Skocz do zawartości
Bombi

Problem ze wzrostem korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam problem ze wzrostem korali. Od ponad 6 miesięcy nic nie rośnie. Grzybki, euphyllia, briareum, itd nic nie urosło. akwarium ma 2 lata. wszystkie parametry w normie oprócz NO2. NO2 wynosi 0,05. Prosiłbym o szybką pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o twoim akwarium. jakie duże, światło, filtracja itd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to zestaw BLAU 130l. Lampa standard oraz dołożyłem filtr przepływowy ,a w nim trzymam węgiel i silicate. Bakterie jakie daje to biogro ,a sól to red sea pro coral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...NO2 wykrywalne?...A moze test masz walniety? a co dziwne tego parametru nie sprawdza sie po okresie dojrzewania,jezeli nie dzieje sie nic niepokojacego.Moze Ci cos gnije i bakterie nie nadazaja,czy nie padlo Ci jakies zycie w ostatim czasie?...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ,że 2 ślimaki ,ale dużo później po kłopocie z koralami. Zdechły jakieś 2 miesiące temu.

Edytowane przez Bombi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa ślimaki to nie jest problem, jeśli w akwarium masz jakieś wieloszczety to na pewno szybko się z nimi rozprawiły.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć

wrzuć więcej informacji o akwarium - parametry, obsad, filtracja, :) itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak akwarium ma 130l. Jest oswietlane pokrywą l diodami led o mocy 35-36 watt (nie pamiętam dokładnie). Mam 17kg skały. Ryby to: 3 blazenki, 2 pterapagony, 1 salarias. Ślimaki: 1 bailonka, 1 porcelanka oraz 1 tektus. Korale: 1 turbinaria zielona (w slabym stanie) 1 ukwial quadricolor, briareium, grzybki zielony i czerwony (niestety po jedenj sztuce z każdego) oraz parę sztu zoa. Miałem na samym poczatku problem z wyjalowieniem zbiornika i polecono mi biogro ktore poradziło sobie, ale nic nie pomogło na przyrost korali. Za cyrkulację odpowiadają 2 cyrkulatory Chińczycy. Jeden za skalą 1000l/h oraz u góry zbiornika 3000l/h z przyciętym wirnikiem. Mam również filtr przeplywowy z węglem red sea oraz silicatem sera. Sól red sea pro coral zmieniona jakieś 2 miesiące temu.

Edytowane przez Bombi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w lato 2 przypadki przegrzania akwarium mimo 24h chlodzenia. Z tego powodu korale troszkę stracily na kolorze oraz turbinaria porosla glonami .

Edytowane przez Bombi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na dwuletnie akwarium, to masz bardzo mało korali. Możesz dać jakieś zdjęcia akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ,że nic nie rośnie więc nic nie kupowałem. Próbowałem rozwiązać problem ,ale bez skutku. Podaję ballinga od 4 dni.

 

Mam również standardowy odpieniacz do max 130l pieni jak szalony czy to może być przyczyna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja również mam podobny problem. Kupiłem akwarium (RM105) z życiem ok 1.5 roku temu . Przez wakacje w 2016 aż do grudnia walczyłem z cyjano. Sytuację opanowałem i w styczniu już tego roku dokupiłem korali (miękkie i 1 lps Axifuga). Ogólnie wszystko co najprostsze co "rośnie samo". Na początku rosły, ale w  kwietniu się zatrzymały. i tak jest do teraz. Xenii to wykończyłem tyle że na działce zamiast trawnika mógłbym zasiać a i tak się nie przyjęła. Testy NO3 bliskie 0 PO4 niewykrywalne. KH 10. Myślałem lampa-DIY coś nie tak. Od około 2 tygodni karmię wszystkie korale "do pyszczka" i wydaje mi się że chyba to działa. 

