki na pasku 0,1 (tak żeby wynik podzielić na 10) to raczej nie za wiele ma wspólnego

jak wiesz również na pewno bo posiadasz dużo wiedzy -  testy Saliferta na NH4 mogą wykazać poziom mniejszy niż 0,25 

niestety nie znam pomiaru z którym mógłbym określić że jest to np 0,05 tylko widzę

że próbka po dodaniu odczynników delikatnie się odbarwia jak bym włożył do niej biały pyłek z kredy

 

rozumiem że Twój poziom empatii do zwierząt jest ekstremalny ale bez włożenia do zbiornika 

czegoś niestety przy tych parametrach nie mam szansy się dowiedzieć czy to już czy jeszcze nie

nie zamierzam również czekać kolejnego roku zanim włożę coś kolejnego

u mnie ta granica jest po okresie 2 miesięcy od startu

rozumiem że u Ciebie była dużo dalej i grzecznie czekałeś pół roku lub roku aż zbiornik "doszedł"...


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - a jakie bakterie podajesz? Co lejesz do środka aktualnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz na 14 dni coś takiego 

jedna ampułka jest na 120-200 l więc daję po jednej co 14 dni

nie robię podmian na czystą nową solankę

ja mam skałę po padniętym zbiorniku mimo że kupioną jako "żywą" 

pewnie to potrwa jeszcze nie ma się co przejmować bo to i tak wstanie tylko jeszcze nie wiem kiedy

BTW Przemek przeczytaj sobie swój post o diabelskim 666

w jakim tempie nie czekając na nic wrzucałeś ryby i koralowce ;) 

nie jestem w stanie tego przebić i jak męczyłeś rhodactisa i inne korale w NO3 100+

IMG_2986.JPG

tzn wrzuca się pożywkę i bakterie raz na 14 dni 

wtedy zatrzymuję obieg na jakieś 0,5 h leje je na siporax 

i czekam

Marcin jak ostatnio czyściłem te skałki w wodzie to odbiłem masę CX5 bo dopiero jak 

ją wyczyściłem to zauważyłem ile jest na niej zaprawy w niektórych miejscach :)

ale nie zmienia to faktu że skała jest mocno porowata i łatwo było ją (zaprawę z kawałkami skałki) odtłukiwać :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - ja lałem SpecialBlenda i teraz do niego wracam, bo uważam, że mam za mało bakterii nitryfikacyjnych. Prosta logika jak dla mnie - totalnego nowicjusza, ale z tego co czytałem - masz NH4 "stabilne" - czyli nie skokowe po jakiejś śmierci To dla mnie znaczy, że nie ma wystarczająco bakterii, które przerabiają go na NO2. A z NO2 nic nie przerabia na NO3 - dlatego stosunkowo niski poziom NO3, a tamto cały czas siedzi. Jeżeli skałę wyczyściłeś, to dla mnie tak jakbyś po prostu zrestartował ją, czyli zabiłeś znacznie więcej bakterii niż podajesz do "kontroli" zbiornika.

U mnie po kuracji Fluconazole wyskoczyło NH4 delikatne. Jutro jadę szybko po SpecialBlenda i szczepię, szczepię, szczepię. Widziałeś mój temat - korale rozwinięte, wprowadzone w znacznie większej ilości i szybciej.

Dlaczego nie robisz podmianek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcześniej lałem Bio Start 2 i Nite Out II 

ale ogólnie powiem szczerze że ja jestem za bardziej "naturalną" opcją i nie chodzi o to 

że one kosztują bo to nie chodzi o kasę w cale (jak to w hobby)

tylko uważam że przy takim zbiorniku to powinno zajść o wiele bardziej naturalnie

nie robię podmian bo Maciej napisał że mam nie robić ;)

ale tak serio to ich - podmian nie robię bo w soli naturalnej i RODI  

bo u mnie nie ma koralowców które byłyby w stanie spożyć mikroelementy z wody

a jedynie wylał bym bakterie które się namnażają w wodzie i skałkach i piachu

(fakt że  z NH3/4 i NO3/2  też bym "rozwodnił")

hehehehe

ale wydaje mi się że nie ma sensu - wodę mam klarowną, łądnie pachnie ryby żyją spokojnie i zdrowo

ślimaki padają od ręki :)

 

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marcinsoroka Wiesz - eksperymentować nikt Ci nie zabroni. Jeżeli każdy leje bakterie i to w sporej ilości, bo jest ich sporo potrzebnych, jeżeli każdy robi podmianki, żeby odświeżyć wodę, bo jest to konieczne, a Ty tego nie robisz, to sam bierzesz odpowiedzialność za "naturalność" środowiska.

