Skocz do zawartości
marcinsoroka

220l wyczekane i w końcu ruszam...

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko bez paniki , ja koralowce wlożyłem z wodą .Oczywiście woda żywa z darowizny i kawałek żywej skały   .I o dziwo ,i korale i akwarium miało się świetnie  . Hehe .... 


Powierzchni biologicznej nigdy za wiele , masz gdzie upchnąć to dokładaj . Jedni leją bakterie inni nie  , więc wiadomo że nie szkodzą można lać . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce być złym wróżbitą, ale na twoim etapie też nie spodziewałem się zielonego. Póżniej 9 miesiąc funkcjonowania akwarium i zielone dalej było - najwięcej na suchej skale.PO4 na 0,00 testem saliferta i pytanie skąd tyle tych chwastów? pomogła dolabella żótek i borsuk, no i zmiana świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pierwszym okresie dojrzewania i późniejszym okresie do 6-7 miesięcy  glonów zielonych na skałach prawie nie było tylko szyby trochę robiły się zielone. Po tych 6-7 miesiącach pojawiły się pośrednio z mojej winy bo włożyłem korala, który podczas podróży kurierem został "ugotowany"( źle zapakowana paczka, do tego upał), a ja początkujący, nieświadomy zagrożenia umieściłem go w akwarium, a na drugi dzień był ciemnobrązowy ( zgnity, rozkładający się) i martwy. Zatruł mi wodę, a w następstwie pojawiła się plaga dino z którą walczyłem dobry miesiąc. Jak już uporałem się z dino to pojawił się kolejny problem "zielone glony" wszędzie, z którymi walczyłem około 5 miesięcy. Z pomocą przyszło mi uruchomienie DSB i wtedy glony zaczęły zanikać, a jak po jakiś 2 miesiącach uruchomiłem dodatkowo refugium to efekt zanikania glonów był bardzo wyraźny. Oczywiście straty w koralach przez dino i zielone glony które zarastały korale były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego po zwierzątka będę jeździł sam wydaje mi sie ze paczka nie wchodzi w grę 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem wysyłkowo kilka razy i tylko ten jeden raz była wtopa. Sklep tłumaczył się, że to z winy pracownika bo podobno w tym czasie było więcej zgłoszeń z problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Marcinie. Cierpliwość to podstawa. Akwarium nawet nie zaczęło dojrzewać a tu ryby:o euphita  to SPS z twardzielami czekamy do parametrów książkowych.

Ja swoje LPSy i SPSy włożyłem do akwa gdy widziałem przyrosty gąbki niebieskiej heliciona oraz przyrosty glonów wapiennych dla twardzieli to podstawa.Co do ryb, zgubiłem w wątku czy wpuszcza Pan ryby bez kwarantanny. Szkoda że nie ma sumpa DSB i refugium to dla morszczaka dobra rzecz. Kupowanie kurierem to śliska sprawa,

wolę osobiście obejrzeć towar czy ryby w akwa są zdrowe jak się zachowują, poprosić sprzedającego o podanie pokarmu a i tak po zakupie kwarantanna.

 Życzę powodzenia i samozaparcia oraz cierpliwości. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Akwarium nawet nie zaczęło dojrzewać a tu ryby:o euphita  to SPS z twardzielami czekamy do parametrów książkowych.

 Kupowanie kurierem to śliska sprawa,

Mała wtopa lub przejęzyczenie bo euphyllia to LPS :). Dużo ludzi kupuje za pośrednictwem kuriera i są zadowoleni. Nieraz do najbliższego sklepu jest bardzo daleko i jak chce się mieć akwarium morskie, to innej możliwości nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje bakterie może jakieś pomiary wody chociaż wydaje mi się że nie ma sensu

bo odpieniacz szaleje zostawiając brudny szlam w kubełku

pora zorganizować jakąś dolewkę - stanęło na Sentry ATO z pompką DC + małe akwarium i może lampka UV nad nim zapalana czasowo w nocy

obsada na razie się utrzymuje czyli 2 błazenki plus pustelnik któremu chyba powoli muszę zacząć myśleć o większym domku

co się dzieje jak nie ma w akwarium dodatkowych muszelek dla pustelnika?

