Skocz do zawartości
Coltrane

Coltrane -chapter 6 "rebirth"

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Coltrane napisał:

 

nadal żyje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Moją dorwał niestety krab. A nie miałem z jej utrzymaniem żadnych problemów. 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dari_a napisał:

Moją dorwał niestety krab. A nie miałem z jej utrzymaniem żadnych problemów. 

A jak długo żyła zanim krab ją dopadł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Nik@ napisał:

A jak długo żyła zanim krab ją dopadł?

6-8miesiecy


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment ogromne straty, najgorsze ze przy akwarium jestem max 10min dziennie. 6anthisow, samiec mandaryna ktorego mialem 3lata juz na wiecznej rafie. Błazny i białobrody tez kiepsko wygladaja. Korale polipują. Prawdopodobnie jutro kolejna przeprowadzka. troche zawirowań ale sa sprawy ważne i ważniejsze ;) oby tylko małże przetrwały ale one bardzo dobrze wygladaja.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ospa czy coś innego? Dojrzewanie wtórne po przeprowadzce?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białobrody obsypany wieczorem rano czysty. Błazny postrzępione płetwy maja. Kij wie o co chodzi. Poprostu wyciągam trupy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielksza szkoda :/

A jak korale zniosły przeprowadzkę?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku obejrzyj dobrze rybki czy czasem to nie ospa? Tyle zgonów w krótkim czasie to nie przelewki. U mnie kilka miesięcy temu ospa wytłukła jedną trzecią ryb i dlatego zamontowałem silną lampę UV na By- pasie która działa od 23 godz do 5 rano. Pogadaj z Przemkiem z Reefguard on zdiagnozuje co u ciebie szaleje!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porownalem foty w necie 100% ospa, wpadlem na chwile do akwa wrzucic jedzenie i wylowic kolejne trupy. Zainfekowane jeszcze zyja 2 blazny i bialobrody, dzisiaj spuscilem kolejnego mandaryna, ostatniego anthiasa i magnifike. Zdrowo wyglądają chromisy, hexa, babki, brzydal i żagiewka. Przenosiny jednak we wtorek, kolejny stres dla ryb, korali i małży jestem świadomy że może okazać się to restartem akwarium... Szkoda rybek które miałem kilka lat. Wiem że za rok i tak będę się przenosił znowu, więc mam myśli czy nie zrezygnować na ten rok ale z drugiej strony to się nie da bez akwarium. 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz ponownie przenosić?!?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ci Tomku współczuję ospa to straszne cholerstwo.Wyciągaj ryby do swojego starego akwarium i zacznij leczenie miedzią póki jeszcze coś żyje!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pospiech zlym doradcą....

Ja alwa juz mam i powoli zaczynam wszystko ogarniac. Jutro wykedzam na weekend wiec dopiero od poniedzalku cos sie rusz. Zalewac przewiduje w przyszly weekend, no moze ciutke wcześniej. Na pewno akwa bez zycia bedzie ze dwa tygodnie sie bujalo. Tylko skałę ze starego zbiornika przeloze. Po dwoch tygodniach cos wpuszce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku załóż sobie swój własny wątek i tam opisuj doświadczenia po co Tomkowi zaśmiecasz?

Tomku kup witaminy i do żarełka dodawaj czosnek- ale to chyba już jest za późno. Przy tak masowym pomorze tylko miedź może pomóc!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie Waldku masz racje. 

W swoim czasie zaloze swoj temat. 

Z drugiej strony pisanie w kolejnym swoim poscie znowm o miedzi to troszke  tak podchodzi pod spam.

P.s. przepraszam tomku za zasmiecanie.

 Moje rybki jak mialy ospe to codziennie dawalem rozgnieciony czosnek i preparat herbatana. Po tygodniu przeszlo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, katani napisał:

Dlaczego chcesz ponownie przenosić?!?

wymuszona niespodziewanie przeprowadzka niestety

12 godzin temu, MaciejK napisał:

Czyli pospiech zlym doradcą....

