Skocz do zawartości
marcinsoroka

220l wyczekane i w końcu ruszam...

Rekomendowane odpowiedzi

trochę se potestowałem 

PH      7,6

KH      9,4

NO2   0

PO4   0,5

NO3   10

NH4   <0,25

Mg    1320

Si     0

Ca    450

Briareum żyje

Grzybki zielone żyją

Calustrea  żyje

Euphilia Fluo jeszcze tak

Zoanthusy odpadły

druga Euphilia też

skała w zasadzie czysta

zero więcej plag wlałem kolejną porcję bakterii

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo po mału i do przodu :). Widać, że w parametrach ruszyło się już coś na plus NO2. Jak chcesz dokładać korale, to raczej miękkie np. sinularie, capnelle, sarcophyton, lobophyton.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie poszukam innych grzybków i mogę trochę odkopać briareum z piasku bo już się bardzo ładnie pompuje 

może jakaś inna odmiana nie mam czasu szaleć z akwarium, sprzątanie czyszczenie szyb i do roboty...

 

nie wiem tylko czemu KH tak skoczyło

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik swierzy to kh moze skakac. za pol roku sie ustabilizuje. miekkim skoki kh nie powinny przeszkadzac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rurówka wystawiła nową czuprynkę faktycznie jest ładniejsza niż poprzednia nie jest jeszcze tak długa ale jest gęstsza

ustawiłem ją " z przepływem" może jej trochę lepiej jest  nie mogę namierzyć pustelnika :)

muszelka nigdzie nie przepadała :) po prostu drań doskonale wie jak się schować

odnalazła się rybka której nie widziałem 1 miesiąc :) muszę chyba ostrożniej dobierać obsadę :) 

bo takie szaleństwa że coś żyje w skale i nie widać tego w cale... to bez sensu

salarias skubie skałkę i wysiaduje sobie na dwóch półkach śmiesznie wygląda bo mi czasem sporo czasu zchodzi 

na zauważenie że się na mnie gapi wszystkie zdrowe i bez chorób 

briareum mam nadzieje że dojdzie do siebie bo musiałem je delikatnie przestawić spod piasku

to tyle

myślę nad gobionem okinawe

caulaustrea ma się tak sobie może będzie trzeba zapolować na coś prostszego


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno

turboflotor 400 jest jednak ok

:)

po wyczyszczeniu umyciu i odklejeniu gumek nagle się zrobił cichy

teraz można spać spokojnie

:)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za rybka co zaginęła? Z jednej strony rzeczywiście trochę lipa, jak masz rybkę, której nie widać, z drugiej jednak przez miesiąc coś jadła, to znaczy, że w skale jest dosyć jedzenia ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, marcinsoroka napisał:

myślę nad gobionem okinawe

caulaustrea ma się tak sobie może będzie trzeba zapolować na coś prostszego

Na razie myśl o ustabilizowaniu parametrów a zobaczysz że nawet taki prosty koralowiec jak caulaustrea będzie u Ciebie rosnąć. Gobiodon to kolejna rybka której bardzo mało widać w zbiorniku więc znowu niecelny strzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem u kolegi i praktycznie jest non stop na skałkach raczej się nie chowała

poza tym jest żółta i nie ma tu mowy o strzelaniu bo  z godzinkę obserwowałem jak się zachowuje

nabyłem rhodactisa i się ładnie napompował

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2   0

PO4   0,25

NO3   7,5

NH4   <0,25

po ilu miesiącach sie podejmuje decyzje o wywaleniu skaly?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym był na Twoim miejscu, to już dawno pozbyłbym się tej skały bo to wszystko za długo trwa. Ryby, korale wszystkie żyją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryby wszystkie ok

pustelnik też

briareum daje rade super

zoanthusy nie dają u mnie rady

grzybki żyją i zielone i dwubarwne i ok

caulaustrea stoi, czy żyje? masakrycznie słabo się pompuje

euphilie nie dały rady

 

parametry wody do d.... mimo bakterii

ciągłej filtracji purigenu chemipuru siporaxu  i innych drobiazgów

których używać nie chciałem

 

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 dobrze mowi. Pozbadz sie skaly bo tylko wali ci system. I nie wpiszczaj wiecej zycia poki nie sprawdzisz co jest nie halo. Ja bym na twoim miejscu zrobila totalny restart z desynfekcja wszystkiego co wsadzasz do akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, kasiazUK napisał:

@maciej01 dobrze mowi. Pozbadz sie skaly bo tylko wali ci system. I nie wpiszczaj wiecej zycia poki nie sprawdzisz co jest nie halo. Ja bym na twoim miejscu zrobila totalny restart z desynfekcja wszystkiego co wsadzasz do akwa. 

Pełne restarty to raczej ostateczność. Generalnie najważniejsze to znaleźć i wyeliminować przyczynę złych parametrów wody.

