Skocz do zawartości
marcinsoroka

220l wyczekane i w końcu ruszam...

Rekomendowane odpowiedzi

Hej...Musisz rozwiazac sprawe z tym zasoleniem,moze podjedz do sklepu z morszczyzna i zapytaj jakie trzymaja zasolenie a potem sprawdz swoim salimetrem a najlepiej kup refraktometr,gdyz uzywa sie go czesto i jest to podstawowy pomiar...Jesli chodzi o dolewke to ja mam beczke 60-cio litrowa przy zbiorniku i kiedys ja zabuduje szafka...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada - wywal te spławiki i kup refraktometr za 120zł... Inaczej ciągle będziesz miał niejasne wyniki... Wiem co mówię ;)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dziś pomiary refraktometrem w sklepie 1,027

odlałem dwie miski wody i dolałem RODI

chyba coś się zaczęło dziać bo i odpieniacz ruszył 

trochę poprzestawiałem skałki :) przynajmniej tym się mogę nacieszyć

reszta nie wiem :) jutro w końcu przyjedzie mój refraktometr więc sprawdzę jakie wyniki wychodzą

oto pomiary 

NO2     0

PO4     0,5

NO3     10

Nh3     0,25

PH      7,6

co to może być ten nalot na skałkach/koralach?

czy te dwa maleństwa nie żyją czy mają taki stan po dniu świecenia przynajmniej na tym etapie

:)

 

IMG_1962.JPG

IMG_1963.JPG

IMG_1964.JPG

IMG_1965.JPG

IMG_1968.JPG


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skręcić odpieniacz to powietrzem czy tym cyrkulatorem wewnątrz odpieniacza? czyli pompką?

bo to by oznaczało, że mam go wyjąć z akwarium :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie mogę :) po prostu muszę się go nauczyć, problem polega na tym że raz na tym samym poziomie pracuje idealnie

a raz na tym samym poziomie pracuje na mokro, ciężko to jakoś ustawić idealnie ale może faktycznie on był przeznaczony do 400 l

a ja mam 200 to może go trochę przykręcę, ale najważniejsze

w końcu się trochę ruszyła chemia baniaka, i może ten proces dojrzewania zaczął się :):):)

mam wrażenie, że po poprzestawianiu skałek podniosło się zasolenie to możliwe?

bo odlałem 2 miski około 20-23 l wody dodałem RODI a zasolenie pokazuje mi takie jak było

dziś rano oczywiście woda super klar, żadnych mętnych kolorków

zastanawiam się czy nie dodać jeszcze piasku bo ciągle mi cyrkulacja go przepycha w różne strony odkrywając dno...

a z drugiej strony se myślę że jak w końcu coś tam posadzę to ograniczy się cyrkulacja i zacznie dno stabilizować jakoś

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jak coś wsadzisz korale a piasek będzie się rozwiewał to może te korale drażnić, zwłaszcza te które położysz bezpośrednio na piasku. Spróbuj pokombinować z pompami. Tą z prawej podnieś wyżej, ta z lewej wygląda jak by waliła po przedniej szybie więc może delikatnie przekręć w stronę boku. Piasku nie dodaj więcej bo później w nim gromadzi się wszystko co najgorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł refraktometr, zasolenie mam 1,025

czyli znośne :) dla sps ok dla rybek może ciut za dużo 

wpuścić coś czy czekać? może by się więcej zaczęło dziać

jak bym trochę białka puścił do obiegu :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrowałeś refraktometr?? Jak tak to na czym?? Z życiem bym poczekał, ja swoje pierwsze zwierzaki wpuszczałem po 4 tygodniach od zalania.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw korale, potem ryby. Poczekaj jeszcze z dokładaniem czegokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZOA bym jakieś nabył już bardziej testowo czy woda jest ok a nie pod względem docelowego trzymania

w piatek mija 3 tygodnie non stop klar czasem wywala więcej pianki ale tak to cisza

co do ryb to inny temat i tak zacznę od błazenków

myślałem o jakiejś krewetce może krabiku

co do refraktometru to kalibruje sie go na wodzie jałowej na ZERO skręca 

i ma pokazywać zasolenie poprawnie na dowolnym innym odczynniku

nie ma czegoś takiego jak kalibracja porównawcza wg producenta

to znaczy ja rozumiem że mogę sobie kupić czynnik testowy o danym zasoleniu ale nie wydaje mi się że to ma sens

refraktometr działa na tak podstawowym zjawisku fizycznym jak ugięcie promienia światła w różnych gęstościach

i o ile fizycznie jest dobrze wykonany to już nic więcej nie trzeba 

 

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno akwarystyka uczy cierpliwości, a Ty chcesz na siłę coś wpuścić do akwarium. Odczekaj jeszcze trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem euphilię , 2 błazłenki, mitraxa, małego krabika pustelnika i Chrysiptera cyanea

przy czym krabik mitraculus zżera z radością to co na skałkach ma ładną zielną ciemną barwę i ma się dobrze

błazenki, jeden ma się super drugi ma się tak sobie , już po podróży z wawki ale dziś rano po karmieniu ożył :)

Pustelnika nie widać, wczoraj tylko gdzieś wlazł na skałkę, dziś już ostro pochowany

Euphilia pewnie w szoku po transporcie, zasolenie zmierzone ze sklepu 1,020 moje w wodzie 1,024 (oba moim refraktometrem)

macki ma pochowane, postawiłem ją trochę w cieniu ale stwierdziłem że nie mam dla niej miejsca które byłoby dla niej szczęliwie