Osobiście uważam, że bakterii może być na tyle mało, że nie dają rady ogarnąć się tak szybko, albo nie ogarną się tak jak powinny nigdy. Może to też trwać... miesiące. Twój wybór zatem :) Dla mnie przy takim podejściu 60 dni to faktycznie dopiero początek i tyle. Wcześniej mało się liczy biorąc pod uwagę jednak to co zrobiłeś ze skałą, czyli głównym nośnikiem bakterii.

Koszt bakterii to promil w stosunku do tego co wydajemy na korale, utrzymanie czy nasze błędy.

No i mówisz o naturalności, a jak czytałem leci Purigen i Chemipur - stąd czysta woda. :D Oby tylko to nie była czysta, ale i "pusta" woda.

Tak jak napisałem - Twoja decyzja co zrobisz. Jak dla mnie robisz sobie sam troszeczkę pod górkę. Nie jesteśmy niezależnymi oceanami i nigdy nie będziemy tak "naturalni". Świecimy sztucznym światłem, karmimy pokarmami zupełnie innymi niż w normalnym środowisku, więc... skoro dopasowujemy wszystko do naszych nano-reefów, to czemu... po prostu nie rozumiem.

Anyway - powodzenia! Dawaj znać co tam z akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Thiper napisał:

a jak czytałem leci Purigen i Chemipur

z chemipurem i purigenem mam takie same parametry jak i poprzednio

wrzuciłem go tylko po to żeby sprawdzić czy w przeciągu 2 tygodni efektywnie wpłynie na poziom NH4 i NO3

ale 2 tygdnie miną w next piątek na razie zmian nie widzę i raczej go wyjmę bo to nie ma sensu chyba że faktycznie to zadziała... a wątpię

też się zastanawiam nad special blendem a bakterie zacząłem lać po upływie 3 tygodni i od tego czasu leje

poza okrzemkami żadnych plag... więc w zasadzie dojrzewanie - czy ono kiedykolwiek dojdzie do skutku z tą skałą?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marcinsoroka Lejesz bakterie - ok. Ale w ilości "pielęgnacyjnej". A według mnie po czyszczeniu skały wyczyściłeś te kultury, które miałeś (pewnie się nie znam, może jakiś doświadczony morszczak mnie poprawi). No i po takim "restarcie" ja bym wlał dawkę startową, czytaj bombę bakteryjną, a Ty cały czas lejesz wersję zmniejszoną i może temu nie mogą "załapać".

Nie wiem jak dokładnie działają Purigen i Chemipur - czy mają wpływ na bakterie. Musisz pytać dalej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anielska cierpliwość. Wymaga diabelskiej siły. Panie marcinsorok brak cierpliwości w hobby jakim jest niebezpieczne nie tylko dla naszych podopiecznych jak i dla nas. Thiper dobrze doradza, ja bym wspomniał o metodzie VSV + bakterie.  ANIELSKA CIERPLIWOŚĆ. WYMAGA DIABELSKIEJ SIŁY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
hmm co Twoim zdaniem namieszałem?
parametry wydają się normalne 
mierzyłem wodę z 3 akwariów i NO3 między 5 a 25
reszta jak u mnie
Jeżeli znajomi mają podobne parametry to tam też nie dzieje się dobrze. Bakterie na starcie to konieczność bo dzięki nim zbiornik dojrzewa i przechodzi cykl azotowy, a u Ciebie ciągle stoi i zamiast odczekać i zbiornikowi pomóc to Ty rybki itd. A niestety rybki produkują odchody i ich nie ma co przerobić. Ja polecam dawkę uderzeniową prodibio biodigest i później systematycznie do podmian. Jak cykl się zamknie i No2 będzie nie wykrywalne to zacznij z podmianami. Jak masz komu dać na przechowywanie korale to daj szybko bo w twoim zbiorniku delikatne euphylie nie przeżyją i to będzie kosztowna strata.