Ja alwa juz mam i powoli zaczynam wszystko ogarniac. Jutro wykedzam na weekend wiec dopiero od poniedzalku cos sie rusz. Zalewac przewiduje w przyszly weekend, no moze ciutke wcześniej. Na pewno akwa bez zycia bedzie ze dwa tygodnie sie bujalo. Tylko skałę ze starego zbiornika przeloze. Po dwoch tygodniach cos wpuszce...

z reefmaxa przenioslem sie ze 110l na 450l w podobny sposob, bez kręcenia wody i moczenia skały, wtedy nie było problemu. Coś tu nie zatrybiło. Trzymam za Ciebie kciuki


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku może ta ospa nie jest związana z przesiadką na większe szkiełko? W ostatnim czasie dokupowałeś obsadę, może tak jak ja kupiłeś coś zarażonego ospą lub na jakimś koralu czy małży przyniosłeś zarodniki? Ja kupiłem małe błazenki zarażone ospą,- tak to już jest jak się nie stosuje kwarantanny. A swoją drogą obsypanie ospą powoduje stres czyli że pośrednio przesiadka miała jakieś znaczenie.

Trzymam kciuki Tomku.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem i się juz nie dowiem.
Na szybko wpadłem po fotelik dla córki i widziałem że białobrody leży padnięty, błazenek też. Trochę się łezka w oku zakręciła za tego rozbójnika :(

Wieczorem pojadę wyłowić trupy.

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi bardzo. Obawiałam się, że może u Ciebie wybuchnąć epidemia. Nowa skała, tylko część wody z dojrzałego zbiornika, moze parametry bardzo się pogorszyly i w połączeniu z tym stresem ta choroba zbiera takie żniwo? Jak reszta ryb? 

Ja planuje zrobić inaczej, najpierw zalać nowy zbiornik, poczekać aż dojrzeje, a potem ryby przenosić partiami, podając herbtane w obydwu zbiornikach. Nie wiem, czy to zapobiegnie chorobie, ale może będzie to lepsze, niz tak wszystko wchlupnąć na raz? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślalem żeby zrobić to zupelnie inaczej

planuję się przesiąść na jakieś 450-500 l z 230

obecne pójdzie na sumpa a docelowe na górę

 

zbiorę 4 beczki po 60 l i będę stopniowo dolewać solanki powiększając obieg

sadzę ze po 2 miesiącach dam radę się przesiąść dolewając co tydzień 20 l do systemu 

plus oczywiście zwykłe dolewki a następne dolewki będę robił już bezpośrednio do sumpa

pewnie na początek jakieś 60 l solanki potem stopniowo znowu co 20 l aż zapełnię system

 

btw strasznie mi przykro z powodu zwierzaków :(

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2017 o 20:03, Coltrane napisał:

mocne odświeżenie wody dało im kopa, polipują jak szalone

Przecież Tomek napisał że korale i małże polipują jak głupie. Czyli przesiadka się udała. Parametry wody ma dobre. Cały problem to ospa! - a ta choroba bez zbiornika kwarantannowego może nawet w dojrzałym akwarium zagościć. Stres ryb związany z przesiadką do większego akwarium też dopomógł tej pladze. Przeżyłem to samo kilka miesięcy temu.

Dnia 18.10.2017 o 17:57, Coltrane napisał:

Korale polipują  oby tylko małże przetrwały ale one bardzo dobrze wygladaja.

 

Dnia 12.10.2017 o 17:54, Coltrane napisał:

Parametry po przesiadce i dodaniu 250l wody w 2tyg nie poszly w kosmos.
Kh 7.1 Hanna
Ca 425 Aquaforest
PO4 0.049 Hanna
NO3-2.5 Salifert

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ospa się wzięła od białobrodego, te pokolce tak mają - bardzo źle reagują na przesiadki, na większą ilość "świezej" wody, na niestabilny system, na nagłą zmianę wtedy wysypka gwarantowana. Nie wiem czemu, ale tak jest - innym rybom to nie rusza, ale białobrody/nigricans/japonicus/achilles to moment. Widziałem zbiornik w którym padły ryby przez nigricansa, po przesiadce - było identycznie. Takie pokolce trzeba wpuszczać już do naprawdę stabilnych zbiorników - albo sprzedać/przetrzymać w starym.