wieloszczetów nie widzę....to znaczy jest też "żywa" skała

mniej lub bardziej kolorowa

może je wykończyłem

znaczy woda :)

tej małej rozgwiazdy też już nie widuję

błazenki znalazły sobie na noc miejscówkę w której jest mało nurtu

swoją drogą to ciekawe że się tak bidule męczą całą noc :) machając płetwami

nie chce mi się robić pomiarów z resztą po skale widać że nie miałyby sensu :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak był wieloszczet i asterina, to na pewno gdzieś są. Na pewno będzie ich więcej za jakiś czas i będziesz myślał jak się ich pozbyć, ze szczepkami też je przyniesiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idę o zakład ze nie masz racji

pomiary ostatnie

Cu < 0,01

PH.    7,6

NO2.    0

NH3+NH4.      0,25

NO3.      0,25

PO4.     0,75

 

wpuscilem ślimaki 

wszystkie padły po 5 h

Blazenki i pustelnik super

moim zdaniem mam cyano w dość sporych ilościach

woda klar


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego u mnie i u wielu innych te zwierzaki przetrwały okres burzliwego dojrzewania? Jak prześledzisz uważnie różne wątki na forum, to się dowiesz, że ślimaki często padają, a do tego masz wykrywalne  NH4 i nie ma się co dziwić. Ślimaki trzeba podobno bardzo powoli aklimatyzować, najlepiej metodą kropelkową. Daj zdjęcie tego cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiadomo jakie ma NH4, bo domowe testy akwarystyczne są nie dokładne. u mnie na świeżej solance wychodzi że mam 0,25 wg testu saliferta. Racją jest że ślimaki często padają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, maciej01 napisał:

A dlaczego u mnie i u wielu innych te zwierzaki przetrwały okres burzliwego dojrzewania? Jak prześledzisz uważnie różne wątki na forum, to się dowiesz, że ślimaki często padają, a do tego masz wykrywalne  NH4 i nie ma się co dziwić. Ślimaki trzeba podobno bardzo powoli aklimatyzować, najlepiej metodą kropelkową. Daj zdjęcie tego cyjano.

Ja ślimaki aklimatyzowałem tak : chlup do zbiornika i nigdy mi żaden nie zdechł :)

Edit: asterin tak łatwo nie załatwisz nie mówiąc już o wieloszczetach

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, maciej01 napisał:

Daj zdjęcie tego cyjano

masakra :)

IMG_2003.JPG

IMG_2013.JPG

IMG_2014.JPG

IMG_2011.JPG

IMG_2012.jpg

tyle że w rzeczywistości jest o wiele ciemniejsze i bardziej brązowe i z przełamaniem na zielony/rudy/rdzawy

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne cyjano. To Okrzemek albo początek dino, słabo widać na zdjęciach, cyjano jest czerwono purpurowo fioletowe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyczne dojrzewanie, okrzemki tak szybko jak się pojawiają tak szybko znikają, lej bakterie i cierpliwie czekaj bo dopiero teraz zacznie się zabawa.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też nie widzę cyjano. Widzę za to, że wg mnie korale na zdjęciach padną, zwłaszcza te na drugim i trzecim zdjęciu. Glony je duszą. nie wiem co to jest, ale jeśli zoa to marne szanse na przetrwanie. Jeśli się nie otwierają mordki to wreszcie zanikną. Spróbuj wypłukać w wodzie RO, tak dość energicznie i nie za długo (ok 1 min.) Pamiętaj żeby temperatura wody była taka jak w akwa (bo ja nieświadomy uśmierciłem zimną wodą montiporę)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Apolonia napisał:

ja też nie widzę cyjano. Widzę za to, że wg mnie korale na zdjęciach padną, zwłaszcza te na drugim i trzecim zdjęciu. Glony je duszą. nie wiem co to jest, ale jeśli zoa to marne szanse na przetrwanie. Jeśli się nie otwierają mordki to wreszcie zanikną. Spróbuj wypłukać w wodzie RO, tak dość energicznie i nie za długo (ok 1 min.) Pamiętaj żeby temperatura wody była taka jak w akwa (bo ja nieświadomy uśmierciłem zimną wodą montiporę)

 

Na 2 i 3 zdjęciu chociaż może i ja źle widzę to jest raczej sama skała ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wcześniej napisał, masz tam okrzemki i może początek dino. Cyjano nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ślimaki turbo jak tak leżą to nie jest im na pewno dobrze heh pomóż im wstać bo same nie dadzą radę i padną.

 

Sorki nie doczytałem one są już denatami:P turbo chodzą tylko w nocy ale jeżeli wrzuciłeś je i tak leżą jak na focie to choćby chciały ruszyć to nie ruszą.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli biologii nie oszukasz i było za szybko na życie...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu niektóre ślimaki są bardziej wrażliwe na złe parametry przy dojrzewaniu. U mnie wraz ze skałą zawitały ślimaki collonista costulosa i przetrwały dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.