Tu w pierwszej kolejności powinno się skupić na skale. Spróbuj ją wyciągnąć z akwa i dać do wody z podmiany w wiadro z cyrkulatorem ( aby nie ubić ewentualnego życia w niej).

Zrobic pomiary parametrów wody tuż po wyjęciu skały i np. po 3 dniach. Jeśli parametry się poprawią to sprawa jest jasna. Jeśli nie to trzeba szukać innej przyczyny , a skałę ponownie zwodować w akwarium.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie wysoko masz PO4 jednak widać jakaś tendencje spadkowa.. moim zdaniem winna jest skala.. poczekałbym jeszcze miesiąc, dwa. Może ktoś w okolicy ma fotometr na po4, wtedy mógłbyś robić pomiary co tydzień i określić jakaś charakterystykę poziomu fosforanów, jeżeli okaże się ze są skoki to faktycznie pomyślałbym o restarcie, bo możesz czekac w nieskończoność. Jeśli będzie widać spadek to tylko czekac. Ile masz tego phosguardu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, montymick napisał:

Pełne restarty to raczej ostateczność. Generalnie najważniejsze to znaleźć i wyeliminować przyczynę złych parametrów wody.

Tu w pierwszej kolejności powinno się skupić na skale. Spróbuj ją wyciągnąć z akwa i dać do wody z podmiany w wiadro z cyrkulatorem ( aby nie ubić ewentualnego życia w niej).

Zrobic pomiary parametrów wody tuż po wyjęciu skały i np. po 3 dniach. Jeśli parametry się poprawią to sprawa jest jasna. Jeśli nie to trzeba szukać innej przyczyny , a skałę ponownie zwodować w akwarium.

jak wyciągnie skałę to to cały system się zachwieje, i wszystkie parametry się rozsypią, bo z tego co wiem to bakterie nitryfikacyjne siedzą w skale. Jeśli wyciągnie skałę to pozbawimy system głównego medium filtracyjnego. Jak dla mnie pomysł od czapy. 

Ja sugeruję zostawić skałę tak jak jest i nie gmerać w niej ciągle.Ciągłe przestawianie skały, przekładanie, wyciąganie z akwarium nie robi dobrze zbiornikowi. Nie ruszaj a wcześniej czy później się ustabilizuje.

jeśli wyrzucisz skałę i wstawisz nową to cały start zaczynasz od zera. Istnieje ryzyko że to co teraz żyje, padnie. Decyzja należy do Ciebie. Nigdzie nie jest napisane że dojrzewanie trwa 3 tygodnie. Są zbiorniki które nawet po roku jeszcze nie są dojrzałe.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kiedyś miałem problem z parametrami, że miałem już wszystkiego dość to zrobiłem podmianę 35-45% + dodałem ceramikę + absorbery i lałem bakterie. Przez pierwszy tydzień nie było ani lepiej ani gorzej. Następna podmian już normalna ok 10% i od tej podmiany z dnia na dzień było lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Apolonia napisał:

jak wyciągnie skałę to to cały system się zachwieje, i wszystkie parametry się rozsypią, bo z tego co wiem to bakterie nitryfikacyjne siedzą w skale. Jeśli wyciągnie skałę to pozbawimy system głównego medium filtracyjnego. Jak dla mnie pomysł od czapy. 

Ja sugeruję zostawić skałę tak jak jest i nie gmerać w niej ciągle.Ciągłe przestawianie skały, przekładanie, wyciąganie z akwarium nie robi dobrze zbiornikowi. Nie ruszaj a wcześniej czy później się ustabilizuje.

jeśli wyrzucisz skałę i wstawisz nową to cały start zaczynasz od zera. Istnieje ryzyko że to co teraz żyje, padnie. Decyzja należy do Ciebie. Nigdzie nie jest napisane że dojrzewanie trwa 3 tygodnie. Są zbiorniki które nawet po roku jeszcze nie są dojrzałe.  

Nie pomysł z czapy tylko dokładnie przemyślana teza.

Kolega marcinsoroka napisał, że ma w sumpie "siporax i inne drobiazgi" więc flora bakteryjna przeżyje.

Natomiast tufiąca skała, która z zasiedloną armią bakterii powinna niwelować NO3 a zamiast tego sieje do wody mnóstwo PO4 w niczym nie pomaga.

Celowo napisałem aby skałe włożyć do wiadra z falownikiem aby nie dobić ewentualnych jej mieszkańców.

Jeśli poziom PO4 zacznie spadać to i tak oznacza ponowne czyszczenie i ożywienie skały.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, montymick napisał:

Pełne restarty to raczej ostateczność. Generalnie najważniejsze to znaleźć i wyeliminować przyczynę złych parametrów wody.

Tu w pierwszej kolejności powinno się skupić na skale. Spróbuj ją wyciągnąć z akwa i dać do wody z podmiany w wiadro z cyrkulatorem ( aby nie ubić ewentualnego życia w niej).