A jak ryzykować, to z armią krewetek czyszczących i doktorkiem. Pamiętam białobrodego który został wpuszczony do świeżego zbiornika, był cały w wysypce niemal - ale to był większy osobnik, więc nie dawał się umrzeć, ale wyglądał już naprawdę źle... doktorki załatwiły robotę.

Inaczej nosiciel będzie roznosił i zarażał, czasami wystarczy usunąć "nosiciela" a pozostałe ryby zdrowieją od ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przykro mi bardzo. Obawiałam się, że może u Ciebie wybuchnąć epidemia. Nowa skała, tylko część wody z dojrzałego zbiornika, moze parametry bardzo się pogorszyly i w połączeniu z tym stresem ta choroba zbiera takie żniwo? Jak reszta ryb? 

Ja planuje zrobić inaczej, najpierw zalać nowy zbiornik, poczekać aż dojrzeje, a potem ryby przenosić partiami, podając herbtane w obydwu zbiornikach. Nie wiem, czy to zapobiegnie chorobie, ale może będzie to lepsze, niz tak wszystko wchlupnąć na raz? 

 

troche inaczej to u mnie wygladalo niz opisalas

dotychczasowa objętość systemu 380litrów -> docelowa 576litrów

postawiłem beczkę 150l

zacząłełem robić podmianki po 10litrów 5x dziennie, nie było to też chlup siup tylko przez dolewkę i podmiana 10litrów trwała 30minut

woda z podmianki trafiała przez 3dni do beczki z pompką, jak się zapełniła została wpięta w obieg

stara skała, piach i dużo mediów zostały ze starego systemu, dołożyłem około 30kg marco rock z którego połowa się kręciła w beczce.

 

w porównaniu do przesiadki z reefmaxa na 380l to była sielanka dla systemu

po przekładce woda mętna przez 3dni, później kryształ ale żółta.

tydzień po przesiadce KH 7.1 Ca 425 PO4-0.036 NO3 2.5

 

Korale wypas dawno już tak nie polipowały. Mała ilość cyjano a na szybach brązowy nalot

 

Co do ryb, białobrody obsypał się, wieczorami wygladał strasznie a rano jak nowy, później bywałem tylko na chwilę w domu i było kiepsko z rybami. Trochę to tak trwało niestety walki nie podjąłem w efekcie mam wrażenie że białobrody stał się wylęgarnią ospy którą pozostałe ryby jakby nie było osłabione zadymą i przesiadką poprostu podłapały.

 

NA dzień dzisiejszy chromisy, babki, żagiewka, hexa, brzydal nietknięte jeden błazenek jeszcze walczy.

 

 

 

 

 

Ospa się wzięła od białobrodego, te pokolce tak mają - bardzo źle reagują na przesiadki, na większą ilość "świezej" wody, na niestabilny system, na nagłą zmianę wtedy wysypka gwarantowana. Nie wiem czemu, ale tak jest - innym rybom to nie rusza, ale białobrody/nigricans/japonicus/achilles to moment. Widziałem zbiornik w którym padły ryby przez nigricansa, po przesiadce - było identycznie. Takie pokolce trzeba wpuszczać już do naprawdę stabilnych zbiorników - albo sprzedać/przetrzymać w starym.

A jak ryzykować, to z armią krewetek czyszczących i doktorkiem. Pamiętam białobrodego który został wpuszczony do świeżego zbiornika, był cały w wysypce niemal - ale to był większy osobnik, więc nie dawał się umrzeć, ale wyglądał już naprawdę źle... doktorki załatwiły robotę.

Inaczej nosiciel będzie roznosił i zarażał, czasami wystarczy usunąć "nosiciela" a pozostałe ryby zdrowieją od ręki.

potwierdziłeś moją teorię i można to przyjąć za puentę tej wtopy!

Dobrze ze robilem notatki, tak wyglądało dodawanie wody

 

0b2dfa30150fa5e4a22b7dc843f54e16.png

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.