Brakuje Ci podstawowej wiedzy bo gdybyś wiedział o tym cyklu, a tym bardziej masz testy to byś wiedział że jeszcze nie pora na jakie kolwiek życie w zbiorniku. A co jeszcze robiłeś zmieniałeś w zbiorniku to tylko Ty wiesz.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytałeś co napisałem o mierzeniu NO2? moim zdaniem go tam nie ma 

piszę dla jasności że nie jest idealnie wodą przed i po mierzeniu 

ale nawet w 1 procencie nie zbliża się do żadnego koloru z paska porównawczego

przy patrzeniu z boku czyli 10 krotnym zwiększeniu skali

moim zdaniem jest czysto jeśli chodzi o NO2

1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Jeżeli znajomi mają podobne parametry to tam też nie dzieje się dobrze

no niestety ale korale mają się super są napompowane

i żyją ślimaki 

Edytowane przez marcinsoroka (wyświetl historię edycji)

tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, marcinsoroka napisał:

BTW Przemek przeczytaj sobie swój post o diabelskim 666

w jakim tempie nie czekając na nic wrzucałeś ryby i koralowce ;) 

nie jestem w stanie tego przebić i jak męczyłeś rhodactisa i inne korale w NO3 100+

 

 

Marcin jest różnica między NO3 nawet tak wysokiem a NH4 i NO2, które wtedy u mnie były już wyzerowane. Do prawidłowego dojrzewania trzeba wrzucać zwierzęta ale właśnie odpowiednie, dla rhodactisa taki poziom NO3 nie jest szkodliwy właśnie. Nie wrzucałem acropor ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
przeczytałeś co napisałem o mierzeniu NO2? moim zdaniem go tam nie ma 
piszę dla jasności że nie jest idealnie wodą przed i po mierzeniu 
ale nawet w 1 procencie nie zbliża się do żadnego koloru z paska porównawczego
przy patrzeniu z boku czyli 10 krotnym zwiększeniu skali
moim zdaniem jest czysto jeśli chodzi o NO2
no niestety ale korale mają się super są napompowane
i żyją ślimaki 
Tak ale masz nie przerobione trujące NH4 na NO2. Dopiero po tym pojawia się NO3. Po raz kolejny napiszę poczytaj o cyklu azotowym. Podpowiadam Google ;) a jeżeli uważasz że jest ok to zostaw tak jak jest.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co pisać i tak pewnie będę musiał odczekać aż skała się oczyści po zakiśniętym zbiorniku u kogoś

ile czasu? - nie wiem :) pewnie skała też nie wie

czy wydłużyłem dojrzewanie oczyszczeniem skały? na pewno

czy ogólnie skróciłem? na 100% bo zmywałem z niej gnijący i śmierdzący szlam po jakiś

gąbkach i innych cudach do czystej skały

czy przy okazji zabiłem trochę pożytecznych bakterii? mimo że robiłem wszystko w swojej solance?

tak czy po tej operacji coś się zmieniło

mhm NO3 skoczyło z 5 na 15 a NO2 nie ma barwy z paska testowego żadnej

takie same parametry miałem miesiąc temu - briareum fluo się rozpuściło w 3 dni

takie same parametry mam dziś briareum fluo się pompuje

 

teraz zostało mi jedynie podesłanie wody na pełny test 

bo może jest jakiś inny związek chemiczny który mam w wodzie a go tam być nie powinno

 

 

9 minut temu, fresz33 napisał:

Tak ale masz nie przerobione trujące NH4 na NO2. Dopiero po tym pojawia się NO3.

ja to wiem chemicznie, tylko piszę że nie rozumiem dlaczego w jednym zbiorniku 

to nie przeszkadza koralom a  innym przeszkadza bardzo

tak jak napisałem do tej pory tylko jedna próbka nie miała NH3/NH4 - Chwiałka


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, przeczytałem, ze nie robisz podmian. Pamiętaj, ze skoro woda odparowuje ze zbiornika to sól zostaje a to w rezultacie podnosi zasolenie całego zbiornika.  