Zrobic pomiary parametrów wody tuż po wyjęciu skały i np. po 3 dniach. Jeśli parametry się poprawią to sprawa jest jasna. Jeśli nie to trzeba szukać innej przyczyny , a skałę ponownie zwodować w akwarium.

Przyczyną złych parametrów u Marcina w akwarium jest skała. Wystarczy cofnąć się jedną stronę w tym temacie i tam jest trochę napisane na temat skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekam jeszcze miesiąc

jak coś to mam słone :) FO :) hehehe

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myslalam ze to u mnie byly

problemy w poprzednim akwarium :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasia :) przynajmniej coś tam żyje :) nie ma co marudzić

...potrafie sobie wyobrazić że są tacy co po roku nic nie osiągają i się zniechęcają...

jeśli będzie restart to już w nowym akwarium pomysł mam 

a realizacje następują dość szybko jak już podejmę decyzję

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak masz pomysł to przejdź do realizacji i przynajmniej będziesz w końcu cieszyć się akwarium rafowym, morskim :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze piszą, ja ze skałą bujałem się blisko rok... I w miesiąc po wymianie skały mam lepsze parametry wody niż w jakimkolwiek momencie na starej. A niby miałem jeden z najlepszych materiałów skalnych....  Trzymałem parametry wcześniej ratując się podmiankami solanki ze wzorowego zbiornika sps. Jeśli raz w tygodniu nie podmieniłem 20% wody to kh potrafiło lecieć nawet do 20. Nie wspomne już o po4. Co dwa dni totalnie odjechane wyniki. Od 0,08 do 0,3. Sugerowali mi, że błędy pomiaru albo testy walnięte. Niestety te wyniki potwierdzały się w sklepie z morszczyzną. Skała puszczała chyba wszystkie możliwe związki, a system próbował się oczyścić. Z tego powodu blisko 30 szczepek ubiłem. Zwierzaki nie lubią tak bujnych zmian w wodzie, które wykryłem tylko dzięki testom wykonywanym 4 razy na dobę. Co dwa trzy dni parametry były podobne z wyjątkiem kh. Jeśli u Ciebie jest podobnie a kh akurat masz dobrze możesz uznać, że niby woda jest ok. A w praktyce zmiana może następować co kilka godziń. To zabija zwierzaki. U mnie nawet ślimaki zachowywały się jak z patologicznej rodziny. Nawet z serwisem który był u mnie chciałem iść o zakład, że nie przykleji żadnego ślimaka na szybę czołową i boczne. Dawałem propozycję czasu na wykonanie zadania 20 minut. Szkoda, że nie chcieli przyjąć zakładu. Natomiast do tylnej szyby ślimaki przylegały w kilka sekund. Tak, że jeśli chodzi o skałe to mogą się takie jazdy dziać, że można by nakręcić cały odcinek serialu "nie do wiary". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dla syna napisał:

Dobrze piszą, ja ze skałą bujałem się blisko rok... I w miesiąc po wymianie skały mam lepsze parametry wody niż w jakimkolwiek momencie na starej. A niby miałem jeden z najlepszych materiałów skalnych....  Trzymałem parametry wcześniej ratując się podmiankami solanki ze wzorowego zbiornika sps. Jeśli raz w tygodniu nie podmieniłem 20% wody to kh potrafiło lecieć nawet do 20. Nie wspomne już o po4. Co dwa dni totalnie odjechane wyniki. Od 0,08 do 0,3. Sugerowali mi, że błędy pomiaru albo testy walnięte. Niestety te wyniki potwierdzały się w sklepie z morszczyzną. Skała puszczała chyba wszystkie możliwe związki, a system próbował się oczyścić. Z tego powodu blisko 30 szczepek ubiłem. Zwierzaki nie lubią tak bujnych zmian w wodzie, które wykryłem tylko dzięki testom wykonywanym 4 razy na dobę. Co dwa trzy dni parametry były podobne z wyjątkiem kh. Jeśli u Ciebie jest podobnie a kh akurat masz dobrze możesz uznać, że niby woda jest ok. A w praktyce zmiana może następować co kilka godziń. To zabija zwierzaki. U mnie nawet ślimaki zachowywały się jak z patologicznej rodziny. Nawet z serwisem który był u mnie chciałem iść o zakład, że nie przykleji żadnego ślimaka na szybę czołową i boczne. Dawałem propozycję czasu na wykonanie zadania 20 minut. Szkoda, że nie chcieli przyjąć zakładu. Natomiast do tylnej szyby ślimaki przylegały w kilka sekund. Tak, że jeśli chodzi o skałe to mogą się takie jazdy dziać, że można by nakręcić cały odcinek serialu "nie do wiary". 

Tylko Ty miałeś jakąś wadliwą skałę RRR, a Marcinowi wcisnęli żywą skałę ze zlikwidowanego akwarium z niewiadomą historią akwarium jako "nowa żywa skała", co nie zmienia faktu, że w Twoim i Marcina przypadku skała jest do d... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.