W moim wypadku prawdopodobnie wypościłem moje korale.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, doktur napisał:

Witaj

Ja również mam podobny problem. Kupiłem akwarium (RM105) z życiem ok 1.5 roku temu . Przez wakacje w 2016 aż do grudnia walczyłem z cyjano. Sytuację opanowałem i w styczniu już tego roku dokupiłem korali (miękkie i 1 lps Axifuga). Ogólnie wszystko co najprostsze co "rośnie samo". Na początku rosły, ale w  kwietniu się zatrzymały. i tak jest do teraz. Xenii to wykończyłem tyle że na działce zamiast trawnika mógłbym zasiać a i tak się nie przyjęła. Testy NO3 bliskie 0 PO4 niewykrywalne. KH 10. Myślałem lampa-DIY coś nie tak. Od około 2 tygodni karmię wszystkie korale "do pyszczka" i wydaje mi się że chyba to działa. 

W moim wypadku prawdopodobnie wypościłem moje korale.

Moim zdaniem masz za wysokie Kh, a za niskie NO3. Zejdź z Kh do 8 i podnieś NO3. Tylko z Kh schodz bardzo powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie są te parametry w normie, a najlepiej daj zdjęcie akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No2-0,05 No3-15 Po4-0 Sio2-0,4. Zdj akwarium dodam za godzinkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A  Ca KH Mg  i zasolenie? jak często mierzysz i jakie są wahania. Masz dolewkę automatyczną?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewki nie mam. Zasolenie to samo od 2 lat 1.024 bez wahań. Podmieniam wodę co tydzień 15l. Ca i mg książkowe. Kh nie mierzylem od 3 tyg. Wypadło mi z głowy:unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Bombi napisał:

Dolewki nie mam. Zasolenie to samo od 2 lat 1.024 bez wahań.

 Jeżeli nie posiadasz dolewki to nie można uznać, że zasolenie jest "bez wahań".

Dwa parametry:

- zasolenie

- temperatura 

ich amplituda wahań winna być minimalna. Regulacje inne niż przez dolewkę i termoregulator wykraczają poza tę konwencję.

Gdy oba będą "bez wahań" można pójść dalej i porozmawiać o innych aspektach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wynosi stale 25,5 c . Mam dwa termometry cyfrowy i klasyczny rteciowy. Co do zasolenia ma Pan rację. Próbuję pilnować parowanie wody ,ale czasem ubywa jej dość dużo.

Edytowane przez Bombi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To temperaturę mamy z głowy, super. Teraz zasolenie: zakładam, że jeżeli co tydzień wlewasz 15 litrów odlewasz ok. 5-7 litrów. Tyle ci paruje. Zanim kupisz i zainstalujesz dolewkę (wystarczy jakaś używana) codziennie uzupełniaj  wodę RO 1/7 częsci tego co odparowuje tygodniowo. Korale podziękują i moze już zaczną rosnąć.

Wspomniałem o RO, oczywiście woda jest uzupełniana przefiltrowaną wodą RO o TDS=0 prawda ? ;) 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr RO ,ale nie mam miernika tds. Z tego co rozumiem to mam dolewać codzień 1/7 tego co odparuje?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Akwaria nie lubią zmian. Z Twojego opisu  wyłania się obraz przecietnego niezbyt zadbanego akwarium, no ale w takim coś powinno rosnąć.   Przerybione nie jest,  dziwne są niskie azotany i fosforany bo  praktycznie jest to fish only.  Robisz coś nie tak i nie wiesz co. Więc od poczatku trzeba przeprowadzić śledztwo

 Zaczynając od zasolenia. Nie wiem skad jesteś, ale w  sklepach, albo jakis morszczak w pobliżu  na pewno zrobi ci testy. Zrób wpierw sam a potem porównaj wyniki. Piszesz że Ca i Mg a KH nie mierzyłeś i od 4 dni lejesz Balinga??!!  To teraz jest za dużo i to nagle.

Arrturo chyba chciał powierziś że jeśli tygodniowo ubywa ci przez parowanie 5-7 litrów  to powinieneś dolewać dziennie 1/7 tego 

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.