Postaraj się, mieć wszystkie łatwiejsze parametryw normie i bez skoków. A później walcz z tymi „trudniejszymi”

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wszystkie korale odejdą na wieczną rafę . Zbiornik dojrzewa a ty wkładasz korale . Szkoda korali . Jeszcze wiele nauki przed Tobą . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam sentry ATO

sol na stałym ogólnie wszystko mam praktycznie na stałym 

szybki on nie dojrzewa ;)

Ja w tym akwarium nie mam skoków w ogóle bo skoków mam na myśli zmieniający sie parametr w ciągu 2-3dni u mnie to raczej 2 tygodnie+


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, marcinsoroka napisał:

nie wiem czy masz / miałeś rurówkę ja spędziłem kilka godzin przed szybą obserwując

(w zasadzie regularnie spędzam przed praktycznie pustym akwarium)

co robi jak artemia wpada w jej pióropusz ja wiem że się odżywia zawiesiną a nie jakimiś dużymi obiektami

ale wiem również że jak zamknęła się razem z drobinką mrożonki

to zamykała się na dłużej byćmoże bardziej podrażniona

a ponownie wychylała się w zasadzie bez niej

nie oceniaj czyjejś wiedzy w ten sposób sam zrobiłeś przesiadkę na większe szkło /kupiłeś gotowe mając gdzieś dojrzewanie

masz euphilie i jakoś nie czekasz aż zbiornik dojrzeje zakładając że już jest dojrzały bo masz 25 l wody z podmiany

nie mów mi że robię coś za szybko u mnie minęło już /dopiero 65 dni 

nie wydaje mi się żebym na tym etapie wykonywał jakieś nerwowe ruchy 

większość osób po 5-6 tygodniach ma już sporo więcej życia

wiedzę to ja mogę mieć z automatyki elektryki informatyki bezpieczeństwa sieciowego mechaniki pojazdowej czy materiałoznastwa

ale tutaj wiedza nie ma zastosowania kolego, jak czytam forum to artykułów o dojrzewaniu jest dziesiątki

nie ma podobieństw nie ma reguły co do tego jak to się odbywa u nikogo

 

Maciek mierzyłem w innych zbiornikach i te poziomy są podobne w niektórych PO4 sięgało 0,5

to nie to jest problemem w tym zbiorniku

Kolego Przemku jak do tej pory to tylko u Chwiałka z pomiaru NH4 było niewykrywalne w zasadzie bo woda po odczynnikach była przezroczysta

Żadna inna woda czy to z akwarium z którym dostałem rybę czy inną szczepkę ze sklepu nie miała NIE wykrywalnego NH4

Co do poziomu NO2 - 0,01 to mając testy saliferta to jest raczej gdybanie

czy barwa wody jest nadal przezroczysta w próbce czy chodź trochę zmieniła kolor

napisałem że jest na poziomie 0,01 dlatego że "patrząc z boku" czyli 10 krotnym zwiększeniu dokładności

"mam wrażenie że nie jest przezroczysta" ale z różem z podziałki na pasku 0,1 (tak żeby wynik podzielić na 10) to raczej nie za wiele ma wspólnego

jak wiesz również na pewno bo posiadasz dużo wiedzy -  testy Saliferta na NH4 mogą wykazać poziom mniejszy niż 0,25 

niestety nie znam pomiaru z którym mógłbym określić że jest to np 0,05 tylko widzę

że próbka po dodaniu odczynników delikatnie się odbarwia jak bym włożył do niej biały pyłek z kredy

 

rozumiem że Twój poziom empatii do zwierząt jest ekstremalny ale bez włożenia do zbiornika 

czegoś niestety przy tych parametrach nie mam szansy się dowiedzieć czy to już czy jeszcze nie

nie zamierzam również czekać kolejnego roku zanim włożę coś kolejnego

u mnie ta granica jest po okresie 2 miesięcy od startu

rozumiem że u Ciebie była dużo dalej i grzecznie czekałeś pół roku lub roku aż zbiornik "doszedł"...

Mam dwie rurówki, jedną ponad pół roku i nie zaobserwowałem, żeby żywiła się artemią....

Jest na forum wątek o tych zwierzętach dosyć szczegółowo opisany, jest tam też o ich upodobaniach żywieniowych - zachęcam do lektury.

Skoro Twoja zrzuciła pióropusz to jest w słabej kondycji.

Napisałeś, że miałem gdzieś dojrzewanie - w skrócie napiszę Tobie, że startowałem na suchej skale i suchym żwirze oraz świeżej solance, lałem bakterie zgodnie z instrukcją, korale i ryby włożyłem stosunkowo szybko ale miałem proste miękasy wiec poradziły sobie z aklimatyzacją bez strat. Ryby podobnie. 