Natomiast Chrysiptera cyanea strasznie płochliwa rybka rano jej nie ma i mam wrażenie że zdechła,

wrzucam pokarm i skądś się pojawia w całkiem dobrym stanie w super barwach czy ktoś ma doświadczenie czy ta rybka nie powinna być w parach?

nie jest agresywna ale zdecydowanie widać że jest terytorialna dopiero teraz zaczynam rozumieć na czym polega rozkład skał w akwarium, 

nie zamierzam nic zmieniać oczywiście na razie ale po woli planuję jakiś klej do skał bo układ poziomy nie ma sensu w tak małych zbiornikach

i tu pytanie: czy są kleje do skał które używa się w regularnie działającym zbiorniku?

druga spawa to dolewki już widzę że muszę kupić jakieś małe akwarium o wielkości około 40 l na dolewki i postawić je pod akwarium tym samym pompa też tam będzie

czy automatyczne dolewki mają zawory zwrotne, żeby woda z góry nie wróciła "przecudownie" do zbiornika na dole?

myślałem o jakimś zaunthusie testowo, ale nie widziałem nic co by mnie rozwaliło :)

 

poniżej kilka fotek

 

IMG_1984.JPG


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphylii daj dojść do siebie. Moja coś trafiło i miesiąc tak wyglądała, od tygodnia zaczyna poooowoli puszczać malutkie polipki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemem nie jest to że ona nie dojdzie do siebie bo wiem że reagują stresowo na zmianę światła zasolenia tym bardziej, 

ale problem polega na tym że tam jest przepływ wody i mam wrażenie że to jej przeszkadza, bo ona ma z tego co wiem upodobanie do wolnego przepływu

a u mnie dwie cyrkulacje płus wywalenie wody z filtra powoduje niezłą zawieruchę, i mam wrażenie że dlatego nie jest jej aż tak dobrze

stąd też pomysł co do przestawienia skał, i klejenia ich w pion a nie tak poziomo, byłoby też łatwiej sprzątać

tutaj chyba mogę odnotować malutki sukces bo to ostatnie zdjęcie przedstawia zwierzątko które przywlokłem ze skałką, było takie sobie

potem zaczęło delikatnie zachodzić (z resztą widać na zdjęciach) takim nalotem nawet grubym, a teraz powoli te (chyba) polipy zaczynają różowieć

i brązowieć i otwierać się czasem więc to chyba faktycznie idzie w dobrą stronę :)

 

IMG_1982-1.JPG

IMG_1983-1.JPG

IMG_1985-1.JPG

IMG_1986-1.JPG

IMG_1987-1.JPG

myślałem nad krewetką pistoletową i Cryptocentrus Cintus bo to jakiś zestaw symbiotyczny, poza tym podobno z babek najłatwiejsza w hodowli i nie taka wybredna

w przeciwieństwie do mandaryna (o którym marzę bo jest bajecznie kolorowy) ale to wybredny zwierz i nie pora na to, nawet widziałem jednego w sklepie

ale sądzę że wybarwienie zależy sporo od pożywienia i warunków oświetleniowych

niestety obawiam się krewetki pistoletowej w akwarium i sądzę że przestawianie skał za jakieś 2-4 tygodnie mnie czeka więc do tego czasu co najwyżej zoa dojdzie i tyle

teraz zaczynam mieć wrażenie że jest za mało piasku, kupiłem 10 l al e z drugiej strony to idealne miejsce dla śmieci i niechcianych bakterii, 

no ale np dla wężowidła byłoby bardzo mało, duuużo za mało piasku


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chrysiptere chcesz trzymać w parze, to powinnieneś wpuścić je razem jednocześnie. Euphyllia marnie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaryzykować dokupić drugą, może się uda. Różnie bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maciej01 napisał:

e. Euphyllia marnie wygląda.

Jak ja kupowałem była ładna :)

sadze ze ja przeswietlilem światłem i jeszcze do tego za blisko nurtu. Dam jej kilka dni na pewno sie ogarnie.

Co do niebieskiej to jest bardzo płochliwa rybka. Ale jest tez ciekawska i jak chwile postoje przed akwarium to podpływa do szyby i sie gapi żeby za chwile znowu zwiać gdzieś w skałki ...

jak sie klei skałki? 

Na żywo w zbiorniku? Te kleje są toksyczne czy nie?

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe chciałaby dusza do raju ...

albo to wołanie o pomstę do nieba ;)

a i  w końcu odpieniacz zaczął działać poprawnie

IMG_1988.JPG

IMG_1989.JPG


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,025 zasolenie

NO3 - 25

PH  7,7

NO2   0,05

P04    1

NH3+NH4     0,25

 

postaram się obniżyć zasolenie do 1,023 wydaje mi się dość spore mimo wszystko


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odbierz tego jako złośliwość, ale powodzenia z tymi parametrami. Wiem, ze ciężko się powstrzymać z dokładaniem zycia, ale na prawde jest za wczesnie.. szkoda zwierząt i Twojej kasy. Z tymi parametrami nie wróżę Euphylii nic dobrego. 

Lejesz bakterie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphylie jak są w formie, kochają prąd wody - falują w pełni. Tobie akwarium jeszcze nie dojrzało, jest wykrywalny amoniak i no2, a już życie jest w środku. Euphylii nie przeszkadza światło ani prąd, tylko Twój pośpiech :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.