U Ciebie wszystko co wkładasz do tej pory marnieje, te euphylie i caulastrea wyglądają słabo i za parę dni zostanie z nich szkielet. Poprzednie lpsy, które włożyłeś po 2 tygodniach od startu ile wytrzymały? Tydzień? Na Twoim miejscu zadałbym sobie pytanie czy jest w ogóle sens wkładania cokolwiek do tego akwarium w tym momencie. Widocznie start u Ciebie trwa ile trwa, skałę miałeś od kogoś i pytanie czy ona czegoś nie oddaje cały czas do wody stąd masz problem z amoniakiem i NO2.

Czytając cały wątek ewidentnie można wywnioskować że się spieszysz, chciałbyś mieć wszystko już, a w tym hobby się tak nie da...

PS. A to że twierdzisz, iż wiedza w tym hobby nie ma zastosowania po prostu przemilczę...

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wygląd skał i to jak są obrośnięte glonami na sto procent Twój zbiornik nadal dojżewa . Nie sugeruj się testami . Skały muszą razić czystością zanim zdecydujesz się wkładać korale . Ty się pośpieszyłeś i widać tego efekty w postaci umierających korali .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wyluzujcie. Miałem możliwość porozmawiać z Marcinem i to co się dzieje w jego baniaku nie wynika z niewiedzy, braku cierpliwości, nie umiejętności słuchania. Gdyby wszyscy początkujący tak starali się zgłębić to co dzieje się w baniakach było by o wiele prościej i łatwiej. Marcin pisze o tym jak przebiega dojrzewanie i w ten sposób stara się zabić czas startu - który w jego przypadku jest zbyt długi. Wyjął oczyścił skałę, podjął tę decyzję z racji iż skała była oblepiona trupami. Liczcie dojrzewanie od tego momentu i już nie wygląda to tak tragicznie.
Wystartował mając nadzieję iż kupił w sklepie dobrą żywą skałę - co jednak sam zweryfikował znajdując w niej klej epoksydowy. To co się dzieje dalej w baniaku to efekt "dobrego" materiału startowego jaki nabył, i być może braku świadomości przy pierwotnym rozruchu. Ale wg mnie idzie w dobrym kierunku.

Zarzut braku cierpliwości jest jak z d*py krzak - patrząc na to iż po 2 miesiącach nadal stara się wyprowadzić bajzel na prostą - bo osobiście otworzył bym okno i rozpoczął wszystko od nowa. Co do braku bakterii - poszła podmiana z baniaka 2 letniego baniaka było to nie przechłodzone i nie ustane 60litrów wody o całkiem przyzwoitych parametrach nie zlewki z szamba. Do tego dostał dozę najbardziej skondensowanych naturalnych bakterii, jakie były w moim systemie. Niewielką dawkę żywego piasku również z mojego systemu. Więc może warto pohamować się w krytyce i zerknąć na problem od właściwszej strony. Ma dojrzewanie i u jednych przebiega ono szybciej u drugich wolniej. Biorąc pod uwagę iż skała była z demobilu to najpierw musi się oczyścić bo nie znamy jej historii (trochę droga przez mękę z nieznanym zakończeniem). Chce spróbować więc dajmy mu szansę, a nie starajcie się pisać źle, źle, beznadziejnie i zniechęcać do dalszej próby czasu i cierpliwości. Ma obecnie życie - co nie ułatwia startu ale nie przesądza iż wszystko odejdzie na wieczną rafę, bo ilu z nas miało w "dojrzewaniu" pierwszych mieszkańców.

15 godzin temu, marcinsoroka napisał:

IMG_2986.JPG

tzn wrzuca się pożywkę i bakterie raz na 14 dni 

wtedy zatrzymuję obieg na jakieś 0,5 h leje je na siporax 

i czekam

 

Obiegu nie wyłączaj nie ma to znaczenia dla dozowanych bakterii, a zatrzymanie przepływu przez media nie pomaga... Co do pożywki to jej nie lej w skale jest jej dosyć. Same bakterie wystarczą na tym etapie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem test na krzemiany i tds 

Wiem ze ilość glonów  sugerowałaby spora zawartość ale czuje ze nie będzie źle

najwyzej powymieniamy membrany i media filtracyjne 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.